Ennast kiitmast ma ei väsi – majast ja aiast

Poleks mina iial osanud arvata, et minust saab kunagi selline inimene, kes meeleldi aias möllab või ROHIMISE pärast elevil on. Lapsepõlves oli see hullem, kui karistus, kui pidin midagi rohima-korjama-istutama. Ja nüüd olen ma ausõna elevil, et saaksin järgmisel kevadel siin möllama hakata.
Aga selleks, et oleks järgmine aasta hea kohe uue hooga peale hakata, tuleb aed korda teha. Ja kuna sügis on enamasti aeg, kus istutatakse igasuguseid puid-põõsaid ringi ja juurde, ning minu üllatuseks istutatakse/külvatakse (?) ka nartsissi-tulbi sibulaid, siis on tegevust mul nii, et tapab.

Alguses tahtsin ringi istutada marjapõõsad, mis on mul aia ääres (tahtsin sinna kasvuhoonet), aga kuna need on vääääga vanad ja tunduvad niigi tõbised, siis ei pruugi nad kolimist üle elada (ja ega ma väga ei viitsi ka jurada nendega, sest neid on ikka üksjagu). Seega jätan ma nad sinna, kus nad on ja mõtlen midagi muud välja. Ma ei saa aru, kes see geenius oli, kes need põõsad sinna pani. Oleks siis üks pikk rida, aga ei. Kaks lühikest rida ja põõsad on suht üksteise otsas kah. Oeh jah, aga mis seal ikka. Kui kunagi rikkaks saan, siis kaevan need välja ja ostan uued asemele.
Lisaks sellele on mul seal põõsaste vahel veel mingi väike puu ka. Ma loodan, et see on pirn, aga huiteab… Just saagisin sel üleliigseid oksi kõrvalt maha, et need puud ei koormaks ja teda kõveraks ei kisuks. Ma ei tea kui õige tegu see oli, aga noh jah. Elame näeme. Ei tea kas nendest maha saetud okstest ei anna kuidagi uut puud ”paljundada”? Ma tean, et osade asjadega saab nii teha, kui paned nad otsapidi vette-mulda, ajavad aga uued juured alla ja läheb, aga…
Ma tunnen end nagu rumal linnaplika praegu. :D

Marjapõõsastest lõikasin/kiskusin ka kuivanud oksad välja. Paljud põõsad on nii vanad, et keskel olid oksad täiesti ära kõdunenud juba ja paljud olid nii kuivanud, et murdusid väga kergelt ära.
Korra pidin sae ka appi võtma, sest ühte mustsõstart ahistas mingi pihlakanärakas. Kasvas täpselt põõsa keskel, jultumus ma ütlen! :D Igatahes, nüüd pean selle sodi sealt põõsaste vahelt veel kokku ka korjama.

Ja Annu oli terve selle aja supertubli! Ma tõin talle õue tekikese ja kotiga mänguasju, aga teda need ei huvitanud, tema läks hoopiski maailma avastama. Ajas koera möda aeda taga, sõi põõsast punaseid sõstraid ja käputas mul seal põõsaste vahel järgi. Inimesed sõitsid mööda ja vaatasid, et ma olen puha jobu, et lasen lapsel kuskil rohu sees ringi tuierdada. Puugiohu kuu ja muud jutud, eksole.

Aga koer oli megalt sillas. Lasin ta nii kauaks lahti, kui õues olime. Muudkui jooksis ümber kuuri ja ajas mööduvaid autosid taga, endal selline nägu peas, et ‘oi kui kätte saaks, siis…’ Lõpuks oli keel nii vestil, et viskas kuuri taha pikali ja lihtsalt rullis end rohus (mis vajaks hädasti niitmist, khmkhmk).

Hommikul pügasin heki ka ära. See oli suhteliselt naljanumber, sest ma lõikasin viimati hekki mingi…10 aastat tagasi? Igatahes, mu hekk näeb praegu välja nagu pime inimene oleks sellest vikatiga üle käinud… Ja siis sinna traktorida 49853790 korda otsa tagurdanud.

Ahjaaa, ja lõuna paiku sain enda jaoks suure saavutusega hakkama! Ma olen selle üle uhkem, kui sünnitamise. Päriselt ka. :D
Me paigaldame praegu kööki põrandat ja mina sain siis välja mõelda, kuidas asi ümber pliidi toimima saada. Üteme nii, et minu arust ikka väga viis tulemus ühe naise kohta, kes pole elus tikksaagi käeski hoidud ja ei teadnud tänase päevani, et taoline asi üldse eksisteerib! Fuck jeah!

wpid-dsc_0160.jpg

Nägin eile konsumis tulbi ja nartsissi sibulaid soodukaga, võtsin ühe musta, ühe punase, ühe kirju tulbi ja kaks pakki nartsisse. Nüüd sattusin juba hoogu, et tahaks KÕIKE osta, aga noh jah. Lotovõitu näha pole, seega imen pöialt ja parem kerjan kohalikust taaskasutus grupist (hell, olete te vaadanud kui kallid istikud on!?) Ühte toalille mulle juba pakuti (homme lähen toon ära, aga tahaks mingit suuuurt toalille kaaa) ja sõbrants pidi ka ilgelt palju kraami mulle annetama, mille üle olen väääääga õnnelik ja tänulik! Alustades murulaugust, lõpetades mu kauaigatsetud astelpajuga.

