Pestavad mähkmed/riidest mähkmed – SunBaby.

Juba ammuilma enne seda kui praegusest rasedusest teada sain olin ma otsustanud, et tahan kasutada riidest mähkmeid. Ja nii ma siis vaatasingi (vaatan siiani) miljon-triljon youtube videot erinevatest mähkmetest ja sellega kaasnevast. Alguses tundus see kuidagi too much work aga mida edasi seda rohkem veendusin, et see tasub end ära.
Esiteks rahaliselt. Kui ühekordsed maksavad paari aasta peale (olenevalt brändist) keskmiselt 1200-1500 euri siis korduvkasutatavad maksimaalselt 600-700 ja seda ka siis kui kasutada kõige kallimaid nagu bumgenius või fuzzibuns vms. Mina ei kavatse kogu varu peale kulutada rohkem kui 300 euri.
Teiseks on see lapse tervisele parem.
Ning kolmandaks ei hakka ma rääkimagi kui suur kogus prügi jääb tootmata.
Neljandaks, need on ju nii niii nunnud!
Väidetavalt saab seda varu siis kasutada sünnist potitreeninguni (3-15 kg). Aga nagu kõik teised targemad on öelnud siis vastsündinule see üldiselt siiski ei sobi. No mõelge ise kui vastsündinu jalgevahele peab mahtuma sama kogus materjali mis 2 aastasele. Jääb ilmselt liiga kotakas ja tundub lihtsalt ebamugav. Leketest ja muust jamast ei ole mõtet siin rääkima hakatagi. Mida imelikumalt istub mähe, seda tõenäolisemalt saad sa ka üleujutusi.
Mina usun, et need sobivad paremini alates teisest või isegi kolmandast elukuust kui laps on juba natuke suurem.

Olen otsustanud tellida sunbaby’ist suurema koguse number 2 taskumähkmeid. Mida suurema paki tellid seda odavamalt saad. 24 mähet – 24 mikrofliisist sisuga ja 24 mähet – 48 bambusest sisuga, kokku siis 48 mähet ja 72 sisu. Mikrofllisist sisuga mähkme hind tuleb 4.35 euri ja bambusest sisuga (2 sisu) mähkme hind 5.07 euri, kokku maksan selle krempli eest ainult 208 euri. Nii palju kui ma aru olen saanud siis transport on tasuta.
Ma ei tea kui tark otsus on tellida kogu varu ühest kohast aga arvestades seda, et Eestis pakutavad mähkmed mulle üldiselt ei meeldi siis riskin. Kui juhtubki kõige jubedam ja minu lapsele ei sobi sunbaby siis järelturul on võimalik ilmselt kõik maha müüa ja asjaga siiski nulli jääda.
Mul on lausa kahju, et Eestis ei ole võimalik mõistliku hinna eest saada samasuguseid asju nagu välismaal. Transpordi kulud rikuvad kõik ilusa ära… Jaaa, meil on mingid hipsikud aga mulle need eriti ei ole sümpatiseerinud. Ma ei teagi täpselt miks…

Mis mulle sunbaby’de juures eriti meeldib on nende lõige. Loe/vaata pilte täpsemalt siit (link)

Kui vaadata seda ülemist osa siis see väike tasku on väga hea kaka kinni pidamiseks ja seega on väiksem võimalus saada ”armsaid” üllatusi. Ja teine suurepärane asi on see, et välismaterjali riba on sissepoole pööratud. Paljudel mähkmetel (panin alla näidiseks pildi) on see sisemuse (imav osa) väljapoole ja tänu sellele võivad riided kergemini märguda. Niiskus lihtsalt levib tänu sellele väljapoole.

Kolmas suurepärane asi on puusal asetsevad trukid, seega saab mähet vajadusel veel täpsemalt reguleerida. Ja seljal asetsev veniv osa on ka väga hea.

Üldmuljena tundub mulle, et selle raha eest saab väga head mähkmed. Iseasi kuidas nad pesus vastu peavad. Aga korraliku hooldusega loodetavasti saab vähemalt ühe lapse mähitud. Ka youtubest reviewe vaadates olen saanud pigem positiivse tagasiside ja on isegi öeldud, et neile meeldivad sunbaby’id rohkem kui bumgenius’ed. Neid viimaseid vaatasin minagi alguses aga hind on ikka üsna krõbe võrreldes sunbaby’dega.

Aga nüüd jääb küsimus, et mida teha siis beebiga tema vastsündinu eas? Kas kasutada ühekordseid või soetada täiesti eraldi kogu kõige pisemaid mähkmeid?

Muidugi oleneb see nüüd sellest kui kiiresti minu beebi otsustab kasvada. Äkki saan ma ta juba one size teiseks elukuuks, siis ilmselt oleks mõistlik osta poest need ühekordsed ja see aeg lihtsalt kuidagi üle elada. Aga kui ei kasva? Mis siis kui ma pean raiskama ühekordsetele raha mingi kolm kuud? No nii Nastja ma veel ei ole, et seda unes ette näeksin! :D
Hetkel mõtlesin minna natuke raskemat teed ja osta umbes 10 mähkmekatet ja siis maeitea kui palju neid prefolde. See pidi olema kõige soodsam viis, aga üldiselt mulle selline stiil ei meeldi ja pikemaajaliselt kasutaksin ma pigem neid taskumähkmeid või midagi nende sarnast. Aga kust ma neid võimalikult soodsalt saaksin?

Ja mul on tegelikult tohutult palju küsimusi veel mida tahaksin väga kellegi targemaga arutada. Näiteks, millist pesuvahendit ma kasutada võiksin? Ma tean, et soovitatav on kasutada vahendit kus ei ole valgendit ega pesupehmendajaid, need pidid imavust vähendama.

Ma kuulaksin hea meelega teie arvamusi, kogemusi ja nõuandeid korduvkasutavate mähkmetega. Kas teie olete kasutanud ja mis mulje on nad teile jätnud? :)

Edit:
Siin on üks suht hea video teemal, kas see tõesti seivib sulle mingit raha.

Ja siin üks põhjalik arvutus.

Comments

comments

59 thoughts on “Pestavad mähkmed/riidest mähkmed – SunBaby.

