Beebiblogi: 13.nädal. ”Liigutused”?

Sel nädalal oli mu Täpike sama suur kui virsik.
13.nädal

Beebi on umbes 7-8 cm pikk ja kaalub 22 grammi.
Lapse laud on veel kinni kasvanud: silmad avanevad alles nelja kuu pärast. Selle eest on küllaldaselt välja kujunenud käed, need on kasvanud ning pisike hakkab tasapisi pöialt imema. Ta hoiab näppu suus “lihtsalt niisama”, kui aga ema muutub väga närviliseks, asub tema hoolega sõrme imema, et sel moel rahuneda.
Mõne nädala pärast hakkab laps end liigutama “otsekui täiskasvanu”. Põhilist osa lapse toitumises, tema varustamises hapnikuga ning jääkproduktide eemaldamisel täidab nüüd platsenta, hiljem aga looteveed.
Platsenta ja beebi kaaluvad nüüd umbes sama palju. Pankreas hakkab insuliini tootma.

Appi-appi. Mul on nii hea meel esimesele trimestrile jalaga anda ja alustada teisega! Kõik ohud on nüüd märgatavalt langenud aga see ei tähenda, et ma vana ninnunännukanamammi täielikult maha rahuneksin.

Mind tembeldatakse nüüd jälle jämejala kandidaadiks aga mis siis! Ega ma ise ka ei usu seda nagu väga hästi aga samas mis see muu olla saab? Ma pole kunagi varem midagi sellist tundnud… Uskuge või mitte aga ma olen mitu korda tundnud väikest müksu. No ikka nii õrna, et paneb lausa kahtlema kas oli ikka päris. Esimest korda eelmisel nädalal (12+3) bussis olles. Istusin kuidagi kõveras ja siis käis järsku väike plõks. Mõtlesin küll, et oot-oot mis see nüüd oli? :D Loogiline mõistus ütles, et laps see veel olla ju ei saa, liiga vara veel, aga samas… Ja siis teist korda nädal hiljem (13+3). Olin end just mehe kaissu kerra keeranud ja siis käis selline plõks jälle. No siis oli selge, et midagi toimub, sest eelmine kord oli täpselt samas kohas ja kuna ma selle doppleriga ka jändan siis tean vägagi hästi kus pisike parasjagu asub.
Nagu ma aru olen saanud siis annab ta endast märku kui olen end kuidagi kõveralt istuma sättinud ja kõhule survet avaldan. Tundub utoopiline aga no ma ei tea. Gaasid need igatahes ei ole…
Minu beebigrupis on veel mitu naist kes juba tunnevad selliseid plõkse-mulinaid aga neil enamusel juba teine või isegi kolmas laps…

Millal teie sellist väikest sulinat-mulinat-plõksutamist tajuma hakkasite? Kas ma peaksin jämejalga aja kinni panema või…? :D

Teine big deal oli see, et kuulsin doppleriga kuidas laps liigutas. Kuna ma kuulan klappidega siis ühel hetkel pani ta dopplerile sellise laksu, et ma oleks peaaegu kurdiks jäänud! :D

Sümptomite koha pealt on asi ikka natukene muutunud kui eelneval paaril nädalal. Hetkel tunnen end väga väsinuna, pidevalt iiveldab aga mitte väga hullusti. Oksendanud ei ole. See iiveldus meenutab alguse aega. Mis on iseenesest väga kahtlane, sest vahepeal ei olnud iiveldust enam üldse ja nüüd siis tuleb tagasi. Aga noh, mis siin ikka.

Pidevalt on uimane ja kahtlane olla. Pea käib ringi ja midagi teha ei jõua. Selline vastik jõuetus…

Isu pole enam üldse. Külmkapp lahti-vaatan kaks sekundit-kapp kinni, korrata 10 minuti pärast. Äkki siis on midagi head sinna tekkinud. :D
Peale mahlaste puuviljade ja sepiku mille peale on laotud juust, kurk, tomat, ei lähe eriti midagi alla. Eile sõin pruuni riisi nina vingus ja lihtsalt surusin seda alla. Praegugi ei suuda mõelda millelegi mida hea meelega sööks… Ime siis, et nädalaga järjekordsed 2 kg alla võtnud olen. Arst ei rõõmusta üldse kui seda näeb…

