Kuidas leida turvatoolide testitulemused ADAC’is ja ÖEAMTC’is ning kuidas valida oma lapsele parim 15-36kg turvatool

Aeg hakkab varsti sinna jõudma, et pean Annemaiale uue turvatooli välja vaatama. Pean ta raske südamega selg sõidusuunas (sss) toolist ümber kolima nägu sõidusuunas (nss) tooli. Hetkel on ta ca 22kg ja pikkuselt ca 116cm. Ta sõidab AxKid Wolmax toolis, mis on üks kõige kauem selg sõidusuunas kasutatavaid toole üldse ja mis on läbinud ka ülikarmi Plus testi, st üks parimaid ja ohutumaid toole turul. Aga selle tooli piiriks on 25kg ja ca 125cm, kui kasvõi üks neist saab lapsel ületatud, tuleb tool välja vahetada sobivama kategooria tooli vastu. Lapsele on kõige turvalisem sõita selg sõidusuunas nii kaua, kuni vähegi võimalik! Olen sellest teemast korduvalt ja korduvalt rääkinud ning jäängi vist rääkima, sest niiiii palju jubedaid õnnetusi oleks võinud lõppeda palju kergemalt, kui lapsed oleksid avarii ajal olnud sss toolis… Loe nss vs sss teemast täpsemalt edasi  SIIT.

Ühesõnaga, ma ei tea kui kaua Annu selle Wolmaxiga veel sõita saab – kas kaks kuud või kaks aastat, aga uusi variante ma igatahes välja vaatama hakkasin, et mitte olla ühel heal päeval ootamatult ebameeldiva üllatuse ees – tool on väike, mis edasi? Peale vaadates on need viimase grupi toolid ju kõik täpselt samasugused, ainult hinnad on maast laeni. Kuidas siis ometi leida tool, mis oleks rahakotisõbralik, mugav kasutada ja mis muidugi kõige tähtsam, TURVALINE?

Esimesena lõin otsingusse need kaks firmat, kelle väiksema kategooria toole ma ennegi ostnud olen – Cybex ja AxKid. Cybex on väga hea firma, heade testitulemustega, usaldusväärne tegija, AGA tal reaalselt on neid toole niiiiiiiiiiii palju, et mul läks silmade eest kirjuks ja lõin selle lehe ruttu kinni tagasi. Igast m fixid, s fiksid, z fixid ja jumal teab mis pagana fixid veel kõik. Välimuse järgi täpselt samasugused, erinevusi keegi kuskil välja toonud nagu ei ole ja hinnad ka nagu jumal juhatab. Mõni maksab 150, teine 350. Testitulemusi osadel üldse veel polegi, et võta nüüd kinni mis see parim siis on.

Samuti vaatasin AxKid Grow ja BigKid, aga kuna nende testitulemusi ma ei leidnud, jätsin nad hetkel sinnapaika. See, et ühe firma üks tool on tunnistatud pmt maailma parimaks, ei tähenda, et sama firma teised toolid ka nii head on.

Kaks lehte, kust mina hetkel turvatestide kohta otsin, on ÖAMTC ja ADAC. Alguses võib see otsimine seal tunduda väga keeruline, aga mul on Chrome peal google translate, mis tõlgib lehe mulle sobivasse keelde.

ADAC’i teste saab vaadata nii:

