Beebiblogi: 23.nädal. edit.

Sel nädalal oli beebipoisi suuruseks mais.

An ear of corn isolated on a white background

Beebi on umbes 30 cm pikk ja kaalub 550-600 grammi.
Laps kasvab kadestusväärse kiirusega. Viimase kolme kuu jooksul on tema kaal suurenenud kümme korda ja järgnevate nädalate jooksul kasvab ta sama tempoga edasi.
On oluline igapäevaselt värskes õhus aega veeta. See on vajalik, et stressiga toime tulla ja laps saaks eriti hästi hapnikku.
Vaatamata sellele, et laps asub kiirendatud tempos rasva kasvatama, näeb ta veel välja punane ja kortsuline. Nahakate formeerub tunduvalt kiiremini, kui selle alla jõuavad moodustuda küllaldased rasvaladestused — seetõttu nahk ripub. Punetus on nahka kogunenud pigmentide tagajärg, mis muudab selle vähem läbipaistvaks.
Laps jätkab ümbritseva vedeliku vähest neelamist ning selle väljaviimist organismist uriini näol. Vedelik ja suhkrud, mida ta saab looteveest, on tema jaoks veel üheks tähtsaks toiduallikaks kõrvuti sellega, mida ta saab läbi platsenta ja nabanööri. Vedeliku neelamine võib esile kutsuda luksumise, mida sa tunned, kui loode hakkab sinu sees otsekui hüplema. Sõrmedele kasvavad küüned. Beebile meeldib väga imeda ning ta teeb seda alati, kui sõrm suhu satub. Areneb tunnetusmeel ning beebi teeb erinevatel maitsetel vahet. Kuulmine teravneb ning ta võib teiste helide hulgast Sinu hääle ära tunda.
Kuna ringiliikumiseks on kõhus veel piisavalt ruumi, võimleb beebi aktiivselt. Võid isegi põtkimist oma kõhu pealt näha.
Loode valmistub jätkuvalt ette eelseisvaks eluks väljaspool emakat. Seedesüsteem lõpetas arengu ja kasutusele võeti söögitoru, magu, kõhunääre ja soolestik. Laps neelab lootevett, teeb rütmilisi hingamisliigutusi. Kõhunääre toodab insuliini. Ka põrn on aktiivne.
Osad teadlased on seisukohal, et nüüd näeb beebi oma esimesi unenägusid. Teadlased suutsid tuvastada REM une viiekuustel loodetel. Uurimise käigus leiti, et laps magab enamiku ajast kuid tema uni on sageli katkendlik ja ta ärkab peaaegu iga 60 minuti tagant. Laps ärkab korraks ja läheb magama tagasi.

Sel nädalal ei ole mul millegi uue üle vinguda. Kui siis ainult see, et laps on väga vaikne. Kui eelmine nädal rääkisin ma siin, kui ilus meie üleval oleku ja magamise režiim on, siis nüüdseks on see kadunud. Ma pakun, et ta keeras end kõhus ringi ja nüüd ma lihtsalt ei tunne enam nii hästi. Ole mees, keera tagasi! Ma igatsen su mulistamisi ja kõdistamisi! Nii vägev oli, kuidas sa pulti kõhult minema lennutada tahtsid!
Eelmine nädal ja selle nädala alguses oli kohati päris lahe tunda, kuidas ta seal kõhus mu põiel polkat tantsis. Oli kohe tunda, et ta tuharseisus oli. See oli nii veider. Kui põis täis oli, siis tänasin jumalat, et ta juba nii tugev ei ole, et väga tugevaid lööke jagada. Ma oleks püksi lasknud muidu. :D
Ma ei tea kas asi on selles, et ma olen jube lühike või olengi ma juba nii kaugel, et emakas ulatub ribide alla? Igatahes, tunnen ma nüüd liigutusi juba ribide all.
Meheraas ei ole siiani liigutusi tunda saanud. Mehed ma ütlen! Miks neil ei ole kannatust tundide viisi kõhtu jõllitada või käsi kõhul hoida, nagu need oleks sinna liimitud… Kurjam ma ütlen! :D

Kui ma varem mõtlesin, et olen ikka bitch küll, siis nüüd…vaene mees kohati. Kuigi jamh, vahepeal väärib ta küll peapesu. No kuramus, mis mõttes sa ei taha mulle peale pikka tööpäeva veel massaaži teha, või 10 minutit enne poe kinni panekut veel arbuusi tooma lipata? No mis mõttes, eksole? :D
Need raseduse hormoonid tahavad ka lõpuks pead tõsta. Ükspäev oleks ma peaaegu nutma puhkenud, sest Meheraas tuli botastega koridori ja ma olin just koristamise lõpetanud…