”Päevade valu” on ka ikka veel kohal. Vahel tundub juba veidike hirmutav, et ta kurivaim ära ei taha minna. Arsti sõnul peaks ta 14-15 nädalal kaduma aga ma väga sügavalt kahtlen selles. Beebigrupis küsisin sama asja kohta siis öeldi, et mõnel kestab see lausa terve raseduse. No jällegi, pole hullu. Kannatame ära aga peaasi, et see midagi halba ei tähenda.
Valu iseenesest ei ole midagi hullu, kordades väiksem kui minu tavaline päevade valu aga vahel lihtsalt käivad sellised sähvatused ja hood mis ehmatavad natukene.
Näiteks ükspäev hakkasin järsku naerma ja kõhtu lõi sellise valu, et jube. No üleüldse, valu tuleb siis kui väga järsku liigutada (aevastades, köhides, naerma puhkedes või lihtsalt järsku tõustes).
Kuigi ükspäev (13+5) valutas ikka korralikult. Järjest mitu tundi ja sellise tempoga, et ikka oli. Terve päeva vältel andis endast märku.
Samas on see valu natukene ka loogiline. Emakas kasvab ning lükkab kogu krempli eest ära, et endale ruumi teha. Aga miks mõnel valutab ja teisel mitte? Süsteem on kõigil ju sama.

Nahk on ka jube kuiv ja laiguline. Täna vaatasin peeglisse ning see mis mulle vastu vaatas ei olnud üldse tore. Põse peal on kuiv narmendav ring. Ülejäänud nahk on ka lihtsalt kohutav. Mitte üks asi ei aita…

Veidi moody ja needy olen ka. Kogu aeg tahaks mehe kaisus keras olla ja nunnutada. Kui seda ei saa siis on jama majas. No keegi meist käib siin usinalt tööl siiski… Erinevalt minust vaesest muiduleivasööjast, nagu mulle askis öeldi. Oeh, see ask on ikka haige koht, õigemini need inimesed on seal haiged. Oli mul vaja sinna ronida… :D Aga ei, kurta ei saa. Enamus tagasisidet on siiski normaalne ja asjalik. Lihtsalt need mõned üksikud panevad mõtlema, et kas reaalselt ka keegi saab sellise mõistusega olla? Kes läheb ja ütleb niigi mures rasedale ”Kaotasid eelmise lapse…. kaotad ka selle…. või juhtub midagi hullemat…. rumalad ei tohiks lapsi saada lihtsalt spst et “oii lapsed nii ninnunännud”….” või ”Tee teene ja jää auto alla.
Ning kui ma selle peale siis ütlesin, et loodan, et ta kahetseb oma sõnu kibedalt ja karma mängib talle julmalt kätte siis tuldi veel TEDA õigustama, et ega ta ju ei kirjutanud, et ta LOODAB, et nii juhtub vaid avaldas lihtsalt arvamust. No tule jumal appi, nagu see muudaks ta öeldut normaalsemaks. :D
Askist võiks kohe eraldi sissekande teha aga ma ei taha nii palju selle haige inimese tähelepanuvajadust ka rahuldada. Las ta sai oma egolaksu sellest sitalaviinist. Ega mulle see midagi ei tee, mul juba paks nahk seljas.
Sellistele tulebki lihtsalt julmalt näkku naerda ja edasi minna. :)

Comments

comments

22 thoughts on “Beebiblogi: 13.nädal. ”Liigutused”?

 1. Ma tundsin esmakordselt liigutusi ikka 4.kuu paiku, mul oli ikka 20+ täis.. olin ka esmarase, need pididki hakkama hiljem liigutusi tundma. :) a sa ilmselt nii ootad neid liigutusi, et ajad need nö “gaasimulinad” segamini lapse liigutustega. Pole viga, ma ju ootasin ka. Ega’s sellepärast kohe hullumajja minna vaja pole :D

  • Viimasele tahaks õelda,et olen ise ka esimest korda rase, praegu 14 nädalal,ja kergelt mulle on tunda, igaühel on see nii individuaalne! Ja ei oota neid liigutusi ka nii üleliia.ja vaevalt need gaasi mullid on, neid peaks oskama ikka eristada küll.vaevalt gaasi mullid muutuvad iga päevaga regulaarsemaks.

 2. Muidugi never say never, aga mina ka väga hästi ei tahaks uskuda, et sa praeguses staadiumis suudaksid liigutusi tunda.

  Esmarasedate jaoks on juba haruldus see kui 16-17 nädala pealt midagi tunda, 13 nädal on natukene utoopia. Muidugi on igasuguseid erandeid ja osad naised on 40 nädalat rasedad ilma, et ise teaks, seega mis ütleja ma olen :)

  Ma soovitaks sul mõelda natukene selles suunas, et nagu sa ise kirjutasid on loote eeldatav kaal hetkel kuskil 22g, sina aga ilmselgelt ei ole ju ainult luu ja nahk ( ära võta seda üldse solvanguna :) ), kui tõenäoline on see, et sa suudaksid tunda 22g raskusega loote poolt tehtud õrna lööki läbi kogu selle nahakihi, mis teie vahel on? Tegelikult ju üsna väike :)

  Sa võid küll arvata, et need pole gaasid, aga tegelikult ikkagi üsna suure tõenäosusega on. Samuti ei ole teps mitte harv juhus lihtsalt endale liigutusi ette kujutada ( ning ei, see ei kategoriseeru üldse jämejalga minekuga praegu :D). Tihtipeale kui naine on pikalt üritanud last saada ja elab rasedusse väga-väga sisse, siis hakataksegi kõike endale sobivalt tõlgendama.

