Aktsiisitõus, ”maksud sõidavad Lätti” jms

Ma tavaliselt hoian oma suu kinni sellistel teemadel, sest ma lihtsalt ei pea end piisavalt pädevaks, et sõna võtta, aga täna tunnen, et tahan kohe kaagutada… Nimelt häirib mind, et paljud inimesed Lätis shoppamas käijaid automaatselt ”joodikuteks” tembeldavad. Nagu alkohol oleks ainus asi mille pärast sinna minnakse.

Nagu oli ka selle ”maksud sõidavad Lätti” protestiga. Igal pool pasundati, et joodikud läksid Lätti viina järgi. Minu jaoks isiklikult oli see protest aga palju sügavam. Jah, kas seda pidi just Eesti sajandal sünnipäeval tegema, sest ega riik ”süüdi” pole, pigem ikka valitsus, aga samas tuleb ju tunnistada, et see oli ju siiski mõjuvõimsam kuupäev, kui mõni teine. Kas see protest oleks nii palju tähelepanu saanud, kui see oleks toimunud mõnel teisel, suvalisel laupäeval? Vot ei tea, mina kahtlen selles.

Kuigi paljud ilmselt käivadki Lätis viina järgi, siis tahaksin mina ikkagi uskuda, et enamus käivad seal siiski odavama toidu-, ehituskraami, kütuse ja kasvõi riiete pärast. Nii palju olen ma ikkagi kitsa silmaringiga, et elan tänases päevas ja mõtlen sellele kuidas oma perekond täna ära elatada. Ma ei mõtle väga sellele kas ja kui palju mõjutaks meie riiki see, kui ostaksin oma kuivainepakid Lätist, sest minu jaoks oleks Lätist toidu toomine odavam, st jääks rohkem raha üle ja saaksin rohkem panustada maja remonti, kogumisfondi ja kasvõi heategevusse.

Oletame, et sa elad piiri ääres. Ühel pool piiri on bensiiniliitri hind 1.30, teisel pool 15-20-jumalteabmitu senti odavam. Kas sa ostad siis oma kütuse pigem Eesti poolt, maksad rohkem ja toetad Eesti valitsust või hüppad üle piiri ja säästad paagitäie pealt ühe päeva toiduraha?

Minu jaoks, that’s like a no-brainer

Meie oleme Lätis käinud ühe korra, eelmise aasta kevadel, et ehitusmaterjale osta. 900 euroga saime nii palju kraami, et korda teha ja soojustada kaks pea 40 ruudust tuba, ning tilluke köök. Eestis oleks selline kogus materjali maksma läinud üle kahe tonni (kontrollisime!). Lisaks pole Eesti ehituspoodides nii palju mustri ja värvi valikut. Jällegi, kas ma kulutan 900 eurot ja ostan Lätist, või kulutan 2000 eurot ja ostan Eestist – no brainer minu jaoks.

Aktsiisitõus mõjutab meid kõiki. Kui tõuseb kütuse hind, läheb piim, sai, liha ja kõik muu, mida enamus inimesi igapäevaselt ostavad ja tarbivad, ka kallimaks. Kui tõuseb alkoholi aktsiis, siis sa saad veel valida, et kas sul on seda pudelit ikka vaja või ei, aga kui tõuseb toit, siis pole nagu väga valikut ju? Ütled kodus lastele, et teate, sorri, aga täna piima ei joo, on teine jälle kolm senti kallimaks läinud. No ei ütle ju. Nutad ja ostad. Samas ühe piimapaki pärast üksi Lätti ei sõida, seega ikka tood hulgim asju, nii endale kui ka sõbrale ja naabrilegi.

