Elu vareste terrori all

Mul on suur varese probleem ja ma ei tea mida teha. Mul on nii sitt ja moos juba neist varestest! Ma olen looma inimene, ausõna, aga see ei ole normaalne, mis mul siin praegu toimub. Aastaid on see terror kestnud, aga nüüd on mul piir käes…

Kõik need aastad, mis me siin elanud oleme, on mul iga jumala hommik magamistoa akna all üks vareste kisa olnud (nagu mul laste kisast veel vähe oleks, eksole, haha). Istuvad rivis mul sauna katusel ja lihtsalt lõugavad. Alguses pistuuritasid nad koera sööki, sest mingit erilist viljapuu või marjaaeda mul toona veel ei olnud ja need mis olidki, neist oli mul suhteliselt ükskõik. Vahepeal tassisid prügi laiali jne, aga no see on ju rohkem mu enda süü, kui midagi vedelema jätan. See selleks. Aga nüüd… Asi on saavutanud absurdsuse leveli.

Esiteks, koerte toit. Ma viin koertele süüa õhtul hilja, et loomad ka midagi üldse saaks. Vastasel juhul lendab lihtsalt 20 pealine parv kohale ja teeb puhta vuugi. Üks näeb, lõugab teistele ka ja kohe on 20 tk kohal. Toidan siin mingi varese nässakaid kana ja riisiga!
Vahepeal panin toidu sauna eesruumi, ukse jätsin veidi lahti ja saate aru, vennad ronisid sinna ka järgi! Terve sauna põrand oli putru täis tassitud! Isegi kuivtoidu kotte ei saa saunas hoida, sest need tassitakse ka puruks! Just oli, mees tõi koti krõbinaid, ma sain sealt koertele süüa panna vast korra või kaks ja ühel hommikul vaatan – kott täiesti puruks tassitud ning koti põhjas vast paar kg krõbinaid alles. See oli 10kg kott! Täna hommikul vedeles see vapsee juba sauna ees, veerenni all.

Koerte kausid tassitakse KOGUAEG minema ja siis ma otsin neid mööda hoovi, nagu idioot. Aga noh, ega mul ju öösel kell 11 polegi midagi paremat teha, kui palja persega mööda hoovi koperdada ja koerte kausse taga ajada! Ja ega ma siis kunagi ei õpi ka… Ikka mõtlen, et ahh, käin käbe särgi väel ära, ei hakka ma sealt magamistoast neid pikki pükse tooma, ajan Madli veel niimoodi üles ja no kellel seda jama vaja, eksole, niikuinii keegi ei näe, aga nohh…. hmm, praegu on veel 11 ajal ka valge! :D

Teiseks, aiamaa. Ma olen iga lapse esimese eluaasta täitumise puhul neile istutanud siia aeda oma puu. Annu sai mureli, Joel sai pirni ja Madli sai ploomi. Mitu kirssi, pirni või ploomi te arvate, et me saanud oleme neilt puudelt? NULL! Eelmisel aastal paari pirni ikka juba puu otsas valmimas nägin, aga no ma ei jõudnud neid lähemalt imetledagi, enne, kui…

Minu mõõt hakkas juba tegelikult eelmisel aastal täis saama, kui vahetasime kasvuhoonel kile ära ja paari nädalaga peksid varesed selle uue kile lihtsalt sõelapõhjaks.

Nüüd olen ma aga ikka päris kõvasti oma aia kallal rassinud, kulutanud mitusada eurot ja rajanud pea 40 taimega maasikapeenra, maha istutanud ca 20 vaarikat, 5 mustikapõõsast, 8 viinamarja taime, lisaks istutasin juurde punaseid-, valgeid ja musti sõstraid, tikreid, ühe aroonia, mõned ilupõõsad jne.
Aiamaale tekitasin kastide süsteemi, kuhu alguses ostsin poest hinge hinnaga mulda, aga siis taipasin, et kui ma peaksin kõik need kastid poe mullaga täitma, võiksin ma sama hästi juba oma maja maha müüa, sest muudmoodi ma seda nalja küll kinni maksta ei jaksaks… Igatahes, vandusin ja lammutasin oma komposti hunnikut* ning sain kastid täis. Külvamine võis alata!