  1. Kust sa võtad, et 1500€ mähkmetele läheb? Ma ei leia, et need pestavad kuidagi odavamad ja paremad oleksid. Lisaks algsele suurele väljaminekule arvesta otsa igakuised vesi+elekter+pesuvahend. Lisaks sellele ei saa neid ka pikemalt lapsel ajalas hoida ja peab tihedamini vahetama, muidu istub laps niiskuse käes. Hakkad öösel ka vahetama? Minul pole see võimalik, laps kohe üleval. Esimesed kuud kingiti meile mähkmeid katsikuteks hunnik ja hiljem nüüd oleme ise ostnud. Kuus läheb mähkmete peale umbes 20 euri. See teeb 360 euri 1,5 aastaga. Väga kaugel sellest 1500 eurist. Ja on prügi jääb jah tekitamata aga elektrikulu-veekulu ja pesuvahendine vesi nüüd loodust küll hirmus palju säästa ei aita. No ei mõista mina seda endale lisatöötekitamise hullust. :)

    • Mis imemähkmeid sa kasutad, et ainult 20 euri? Mitu korda sa päeva jooksul lapsel mähkmeid vahetad siis? Esimestel kuudel pissib laps paljupalju, seega peab neid ikka päris korralikult vahetama, seega nende kulu on tunduvalt suurem. Minul ei ole sellist rahvast keda katsikutele kutsuda või kes tooks mulle lademetes mähkmeid/tasuta asju. Ise peame kõik ostma.
      Ja kust sa võtad, et peab tihemini vahetama? Tavalised mähkmed ei pea ka rohkem kui 1-2 pissi. Korduvkasutatavad on samasugused ja isegi paremad, see oleneb sisust mida kasutad. Bambus peab rohkem kui mikrofliis näiteks. Ja öösel sa ei vaheta siis lapsel mähkmeid või? Istub oma kuse sees terve öö? See oleneb muidugi vanusest ka, et kui palju pissib ja kui tihti ärkab jne… Ei saa võrrelda 2 aastast ja 2 kuust.
      Mina ei taha enda lapsele mingeid jumalteab mis ainetes immutatud jamasid alla panna.
      Vee ja elektrikuluga koos tuleb ikkagi mul see asi odavam kui ühekordsed + siis see, et need on nahale-tervisele paremad.
      Kui sa end sel alal harinud ei ole, palun ära võta sõna.

    • Täitsa tavalised pampersid on kasutuses ja kulub 3-4 mähet ööpäevas juba mitu kuud. Varem läks jah veidi rohkem. Ja lapsel vanavanemad ikka olemas. Saime kokku 1 paki vanaisalt, 2 pakki vanaemalt ja 1 paki onult.

      Ei ma tõesti ei aja oma last selle jaoks keset ööd üles, et tal 7x mähkmeid vahetada. Ühekordsetel mähkmetel (oleneb mähkmest) on siiski kiht mis hoiab kuiva, nii et laps ei ole vastu niisket osa ja “ei isu oma kuse sees”. Laps on rõõmus, kuiv ja pepu on ilus. Kui laps pissib alguses iga 20 minuti tagant siis sa ei hakka kord tunnis last väntsutama ja teda üles ajama. Sellest sõltub su enda uni ka, küll sa näed. Ja ei ole 2 aastane vaid on 6 kuune ja oleme algusest peale niimodi hakkama saanud. Mähet vahetan öösel vaid juhul, kui ta kakab. Magab tema terve öö ja magan mina terve öö ja kõik on õnnelikud ja rahul.

      Ma tean väga täpselt, millega tegemist on. Ja kuna olen ka piisavalt arvutanud igatepidi siis isegi 2 või 3 korda rohkem neid ühekordseid vahetades ei tule summaks 1500 eurot. Ilmselge liialdus. Selle “tavalised mähkmed ei pea ka rohkem kui 1-2 pissi koha pealt peaksid sina ennast pisut rohkem harima.

    • Oh jumal küll. Miks tulla mulle oma viise selga suruma? Miks ei või mina kasutada korduvkasutatavaid ilma, et terve trobikond selle koha pealt harimatuid mulle selga ei kargaks?

      Ja mingid vanavanemad ei hakka mu lapsele mähkmeid ostma. Ise teed selle lapse valmis siis ise ostad ka. Lihtne ja loogiline. Ei saa loota teiste abile. Tore kui sul on sellised inimesed ümber, mul ei ole.

      Oleksid sa uurinud siis teaksid, et riidest mähkmetel (neil mida mina tahan vähemalt) on samamoodi see kiht mis juhib vedelikud järgmisse kihti ja ei jää märg. Selle kohta YT ka videod kus katsetatud seda.

      Milleks vaielda? Sina kasuta mida sina tahad ja lase mul kasutada seda mida mina tahan. Ei ole vaja selga suruda oma viise. Kas mina tulin sulle kraaksuma, et sa oled hull, et ühekordseid kasutad? Ei tulnud.

    • Ma ei olekski sõna võtnud, kui sa ühekordsete kohta ilma kogemusteta umbluud panema poleks hakanud ja nüüd meid lihtsalt harimatuteks sõimad. Saa see laps kätte ja vaatame mis juttu sa lapsuke siis rääkima hakkad. Hetkel on su jutt küll ikka väga lapsik ja sulle tehakse liiga. Oled ainus, kes üldse pestavatest mähkmetest midagi teab ja kõik teised on harimatud.

      Pole keelanud sul kasutada pestavaid, lase aga käia. Lihtsalt argumendid on pisut valed ja soovitan sul kuulata ka teisi, kellel on värskelt kogemused. Mitte langeda reklaami ohvriks.

      Ps. Mul isiklikult kuluks näiteks pestavate mähkmetega raha kuus rohkem, kui ühekordsetega. Plus lisaks alguses see mitmesajaeurone väljaminek. See kõik väga sõltub piirkonnast, kus elada. Linnas on vesi palju soodsam kui nii mõneski maakohas. Elan uuselamurajoonis ja siin on vesi mitmeid kordi kallim ja seega tuleks ka pestavad mähkmed kallimad. Seega EI SAA väita mitte kuidagi, et need alati palju soodsamad on.

    • Umbluud? Ilma kogemusteta? Lubage naerda. Kuidas minu väited vääramad olid kui sinu omad? Tundub, et mõlemad oleme siis siinkohal liigselt suud pruukinud.
      Ja ma olen varem ka lapsi näinud ja kujutad ette, neid isegi hoidnud! :D Nii, et päris tumbajumba ma mähkmete koha pealt ei ole. Sõbranna kõrval vastsündinuga tegeledes nägin igapäevaselt kui palju läks mähkmeid ja mis summad. Pean jällegi kordama end, lapsed on erinevad ja mähkmete kulu on erinev.

      See mitmesaja eurine väljaminek on ühekordne panus mis minu silmis tasub end selle perioodi jooksul ära. Ja kui hästi joppab siis saab samade mähkmetega veel mitu last mähkida. See omakorda mitmekordne säästmine.