See läheb nüüd küll juba 24 nädala alla aga ma ei kannata praegu välja. Nimelt on mul praegu ‘tussitoru’ valu. Nagu keegi pussitaks mind ‘sinna’ või torgiks nõelaga. Agh, see on nii hirmus, et tahaks mööda seinu üles ronida. Üle ka kuramus ei lähe! Juba mitu tundi kestab. Ma ei oska mitte midagi teha ka. :D

Ja lõpetuseks üks abipalve, mis asub siin https://www.facebook.com/ingrid.vassiljeva/posts/893051417377562. Äkki keegi tahab endale kiisut-kutsut? Nii kurb on lugeda selliseid asju. :(

Edit:

Olen ma ikka tuhajuhan. Tupeseenest pidin ju rääkima!
Peale seda, kui need 6 küünalt ära kasutasin, läks paremaks. Ära ei kadunud kohe aga parem oli küll. Siis tegin ühe keefiri tampooni ja nüüd on enam-vähem täitsa. Ei saa öelda, et 100% läinud aga 98% parem kui enne.

Comments

comments

9 thoughts on “Beebiblogi: 23.nädal. edit.

 1. No näe, küünlad ikka aitavad ka. Kui nüüd oma toitumist ka muudad, siis ehk paraneb asi veelgi ja väldid uut seent.

 2. Kas sa ei ole mõelnud hakkata rasedate vesivõimlemas käima või rasedate joogas? Usu mind, tead kuidas enesetunne paraneb kui teha sporti, mina hakkasin raseduse teisel poolel käima nendes tundides ja märgatavalt paranes mu heaolu .Enne ei jõudnud trepiski üles minna kui ähkisin ja ohkisin ning pärast lippasin nagu noor rebane.
  Minu raseduse lõpp oli kergem kui raseduse algus ja see oli kindlasti sp et tegin sporti. Kui tundsin, et selg valutab hakkasin hommikuti võimlema ja ma ei tundnudki raseduseaeg erilisi seljavalusid. Võtta end kokku ja mine trenni, usu mind see teeb head!!!!!

  • Kui mul siin linnas oleks, siis läheks raudselt. Ja suvekuudel ei tehta isegi seal linnas, kus arvel olen, midagi. Peaksin hakkama Tartusse sõitma ja see läheks jube tüütuks ja kulukaks kahjuks.
   Plaanisin siin youtubest otsida mõne hea video ja kodus teha…

  • Kahju, vesi on väga hea raseduseaeg. Kuid käi palju jalutamas ja kindlasti võimle igal hommikul. Alguses on raske kuid pärast läheb kergemaks, Sul on veel nii pikk rasedus ees, sa pead kindlasti võimlema, et see üleelada.
   Mis linnas sa elad?Mul oli raseduseaeg sama mure pole kuskil käia,olin harjunud Tallinna eluga kus kõik oli käepärast.
   Ma elan Viljandi kõrval pisikeses külakeses kus on 5 eramaja ja minu üllatuseks, kui kolisin siia sügisel,sain teada, et siin samas vastasmajas teeb tädike rasedatejoogat. Sa uuri neid asju hoolikamalt, sest kindlasti on miskit, kuna kodus tegemine ei ole nii motiveeriv kui kuskil rühmas teiste rasedatega.
   Palju Päikest!!

  • No vähemalt lubatakse sooja suve, siis on mul võimalus iga päev ujumas käia. :D

 3. Liigutamine on kõikide nende valude vastane võti. See nüüd teistele noortele, kes su blogi loevad: ka enne rasedust on liigutamine ning aktiivne eluviis väga olulised, mida tugevam su keha enne rasedust on, seda suurem tõenäosus on, et rasedus pole üldse raske füüsiliselt.
  Sest tegelikult rasedus pole nüüd nii raske ja paha kui teda ette kujutatakse.

  • Ette kujutatakse? Hmmm, kõigil on see ikka erinev. Iga rasedus ei ole lihtne.
   Hea vorm annab kindlasti juurde, eriti just sünnitusel, et kopsumahtu jaguks. Samas liigne lihas pidi just vastupidi mõjuma, et kõik on liiga pingul ja lapsel on raskem väljuda…
   Normaalne treenitus tuleb kindlasti kasuks.

 4. Tussitoru???
  Miks sa pead nii vulgaarne olema? Kas sa jätkad sellise robustse sõnavaraga, nagu sul on, ka siis, kui laps käes ja rääkima õpib? Eriti nukker oleks näha ühte kolme aastast poissi, kellel emmelt õpitud tussid, vitud ja muud sabaalused inetud väljendid suust lendavad :(

  • Usud või ei, aga tegelikult on mul aju täitsa olemas ja suudan end ka kontrollida, ning viisakaks jääda. Mitte, et see tussitoru oleks nüüd nii ropp, aga siiski.
   Keegi meist ei tahaks ju maa alla vajuda, kui paari aastane laps su kõrval ropendab?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.