  • Ma võin nüüd eksida aga ega emaka seinad ei ole ju pekised, kas see siis mõjutab ikka?
   Suht ebareaalne jah ega ma ise ka ei usuks kui keegi midagi sellist räägiks. Ja kusjuures ma ei ole neid “liigutusi” hetkel veel oodanud, et ette peaks kujutama. Päris liigutusteks neid ei nimetakski, rohkem nagu mull kõhus lõhkeks vms. No ma ei tea, see kõlab nii utoopiliselt, et endal hakkab ka imelik. Väga veider igataher. Eks edaspidi ole näha.

  • Emaka seinad muidugi pole aga sinu ja emaka vahele jääb ka ikka üht-teist :D

  • No aga ega ma väljast neid plõkse ju ei tunne, seest ikka. Emakas ka ju närvid ja värgid või mis? Ega ma anatoomiat ei tea aga tundub ju loogiline…? :D

  • Emakas tegelikult on tundetu (nii nagu perekooli loengutes vähemalt räägitakse).
   Nii, et liigutusi tunned sa ikka läbi nende kõikide kihtide ilmselt naha aluste närvidega, mitte emaka endaga ;)

 3. Mina tundsin esmakordselt 16 nädalal liigutusi mullitamisena. Võimatu pole siin ilmas miski, nii et äkki tõesti on need sinu plõksud ka lapse tehtud :)

 4. Kas sa näonahale jojobaõli oled proovinud? Mul oli ka nägu mingiaeg kriisis, tekkisid hästi kuivad ja ketendavad laigud, mitte ükski kreem ei aidanud. Soetasin siis netifoorumite soovitusel endale ökopoest jojobaõli ja see reaalselt aitas. Päevaks ma seda ei pane, aga enne magamaminekut määrin endale kenakese kihi peale, nii et nägu särab nagu kuuseehe ja nahk on nii palju paremaks läinud, et ma ei suuda seda isegi kirjeldada.

 5. Kui sul platsenta tagaseinas, siis võid tõesti midagi tunda. Mul on aga ees, nädalaid 20+1 ja siiani pole mitte midagi tundnud.. ämmakas ütles, et see on normaalne ja muretseda pole vaja. Tema doppleriga kuulas ja ütles, et hull mürgeldis on mu preili ja et olgu ma õnnelik, et veel ei tunne, kuna see sell hakkab korralikult mind ilmselt taguma :D

  • See oleneb tõesti kus platsenta asetseb. Sa peaksid ka nüüd iga hetk tundma hakkama ilmselt :)

 6. Vaikset mullitamist hakkasin tundma 17. nädala paiku. Alguses arvasin, et gaasid, aga mida aeg edasi, seda selgemalt sain aru, et ikka lapse liigutused. Nii ka sina, mida aeg edasi, seda enam peaksid tema liigutusi tundma hakkama.

  Tead meie rasedagrupis oli ka paljudel jama selle kaaluga. Küll tõusu ja langusega ja siis need äe’d kobisesid. Üldjuhul aga ei tasu siiski muretseda kui kõik analüüsid korras. Ma võtsin kuni ca 4. kuuni (ma ei mäleta enam, aga vist oli) kaalust alla ja mõtlesin kas ikka okei, aga siis varsti hakkas ka kaal jälle kasvama kui normaalse inimese tunne ca 6. kuul naases.

 7. Mina tundsin esimesi kergeid liigutusi 16. nädala paiku, ma ise arvan, et need olid sellest, kui laps keeras/pööras. Aga ka siis ei arvanud ma 100%, et need on lapse tekitatud. Õiged liigutused sain 17-18 nädala vahel ja usu mind, need õiged liigutused sa tunned ära! Mul oli platsenta tagaseinas, laps kaalust ees ja väga kõhu vastas. 20-dal nädala tegi ta juba sellist möllu, et seda oli võimatu millegagi sassi ajada. Aga 12-15 nädalal on ta alles nii pisike, et tema endast veel küll nii märku ei suuda anda.

 8. Mis selle aski eesmärk üldse on? Miks inimesed lasevad lihtsalt mingitel anonüümsetel endale halvasti ja sapiselt öelda, mida see sellele konto omanikule annab, ja see küsimustele vastamine seal? Lihtsalt huvi pärast, pole selle fenomenist aru saanud.

 9. Loll jutt ma tunnen ka lapse liigutusu kuna on kaksikrasedus ja rase 13nädal ja kolmas rasedus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.