      Ega see vee hind nüüd nii drastiliselt ka ju kõikuda ei saa? Siin hoian suu kinni, sest mina tõesti ei tea aga vaevalt, et ühes linna otsas maksab keegi vee eest kordades rohkem kui teises..?
      Meil tasub see end ära, sest ilmselt kolime varsti oma majja kus vesi on üldse tasuta.
      Ja see lappide küürimine ei ole ju nii suur töö. Lapid masinasse ja lapid kuivama. Saaks aru kui peaks käsitsi nühkima.

      Aga mis siin ikka vaielda ja üksteist maha teha. Las igaühel olla oma arvamus, omad viisid ja omad tahtmised. Ei suru mina sulle oma korduvkasutatavaid lappe selga ja ära suru sina mulle enda ühekordseid. :)

    • Nii üllatav, kui see ka ei ole, siis tõesti on väga suur erinevus vee hinnas. Kasutame siin maal vett sama palju kui linnas aga arved on 20-30 euri kuus. Kui aga masin pestavate mähkmetega iga päev huugaks, tuleks arve ilmselt kahekordne. Ise olime täpselt sama palju üllatunud, kui esimese arve saime ja see 36 eurot oli. Too kord sai beebil kõik riided läbi pestud enne sündi, ja sellest arve selline.

      Ma ei arva, et sa beebit näinud ei ole ja tegelenud. Lihtsalt mul oli ka enne sünnitust ilus plaan, kui lihtne kõik olema saab. Aga kõik muutus peale sünnitust. Öösel sa naudid iga hetke mis magada saad ja unevõlga hakkab järjest kogunema. Nii et see tihe mähkmete vahetamine öösel lihtsalt koormab sind täiesti ära. :) Üks asi on hoida kellegi teise last lühiajaliselt ning teine asi on olla 24/7 vastutav ühe pisikese hinge eest. Ma olen ka mitmekordne tädi ja 12 aastase lapsehoidjakogemusega. Lapsega oskan ehk rohkem ümber käia aga reaalsus minu arvamusest on ikka hoopis teine.

      Ja ei suru peale, kui teile nii sobib siis palun väga. Tänapäeval õnneks on valik suur ja iga üks leiab enda jaoks selle õige ja sobiva. Lihtsalt ei tasu enne sõnu tuulde loopida nii kergelt, kui beebi käes veel ei ole ja ei näe kuidas ning mis toimuma hakkab. Idee on loomulikult hea loodust säästa ja prügi vähem toota :)

    • Esiteks, mind ei ole vaja teietada. :D
      Ja teiseks, mind lihtsalt ärritas,et väideti asju mis pole väga tõsi. Ja ega minagi pole 100% kindlalt öelnud,et ainult riidest mähkmeid kasutama hakkan. Öösel ehk kasutangi ühekordseid, paljud kombineerivad nii.

    • No hetkel sind on ju mitu ;) Eelkõige pidasingi silmas seda, et sobib nii sulle, kaasale kui ka beebile endale. Siis on ju mitmus :)

  2. läheb mulgi kuus mingi 20 euri mähkmetele, või isegi vähem ja ei ole imemähkmed! libero kõige tavalisemad mähkmed on! pakis on 46 tükki, sellest jätkub umbes kaheks nädalaks ja pakk maksab 7 euri ringis! mähkmed on ausad – ei leki, istuvad hästi, peavad kangema kraami ka kauem kinni kui vaja! selver müüb brittoni brändi mähkmeid, mis on ka täiesti okeid! peavad vastu ja on pehmed ning need ainult 6 euri ringis, pakis sama palju kui liberoid!
    alguses minu laps, kui sündis, kakas peale iga jumala söögikorda, siis läks jah kaks pakki nädalas umbes aga nüüdseks (on 4 kuune) oleme seedimise saanud selliseks, et tahkemat tuleb korra päevas! ehk siis kuus ostangi kaks pakki mähkmeid umbes, mis teeb 14-15 euri kuus! mis omakorda teeb kõigest 180 euri aastas!
    mis puutub öisesse vahetamisse siis jällegist – oli vastsündinu, ärkas öösel tihti ja kakas ka, pidi vahetama! nüüd ei ärka vahepeal kordagi öösel ja ei ärka ka mina ekstra selleks, et mähet vahetada – ongi terve öö ühe mähkmega!
    ütlen ausalt -.kui sul on väike beebi ning koguaeg käed tööd täis annad sa kõik mugavamate lahenduste eest! ausalt! plaanisin minagi alguses nende riidemähkmetega mässama hakata, aga nüüd – never!

    • Aga vaata mis sodi seal neis mähkmetes sees on! Ja kõigile lastele ei sobi mingid odavad mökerdised, tekivad allergiad, lööbed ja jumalteab mis kõik veel.
      See, et mina olen valinud sellise tee ei tähenda, et ühekordsete kasutajad oleksid halvemad.
      Lapsed on erinevad ja see, et mina tahan võimalikult looduslikult läbi ajada ei tähenda seda, et kõik peavad seda tegema. Las kõigil olla oma viisid…

  3. Mina ka ei pooldaks neid korduvmähkmeid, sp mõtle, kuskile külla minnes, kas sul on seal kohe käepärast seep ja vesi, et lapse poolt täis tehtud mähe ära pesta? Imikud võivad paari külasoldud tunniga kakada isegi mitmeid kordi, ja siis sa ju ainult vannitoa vahet jooksedki oma mähkmega.
    OdavAM võib ju olla, aga vaevalt et see vahe nüüd nii metsikult suur oleks. Lapse kasvatamine ongi kallis
    Kui mina üldse ei saaks valida, ja peaks valima ökod vms, siis Hipsikud sel juhul,
    Aga see kõigest minu arvamus, no offence :)

    • Palun (!) uurige enne asja kohta kui tulete oma arvamust kõvasti ja valesti välja kraaksuma. Loete ühte lõiku kuskilt foorumist ja kohe arvate, et teate kõike korduvkasutatavatest mähkmetest?
      Kust sa oled lugenud, et peab KOHE need läbi pesema? Külla minnes võtad veekindla koti kaasa ja mähkmevahetusel tekkinud kraami paned sinna kotti, kodus mässad edasi.
      Neid mähkmeid võib pesta 1-3 päeva tagant ja kuskil ei ole kirjas, et sa pead kohe KÄSITSI jooksma pesema neid.
      Nii tekivadki eelarvamused ja inimesed ei vaevugi asja kohta rohkem uurima.