Nüüd on Eestis kerkima hakanud Alko1000 poed, kust saab toidukraami odavamalt muretseda. Nimi on minu arust jura, sest enamus inimesi tulevad sinnagi pigem süüa kui juua ostma, aga noh, jah… Kuigi meil pole sealt väga massiliselt midagi osta, sest seal pakutakse palju konserve, valge jahu tooteid jms, mida meie pere ei kasuta, oleme Alko1000’sse ikkagi paar korda sattunud. Viimasel korral näiteks saime hea hinnaga vetsupaberit, paar hoiukasti, suitsuanduri (3.49 ja patarei ka kaasas!), kohvikoort, pähkleid-marju, moosi jms. Kui sõjaks ja kriisiks valmistuma hakkame, tasub seda poodi kindlasti külastada, sest konservivalik oli seal laiiii.

Minu poolest tõstku seda alko hinda palju jaksavad, minu perekonda see oluliselt ei mõjuta. Kui ma korra saja aasta jooksul peale sauna klaasitäie siidrit joongi, siis minu jaoks olulist vahet pole kas see pudel maksis 99 senti või 1,60 eurot. Kui rahakott ei kannata, siis pole vaja lakkuda. Võtkugi ”joodikutelt” ja antku lastele (aktsiis tõusis, suurpered said raha juurde), aga kütus, sh toit, on vältimatu kulutus, mille hind paratamatult mõjutab ka Eesti pealekasvu.

Minul on küll valus mõelda, et kuus kuud tagasi sain oma miniväänil paagi täis 70 euroga, täna maksan selle eest mitukümmend eurot rohkem. Ka autogaasi hind on tunduvalt tõusnud. Kuus kuud tagasi sain liitri LPG’d kätte u 47 sendiga (miinus kliendisoodus), siis täna on sellegi hind umbes 15-20 senti tõusnud. Hinnatõus on paratamatus, aga kas selline tõus nii väikse perioodi vältel on ikka okei? Meie jaoks näiteks mõjutab see ju otseselt seda kas ja kui palju me oma lapsi kuskile maailma avastama viime ja nende silmaringi laiendame. Kui vanasti ei mõelnud kaks kordagi kas sõita 250km kaugusele vanaema juurde, muuseumi, loomaaeda, lõbustusparki või üldse teisele poole piiri jumalteabmidategema, siis täna peab ikka igat sõitu planeerima, ning ühe linnaskäigu peale võimalikult palju kohustusi ja tegevusi planeerima, et saaks soodsamalt. Ei ole enam midagi, et ahh sõidame suvalt 80 kilti tühja ja toome Võrust pitsat… Võib-olla siis, kui gaasiseadme uuesti korda saame, aga bensuga, never.

Ühesõnaga, mina ei imesta, et inimesed nii massiivselt Lätti sõidavad ja sealt pungil täis autodega tagasi tulevad. Igaüks üritab lihtsalt ellu jääda, sest peale maksude tasumist ja toiduraha kõrvale panekut, tahaks vahel ikka kinno, teatrisse ja reisima ka saada.

Ma armastan oma isamaad ja olen vägagi tänulik, et Eestis on sellised toetused ja hüved. Näidake mulle näiteks riiki kus värske emme, kes pole päevagi tööl käinud (sageli ka puuduliku haridusega) saab emapalka ja seda veel 18 kuud jutti? Enamus emad üle maailma on sunnitud oma 3-kuused ja väiksemadki imikud hoidjale suskama, et tööle tagasi tormata. Eestis ”mõnuled” kodus, vaatad kuidas põnn kasvab ja kui 18 kuud täis saab, hakatakse ulguma, et oiii kui kole, paha see riik on – üldse ei toeta. Ikka on vähe, ikka on halb. Naeruväärne!

Samas on muidugi kohti mis minugi jaoks on veidrad (soovahetus opp makstakse haigekassa poolt kinni, aga suurpere isa vaadaku ise kuidas end vähist vabaks võitleb?), aga jällegi, mina pole elus nii palju vaeva näinud, et saaksin õiguse möliseda või midagi muuta.

