Beebiblogi: Ämmaemanda visiit nr 1. Riskirasedus, veresuhkur ja glükoosi taluvuse test.

Täna käisin siis ämmaemanda juures. Arst kes oleks pidanud ka seal olema, oli kuskil operatsioonil hoopis ja sellepärast ei saanud ma ka põhjalikumat läbivaatust. Lootsin küll, et saan ikka ultrahelisse ka, sest mure pisik on ikka sees, et kas kasvab ilusti ja kas kõik on ikka korras.
Tegime lõpuks rasedakaardi ära ja ta andis mulle igasuguseid flaiereid ja beebinduse raamatuid. Kaardiga läks päris jupp aega, sest küsimusi oli mustmiljon. Meheraas passis terve see aeg ukse taga. :D
Küsisin ka selle kohta, et kas enam ei saa siis üldse pilte ultrahelist? Ta ütles, et paljud arstid enam ei teegi pilte, sest naised on kaevanud (isegi kohtusse läinud!), et miks nende pilt on koledam kui kellelgi teisel. Ja nüüd probleemide vältimiseks enam ei tehta paljudes kohtades. Issandjumalküll kui nõme.
Kuna ämmakas nägi, et ma muretsen siis lubas, et esmaspäeval sebib mulle uh’i aja aga ei tee midagi väga põhjalikku, vaid lihtsalt südamelöökide kuulamise ja mõõtmise. Minu süda siis vähemalt rahul.
Ja tuleb välja, et ma olen ikkagi riskirase. Esiteks sellepärast, et olen ülekaaluline ja teiseks sellepärast, et veresuhkru proov tuli tagasi kõrgema arvuga kui ta tohiks olla. Aga ma olen kindel, et sellega saab korda, sest kui ma seda proovi tegema läksin siis olin ma hommikul söönud. Aga tegelikult ei tohiks süüa ega juua, eelmisel õhtul ka vältida magusat ja süsivesikute rikast kraami ning alates 20.00’st ei tohiks enam üldse süüa. Aga mina ei teagi mida ma eelmisel õhtul tegin ja sel hommikul sõin ka, sest bussis ma ei kannata muidu olla.
Nii, et homme hommikul lähen ma glükoosi taluvuse testi tegema. Hoidke siis pöidlaid ja varbaid, et ma nüüd suhkruhaige ei oleks.
Täpsemalt saab lugeda sellest glükoosi testist SIIT.

Kõige põnevam muidugi oli see, et kui tagasi läksime siis bussis hakkas mul niiniinii paha. Pool teed iiveldas ja siis tundsin, et enam ei suuda. Suu läks vesiseks ja ma juba teadsin mis järgmiseks tuleb. Panin ruttu juuksed kinni ja võtsin Koera kakakoti taskust. Viimasel hetkel jõudsin veel. See cesari salat läks küll nüüd asjaette mida ma paarkümmend minutit enne bussile astumist sõin… Aga isand kui hea pärast olla oli. :D

Sain jälle linnukesed kirja. Rasedakaart – checked, esimene ropsimine checked, esimene kuseprooviga mööda linna kõmpimine – checked.

Muide kas ma hommikul enne seda glükoosi testi ikka vitamiine/foolhapet võin võtta?

Comments

comments

25 thoughts on “Beebiblogi: Ämmaemanda visiit nr 1. Riskirasedus, veresuhkur ja glükoosi taluvuse test.

 1. Mõtle kui hea et se kott sul taskus oli, kui poleks olnud, oleks vist nii juhtunud nagu mul, kui ma 4-aastane olin :)

  Ma ausaltöeldes kuulen sellest pildikvaliteedi üle vigisemisest esimest korda. Ma hakkaks küll lõugama ja nõuaks pilti, vahet ju pole, kas hea või halb, ega raseduse alguses polegi midagi selge ju, aga pilt on pilt. Vähemalt on midagi pärast mälestuste albumisse kleepida. Mu 2 uh pilti 8ndast ja 11ndast nädalast pole ka teabmis professionaalse välimusega :)

  • No seda minagi, et mul savi kui ta seal on nagu siil udus, peaasi, et pilt oleks! :(

 2. Ei tohi vitamiine ka võtta. Nii on mulle öeldud. Suud võib ka ainult veega loputada :/ Testijärgseks ajaks pane taskusse mõni komm või puuvili ja vett võta kaasa. Päris hull on olla. Esimesel korral ma nagu ei saanudki aru, aga kui nüüd selle raseduse alguses käisin, siis pidin päeva peale ära surema. Enesetunne oli nii kehv lihtsalt.

 3. Kas oma telefoni/kaamera vms kaasa võtmine on ehk lubatud? Kui pildi kvaliteet ei pea ole 10+, siis ehk kõlbaks ümberpildistus? Ise tead, mida pildilt vaadata ning sentimentaalne väärtus ka :)(ning ei saa kedagi kuhugi kaevata, sest kui näiteks kaaslane pilti teeb, siis ei ole arst kuidagi pildis süüdi :P.)

