Apteegikraam vastsündinule ja sünnitusjärgseks ajaks – mida võtta, mida jätta?

Mõtlesin, et peaks hakkama kirja panema erinevaid nimekirju, et siis on pilt ees mida vaja oleks veel. Olete kõik oodatud mu nimekirja kritiseerima. Mida võtta, mida jätta, mida lisada?

*Saialilletinktatuur, naba puhastamiseks. Enne kasutati briljantrohelist vist rohkem, aga nüüd seda enam ei soovitata, et pole näha kui naba punetama hakkab vms…
*Paratsetamoli küünlad (80mg).
*Gaasirohi – Milline oleks parim? Katse eksitus meetod?
*D-vitamiin – Jällegi, milline? Järjekordne katse eksitus meetod?
*Purelan, nibudele ja ka tite pepule (ei sobi vist riidest mähkmete kasutamisega). Kas selle peab enne imetamist maha pesema?
*Suured sidemed/haiglapüksid – Millised ja kui palju?
*Ühekordsed aluslinad, erineva suurusega.
*Ninapump Rihomer ja selle otsikud.
*Vatitikud ja -padjad, või marli lapid, näo puhastamiseks. Need on enamusel vist kodus olemas, aga mina ostsin ühe karbi spetsiaalseid tittede vatitikke kah. Ja vatipatjade/marli lappide asemel kasutan tavalist puuvillast lappi ilmselt.
*Rinnapadjad – Mina ei osta rohkem. Üks pakk mul on, selle kasutan ära, ja siis võtan kasutusse korduvkasutatavad.

Üldiselt selle nimekirja kokku panemisel võtsin kõike väga lihtsalt. Mingit mõttetut kraami ma koju vedada ei taha. Ja ega me päris ukuarus ka ei ela, et apteeke üldse ei oleks. Kuigi on mugavam, kui kõik on kodus olemas ja ei pea muretsema.
Igasugused vanniõlid, -geelid jms – jääb ära. Puhas vesi kõige parem, ei ole vaja tite nahka juba algusest peale keemiaga rikkuda ja seda niisutuse järgi karjuma panna. Heal juhul kasutan kookoserasva/-õli. Seda võib riidest mähkmetega ka koos kasutada, ilma, et rikuks imavust jms. Ka löövete puhul pidi kookoseõli hea olema, eks ole näha.
Paljudes nimekirjades on ka humeri lahuse ampullid/pihusti. Nagu ma aru olen saanud siis on see silmade ja nina puhastamiseks, aga kas mitte puhas vesi (keedetud, jahutatud) poleks kõige parem? Või peaks selle ka ikka võtma?

Nii, et mida te mu kogenud ja targad emmed arvate sellest hipiemme nimekirjast? Mida veel vaja võiks minna?

EDIT:

Kuna paljud juhtisid mu tähelepanu küünekääridele, siis mainin ära, et küünehoolduskomplekt (ümara otsaga käärid, väikese tangid ja isegi küüneviil) ja digitaalne termomeeter on olemas. Ei maininud, sest pidasin neid päris loogiliseks ostuks ja eeldasin, et enamusel on mingi kraadiklaasi laadne asi kodus juba olemas. Ning küünehoolduskomplekti ostsin mina üldse mingist beebipoest, mitte apteegist – sai odavamalt ka.

EDIT – topelt ei kärise.

Muide, sellest eilsest inisemisest oli vist ikka kasu kah! Ilm läks nii mõnusaks (vahelduse mõttes on tuul ja pilvisus lausa õnnistus!) ja see kuramuse tolmuimeja jäi ka lõpuks vait, ei pidanudki kõrvakilesid läbi torkama. Kuna hullarisse wifi ruuterit vaevalt paigaltatud on, siis võib vist järelduse teha, et ma seal ka veel ei ole. Rõhk sõnal veel…

Comments

comments

14 thoughts on “Apteegikraam vastsündinule ja sünnitusjärgseks ajaks – mida võtta, mida jätta?