Kui see oleks teie võimuses, siis kas ja mida teie meie riigis muudaksite? Lätis shoppamas olete käinud? Mis ostsite ja miks ostsite? Kas pooldate või laidate inimesi, kes oma ”maksud lätti viivad”?

 

 

Comments

comments

32 thoughts on “Aktsiisitõus, ”maksud sõidavad Lätti” jms

  1. Ei ole Lätist midagi ostnud ja ei plaani ka, ei ole vajadust. Samas ma muidugi ei välista, et ostaksin sealt näiteks ehitusmaterjale vmt, kui mingi väga suur töö ees. Praegu plaanin ühe toa remonti ja selle kulud ei ole nii suured, et hakkaksin haagist rentima ja Lätti trippima. Aeg ja mugavus ja veel üks aspekt, millest kirjutan teises lõigus, on mulle olulisemad mõnest kokkuhoitud eurost. Kindlasti ei ostaks sealt alkoholi, lihtsalt põhimõtteliselt. See aktsiis on meie riigile vajalikum ja ma kulutan selle siin. Jah, on ka selliseid imelikke olemas! :)

    Aga mis ma tahtsin mainida, on see, et kui sa enam ei sõida 80 km pitsa järgi, siis on see ainult hea (ja mitte ainult taljele). Keskkonnale on ikka märksa parem, kui me mõtleme oma autosõite läbi ja ei tee uitmõtte ajel suhteliselt sisutühje ja ebavajalikke sõite. Mul ei ole vaja bensiinikulusid kokku hoida, aga sellest hoolimata tühisõite ei tee, kalkuleerin hoolega oma sõidud nii, et saaksin mitu kärbest ühe hoobiga või üleüldse mõnest sõidust loobuda. Ja kui nii teha, ei jää ka ükski loomaaiasõit tegemata, arvan ma. Siin kaalub keskkonnahuvi minu jaoks riigi aktsiisisaamise huvi üles.

    • ah jaa oled siis riigiteenistuja, muidugi neil on veidi suuremad palgad kui maainimestel..
      Lätis olen ikka käinud ja käin edaspidigi, kuigi elan praegu Soomes ja käin Rootsis ja Norras klienditeenindust tegemas. Käin suht tihti Tartus, sealt pole kui tund (mendi)hirmu ja oledki Lätis. Samasugust shoppamine käib ju Norra ja Rootsi vahel – teel Norrast Rootsi (E10, 14,18..) on peale piiriületust Rootsi suured Euroshopper kaubamajad, kus siis norrakad reedeti, laupäeviti süüa ostma sõidavad nii massiliselt, et kohe ummikud piiri läheduses. Norras peale poes käimist on rahakotis just kui mõrv toimunud – varsti Eestis sama tunne kui võrdled Lätiga. Tegelt pole seal Lätis söök midagi ka enam nii odav, ainult alko ja ehituskaubad.

  2. Käime tihti Lätis. Odavam on minna Lätti, kui maakonna suurlinna (vahemaa Lätiga väiksem). Viimane näide hindade osas, mis meeles. Eestis wc paber grite (mingi must orhideega) maksab ümaralt 3.50€, Lätis see sama 1.86€ ja seda ilma soodukata.
    Olen vaadanud ka mänguasju. Lego Duplol on korralik hinnavahe. Ja nii on paljude asjadega. Muidugi on ka sama hinnaga või kallimalt aga siiski on valik teine ja enamasti hind parem.
    Käime aga rõõmsalt edasi Lätis, nagu teine kodu juba ammusest ajast. :)

    • Ega ei peagi, olen ma seda öelnud? Ükski normaalne inimene ei sünnita lapsi “riigile”, aga selge on ju see, et riigi eesmärk on rahvaarvu nende toetustega suurendada…

    • Need suurpere lapsed maksavad Sulle hiljem pensionit.