*Kui suure tõenäosusega ma vangi läheks, kui ma (üle-)eelmistel majaomanikel kõri pihku võtaks ja küsiks neilt, mis kurat neil arus oli, kui nad loopisid KOMPOSTIHUNNIKUSSE kilekotte, telliseid, 3m laudu, tapeeti, põrandaharju, klaasikilde, traati, nööri, metalli kolakaid, riideid… no pmt KÕIKE mille peale sa üldse tulla võiksid.

Ma reaalselt leidsin sealt Joelile vanaaegse mudelauto. Ja siis tuli Annu jutuga, et kas ma talle ei võiks sealt hunnikust poni või printsessi kaevata, ta nii tahab… Ma olin nagu, et jahh, latsekene, oota, kohe kaevan, see siin on meil võlu-kompost – absoluutselt kõike võib leida… Isegi ninasarvikpõrnika!

WCSvKsFw

Kui ma ei teaks, siis ma eeldaks, et neil inimestel ei olnud prügikasti, sest ma reaalselt ei saa aru kuidas selline sikunikk üldse võimalik saab olla?! Ma olen sealt hunnikust välja kaevanud vähemalt 250l olmeprügi. Hetkel on mul käes viimane lõpp ja see on lihtsalt 80% pudi-tellis. MA EI SAAA ARU!

Aprillis panin maha kaks pakki porgandeid (poole külvamise peal sain selga rahetormi, aga noh, porks sai maha vähemalt!) ja sättisin kõik loomulikult ilusti 2kordse loori alla. Kolm korda võite arvata kas see loor tassiti vareste poolt puruks või jaa? … Vahetasin veel 2x loori, kuni varesed lõpuks aru said, et ma ausõna ei peida SELLE loori all kuldmune.

Toas oli mul selleks ajaks mudugi täielik dšungel, kõik aknalauad olid täis erinevaid taimi, alustades kurgi-tomatiga, lõpetades brokkoli-lillkapsaga. Pidevalt istutasin taimi ringi ja üritasin neid kuidagigi elus hoida, kuniks ilm veidikenegi normaalsemaks tõmbab… Mai alguses-keskpaigas viisin siiski esimesed ettekasvatatud taimed kasvukasse ära, et saagu mis saab, sest tuppa enam ei mahtunud ja kui juhtubki nendega midagi, siis toas on teine sats veel varuks olemas ja ei ole hullu miskit. Redis, salat, till ja väike lapike porgandit olid selleks ajaks ka juba kenasti tärganud, murulaugu põõsaski oli juba selline, et lõikasin ta esimest korda maatasa ära, sest tahtis õitsema minna… Kõik paistis ilus-tore, seega nädal hiljem istutasin õue kasti ära ka spinatid ja kapsad, panin varesekisa saatel maha ca 10m hernest jne… Ja siis tõusen mina ühel hommikul üles ja vaatan, et oppaaaa, lumi on maas! IMELINE!

Aga noh, ei olnud hullu midagi, kõik jäid kenasti ellu ning hetkel on mul kapsad juba sellised, et oi-oi. Katteloorid on mul loomulikult kõik puruks tassitud, aga õnneks on mul seda veel paarkümmend meetrit kuuris varuks ka… Aga see, kuidas ma hernest maha panin, on minu jaoks isegi veidi kriipi… Hakkan mina siis külvama, kui kuulen, üks vares lõugab naabermaja katusel. Varsti on tema kõrval veel paar varest. Seejärel on mõned ilmunud minu kohale õunapuu latva ja naabri pirnipuu otsa. Ilge kisa käib ja mingi 10-15 varese molli lihtsalt ootavad mokad töllakil, millal nad saaks kogu mu töö ja vaeva maatasa teha. Võtsin veevooliku ja lasin need raisad kõik märjaks. Seda nad ei oodanud!