 1. Nii huvitav on ikka jälgida su raseduse kulgu :)
  Võtsin kohe oma nimekirja lahti, et mis ma siis kirja panin ja ostsin.
  Paratsetamoli küünlaid ei ostnud siis ega pole nüüdki seda teinud, lihtsalt pole vajadust tekkinud.
  Gaasirohuks oli esimeseks ostetud espumisan, mis ei töötanud üldse. Järgmiseks ostsime Cuplatoni, mille peale jäime pidama. Gaasede jaoks kasutasime veel Weleda beebi kõhu õli, millega masseerides tulevad gaasid välja. Ja beebi ikka mõnules ka kui seda tegime talle:)
  D-vitamiini soovitavad targemad Tervisepüramiidi oma.
  Nibudele kasutasin ise Bepantheni, seda ei pea maha pesema.
  Mina ei ostnud haiglapükse, vaid kasutasin enda tavalisi. Suuri sidemeid ostsin paar pakki, oli küll juurde vaja aga siis ostsin juba jooskvalt vastavalt vajadusele.
  Silmade ja muu puhastamiseks kasutan füsioloogilist lahust. Osa puhastavad kummeliteega.
  Ostsin ka beebiküünte lõikamiseks käärid. Mina küll haiglas küüsi ei lõiganud, vaid panin kindad kätte aga see täitsa oma otsustada, kuidas parem tundub.
  Kui juba lõpp lähedal, siis soovitan ühe kapsa koju varuda. See tunne kui piim rindadesse tuleb, on…seletamatu. Igatahes on kapsas suur abiline siis :D
  Me ei ostnud mähkimisalust, vaid kasutamegi neid kilelinasid. Mulle meeldib nii:)
  Vist kõik, ehk natukene on abiks:)

 2. Nahapuhastusvahendi koha pealt soovitan teha uurimustööd. Tallinnas ITKH-s sain ma igatahes nabapiirituse haiglast kaasa. Tasub uurida, vb saab põlva haiglast ka. Sellisel juhul mõttetu kulutus.
  Küünlad peaksid kodus olema kindlasti, kuna sa linnast väljas oled ja iga kell apteeki ei pääse. Lisaks väike viinapudel, millega vajadusel palavikku alla saaks tuua. (Välispidiselt määrides muidugi)
  Gaasirohi on tõesti katse-eksitus meetodil, sest ühele mõjub üks ning teisele teine. Haiglast soovitati meile espumisani. Gaaside vastu see ei aidanud üldse ja ainult rahustas oma magusa maitse poolest. Järgmisena katsetasin ma Infacoli, sest oli hinna poolest teisest soodsam aga olin kuulnud selle kohta head. Läks õnneks ja sobis väga hästi, gaasid jätsid meid maha. Lisaks maitseb lapsele, sest on apelsiniekstraktiga vms.
  D-vitamiiniga sama lugu, et tuleb hakata katsetama, mis lapsele sobib. Esialgu pole mõtet midagi osta, sest peale sünnitust saad Benu apteegipakist kingituseks Minisun tilgad. Kui need ei sobi, saad edasi katsetama hakata.
  Meil oli beebi pepu jaoks Sudocrem. Purelan väidetavalt imendub nibu sisse ning seda enne imetamist maha pesema ei pea.
  Mõned sidemed saab haiglast ka. Aga mina võtsin täiesti tavalised suure imavusega öösidemed. Sai hakkama küll. Eks oleneb sellest ka, kuidas sul peale sünnitust on. Mõnel veritseb vähe aga teisel tuleb väga suurtes kogustes verd.
  Aluslinad võivad olla vabalt ühes suuruses. Mina olen algusest peale ainul M suurust kasutanud. Täpselt paras igale poole. Paar aluslina saab kaasa ka beebipakkidest. (Benu ja Apotheka)
  Marli puhul tuleb jälgida, et need niidikesi ei aja. Niisamuti tuleb vatipatjade puhul jälgida, ega see nutsakuid ei aja. ( Mina ostsin sellised apteegist : https://apteek.apotheka.ee/product/2093/mesoft-tampoonid-steriilsed-10x10cm-n5x30. Hästi mugav puhastada lapse nahka. Neid on erinevas suuruses ka ja jagub tükiks ajaks.