Nüüd tahaks veel rabarberit, melissi, vaarikaid jms. Puudest oleks vaja pirni, kirssi, õuna (üks suve, üks sügise ja üks talve oma) ja kui ma midagi veel suudan välja mõelda, siis seda ka! Ühesõnaga kõikee tahaks, et oleks kunagi hea oma aiast saadud asjadest moosi-kompotti-jumalteabmida keeta. Sel sügisel (ja ilmselt ka paaril järgneval) varastan naabri aiast õunu ja loodetavasti jõuan kompoti tegemiseni ka. Talvel on ju nii-ii hea neid võtta.

Aga erinevate viljapuudega on ju see tolmendamise jama kaaa. Et kui läheduses pole ühtegi sarnast puud, siis ei saa vilju, või midagi? Oehh, mul on veel palju õppida. :D

Ma ei jõua kevadet ära oodata, et saaks juba kõike külvama ja istutama hakata, ja siis neid vilju nautida. Tahaks juba täiega oma kasvuhoonest kurki ja tomatit noppida, aga mille üle ma kõige rohkem elevil olen? HERNED! Mmmmmmm, mäletan lapsepõlvest, kuidas neid tundide viisi seal peenras nokkisin… Ma juba vaimusilmas näen, kuidas Ann neid samamoodi nosib.

Aga mis ma ikka pläran siin, lähen ja olen parem asjalik edasi, enne kui Ann jälle üles tõuseb ja minust viimsegi energiaraasu välja imeb ja ma siia diivani lohku vedelema jäängi.

Soovitage, millised on head õuna-pirni-kirsi jms sordid, mida tasuks enda aeda muretseda? Arvestades seda, et mul pole halli aimugi, kuidas neid hooldada. Aga küll ma õpin, terve talv aega!

Deeeeem, küll ma olen ikka tubli! 

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

18 thoughts on “Ennast kiitmast ma ei väsi – majast ja aiast

 1. Sõstraid saad noorendada nii et lõikad kõik maha ja siis sealt hakkavad uued oksad tulema. Või siis kui sa tahad nad mujale viia siis võid järgmine kevad võrsikuid teha – noh, painutad oksa maha ja see võtab seal juured alla. Muidugi uue istiku ostmine on kiirem viis :D

  Nendest okstest sa tõenäoliselt uut puud ei saa. Põhimõtteliselt annaks pistokstega möllata aga ma arvan et ei tasu aega ega vaeva eriti. Lihtsalt suur oks mulda torgates võtab juured alla enam-vähem paju ainult :D

  Ja astelpaju vajab isastaime ka lähedusse, muidu ta sul lihtsalt ei vilju.

  • Just, oksa painutad maha – mingi traatkonksuga kinnitad maa külge nt, ja sügiseks on juured all. Siis lased aasta-paar kas samas kohas tugevamaks kasvada või istutad vahepeal potti ja edasi saadki juba uude kohta maha istutada.

 2. Kui me maja ostsime, siis esimese asjana mõtlesin, et kõik “malts” aiast minema, kasvuhoone minema, vanad puud-põõsad minema :D Mulle see näpud mullas värk ei istu, jätsingi alles ainult kaks õunapuud. Võibolla ikka aianurka paneks kaks mustsõstrapõõsast ka, lastel hea süüa. aa ja rabarberi panin ka teise aianurka :D ülejäänd aed on ilusa sirge muru all ja keset platsi laste mänguväljak. Jube rahul olen :D Mulle pigem meeldis majasisene värk, mõelda kuidas ja mis kõik olema hakkab ja… samas, remonti ma vihkan :D kui saaks, siis koliks välja selleks ajaks :D (aga kuna remont kestnud juba kaks aastat, siis… oeh, elame ja teeme vaikselt ja jõudumööda)

 3. Nii tore lugeda Sinu entusiasmist :)
  Aga mis erinevatesse sortidesse puutub, siis:
  ÕUN: kuldrenett- mina arvan, et muud õunad võivad aias olla, aga kuldrenett peab olema :D See on sügissort, väga hea õun ja üldjuhul väga hea saagikusega.
  Hea söögiõunana soovitan “Martsipani” suvine õun, hea magus-mahlane ja tõesti martsipanise maitsega pisut. Kui väga magusat õuna ei armasta, tahad pigem mahlast ja veidi hapukat õuna siis soovitan sorti “Pirja”, samuti suviõun ja väga maitsev.
  PIRN: Siin pikka juttu ei ole, soovitan sellist sorti, nagu “Mramornaja” vastupidav ja külmakindel ning väga maitsvate viljadega.
  KIRSS: Kirsse ma ka palju soovitada ei oska, sest ise eelistan kirssidele mureleid, aga “Turgenevka” on selles mõttes hea, et on mõnusad suured marjad ja sobib nii lauale kui moosiks kui kompotiks kui mahlaks.
  MUREL: Sa küll murelit ise ei maininud vist, aga ma soovitan ikka :P Super hea murelisort on “Arthur” aga murelid vajavad üldiselt küll tolmeldajat nii ka see, vähesed sordid viljuvad oma õietolmuga. Aga marjad on tal tõesti väga head.