  • Mine lehele https://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/default.aspx või googelda ”ADAC test”.
  • ADAC
  • Mina valin sealt kollase ringi seest esimesest tulbast tooli tootja ja teisest tulbast annab ta siis toolide mudelid. Kui sinu otsitud tooli seal pole, proovi muuta aastat, millal tooli testitud on. Aastat saab muuta minu pildil kõige ülemiselt realt, kus on kirjas ”results from 2015”, klõpsa sealt siis paremale, et aktiivseks läheks ntk ”results 2011 to 2014” jne.
  • Siis tulevad selle alla tooli tulemused, võtame näiteks Cybex solution m fix (suva näide)
  • cybex
  • Saad teada, et tool on testi läbinud tulemusele ‘hea’, aga kui sa nüüd tooli nimele vajutad, tuleb sealt veel olulist infot, mida tasub kindlasti uurida. Saad vaadata täpsemalt mille eest ja millise hinde tool saanud on, mis on tooli miinused, mis on plussid jne.
  • 1 2
  • Saad näiteks teada, et selle tooliga on lapsel madal vigastuste risk  laupkokkupõrkel, väga madal risk külgkokkupõrkel, tool on autos stabiilne, see on lihtsalt ja kiirelt paigaldatav, paigaldamisel vigade tegemise oht on väike, sel on hea polsterdus, laps näeb hästi õue, katted on kergelt eemaldatavad ja masinas pestavad jne. Miinuseks on vaid, et võtab autos palju ruumi.
  • Ühesõnaga, ALATI vaadake mille eest on tool saanud miinuseid. Näiteks mõni tool on saanud halva hinde, sest selle katteid on keeruline eemaldada või seda on tülikas paigaldada, aga turvalisuse osas on ta saanud tulemuse ”väga hea” ja ainult kasutajamugavus on hinde kõvasti alla tõmmanud.

ADAC’is saab toole ka võrdlusesse panna, et vaadata näiteks oma kahe lemmiku tooli plusse ja miinuseid kõrvuti. Selleks pane tooli ette linnuke ja vajuta ”to compare the selection” (kollase ringi sees).

4

Panin näiteks võrdlusesse Cybex Solution M-fix ja Besafe iZi Flex Fix. Saab kenasti vaadata mille eest on toolid saanud plusse ja mille eest miinuseid, on näha toolide hinnad, kaal jms.

võrdlus1 võrdlus2

ÖEAMTC teste saad vaadata nii:

  • Googelda ”öeamtc tests” või mine lehele https://www.oeamtc.at/thema/tests/
  • Pane otsingusse oma tooli nimi, vajuta enter, klõpsa oma tooli nimel ja kuku aga targaks saama.

omc

  • Seal on punktsisüsteemis ka veel kõik välja toodud. Mida madalam number, seda parem tulemus ja vastupidi.

gg ggg

Capture

Kuna lõpuks jooksin ikkagi otsinguga ummikusse, tegin facebookis turvatoolide jutunurka teema ja küsisin nõu. Seal all toodi välja mitmeid toole, aga mulle jäid silma:

  • Cybex Solution Z-Fix – Kui peatuge üles tõmmata, kasvab see ka laiusesse, et lapse kasvades õlgadel mugavalt ruumi oleks. Seljatoe kallet saab üpris vähe muuta (video järgi jäi vähemalt selline mulje), aga pea saab korralikult tahapoole lasta, et see magades ette ei vajuks ja püsiks turvaliselt patjade vahel. ADAC’is ja ÖAMTC’is seda veel pole (nii uus tool vist?), või mina ei leidnud. Tooli saab isofix kinnitusega kinni panna, et see tühjalt sõites oma elu elama ei hakkaks (kui toolil seda võimalust pole, tuleb tühi tool ALATI kinni panna turvavööga!). Hind Eestis 255 kuni 309 euri.
  • Besafe iZi Flex Fix ÖAMTC hinne 1.9, st tulemus ”hea”. Õlgadest laiemaks ei lähe, ainult peatugi läheb kõrgemale. Seljatoe kallet saab muuta. Kaasas on turvavöö külge kinnituv padja laadne asi, et lapsel oleks mugav pead toetada. Külgedel on lisakaitsed, mida saab eemaldada, kui soovid panna mitu tooli kõrvuti (sel juhul jääb kaitse vaid tooli välimisele küljele, mis jääb auto kere poole). Lisaks on jalgade vahel lisarihm, mis hoiab turvavööd paigal, aga samas minu silmis teeb see lapse kinnitamise ja hädaolukorras kiire kätte saamise keerulisemaks? Grupis oli see kõige rohkem soovitusi saanud tool. Hind Eestis 299 kuni 349 euri.
  • Cybex Solution S-Fix ÖAMTC hinne 1.7, st tulemus ”hea”. Õlgadest laiemaks ei lähe, tõuseb vaid peatugi. Seljatoe kallet saab mugavalt ühe nupule vajutusega muuta. Pea taga olevat kallet saab muuta samamoodi, nagu z-fix toolilgi. Hind Eestis 186.15 kuni 229 euri.