  3. Riiat külastades ma küll mingit massilist hinnaerinevust toidul ei näinud, samas hinnad olid, ka alkoholil ja kiirtoidukohas isegi kallimad. Seega ma ei saa üldse aru, millest kõik jahuvad, aga no vb külastasime “valesid” kohti. Üldse ma ei tunne küll, et mingi massiline hinnatõus oleks toimunud aga vb sööme “valesid” asju. Ja paratamatus on see, et kes tahab suuremat palka, peab olema ka valmis toidupoes rohkem välja käima. Kui tõusevad palgad, siis tõuseb ka kõik muu. Paratamatus nagu, ei näe mõtet halada neil teemadel.

  4. Muidu nagu nõustun, aga see sooopi näide on siin küll lamp. Kujutad ette, kui sa oleks vales kehas sündinud ja tunneksid ennast terve elu VALESTI ja lõpuks haigekassa ütleks, et okei, me aitame sind ja siis keegi tuleks mõnitama, et no alleaa, vaja siin SOOOPPE kinni maksta. Keegi ei tee neid oma lõbuks. Ma saan aru, et näide oleks, et maovähendus oppi makstakse kinni, see jah pea alati inimese enda süü, kui ta nii rasvunud (mitte alati), aga vales kehas sündimine nüüd küll mingi enda valik pole.

    • Loomulikult ei tee oma lõbuks ja saan selle vajalikusest ka aru, aga sooop vs vähk, no ma ei tea… aga ma ei viitsi sel teemal vaielda ka. Ma pole lihtsalt kokku puutunud ja nii avatud vaatega ehk.

  5. Vaatasin postituse pealkirja ja korra ehmatasin, et mis siit tulla võib. Kuid taas oled Sa suutnud kõik nii mõistlikult kirja panna ja olen täpselt sama meelt. Meie pere osales ka üritusele, kahju, et selle mõtte inimesteni ei jõudnud.Näen, et kes seda pelgalt alkoralliks pevad ei peaks Eesti hinnataseme üle virisema. Eriti bensiinihind mõjutab meid, tõesti ju tahaks kasvõi sugulastel rohkem külas käia ja suvel Eestimaad näha. Lapse ja bussiga ning 110 kodinaga ma kaugele ei jõuks.

    • Bensiinihind mõjutab, aga ometi on okei autoga Lätti sõita regulaarselt? Piinlik kuulata sellist juttu.

      EV100 päeval sellel üritusel osaleda on mageduse ja küündimatuse tipp, sülitasite näkku oma kodumaale. Te äkki peakski terve perega hoopis Lätti jääma ning seal odavat alkot ja kütust nautima, kui meil siin nii halb on?

    • Ma polnud kursis. Nüüd guugeldasin ja on tôesti erinevad kategooriad. Aga poe enda peal ilutses minu arust siiski suurelt “alko1000″…

  6. See, kui palju keegi Lätis käia tahab, olgu selle inimese enda südameasi. AGA seda teha EV100 aastapäeval, justkui alkoaktsiis oleks kõige suurem probleem meie riigis ja siis oma kodumaalt ära sõita selle demonstreerimiseks? Nii rumalat, kitsarinnalist ja küündimatut käitumist ei ole ma enda kaasmaalastelt tükk aega näinud. Häbi oli nende inimeste pärast ja häbi on koos nendega meie ilusa maa pinnal astuda.

  7. See on ju selge, et alkoholiaktsiisi pärast see üritus alguse sai. Inimesed hakkasid Lätis käima eelkõige alkoholi pärast. See, et sealt tuuakse ka muud ktaami on alkoga võrreldes väike osa. Maksud sõidavad- selle all ei mõeldud kindlasti mingeid ehitusmaterjalidega kaasnevaid makse.
    Väga kurb, et sellist üritust tehti Eestile nii tähtsal päeval! Usun,et enamus üritusel osalejad läksid sellega kaasa vaid niiöelda kambavaimu pärast.