    • Ma polegi öelnud et sa ei või neid kasutama hakata,eks ise tead mida oma lapsele alla paned.
      muuseas,ma olen piisavalt hästi kursis nende ökomähkude teemadega, kuna plaanisin ka mingiaeg lapsele need alla panna. Kuna mul on ka muud teha kui ainult lappe pesta jäi see teema katki.
      Kas ei tohtinud lihtsalt arvamust avaldada? :)

    • No ma ei saa aru miks arvatakse, et see lappide pesemine nii suur töö on? Ega sa neid ju ometi käsitsi nühi! :D Masin teeb kogu töö, sina lihtsalt viskad masinasse ja kuivama. Kõik. :D
      Ikka võis arvamust avaldada aga ma ootasin pigem selliseid arvamusi mis põhinevad pestavate mähkmete kasutamisega. Ühekordsetega on mul endalgi kokkupuuteid olnud.

    • No kui sa mõtled rahalisele poolele, siis arvuta sisse ka pesumasina töötegemise aeg ja enda vaev nendega mässata…siis saad aru, et märgatavat kokkuhoidu ikka ei tule…

  4. Ise kirjutasid väga viisakalt ja sõbralikult postituse lõppu, et ootad HEAMEELEGA teiste arvamusi, kogemusi ja nõuandeid. Ning kui keegi siis vähegi annab nõu/jagab kogemust sellega, millega sina nõus pole, hüppad sina neile kaela, et “ära võta siin sõna, mine hari ennast” jnejnejne.

    Kust sina tead, äkki tegid nemad samamoodi enne lapse sündi uurimustööd, et kumba sorti mähe parem on. See, et sina nüüd siin mõned tunnid yt videosid oled vaadanud, ei tee sind neist targemaks (eriti- again- kui sa ei tea, mida nemad uurinud on). Lisaks… no ma kuulaks veidi nende juttu rohkem, kel praegu endil lapsed on, sest nemad oskavad oma kogemustest rääkida. Lapse sünniga võivad igasugused soovid kiirelt muutuda. Mul nt üks sõbranna oli ka väga selle usku, et ei hakka ühekordseid mähkmeid kasutama, aga kui siis nägi, et tegelikkuses rahakulu ei tule meeletult suurem, siis vahetas ümber, sest enda mugavus ja ema heaolu loeb ka natuke midagi.

    Igastahes jah, ma saan aru, et sina soovid riidest mähkmeid kasutada, good for you, aga kui sa ise küsid arvamust, siis viisakas oleks sellega arvestada, et kõik ei näe asju sinu mätta otsast ;)

    (Lugesin vastuväidetega kommentaarid läbi ja ei leia küll, et neis oleks midagi pealesuruvat vms, tavaline arvamusavaldus)

    • Palusin oma arvamust avaldada korduvkasutatavatega seoses, ühekordsed mind hetkel ei koti. Ja seda enam, et nad ei ole proovinud riidest mähkmeid, ainult oletavad.
      Ja kuidas sa tead, et ma olen ainult mõned tunnid vaadanud? Oled selgeltnägija? Olen uurinud seda asja juba enamvähem aasta. Ja selle jutu järgi mida nemad suust välja ajavad ei ütleks küll, et nad kursis asjaga on.
      Üks väidab, et tuleb KOHE läbi pesta kui mustaks saavad. Ja teine ajas veel segasemat juttu, ala, et riidest mähkmeid tuleb tihemini vahetada ja need on märjemad jne… No sorri aga ei tundunud väga teadja jutt. Kui vähegi täpsemalt uurida siis saad aru, et asi on natukene teisiti.
      Ja see, et neil lapsed on ei tähenda, et nad slp targemad. Las igaüks kasutab seda mida tema tahab ja end of the story.

    • Nii palju kui ma olen nüüd korduvaid kasutanud, siis ega ei ole mitte mingit kindlat tundide arvu millal peab mähkme ära vahetama (no iga 3-4h tagant siiski võiks). Minu poiss laseb umbes kaks pissi riidest mähkmesse ja näitab kohe pahameelt kui peps märjaks läheb (see omakorda ei tähenda, et ma mingit jama kraami talle alla paneks, sest riidest mähkme point ongi selles, et talle ei meeldi märg pepu ja tasapisi saab hakata ka kenasti last potitama).

  5. Mul pole teemast aimugi ega köida ka väga, aga siinkohal pean nõustuma nendega, kes ütlesid, et ise sa ju arvamust küsisid. Ja sellisel juhul arvamuse avaldajatele rünnakuna selga lennata on küll natuke vale (Sest esimesena hakkasid ründama ju sina). Ma saan aru, et sul ja lugejatel võivad olla erinevad arusaamad, aga nad tahtsid lihtsalt oma arvamust avaldada, sest neil on kogemus olemas. Nad ei väitnud, et sina toimid valesti, vaid ütlesid ainult, et kui laps sünnib, võid teistmoodi mõtlema hakata.

    Kuigi mul lapsi pole, siis see võib vabalt niimoodi olla. Ei pruugi, aga võib.

  6. Nõustun eelpool kõnelejatega. Oli ka plaanis intensiivsemalt ühekordseid kasutama hakata. Meil on NUPS mähkmed. Iseenesest väga head, aga enda närvide ja kaine mõistuse säilitamiseks kasutame neid vaid aeg-ajalt. Pooldan pestavaid mähkmeid ja suur aplaus neile, kes järjepidevalt jännata viitsivad, kuid tõesti, nagu eespool mainitud, on lapse kõrvalt iga sekund und ja puhkust armas, kui tahad oma lapsele rõõsa ja rõõmus emme olla. Tühjaks pigistatud sidrunist on lapsele vähe kasu ja vaevalt teda sel hetkel huvitab, kas ta mähkmed on ühe- või mitmekordsed.

  7. Ma pole veel kasutanud oma mähkmevaru, aga natuke uurimistööd olen teinud. Kohe kindlasti soovitan mitte ainult ühesuguseid mähkmeid osta. Olen ostnud poole aasta jooksul väga palju erinevaid mähkmeid, et mitte pettuda. Kõige rohkem on mul ImseVimse ja BambinoMio mähkmeid, tavalisi marlisid, mõned hiinakad, hipsikud ja veel siit-sealt üksikuid eksemplare. Enamus on kasutatuna ostetud ja palju odavamalt, kui uuena. Uusi on ka, nt. hiinakad osta.ee-st, just vastsündinute tillukesed taskumähkmed. Ühtegi üle 12€ maksnud mähet mul ei ole, ei kavatse osta ka. Riidemähkmeid kavatsen kasutada juba sünnitusmajas. Lisaks on mul valmis ostetud riidelapid niiskete salvrätikute asemel, lisaks kõigele sellele kasutan ka ise riidest sidemeid ja mooncup-i. Nii et minu jaoks on väga oluline, et ma ei tekita mõttetult prügi ja ei hauta end ega oma last SAP-i sees. Lisaks hoian ka raha kokku, sest mähkmed saan maha müüa või uuesti kasutada.
    Jõudu ja ära anna alla!