Need Concord turvatoolid jäid mulle silma siis, kui vaatasin Beebipood.ee lehelt AxKid toole. See pole üldse reklaam, aga mulle meeldib selle poe teenindus. Alati kiire ja sõbralik. Suvel õnnestus mul näiteks ära lõhkuda ühe tooli rihm, mis hoiab tugijalga õige nurga all. Beebipood.ee meeskond oli nõus selle tasuta ära parandama, aga lõpuks otsustasin, et ma ei hakka ikkagi tooli kuhugi ära saatma (liiga ajakulukas ja suur risk, et toolist jääb posti teel edasi-tagasi saates vaid pulber järgi, sest mul ei olnud võimalik seda kuidagi korrektselt pakendada). Lõpuks saatsid nad mulle lihtsalt ise uue rihma pakiautomaati ja ma ei pidanud isegi postitasu maksma!

Ühesõnaga, Concordi toolid jäid mulle silma, sest neil on soodne kuni päris okei hind ja kui tõsta peatuge, läheb ka õlgade koht laiemaks. See firma on muidu tuntud ja tunnustatud küll, aga jällegi, mõne konkreetsete mudelite kohta ei suuda ma hetkel veel turvateste leida.

concord

  • CONCORD TRANSFORMER XT PLUS – Plus mudelit ei ole vist veel testitud ADAC’is, aga tavalise XT hinne on seal ”hea”. Isofix kinnitused hüppavad välja ühe nupule vajutusega. Seljatoe kallet saab mugavalt muuta, et lapsel oleks toolis hea ka magada. Enne olin üpris kindel, et ostan just selle mudeli, aga nähes seda punast miinust ”Average load values ​​in a frontal crash” juures, hakkasin kahtlema… Samas võibolla on see nüüd just selle plus mudeli juures ära parandatud? Sest beebipoe lehel on kirjas, et see tool on kõrgelt hinnatud ja mitmete auhindadega pärjatud testivõitja. Hind Eestis 299 euri.
  • CONCORD TRANSFORMER ISOFIX-T – ADAC testi hinne on ”hea”. Isofix kinnitused pole traditsiooniliselt metalli küljes, vaid hoopiski rihmade otsas (ei riku auto istme katet!). Sõbranna sõnul on sedasi isegi mugavam tooli paika panna, sest tooli saab sobiva nurga alla keerata. Miinus on see, et tooli seljatoe kallet ei saa muuta. Pluss on hea turvatesti hinne, odav hind ja see, et peatuge tõstes lähevad ka õlad laiemaks. Hind Eestis 189 euri.
  • CONCORD TRANSFORMER TECH – Ma nüüd ei saa täpselt aru mis vahe on TECH mudelil ja ISOFIX-T mudelil, sest välimus ja hind on neil täpselt samad. TECH mudeli kohta ei leia ma ei turvatestide tulemusi ega ka spets youtube videoid. Ma EELDAN, et see on lihtsalt mingi nimesegadus ja tegelikult ongi need kaks viimast pmt sama tool, aga ma ei tea… Kui keegi oskab välja tuua erinevused vms, siis palun valgustage mind ka! Hind Eestis 189 euri.

Loodan, et see postitus on kellelegi vähekenegi abiks, sest mina oleksin küll väga tänulik olnud, kui keegi oleks selle töö praegu minu eest ära teinud.

Külma aja saabudes panen teile järjekordselt südamele, et ärge pange lapsi üleriietes turvatoolidesse! Endal võtke ka jope vähemalt eestki lahti, et rihmad jookseksid ikka võimalikult keha lähedalt ja te oleksite avarii korral võimalikult tugevalt istmes kinni. Üleriided annavad uskumatult palju liikumisruumi, isegi, kui te omast arust olete rihmad korralikult pingutanud.