You Got The Wrong One GIFs | Tenor

Ühte nalja proovisin sel kevadel veel. Nimelt nägin ma netis, et keegi kuskil oli teinud nii, et külvas herned vihmavee renni, pani renni kasvuhoonesse ja hiljem, kui õues öökülma oht möödas, libistas juba mitme sentimeetri pikkused hernepojad rennist peenrasse. Saad värsket hernest krõmpsutada mitu nädalat enne naabrivanameest. Geniaalne! Selle peale ma aga ei tulnud, et kui ma võtan 3m renni, siis sealt on neid herneid päääääris tohhujaaa keerulisem niimoodi vupsti, peenrasse libistada, kui tol vennal oma 1m renniga… Aga ei hullu, väikse abiga saime ka sellega hakkama ja nüüd on mul juba peenras, katteloori all, suured hernepojud.

http://nwedible.com/sowing-peas-in-guttering-wherein-i/

Aga kui nüüd varese teemal jätkata, siis ma ausalt ei oska midagi teha enam. Hirmutajaid nad ei karda, kõik asjad tassitakse puruks ja laiali, mitte midagi ei saa hetkekski kuhugi jätta. Ükspäev tegin saiakesi. Viisin need lastele õue laua peale, et nad saaksid seal rahulikult süüa, kui isu tuleb ja ei läheks mulle jälle kööki oma liivaste jalgadega tuiama. Igatahes, 10 minti hiljem oli mul seal saia taldrikus jalgupidi sees hoopis mingi trastanud vares! Eile leidsin keset hoovi vedelemas auklikuks pekstud LINNUVÕRGU koti. Nagu….mida viiulit toimub.

Okei, vares on ka hing, tahab süüa, aga no kurat, mina ei pea ju neid ka ülal pidama – kasvatagu endale ise oma maasikad ja herned, persse.

Comments

comments

23 thoughts on “Elu vareste terrori all

 1. Meil oli kunagi maal samamoodi, aga mitte nii hull. Varesed käisid ainult koera söögi kallal. Meil aitas ainult oksa tõmmatud lind. Tee pealt leidsime, isegi ei tea, mis lind see oli, suurema poolne. Seda oli väga rõve vaadata endal ka, aga tõesti, peletas varesed eemale. Teie hoovi oleks neid surnud linde vist hulgim vaja :) :/

  • Mul naabritädi räägib täpselt sama, et mees tal kunagi lasi ühe maha ja tõmbas rippu. Varesed kutsusid kõik laipa vaatama, pidasid ‘matused’ ja Ülejäänud suvi oli rahu majas!
   Kui ma keset hoovi ühe tõmbaks, oleks vast piisav aga no tõesti oleks rõve vaadata ja lapsed ju ka näevad.. Samas see porr ei saa nii jätkuda ka siin..

 2. Meil oli ka vareste terror, mitte küll nii hullult, aga hommikuti magada ei saanud ja kõik tassiti laiali. Nii hullult kui see ka ei kõla, siis abikaasa lasi maha ühe varese. Teised korra vaatasid laipa ja umbes aasta neid siin polnud. Nüüd vaikselt tulevad tagasi.

 3. Oksatõmmatud vares tõesti aitab. Meil nottis kass üksaasta noore varese sinna maasikapeenrasse maha ja sellest piisas. 3 aasta jooksul pole ühtegi näha olnud ja ilmselt kolisid naaberkülla. Kass käis pesad ka iga kevad läbi ja nad ei saanud oma pereelu elada. Õudne oli see, kui viid komposti hunnikusse midagi ja siis vaatad, et ise ruttu sealt ära saad, enne kui vareseparv turja kargab.

 4. Oksa tõmmatud vares võib tõesti abiks olla, aga mõned nipid on veel.
  Ma ise elan ka keset vareseid, neid on siin massiliselt, aga murelid ja maasikad jäävad alles tänu CD-plaatidele, mis pika toika otsa nööridega seotud, CD-sid on seotud ka puuokstele. Mõned suurte silmadega pallid on hoovis, abiks needki.
  Vahel varesed suudavad veidi ikka pahandust teha, aga võrreldes eelnevaga pole see eriline probleem.
  Ja kui mure on väga suur, siis inetu ropendamise asemel mine osta hoovi see lendavat kulli imiteeriv linnupeleti, siis ei julge keegi teine lind enam tulla.