  Silmade puhastamiseks sain ma haiglast kaasa ka selle lahuse. Aga see jäigi poolikuks, sest hakkasin tavalise keedetud veega kodus puhastama ja kõik korras. Olen ka seda meelt, et mida vähem keemiat, seda parem. Pealegi kui tõesti vaja, saab alati osta. Ainus, mille ma reaalselt koju ostsin, oli palavikuküünalte karp. Ja selle andsin ka naabrinaisele nüüd edasi, sest kilode poolest ei sobi juba ammu. Paljud asjad (kasvõi testritena) on olemas apteegi beebipakkides. Tasub nende sisud läbi uurida ning kindlasti need peale sünnitust ära võtta.

 3. Saialilletinktatuur – mina ostsin ja kuskilt pakist ega haiglast alternatiivi sellele ei saanud, nii et absoluutselt õigustatud ost. Siiamaani aeg-ajalt puhastan põnni naba sellega.

  Paratsetamoli küünlad – hea kui on olemas, sest elu on näidanud, et vaja läheb neid just siis, kui käepärast võtta pole ja kui ikka keset ööd titekesel palavik tõuseb, siis mida muud sa ikka peale hakkad.

  Gaasirohi – Oled väga õnnelik, kui see olemas on,sest gaasid ei hüüa tulles. Kindlasti katse-eksituse meetodil proovimine, sest mitte keegi ei oska öelda, mis täpselt sinu last aitab. Näiteks meie põnnile sobis Cuplaton. Või no see oli ainus, millest mingit tolku oli. Espumisani peab korraga pool pudelit tilgutama (ultra tüütu) ning see ei aidanud meie põnni mitte üks raas (ultra jura).

  D-vitamiin – sain Benu apteegipakist Minisun d-vitamiini ja lapsele sobis, nii et jäimegi seda kasutama.

  Purelan – selle asemel kasutasin Bepantheni ja EI pea enne imetamist maha pesema.

  Suured sidemed/haiglapüksid – sidemed ostsin kõige suuremad, mis leidsin ja see oli tark valik. Haiglapüksteks ostsin ühekordsed aluspüksid, mille siis koos sidemega minema viskasin iga kord. Jube mugav nii verise elu puhul :D Ja ega haiglasse mingit outfitti pole vaja planeerida – nagunii tatsad seal selle öösärgiga lõpuks, nagu me kõik. Mugavaim lahendus lihtsalt.

  Ühekordsed aluslinad, erineva suurusega – erinevate suuruste kohta ei oska öelda, ostsin ühes suuruses ja läks vaja küll. Hea odav ka, nii et minu meelest väga tänuväärne/kasulik leiutis.

  Ninapump Rhinomer ja selle otsikud – ostsin ka selle komplekti ja kui otsikuid pesta ning ise (näiteks nõudepesusvammist) uusi filtreid meisterdada, saad päris odavalt läbi, sest muidu need otsikud maksavad mingi 7€/karp (super mõttetu raha maha viskamine!)

  Vatitikud ja -padjad, või marli lapid – vatitikkudega on hea naba puhastada, vatipatjade/marlilappidega silmi ja nägu. Spetsiaalseid beebidele mõeldud vatitikke ostsin ka, kuid need osutusid kasututeks – tavalistega saab kõik toimingud suurepäraselt tehtud;

  Rinnapadjad – kasutasin Libero omi ega pidanud kordagi neis pettuma. Ei näinud muu maailma mu piimaniresid ega midagi.

  Veel soovitaksin osta:

  Digitaalne termomeeter – lutitermomeeter pidavat jura olema ja tavalise kraadiklaasiga läheb temperatuuri mõõtmine suts pikaldaseks nii pisikese inimese puhul.

  Ümara otsaga küünekäärid – spetsiaalselt beebi küünte lõikamiseks, sest neil pisikestel kasvavad küüned eriti mühinal, ent sealjuures ei pruugi nad alati koostööd tahta teha, kui otsustad väikeseid küünekesi piirata. Ja usu mind, et sa ei taha oma tillukesele tegelasele tavaliste teravaotsaliste kääridega läheneda, kui ta parasjagu siputab.

  Füsioloogiline lahus näo ja silmade puhastamiseks – ostsin karbiga Corine de Farme füsioloogilise lahuse ampulle. Hea mugav. Hiljem hakkasin selle asemel tavalist keedetud jahutatud vett kasutama. Aga alguses oli mugavus mu jaoks väga oluline, nii et teise lapse puhul ilmselt ostaksin jälle neid.