 4. Ma täpselt ei tea kus sa UH-s käid. Aga enamus kohtades on võimalik pildi saada kui enne uuringut teostavalt arstilt küsida. Samas on see tihti tasuline. Panevad kuhugi plaadi peale vms.
  Ise filmida enamasti ei tohi. Arst võib veidi solvuda kui üritad seda ilma küsimata teha. Lihtsalt neid filmitud kaadreid on üritatud arsti vastu kasutata. Iseenesest arusaadav. Päris ebameediv oleks kui keegi, olenemata ametist, tuleks sind ilma luba küsimata filmima ja pärast üritaks sealt kõigest väest mingit viga välja kangutada.
  Vitamiine ja foolhapet ei pea tingimata võtma hommikuti ega iga päev samal ajal. Võid ju sellel päeval võtta mõnel muul ajal. Pealegi peale sööki on nende imendumine enamasti parem. Ja tühja kõhu peale võib foolhape päris tugeva iivelduse tekitada. Beebiga ei juhtu mitte midagi kui mõni päev foolhape üldse võtmata jääb. Emal on organismis selleks enamasti piisav varu.
  Olen meedik ja samuti beebiootel seega asjaga üsna kursis. Loodan, et homme on test korras.

 5. Miks sa seda foolhapet tahad ilmtingimata tühja kõhuga võtta? Võta pärast koos toiduga. Ja paljudel naistel foolhape just suurendab iiveldust ja ilma on enesetunne parem.

  • Ma võtan hommikul tavaliselt foolhapet ja duphastoni ja õhtul siis vitamiine. Hommikul ei suuda süüa eriti ja need mu ei tekita ka rohkemat iiveldust kui muidu oleks.

  • Ma täheldasin ka, et hommikul tühja kõhu peale neid rasedavitamiine võttes (seal oli rohkem foolhapet kui tavaliselt) kippus veidi iiveldama. Ja nüüd kui jälle bussis loksuma pead, siis võta ikka pärast, koos söögiga. Ja kui arvad, et ära unustad, kirjuta üles ;)

 6. Ma olen üks neist, kellel on maailma koledaimad ja jubedamad ultraheli pildid. :D No täiesti mõttetud ja koledad ja õudne, tegelt ka. Ma tõesti ei osanud nende põhjal midagi oletada, missugune olend mu seest välja tuleb ja pigem kartsin temaga nö kohtumist nende piltide tõttu. :D
  Aga noh, kaebamine pole pähegi tulnd. Mis seal ikka. Laps sai õnneks ultrahelipiltidest hoolimata ilus ja seega minu lapse puhul panid need pildid küll puusse. :D

  • No näed ja mõnele tuleb pähe, et peaks nüüd kaebama ja selle pärast peavad nüüd kõik mõistlikud ka kannatama. Piltide kvaliteet oleneb ikka suuresti sellest ka, et millises asendis laps on… :D

  • No ma mõtlesingi seda, et võib kehvem pilt jääda ka sellepärast, et laps on imelikus asendis. Või ma ei tea, täiesti jabur ju. :D

 7. Kui palju sul seda ülekaalu siis on, kui küsida võib? Tunnen muret, et mis kehakaaluindeksist alates juba riskiraseda alla läheks?

 8. Ma ei saa aru, miks su mees sind autoga sõidutada ei või ja peate bussiga loksuma? Sa ikkagi ju rase ja tean enda kogemusest kui ebamugav on niisamag olla. Autoga saate ju kohe kinni pidada, kui sul vaja oleks. Kui mehel endal tõesti autot pole (mis on ju hädavajalik linnast kaugemal elades), siis mõnelt tuttavalt oleks ju saanud ikka laenata. Olen ise seda kõike üle elanud ja tõesti tõesti!!! Edu ja päikest päevadesse!

 9. Võib olla mõnda mainekamasse kliinikusse minna? Ma ei teagi, mis sulle lähem on, kas Tallinn või Tartu? Erakliinikud annavad sulle pildi, dvd ja mida iganes sa ainult ihaldad. Loomulikult maksab see korralikku raha ka, aga kui võimalus on ja oma närvid tänu sellele korras, siis kindlasti tasub kaalumist :)
  (Sa ei pea vastama kumb linn lähem on, ma ainult arutlen, tegemist pole küsimusega)

 10. Mina käisin ka GTTl. Ära jah, midagi enne sisse võta. Pärast söögiga alles. Võta kaasa hea muusika ja raamat, sest aeg hakkab venima ;)

  • Võtsin läpaka kaasa, hetkel istungi siin. Sain just teise vereproovi antud ja tunni pärast veel üks siis saab koju lõpuks..

 11. Tallinnas ITK-s küll sain pildid 7mendal ning 12ndal nädalal. Ei pidanud küsimagi. Väga veider see süsteem, et eri haiglates erinevad võimalused. Tartus on jah 25 euri plaat, millele kõrvetatakse 5 pilti.

  Kas sa pead ise joogi ostma või saad kohapealt? Kui ise siis soovitan see varem valmis osta ja kodus külmkapis hoida, et seda jahedana tarbida. Sooja lögana on see jube tühja kõhu peale..

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.