Siinkohal mõtlesin, et räägin ühe kiire loo ka omast kogemusest. Nimelt käisime me suvel Rakvere Politseimuuseumis ja seal oli ka see testauto, millega saad end katusele keerata. Loomulikult käisime seal sees. Kinnitasin end nagu tavaliselt ja juba mõne hetke pärast tänasin vaid jumalat, et see auto niiii rahulikult katuse peale läks, sest ma konkreetselt vajusin toolist välja ja jäin sinna rihma peale rippu, nagu märg kalts. Mu vöö polnud piisavalt tugevalt kinnitatud ja kui see oleks nüüd reaalne situatsioon olnud, kus me oleks meeletu kiirusega üle katuse käinud, oleksin ma 100% kindlusega sealt autost välja lennanud. Ilma naljata. See oli ikka päris korralik äratuskell, et ma pean ka enda kinnitamisele autos rohkem tähelepanu pöörama. Ja see oli veel suvine aeg, kus mul oli seljas vaid õhuke kleit! Mis siis veel saanud oleks, kui ma oleks seal paksu talvejopega käinud…

Igatahes, mis toolid teie viieaastastel ja vanematel lastel on? Kuidas otsustasite, et just see on see kõige-kõigem tool? Kui ma ükskord olen selle tooli välja valinud ja ära ostnud, küllap ma siis ikka teile ka näitan ja räägin mis mul valituks lõpuks sai. Ja, kui keegi märkab mu postituses mõnda viga või kui kellelgi on midagi siia lisada, andke julgelt teada! Muudame lapsevanemaid targemaks, kasvõi ühe postituse haaval! Sõitke turvaliselt!

 

Comments

comments

7 thoughts on “Kuidas leida turvatoolide testitulemused ADAC’is ja ÖEAMTC’is ning kuidas valida oma lapsele parim 15-36kg turvatool

  1. Meil vist Cybex S-Fix. Kuna tegu nagunii kiitsaka ja peenikese tüdrukuga, siis arvan et polegi vaja väga laiusesse laieneda tulevikus. Muidu meeldis ka Q3-Fix, aga vot too oli kitsas mu arust.
    Ühesõnaga läksin lapsega poodi, istusime erinevates toolides, katsetasime ja valisime istumismugavuse järgi koos.

  2. Besafe’i toolil jalgevahel olev turvavöö suunaja on selleks, et vöö ei jookseks lapsel üle puusaluude ja kõhu (nende puusaluud on tunduvalt nõrgemad kui täiskasvanutel). On üsna lihtsalt avatav. Ja see padjalaadne toode aitab kaitsta lapse lõuga ning rinnakut. Ehk siis mitte mugavusvidin pea toetamiseks, vaid osa turvalisusest.
    Valisin selle sama tooli, sest tundus, et sel hetkel oli see parim i-size tool turul, mis saada oli. Lisaks pidasin oluliseks jalgevahel ja õlal turvavöö suunajat.

  3. Kiddy Cruiserfix 3 on ka heade tulemustega tool, mis kasvab ka laiusesse. Seljatugi on muidugi suht suur, seega väga ruuminõudlik. Aga see probleem on vist paljude 15-36kg toolide puhul tavaline.

    • Aitäh soovitus eest! Vaatasin seda tooli ja tundub tõesti päris asjalik, lisasin oma ”võib-olla” listi selle. :)

  4. Üks Cybex Solution Fix toolidest, aga mis -fix, seda hetkel ei suuda meenutada. ADAC turvatestide tulemusi kontrollisin küll enne otsustamist. Kuna olen hetkel äärmiselt hinnatundlik, siis vaatasin ka kasutatud toole, kuid lõpuks tellisin siiski uue, MyToys.de lehe kaudu. Tegelikult olen kõik lapse turvatoolid sealt tellinud, tõsi küll, kõik peale turvahälli on nss variandid olnud, sest neli aastat tagasi polnud teemaga veel kuigi kursis ja tegin enda arvates parima valiku (Cybex Juno ja MC Tobi).

    • Parem hilja kui mitte kunagi, aga ma ostsin annule concord transformet xr plus tooli 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.