    • Ma tahan ka salvakate asemel riidest lappe kasutada,sest kui juba siis juba. Ja selleks ajaks kui piima lekib õmblen/lasen emal õmmelda pestavad rinnapadjad. Nii ekstreemseks ma aga ei lähe, et riidest sidemeid ise õmmelda. Sulle ka jõudu! :D

    • Mis selles nüüd nii väga ekstreemset on? Täpselt samasugune “ekstreemsus”, nagu riidemähkmed.

    • Ma ei tea, see mõte võtab harjumist. Ja õnneks või kahjuks ei suuda ma sidemeid kasutama. Aga mooncuppi proovimist ma ei välista, ehk kunagi..

  8. Mina alustasin küllaltki vara ka ise korduvkasutatavate mähkmete uurimisega pihta. Sain küllaltki kiiresti selgeks, et tahan hakata oma lapsel neid kasutama, sest ennekõike aitab see kiireimini üleüldiselt mähkmevabaks saada (kui ma veel pisike beebi olin, olidki ainult marlimähkmed ju saadaval ja umbes aastaseks saades enam mähkmeid ei vajanud). Seega tundus see hea ideena neid mähkmeid ka varuma hakata. Siin (http://ailialber.blogspot.co.uk/2013/12/mahkmed.html) on minu postitus varutud mähkmetest.

    Nüüd kui mu poeg saab kohe-kohe 3 kuuseks saan öelda nii paljut, et kuigi tahtsin väga-väga kohe olla ainult riidest mähkmete peal, siis tõsiasi oli see, et lihtsalt ei viitsinud sellega jamada. Alguses kakab ta lihtsalt metsiku kiirusega, et ma isegi ei taha tagantjärele mõelda, et oleksin pidanud kõiki neid pasaseid mähkmeid pesema hakkama. Sest tõsiasi on see, et kui mähe ikkagi metsikult ei haise ja tunned, et ta väga täis ei ole, siis võib ta vabalt olla umbes 3h lapsel peal. Öösiti ma enam üldse tal mähet ei vaheta (ehket on ca 8-9h ühe mähkmega).
    Nüüd olen vaikselt hakanud kodustes tingimustes tal korduvaid peal hoidma, üritan teda niisamagi potitada ja eks vaikselt liigume ülesmäge.

    Ise pead tundma millal on õige aeg neid korduvaid kasutama hakata. Mina tunnen, et praegult on õige aeg, sest olen oma poega piisavalt juba tundma õppinud ja aru saama tema vajadustest. Soovitan lugeda ka Kristi Lõbu potitamise raamatut. Kindlasti aga soovitan sul varuda pakk ühekordseid (haiglast saad nagunii natukene neid kaasa ja sealgi katsetada kas sobib lapsele), sest öösiti on ikkagi mugavam alguses nendega, nagu ka välja minnes, eriti just päris beebikesega. Lisaks sellele – äkki sa pärast sünnitust ei suudagi ise väga voodist tõusta ja mees on olude sunnil mähkmevahetuse toimkonnas… ma väga ei usu, et ta nii palju nendega mässata viitsib (likku panna ja pessu jne :D).

    Kui kardad, et ühekordsed on kemikaale täis, siis soovitan ka nende osas veidi rohkem uurimistööd teha. On ka väga ökosid mähkmeid. Näiteks minu poisile ei ole mitte ükski mähkmesort veel punetust tekitanud ja nii jäime hetkel Liberote peale. Ei haise, soodne hind, aga nagu ütlesin – nüüd üritame tasapisi riidest mähkmetele üle minna.

    • Ega minagi pole väitnud,et ainult ja ainult korduvkasutatavaid hakkan kasutama. Väljas olles ja esimesed 1-2 kuud (no nii kaua kuni mähkmed parajaks saavad) kasutan ilmselt ikkagi ühekordseid ja edasi siis saab näha mis juhtub.

  9. Milleks minna nii keema kui keegi avaldab arvamust, mis ei ühti sinu omaga? Ja süüdistada neid teadmatuses? Ilmselgelt pole sina ennast ühekordsete mähkmetega kurssi viinud, sest 1200-1500euri kahe aasta peale on väga liialdatud. Kerged arvutused näitavad, et 1500/24 = 62.5euri ja 1200/24 = 50euri. No mitte kuidagi ei kulu ühes kuus lapse mähkmete peale 50 euri. Mähkmetele kulub kõige rohkem 25 euri kuus, tegelikult isegi vähem. Juhul kui sa plaanid peale igat pissi ühekordset mähet vahetada, siis võib-olla tõesti kulub see ulmeline summa, mille sina postituses välja oled toonud. Ja tihti peale 2-aastased enam polegi mähkmetes. Mul on 1.5-aastane laps, keda harjutan nüüd juba potile ja ööpäevas kulub 0-2 mähet. Nii, et pakk liberoid läheb kuus ja see pakk maksab umbes 13-15euri.

    Ja mitte, et ma maha teeks riidest mähkmeid. Lihtsalt enne kui hakkad teisi süüdistama, et kui nad fakte ei tea, ärgu sõna võtku, siis võiksid muud faktid endale ka selgemaks teha ;)