 4. Füsioloogilise lahuse ampullid on mugavad – saab sellega lapse nahka ja silmi puhastada ning ka vajadusel ninna panna. Keeduvett, kui sa just rpa-d ei kavatse andma hakata, ei ole sul igalt poolt võtta, ampullikesi on mugav beebi mähkmetkotis hoida ja vajadusel kohe kasutada. Keegi pole küll kirjutanud, aga beebidel on hästi tihe külaline beebiakne ning tavalise keeduveega seda jääbki ravima. Naha puhastamine, vahet pole kas keeduvee või füsioloogilise lahusega muudab naha kuivaks, mistõttu on soovitav ka seda veidi kreemitada. Soovitan töpferi tooteid. Väga ökod ja sobilikud ka hipiemmele. Esimese 2 nädala jooksul hakkab beebi nahka ajama ja ta nahk on meeletult kuiv ning tavaline vesi kuivatab seda veelgi rohkem. Seetõttu, kui nabakönt juba ära on kukkunud, soovitataksegi lisada veele veidi õli. Ma ostsin töpferi vannipulbri, mis teeb vee pehmemaks. Mina ei saa näiteks lapse peput siiamaani kraani all pesta. Beebina lõi pepu punaseks ja tükk aega maadlesime probleemiga. Lõpuks veetsime päeva kodust eemal ja puhastasin ainult niiskete salfakatega ning 1-2 päeva ja probleem kadus. Ükski mähkmekreem samuti pole lapsele sobinud. Ükski gaasirohi samuti mitte. D-vitamiiniga on selline lugu, et Eestis müüdavad vitamiinid on kõik D3 vitamiinid ning õlide baasil, mida imiku seedeorganism ei suuda lagundada ning mis tekitavadki talle omakorda gaase. Siis ei aita üksi gaasirohi. See on ainult psühholoogiline – et sa oled lapsele midagi sisse andnud, äkki aitab. Ma jätsin kuuks ajaks d-vitamiini ära, kadusid ka gaasid ja beebiakne. Nüüd lasin Soomest tuua Jekoviti D2 vitamiini ja pole ei gaase ega aknet. Ninapumba ja otsikud soovitan valmis muretseda. Korduvkasutavate rinnapatjade ja riidemähkmete postitusi jään pärast lapse sündi sportliku huviga ootama. Tahan näha, kuidas sa imiku kõrvalt selle aja leiad, et neid pidevalt vahetada/pesta/kuivatada. Eriti, kui räägid, et korteris talvel külm on :) Küünlad on mul ka lapse tarbeks igaks sajaks juhuks koju ja maale muretsetud. Kreemist soovitan roosa triibuga bepantheni lapsele, enda tarbeks sinise triibuga. Ei pea rindadelt enne maha pesema. Ühekordseid aluslinu soovitan tipa-tapast hulgim tellida, tuleb üsna arvestatav summa odavam, kui apteegist osta. Ja sulle endale kindlasti sünnitusjärgne bandaaž, et see hiigelkõht ilusti tagasi tõmbaks! Suured sidemed ja püksid sain Mothercare poest, ka üsna palju soodsamalt, kui apteegist. Samuti väga palju mugavamad, sest on mõeldud spetsiaalselt sünnitusjärgseks ajaks. Apteegis müüdavad suured sidemed on pigem uriinipidamatuse tarbeks vanainimestele ja verd need hästi ei ima. Ja naba puhastada saialilletinkuuriga, kui tahad et see ära paraneks normaalse ajaga. Pelgus promotakse nüüd lihtsalt naba vee ja seebiga puhastamist. Kui kuude viisi veritseva nabaköndiga jännata viitsid, siis võid ka seda varianti proovida.

 5. Mina lisaks veel siia füsioloogilise lahuse. Mina puhastasin sellega lapse naba.
  Neid XXL mähkmeid ära veel varu, mina sain hakkama esimesed 2 kodust päeva täiesti öö hügieenisidemetega. See verejooks on nii individuaalne.

  Gaasirohtudega on ka nii, et igale lapsele aitab erinev. Meile aitas Cuplaton maksab kuskil 9€ aga pidi vähem tilku andma kui näiteks Espumisaniga (see oli ka odavam).