  8. Vähiravi makstakse kinni, kui on arvestatav tõenäosus, et ta saab terveks ning näiteks 60 000 eurot ei kulutata lisatud seitsme elukuu pärast. Tundub küll morbiidne, aga paratamatult pole riik nii rikas, et iga elukuu eest võidelda, kuskilt tuleb valikud teha. Soovahetusoppe viiakse riigis läbi kui palju? Oled sa uurinud statistikat, kui “palju” tasuta soovahetusoperatsioonid reaalselt riigile lähevad maksma? Võrreldes vähihaigetega mitte midagi. See on oluline inimese vaimse tervise jaoks. On juba piisavalt palju lugusid, kuidas inimene tundis, et ta on vales kehas ja võttis endalt elu. Samas on ta igatpidi terve, siis tasub ju riigil toetada selle inimese heaolu.

    • mina saan ka aru ja numbreid tunneme me ka kõik, AGA. öelda noorele pereinimesele (nt alla 40 a), et sorry, sina ja su 60000 maksvad 7 kuud ei ole kulutõhusad, mine uisuta minema ja vaata ise, kuidas saad, on erakordselt küüniline ja ebariigimehelik. eriti selles valguses, et hk juht sai vist mingi 7000 euri palka. ma tahaks alati neile tähtsatele ninadele meelde tuletada, kes neile tegelikult palka maksab ja kui neil alluvaid-alamaid poleks, poleks ka kedagi valitseda. jätku üks luksusauto ostmata ja maagiliselt tekib see 60000 ravirahaks.

  9. Seda ka, et kui aktsiisitõus takistab inimestel tegemast sõite stiilis “80 km kodust pitsa järel käia”, siis no sorry… Transport on üks suurimaid kliimamuutuse tegureid ja iga sõidu PEABKI läbi mõtlema ning selle vajalikkust hindama.

    Meie tarbimis- ja reostamiskultuur on kasvanud üle mõistuse suureks ning nüüd on see lausa inimõiguste rikkumine, kui poes enam tasuta plastkilekotti ei saa või julgustatakse inimesi rohkem ühistransporti, jalgrattad või elektriautosid kasutama. See planeet jääb meie järeltulijatele ja hetkel meil küll neile väga palju pärandada enam ei ole…

  10. Siin päris korduvalt kommenteerinud Ann on üks parimaid näiteid, miks Eestis rahvas mitte midagi mitte kunagi ei saavuta oma protsessidega.

    Kallis Ann,
    Seleta palun mulle, rumalale, kuidas RIIGI sünnipäeval Lätti minek solvab minu KODUMAA’d ??? Mida riik tegi rahva heaks, just nimelt rahva mitte “koorekihi” jaoks 24.02 , et rahvas tunneks, et nende kodumaal on pidupäev?

    Sina oled see inimene, kelle pärast enamus ei hooli kliimamuutusest ega muudest taolistest probleemidest, sest kommenteerides sa ju elementaarselt ründad!!!

    Armastan oma kodumaad ja absoluutselt ei hooli Riigi sünnipäevadest! Riik ei võrdu kodumaa!

  11. kule, keegi teine, sina oledki riik ja kõik teised eesti kodanikud, sh kõik need, kes üle terve eesti korraldaisd erinevadid ägedaid üritusi 24. veebruaril. ei olnud ainult 2 üritust – vastuvõtt ermis ja alkoralli.

    ps. kõik, kelle toimetulekut allkoaktsiisitõus mõjutab, joovadki liiga palju. fakt.

  12. Meie oleme ka Lätis päris mitmeid kordi käinud, otseselt mitte kokkuhoiu tõttu, vaid rohkem niisama lähme-vaatame-mis-head-saada-on. Üldiselt tasub see sõit ära rohkem siis, kui täitsa piiri ääres elada või kui väga palju korraga kokku osta. Meie ei ela ei piiri ääres ega pole ka suured kokkuostjad. Pesugeeli ostsin küll viimane kord päris mitu liitrit, sest seda siin müüa pole, aga üldiselt ma ei tea.. suhteliselt mõttetu värk :D Alkot me kodus eriti ei tarbi, oleme ostnud küll niimodi päris palju, et mees viib tööle töökaaslastele ja see on ainus asi mille pealt siiani olen märgatavat hinnavõitu näinud, aga kuna ise ei tarbi peaaegu üldse, siis jätab ka see suhteliselt külmaks.