  10. No nii, mul on kogemus kahe lapse ja kahe mahkme-tyybiga. Esimene laps kasvas ainult ja ainult yhekordsete mahkmete peal. Kalliks seda ei pidanud. Prygi hunnik, mille tekitasime oli muidugi korralik. Mugav oli. Løøbeid ega allergiaid ei tekkinud. Kasutatud sai igasugu erinevaid tootjaid. 1,5aastaselt soime minnes oli laps mahkmevaba. Seega ka seda ei tekkinud, et lapsel lihtsalt nii mugav, et pikemalt mahkmetes.
    Nyyd siis on teine laps ja saab kohe kohe 1,5aastaseks. Veel ei ole taielikult mahkmevaba- aga teel oleme kyll ja enam ehk kaua ei lahe. Oma viga see ilmselt- esimest panin tihedamalt ja jarjekindlamalt potile. Kasutanud olema ainult korduvkasutatavaid mahkmeid (valjaarvatud haiglas peale syndi). On ebamugavam. Tunnistan. Ja just siin valja toodud kylas kaimiste korral ning pikkadel autosoitudel. Samuti- ei tule odavam. Sest esiteks yhekordsete hinnad on lainud suht odavaks ning samas heade (ja siinkohal toesti heade) korduvkasutavate hinnad on korged! Ning pesumasin tøøtab ikka hoolega ning see kulu tuleb arvestada mahkme-hinna sisse (esimese lapse puhul, lapse synniga ma ei ytleks, et pesumasin rohkem oleks tøøs olnud kui enne lapse syndi, sest riided on neil pisikesed ning kui siis voibolla 1 masina tais lisandus nadala peale ja seda ka mitte iga nadal. Nyyd on masin ikka hoolega tøøs olnud) Lisaks kui valjas kuivatamise voimalus puudub (keset talve), siis vajalikuks osutub ka kuivati ning vat see masin on “tore” energia-røøvel. (aaaaga tuleme tagasi mugavuse juurde- mugav on ta ju ka eheee). Mis puudutab seda kui nahasobralikud voi loodus-sobralikud on korduvkasutatavad mahkmed- no vat see on teema, mida tasub lahemalt uurida. Just seda, kuidas neid mahkmeid ja materjale toodetakse. Paris korralikult on need ka labi immutatud erinevate kemikaalidega.
    Kokkuvottes:
    Kas on odavam kasutada korduvkasutatavaid mahkmeid?- Ei. Kulu tuleb enam vahem sama.
    Kas lapse saab kiiremini mahkmevabaks kui kasutad korduvkasutatavaid?- Ei. See on ikka kinni ainult oma tahtmises seda last potile suunata.
    Kas prygi hulk, mille maha jatad on vaiksem kui kasutad korduvkasutatavaid?- Jah. Aga “jalajalg”, mille jatad kuna tarbid rohkem energiat ning tootmine ei ole sugugi loodussobralikum, siis see “jalajalg” on sama suur.
    Kas on endal mugavam yhekordsetega?- Jah.

    Seega plusse ja miinuseid saavad molemad ning mitte kumbki pole parem ega hlavem kui teine variant.

    • Mitte kuskilt otsast ei saa võrrelda prügi mis ei kõdunegi lõplikult kunagi ja energia kulu. Kaks erinevat asja.

    • Kullakene, sul vist ei ole orna aimugi, kuidas energiat toodetakse. Mitte ykski energia tootmise liik ei ole “puhas”. Ei tuule-, laine- solar- ega muu. Ma voiks tunde sellest raakida (sest see on minu eriala), aga sa oled juba nii negatiivselt meelestatud, et vaevalt et sa miskit sealt opiks yldse. Ja kahjuks prygi hulka ning energia kulu saab vorrelda…

    • Ma pole väitnudki,et see hull loodussõbralikon. Aga kindlasti sõbralikum kui ühekordsed ja lapse nahk jääb ka keemiast priiks.

    • Korduvkasutatavad mahkmed EI ole loodussobralikumad! (eriti juhul kui nende tootmispaik on Hiina (ning seda suures enamuses see on!) Keemiast priiks laps samuti ei jaa, sest palun uuri enne millega on neid materjale immutatud! Samuti, millisest keemilisest elemendist on tehtud nende materjalide kiud. Ning oled sa moelnud, millega sa neid pesema hakkad? Sa jube palju ikkagi lahmid lihtsalt ning ei kuula mitte kedagi. Nagu oeldud- ma olen kasutanud molemat sorti mahkmeid ning ausalt- see koik taandub ainult sellele, mis on parem emale. Muudelt omadustelt saame me plusse ja miinuseid sama palju- kumbki ei ole parem voi halvem.

    • Energija. :):):) See on miski tegija või – nagu laulja, tatsija, müüja?!

    • Tatsija – mis see veel on? Ära irvita, kui ise oled samasugune – eksimine on inimlik!

  11. Kallis Lipsuke, ma siin natuke sirvisin seda sõnasõda ja mulle tundub, et sul ka paras eeltöö tegemata või siis poolik. Mulle ei jäänud küll muljet, et keegi tühja targutanud oleks või sind halvustanud või su otsuseid maha toonud, aga tore on ju lihtsalt kaasa arutleda.
    Punkt 1 mis välja tuli ja mis eraldi välja tuua: Respekt neile, kes suudavad/jaksavad/viitsivad korduvkasutatavatega mässama hakata, sest olgem ausad. See nõuab ikka kohutavalt vaeva ja viitsimist ja kannatust.. ja endale tuleb tööd ikka natuke juurde sellega.
    Punkt 2: Jah, mähkmed tuleb KOHE vahetada. Mina puutusin selle asjaga ka alles hiljuti kokku. Kasutasin pikka aega ainult 1kordseid ja nendega oli tõesti nii, et ma rahumeeli lasin lapsel mähkme vahel nii täis lasta, et see reaalselt punnis oli. Seal võis vabalt oma 5 pissikorda sees olla, aga lapse nahk oli siiski kuiv. St tänapäevased mähkmed on nii imavad, et see pissi läheb kohe kuskile alumisse kihti ja see kiht, mis jääb lapse naha vastu, jääbki kuivaks. Korduvatega aga tunnetasin kohe ära selle, et ÜKS piss sisse ja juba on lapsel ebamugav, sest see mähkmesisu on ikkagi looduslikust puuvillast (vahet pole kas mikrokiud või babmus) ta ei ima siiski nii, nagu need “naftapampersid.” Kui sa tahad, et su laps hauduma ei läheks, sisi tuleb ikka kohe pärast ühte pissi soovitavalt mähkmesisu ikka ära vahetada, sest selle niiske riidega on väga ebameeldiv olla. Kakas rääkimatagi. Kaka puhul tuleb ükskõik mis mähe koheselt ära vahetada.

    Veel selline asi, et esimestel kuudel soovitan ma ka ikkagi ühekordseid, et last tundma õppida. Annabel alguses näiteks pasandas pea igasse mähkmesse ja tõesti oleks olnud piin neid aina pesta ja pesta, iga jumala päev. Eriti arvestades asjaolu, et kakase mähkme(sisu) tahad sa ikka KOHE kraani alla toppida, sest kui see happeline kaka kord ära kuviab, siis ei saa sa oma valget mähkmesisu enam iial valgeks, vaid see kakaplekk jääbki sinna igavesti. Lapse kaka lihtsalt on selline asi, mis ei tule välja, kui sellel settida lasta. Kui KOHE jaole saad, siis saab veel puhtaks.
    Umbes 3-4 kuu vanuselt tundsin, et võib hakata korduvaid kasutama, sest kakamiste kord vähenes tunduvalt. Isegi mitte päevas korra enam ei kakanud vaid üle päeva ja ainult ühe korra. Nüüd lisatoitu saades on jällee kordade arv tõusnud päevas 1-2korrani.