  Varu tegelikult alguses üldse rohtusid võimalikult vähe. Saad ju alati lasta elukaaslasel osta. Palju hullem kui seisma jäävad. :)

 6. Mina just käisin apteegis ja varutud sai pmst täpselt sama nimekiri, mis sul. Kuna endal apteeki kodu lähedal pole varrukast võtta (maaelu võlud), siis varusin ka täpselt nii, et kõik esmavajalik oleks olemas ja samas, et ei pingutaks üle. Paar asja on erinevad sinu listist. Nimelt selle saialilletinktuuri asemel võtsin füsioloogilist lahust ning apteekri sõnul peaks sellega saama ka naba puhastada. Kui ei saa, siis kipun arvama, et haiglast saab mingi piirituse kaasa. Nii on vähemalt kõrvu jäänud, et Pelgust antakse kaasa. Purelani asemel võtsin Bepantheni.
  D-vitamiinide osas olin kahtleval seisukohal, kas võtta või mitte.. nende gaasijuttudega on ära hirmutatud, kuigi eks see ole igal organismil individuaalne. Ise valisin esialgu selle Tervisepüramiidi oma, sest seda kiidetakse ja samas selle päevaannus on võrreldes odavamatega palju väiksem. Aga tõesti, keegi siin eespool soovitas Soomest lasta tuua Jekovit d-vitamiini.. ma olen ka seda kuskilt kuulnud ja alles seda kommentaari lugedes tuli uuesti meelde, et pidin tegelikult ise ka laskma sealt tuua. Aga no, rasedaaju, eks.. :)
  Gaaside vastu võtsin Espumisani tilgad, sest võrreldes selle teise valikuga, mis neil oli (ma nime ei mäleta), peab seda jällegi tilkade suhtes vähem andma, kui teisi. Eks siis ole näha, kas toimib või ei.. kui ei toimi, siis vähemalt ehk natukenegi leevendab seni ajani, kui apteegist uue toodud saab.
  Mis sul võiks veel listis olla on küünekäärid (minul varasemast juba valmis ostetud) ja ilmselt ka termomeeter, mille ma ka ise veel ostma pean. Sidemete puhul pole veel jõudnud otsustada, kas võtta apteegist või poest kõige suuremad. Ilmselt siiski jään poe omadele pidama. Marlilapid-vatitikud soovitan võtta supermarketist, sellest letist kus titenänni müüakse. Mina pärast apteegiskäiku käisin Prismas ja jälle tagusin oma rasedapead vastu riiulit (piltklikult öeldes), sest seal olid need muidugi odavamad natuke, kui apteegis :)

 7. Olen oma kahe lapse naba puhastanud vatitikuga ja puhta kraaniveega. (7-10 päeva pärast oli see nabakönt ära tulnud). Saialilletinktuur seisab siiani kapis. Mind Soomes haiglas juhendati nii ja mõtlesin, et mis ma ikka tõesti seda saialille sinna tupsutan kui puhta veega sai ka väga hästi asja aetud. Ja keegi kommenteeris, et seebiga? Päriselt? Loodan, et mitte…

  Mina sinu asemel ostaksin apteegist:
  – Bebanthen kreemi (minu lastele aitas see pepu punetuse ja naha kuivsuse vastu)
  – Eriti rasvane nibukreem
  – Ninapump
  – Paracetamol küünlad
  – D-vitamiin, hetkel soovitatakse õlibaasil

  Ühekordse aluslinana võid sa samuti marlit kasutada. Muid rohte saab alati vajaduse korral hiljem osta. Samuti ka gaasirohtu pole mõtet ette ära osta. Samuti ei saa ma aru, miks peaks haiglas beebi küüsi lõikama kui need pole eriti pikad. Koju jõudmiseni ei või oodata? Silmade puhastamiseks samuti kasutatakse vett. Ma pehmelt tegin vatilapi märjaks ja kaks korda vist pidin silmi puhastama (väljast sisemise silmanurga suunas). Ma ei tea miks neid lahuseid muidku peale surutakse……..