    Eesti kõrge kütusehinna peale.. ma ei mäleta millal see oleks nüüd nii odav olnud.. ehk krooniajal :D
    Ütleme, et Lätis on kütus max 20senti odavam.. see teeb 60l paagi pealt kõigest 12eurot kokkuhoidu… noh ma ei tea ma ei pea ennast rikkuriks, aga minu arust ei ole see nii märkimisväärne kokkuhoid ja sellepärast nüüd lastega loomaaed, vanavanemad ja muud väljasõidud küll ära ei jääks.

    • Eks oleneb palju auto võtab. Meil on suur mahtuniversaal ja läheb ikka 12+l/100. Kui ikka palju sõita ja mitu korda kuus paar täis võtta, siis 12 paagitäie pealt on minu jaoks ikka juba väga suur raha.

    • Mul on ka suur mahtuniversaal (mb vito) ja lisaks veel 3.0 sedaan sõiduauto ja kumbki ei võta niiiiii palju kütust.. eks siin ilmselt mängib auto vanus ka rolli ja vanemad autod võtavadki rohkem ehk siis pigem tasuks mõelda uuema auto soetamise peale ja tuleks kütuse kokkuhoid juba lõppkokkuvõttes sealt. Räpinast Lätti ja tagasi sõidad juba see 12eur ju maha, mis paagitäie pealt võidad ja mitut paagitäit ju korraga ei tangi :D

    • Meil tõesti vana auto ja sellepärast ongi tal ka gaasiseade peal. Hetkel on see küll tuksis,aga esimesel võimalusel viin parandusse.
      Ja no ma ei olegi Lätti kütuse järgi sõitnud, see oli vaid võrdlus. ;)

  13. Noh. Mul on FB-s nii ca 1000 inimest, seda sõitu Lätti promos (ehk ka osales ?) vist paar inimest, mingi tuttava tuttav, kes on kohalik külajoodik maakohas, kus mu vanaisa elab. Mingi hariduseta kutt, kes joob ja varastab ja skeemitab. Tema ja tema tuttavad olid siis minemas. Isiklikult rohkem kedagi ei tea. Huvipärast vaatasin ka pilte sellest päevast ja no seal paistsid ka silma sellised ärajoonud näod ja lollid tuhmid pilgud. Vabariigi aastapäeval sellisel üritusel osaleda on ikka rohkem kui piinlik, kunagi hea seletada lastele, et kui teie pisikesed olite ja meie kodumaa sai 100 aastaseks, siis me mitte ei teinud perega kodus midagi ilusat vaid käisime Lätis viina järel.

    Ei ole kunagi Lätis eraldi midagi ostmas käinud, elan Tartus ja ei ole sel mõtet näinud. Mul ei ole viimasel paaril aastal ka ühtegi sellist sündmust olnud, mille tarbeks ma peaksin sellist sõitu vajalikuks. Suurt remonti pole teinud ja paari värvipotsiku pärast ei ole ju mõtet. Tarbitava alkoholi jaksan siit osta. Kui elaksin piirile lähemal või kui tööasjus oleks Lätti asja, siis arvatavasti tangiks ja käiks teinekord ka kohalikes poodides (teine kaubavalik!).

    • aga kui valitsus teeb riigi sünnipäevaks kodanikele kingituse olulise maksutõusu näol, nii millest me siis räägime, et oi oi toompea rahval taskud tühjad, vaja ruttu pappi lisa, küll meie kapsa ja kartuliga läbi ajame

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.