    Igatahes, tead, need ENNE lapsesaamist mõeldud mõtted ja plaanitud plaanid on nii suhtelised ja pea ALATI korralikult läbimõtlemata. Ma tean, et sa siiralt mõtled üht ja soovid oma mõtteid teostada, aga ausalt. Oota ära, kuni laps sünnib.. ja siis sa näed, et paljud arvamused võivad muutuda. Ära hüppa teistele kõrri, et nad soovitusi jagavad, sest ka sina oled teatudmääral ju laste koha pealt hetkel üsna kogemusteta. ;)

  12. Hei, Lipsuke! Palun kasva tõesti täiskasvanuks, sina, kui tulevane ema :)
    “Palun (!) uurige enne asja kohta kui tulete oma arvamust kõvasti ja valesti välja kraaksuma”.
    Kuidas saab kellegi arvamus olla vale?:D

    Suure naerupahvak:D

    • Nad ütlesid asju mis pole tõsi – väär arusaam. Ja rohkem ma end ei õigusta. End of the story.

  13. Mina ka ei soovita ainult ühesuguseid osta. Need on NII erinevad ja mis sobib ühele, ei pruugi teisele nii hästi sobida. Selline leht nagu mähkmekratt on olemas ja nemad tulevad sulle koju ja näitavad erinevaid mähkmeid, kui sul soovi on.

    Esimesel kuul on tõesti riidest mähkmeid halb kasutada. Beebi on NIII tilluke, et see tundub võimatu seda riidest latakat talle selga saada. Ma saan aru sinu mõtetest, mõtlesin ka ise radedana samu asju.

    Ei ütleks ka, et ma alguses nendega 100% tegeleda viitsisin. Nüüd kui laps suurem, siis kasutan ikka rohkem. Kasutaks veelgi rohkem, kui mul neid rohkem oleks. Kohe hakkan testima Nupse, siis tellisin hiinast mingit saasta, Hipsikuid ja Mähkmekratist miskit. Kunagi avaldan siis oma arvamust nende kõigi kohta :)

    Muuseas isegi kui terve päeva panen riidest mähkmeid, siis ööseks ikka tavalise. No ei viitsi vahetada :D

  14. Mis mõttega sa hoiad endal seda kommentaariumi avatud, kui keegi arvamust avaldada ei tohi?
    Hetkel on küll mulje, et kõik kes sinuga kambas pead ei nooguta on harimatud ja matsid. On ainult sinu arvamus või vale arvamus. Tobe..

  15. Mina kasutasin esimesed pool aastat Liberot ja Pampersit, aga kui kuskilt lugesin mida need sisaldavad otsustasin hakata koduvkasutatavaid kasutama. Valituks osutusid Hipsikud, ostsingi neid 20 tk koos mähkmesisudega…. sain veel mingi soodukaga. Kui aus olla siis minuarust pole see korduvk. mässamine midagi nii hull, palju hullem on last nende haisvate Pampersite sees leotada, sest tegelikult tuleb ka need pärast 1 pissi ära vahetada ( mida ma ka teha püüdisn). Kui teine laps peaks kunagi tulema, siis hakkan kindlasti kasutama algusest peale korduvk. ja arvestades seda, et mul on esimese lapse pealt kogemus mõlemi mähkmetüübiga olemas, leian, et pole nende korduvk. mässamine ja rahakulu oluliselt aeganõudvam/kallim.
    Hipsikutest niipalju, et kohati tundusid nende kinnitused halvad, muidu on täpselt sama kujuga nagu ühekordsed. Kuivasid ka päris kiiresti. ja kindlasti võiksid olla poole odavamad minu arvates.

    Loodan, et leiad sobivad korduvkasutatavad mähkmed ja jäädki neid kasutama. Praegu on veidike vara kogu tagavara ära osta, pigem uuri ja kogu kokku palju erinevaid. :)

    • Aga proovi neid välismaa omi ka. Ega ei pea ainult Eestimaisega leppima, mitmekülgsus on hea. Nt alvababy on teine odavam bränd aga kui neid otse tootjalt tellida siis on transpordikulu kopsakas. Slp tellingi mina sunbaby’ist, seal vist tasuta see ja ühe mähkme hind kordades odavam kui bumgeniusel vms. Ka Eesti omadest on need tunduvalt odavamad ja tõenäoliselt ka paremad. Tunduvad vähemalt, aga ega enne ei tea kui ei ole proovinud.
      Ma nüüd saan vb diili ühe teise blogijaga kes tegeleb ka riidest mähkmetega ja ta saadab mulle erinevaid mähkmeid. :D

  16. Ps. mul küll ei läinud kunagi 20€ kuus mähkmetele, isegi alguses läks kuus umbes 50€ ja mida suuremaid vaja läks, seda kallim oli mähkme tükihind.

  17. Ma ei ütle muud, kui ainult, et kõige pealt jõua oma rasedusega lõpuni, sünnita laps ära ning alles siis hakka kindlaid plaane tegema, mida kasutada ning mida mitte. Reaalsus on hoopis teine, kui see, mida sa praegu ette kujutad ja planeerid.

  18. mul õde kasutab lapsel algusest peale bambino minosid. on ostnud http://beebicenter.ee/hugieenitarbed/mahkmed-ja-tarvikud.html alguses ostis neid mikrokiust lapikeseni ka peale, aga hiljem enam mitte. lekkmisega pole probleemi olnud, kui mähe on õigesti alla pandud. nüüd saab laps 8 kuuseks – ümbrised ostis suuremad, aga sisu õmbles hoopis ise. ja neid ümbriseid on tal kokku äkki 6 .. kõige väiksemaid, keskmisi ja suuremaid.