 5. Kiidan takka esimestele kommenteerijatele: üks lind rippu. Lastele ilmselt pead veits selgitustööd tegema.

 6. Ma vareste kohta ei oska kohe midagi kosta. Täiesti uskumatu tundub, et tuleb elus ette alles probleeme ?. Aga näita oma peenraid ja aeda kui seal elu käib. Mind väga huvitab see aianduse teema praegu. Tahaks ka nagu rohkem toitu kasvatada aias, aga ma nagu ei oska hästi planeerida, et mis kuhu. Mul on väike aed ja siin olid kolides ees juba lillepeenrad ja vanad puud. Ma siis alustuseks üritan neid lilligi elus hoida. Üles võtta ka kuidagi ei raatsi, et saaks ruumi juurde. Sul on vist päris suur aed, et nii palju taimi sinna mahub või oli sul seal ise rajamisruumi, et polnud seda vana aeda juba ees?

  • Ega ma ka ei planeerinud väga midagi… Kui siis ainult seda, et väiksemad taimed jääksid rohkem lõuna poole ja suuremad nende taha, et kõik saaksid normaalselt päikest.
   Ei ole tegelikult niiii suur aed, võiks veel 2x suurem olla, et mahuks normaalselt veel puid juurde, aga noh, on nagu on… Siia kolisime, siis siin ei olnud jah väga midagi. Üks väike lillepeenar vaid oli. Üle-eelmised olid teinud normaalse aiamaa ja kasvuhoone jne aga eelmised olid kõik maha lammutanud, seega ma sain suht nullist tegema hakata. Aga ega mul ei ole ka see veel siin kõik paika loksunud. Igal aastal uus mõte ja teen uued platsid… Esimesel aastal olid mul peenrad keset hoovi, kasvukas nende kõrval. Teisel aastal ei teinud ma muud, kui vaid kasvuhoone. Kolmandal aastal oli mul kasvuhoone + väike ca, 3x6m lapp maad teisel pool hoovi. Neljandal aastal flippis mul ära ja lasin mehel kasvuka hoopis saua taha vedada (aiamaad ei teinud). Ja sel aastal tegin sinna sauna taha peenrakastid. Mees juba küsis, et kas järgmise aasta külviplaan on paigas, et siis ta teab juba varakult arvestada töö mahuga ? aga ise ma olen vaadanud seda, et kui mul on vastsündinu (esimene ja kolmas aasta ntk), siis ma nende kõrvalt teen aiamaad jne kõik, aga siis, kui need vastsündinud on aasta ringis aga veel ei kõnni – vot selliste kõrvalt on keeruline aiamaad teha, sest sellised ju ei maga ka enam nii nagu vastsündinud. ?

 7. Mul on ka tunne, et ma koerte/kasside asemel toidan hoopis vareseid. Aga mul nt hoiab varesed maasikatest ja hernestest eemal nö mutipeleti. Selline kollane tuulekäes pöörlev vurr, kus mingi jama sees krõbiseb. Panin kõrgemale toki otsa teibiga ja tiptop. Koduextrast vist ostsin

 8. Värvi mõned kivid punaseks ja pane praegu juba maasika peenrasse. Varesed peksavad nokad valusaks ja kui päris maasikad tulevad on huvi ära kaotand, tasub proovida.
  Meil oli vanasti kasvuhoone üleval traat ja võrk peal, varesed käivad sealt kile alt putukaid nokimas.

 9. Ega siin muud ei aita ilmselt kui õhupüss. Meil oli kajakate jaoks omal ajal maal, sest nad ründasid inimesi.

 10. Üldiselt puud esimestel aastatel ei kannagi, sest kogu jõud läheb juurdumisele ka kasvamisele. Mis sordid sul on? Kas kõik on isetolmlejad? Enamik sorte üksi saaki ei anna. Kuna rajasime ka sel kevadel viljapuuaia, siis tegime suure eeltöö, et saaksid valitud sordid, mis üksteist tolmendavad.

  • Otseselt sellist otsust ma veel vastu võtnud ei ole, aga see on jah hetkel minu blogi ajaloo pikim paus olnud…

  • No vast paari nädala jooksul tuleb tuhin jälle peale, kui lapsed aeda saavad ja aega tekib. Aga tore lugeda, et keegi ikka igatseb ♥️

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.