  Haiglas on mugav kasutada tavalisi aluspükse. Särgiks võib olla selline n.ö.trimmiv pesupluus. Rinnahoidjad võiks olla ilma õmblusteta, pehmed. Rinnapump on ka hea abiline, kui nipi kätte saad ja rinnad liigselt piima täis saavad, siis veidikene pumpamine kergendab tunnet. Mul ei ole kordagi olnud tänu sellele rinnapõletikku ega kapsalehti pole vaja läinud. Lihtsalt mõõdukalt, kui aga jälle liiga hoogu pumpamisega satud, siis seda enam piima võib tekkida ja siis ajadki üle tükk aega.. Keeruline seletada, aga põhimõtteliselt peaks olema nii, et rindadesse tekib piina nii palju kui laps ise “tellib”.

  Küll sa pärast sünnitust ise vaatad, kuidas ja mida sul tegelikult vaja on.

 8. Meie tegime naba saialillega, nagu Pelgust soovitati ja tänu sellele läks naba mädanema..Perearst soovitas rohelist ja sellega saime naba kahe päevaga korda ja viiendal päeval tuli könt ära:) Niiet mina pigem soovitan vana head rohelist kasutada:) Kuivatab kordades paremini ikka:)

 9. nii beebi pepu kui ka nibude määrimiseks soovitan bepantheni salvi ja gaasirohtudest parim oli cuplaton. :-)

 10. Gaasirohi on tõesti katseeksitusmeetodil. Ma proovisin enda lapsega 4 erinevat läbi, kaks tegid hullemaks, kaks ei tundunud üldse mõjuvat ja lõpplahendusena aitas ainult võimlemispallil hüppamine.

  Mina soovitan sul hoopis Multimam kompresse rindadele varuda+see sama kiidetud bepantheni kreem ka. Imetamine teeb tõenäoliselt alguses natukene rohkem kui lihtsalt ai-ai ja need kaks asja aitasid mul vähemalt asja veidikenegi leevendada.

  Need kompressid on küll natukene rahakad, aga nad tõesõna teevad asja paremaks.

  High five vannigeelide ja šampoonide ärajätmise osas. Mina arvan samamoodi, et nii pisikese jaoks on ikkagi vesi parim pesemisvahend ja ei saa aru miks neid peaks geelitama,õlitama,šampoonitama ja veel vannivahtu ka panema. Muidugi kui nahk on tõesti väga-väga kuiv, siis on kreem alguses täitsa omal kohal.

  Nt. Eileen sündis ka nii, et lootevett põhimõtteliselt enam polnudki ja tema nahk oligi ketendav ja vajas kreemitamist, aga selle sai paari päevaga korda :)

 11. Tore lugeda su nimekirja. Veel vahvam oleks teada, mida üldse plaanid beebile soetada :)

 12. Gaasirohtudest aitas meil ainukesena Colinox.
  Nibudele oli väga hea Garmastan. Lisaks kindlasti iga kord peale imetamist pigista mõni piisk piima välja, hõõru nibudele laiali, lase kuivada ja alles siis rinnahoidja kinni.
  Beebi pepule 2 asja – tsinki sisaldav salv (nt Sudocrem) kui pepu punetab ja leemendab (tsink kuivatab) ning Bepanthen salv (roosa triibuga) kui pepu punetab, aga on kuiv.
  Igaks juhuks mainin, et proovisin erinevaid rinnapatju ja parimateks osutusid Chicco omad (boonuseks ka normaalne hind).
  Füsioloogilise lahuse tilgad/ampullid on head ninna tilgutamiseks (Humeri oma silmade puhastamiseks ei sobi), sest nt minul endal on valus, kui vett tilgutada ninna, aga füsiloogilise lahusega pole valus.
  Aluslinana kasutan mina ja soovitan hoopiski Hipsiku aluslina http://www.hipsik.ee/?page_id=792
  Rhinomeri puhul soovitan, et osta ainult pump – seal on paar otsikut ka kaasas. Ja siis otsikutel saad need nn svammid/filtrid välja võtta ja ära visata. Uued filtrid saad lõigata nõudepesusvammidest. Otsikuid ise saad pesta. Mina leidsin, et nii on odavam ja mõistlikum ;)

 13. Ei tahaks küll norida, aga misasi see saialilletinktatuur on??? Ehk mõtlesid siiski saialilletinktuuri?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.