    • No kui endal on viitsimist neid sisusid teha siis saab vapsee odavalt läbi. Peadki ainult ”kaaned” ostma. Väga tubli õde sul siis :)

  19. Kus siin kommentaariumis käib alles andmine. Aga ma jagaks pigem oma kogemust: mul on kolm last. Esimene kasvas Pampersites – kuna mähkmehaudumistega oli tihti probleeme, siis sai ta potitreenitud suhteliselt varakult. Tollal üldse ökomähkmeid polnud. Teise lapse kasvatasin üles kahasse riidemähkmetega (ise õmmeldud, et raha säästa ja siis öösiti ning väljas käies kasutasime ökoühekordseid). Kolmanda lapsega on lood säärased, et alates kolmandast elunädalast kasutasin kodus olles päeviti pestavaid, öösiti ja väljas käies ühekordseid. Oleksin hea meelega juba varem riidemähkudele täielikult üle läinud, aga mul olid kehvad varud (hästi niiskust imavaid polnud veel jõudnud osta). Alates kolmandast elukuust on mul laps 100% riidemähkude peal. Mähkmevahetus käib täpselt samamoodi nagu ühekordsetega – hetkel on laps seitsmekuune ja vahetan tal päevas maksimaalselt 5-6 korda mähet: peale ööund, enne hommikuund, kuna siis lähme tavaliset õue/välja vahetan uuesti (ka siis, kui tunda on, et mähkmes on vaid üks pisike piss), enne lõunaund, enne õhtuund ja enne ööund. Enamik emasid vahetab lastel tavaliselt mähkme alati enne unne minekut või enne õue minekut. Nii ka mina. Pestavas mähkmes on kas eraldi pandav või külgeõmmeldud mikrofliisist lapike, mis on vastu lapse peput ning hoiab selle kuivana – seega seda ei pea vahetama iga pissi peale. Kui ta oli pisem läks meil 8-10 pestavat mähet päevas – kes ühekorseid kasutab ja kohusetundlikult lapsel mähet vahetab (mitte ei lase mähkmel olla pissireservuaariks), see märkab, et tänapäevastel mähkmetel ja ühekordsetel suurt vahet vahetamissageduses ei ole.
    Kuna mina pean nagunii 30-40 sekundit ootama, et kraanist voolav vesi muutuks lapse pepupesuks parajalt soojaks, siis lobistan mähkme selle veega ära (kaob ära vajadus mähkmeid masinaga eelloputada; kui aga ei viitsi/taha, siis las masin loputab – veekulu on suhteliselt sama). Rinnapiimalapse kaka on veeslahustuv, seega pole vaja ka eraldi plekke välja võtta (mähkmele/riietele ei jää mitte kakaplekid, vaid bilirubiini plekid, mis UV kiirguse käes kaovad), vanema lapse kaka raputan WC potti (muuseas, kas teadsite, et tegelikult tuleb seda teha ka ühekordse mähkmega – kaka koht ei ole prügimäel, seda loetakse bioohtlikuks, õige on see WC potist alla lasta, kust see jäätmetöötlusjaama jõuab ja seal korralikult töödeldakse, et ta poleks terviseohtlik. Aga öelge mulle, kui paljud lapsevanemad seda ühekordsetega teevad?). Väljas käies panen määrdnud mähkmed vee- ja lõhnakindlasse kotti, mille koju jõudes kas siis loputan läbi või viskan otse masinasse.
    Mähkmeid hoiustan praegu kaaneta panges – sest pesen harvem. Alguses viskasin otse masinasse. Minu kodu ei haise pesemata mähkmete järgi – muidu koliks mu eriti tundliku ninaga mees kodust välja – julgen väita, et korralikult reeglitekohaselt hoitud-pestud mähkmeid ei haise! Seda ei saa ma öelda küll ühekordsete kohta, mis määrdnuna lehkavad nagu surnukuur juba poole päeva peale.
    Mähkmeid pesen praegu igal kolmandal päeval (3kuuse mähkmeid pesin iga kahe päeva tagant). Vaatasin oma vee- ja elektriarved võrreldes aastatagusega üle, ei ole märkimisväärselt suuremad – ehk 5%-10% on kasv. Pesuvahendit ei kulu palju – mähkmepesuks soovitatakse maksimaalselt 20ml vahendit ehk siis tõlkes, pool korgitäit – üks ökopesugeeli pudel kestab mul ca 3 kuud.
    Ma olen väga mugav ema – öösiti ma mähkmeid ei vaheta (ka vastsündinul vaid korra öö jooksul olen nõus, kui just kakat pole) ja aega mulle ei meeldi raisata mõttetute kodutööde peale – ega kolme lapse kõrvalt polegi seda aega nii palju. Mõtlesin, et uuriks stopperiga palju mul mähkmemajandus lisaaega päevas võtab, aga see oli nii naeruväärselt väike, et stopperiga jamamine võttis juba rohkem aega – no ma siis umbkaudu pakun, et mul läheb päevas kokku 10-20 minutit kogu mähkmemajandamise peale.
    Minu “mähkmepargis” on hetkel ImseVimsed, Nupsid, Disanad, Totsbotsid, Pop-in’id, Bambino Mio’d – alates kõik-ühes kuni volditavateni välja. Teise lapse riidemähksin ära 60euroga, aga nüüd kolmandaga olen langenud moodsa mähkmemaailma lõksu ja lausa ruigan rõõmust, kui taas mõne imenunnu mustriga mähkme lapsele soetan – vaat see edevus teeb küll riidemähkmise kalliks lõbuks.
    Selleks, et see pestavate mähkmetega nö “jantimine” ei käiks üle jõu (esimese lapsega harjumine võtab aega ja rutiini leidmine võib olla omajagu närvesööv), siis ära sea endale mingit tärminit või eesmärki – alusta siis, kui tunned, et sul on aega see harjumus sisse seada ning pigem tasapisi, kui päeva pealt ja plärtsti. Ära unusta, et isegi, kui kasutad vaid ühe pestava mähkme päevas, jääb prügimäele aastas saatmata 365 mähet aastas! Juba see on saavutus!

    • P.S Liis Mähkmekratist tuleb lausa sulle koju tutvustama, kui soovid – tema käest saad kindlasti kõigile oma küsimustele vastused.

    • Suur aitäh Sulle ilusa, pika ja asjaliku kommentaari eest! :)
      Ma plaanin alguses kasutada korduvkasutatavaid ja ühekordseid pooleks, sest vastsündinule jäävad need ‘ühes suruses’ mähkmed esialgu suureks ja päris eraldi vastsündinu mähkmekogu osta läheks vist kalliks, sest ma pole mähkmekatete+volditavate kõige suurem fänn ja eelistaksin taskukaid.
      Siiani olen vastsündinu suuruses soetanud mõned imsevimsed ja kaks alvababyt, ning mõned mähkmekatted koos volditavate sisudega. Juurde ilmselt ei osta ja üritan selle varu ja ühekordsetega saada hakkama ajani mil beebi piisavalt suur, et mahub ‘ühes suuruses’ mähkmetesse, ilma, et need lekiks vms. Ja eks sealt siis edasi ole näha. Hetkel on olemas u 11 alvababy mähet. Kui need sobivad siis tellin juurde ka sunbaby mähkmeid.
      Ja tõesti, ka üks mähe päevas muudab juba palju. :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.