  Ma ei teagi, ploom Sulle vist huvi ei pakkunud, nii et neid sorte ma soovitama ei hakka :)

  Näiteks siit võid veel uurida erinevate sortide kohta, ise olen siit ostnud: http://www.haljassaare.ee/

  • Hehee, ei maininud murelit, sest ma suht panin kirsid ja murelid ühte potti. :D
   Ning ploom on mul siin juba olemas, ei tea kas juurde neid ka vaja. Vist mitte. Kui siis mingi kollane sort või midagi erilist. :D

   Aga suur aitäh sulle, kindlasti uurin neid sorte! :)

  • Hmm, nüüd ma ainult kommenteerin, aga kui leiad raamatukogust sellise raamatu nagu “Pomoloogia” (vaata kõige hilisemat väljaannet, seal on kõige uuemad sordid ka sees), siis seal on viljapuud ja marjapõõsad (mh maasikad ja vaarikad) kenasti sortide kaupa olemas, soovitussortide nimekiri, tugevad-nõrgad küljed ja tolmeldamise tabelid ka. Selle järgi on väga hea planeerida. Ja kui ruumi on, siis soovitan ka veidi nö “kastist välja” mõelda, meie näiteks oleme avastanud, et söödav kuslapuu on üks ütlemata hea ja haiguskindel põõsas, marjad on maitsvad ka, meenutavad natuke mustikat.

 4. Astelpajul vaja jah nii emas- kui isastaime. Kindlasti leian mõlemaid, kui nii väikestel ainult vahet teeks :P …õnneks kui naabritel on läheduses, siis aitavad need ka tolmnemisele kaasa. Sul 2 Kirssi kodus juba on :P siis soovitaks ka pigem murelit, suurem-magusam mari. Õunapuudest võid uurida ka perepuude kohta, kus ühele puule poogitud 2-3-4 sorti, saab rohkem maitseid :) Aga JAKSU sulle ja kujutan juba ette, et varavarakevadel hakkavad näpud sügelema, et kõik seemned juba mulda pista :D

  • Ahaaaaa, nüüd sain naljale pihta! Hakkasin juba vastama, et kus mul need kirsid siin on, et segast paned või. :D

 5. Nii. Kuna ma ka suhteliselt mitte enamniivärske majaomanik saan sulle näpunäiteid ands. ? vanad marjapõõsad tõmba saega nulli. Nad kas uuenevad või kustuvad ära. Kui uuenevad, siis seda parem sulle, hakkab ilusti kandma ja koledad oksad lõikad igal aastal maha.

  Soovitan sul külastada erinevaid laatasid. Sealt saab hea alega taimi. Ostsin emase ja isase asteöbaju mingi 13 euroga vist? Nii astelpajud kui ploomid jakurgid jne peavad olema emased või isased ☺ lisaks vaata fbs lehte aiahoolikud saad palju kasulikke nippe ☺

  • Jaaa, ma tahtsingi laadalt võtta, aga selleks aastaks on siin need vist juba läbi… Selle grupiga ma juba muide liitusin! :D

 6. Ära karda, varsti läheb see elevus üle :D
  Aga tegelikult ongi jube hea oma aiast igasugu asju korjata. Meil oli see suvi üks paras avastamine, kuna ostsime maja eelmise sügise lõpus ja siin on mingi 20 õunapuud. Kevadel tegime kohe esimese revideerimise, mis ikka vana ja mäda, see läks maha võtmisele, teistelt kärpisime oksi. Õunapuud kannavad meeletult ja saabki nüüd avastada, et mis on mis :D

  Sortidest, klassikaline suveõun ja moosiõun on ju ikka Valge Klaar. Sügisõuntest on hea Tartu roos, mis on nii ilus kui maitsev ja seisab ka keldris kuu-kaks kindlasti.
  Sõstarde kohta keegi eelpool mainis juba seda okste painutamise osa. Täitsa toimib. Istutasingi see kevad enda põõsastel kõik sellised noored istikud sinna, kus mulle meeldib. Vanad saab siis järgmine aasta maha võtta. Ja kui vanad oksad maha lõigata, siis hakkab ka uusi noori viskama.

  Meil veel järgmine kevad plaanis rajada väike maasikalapike ja vaarikajupike :D

 7. Uuri seda pliidiesist põrandavärki kellegi teadja käest, minu arust peab sela veel tulekaitse olema. Meil on igal pool pliidi ees metallist kaitsed põrandal, suuruses 60×60 cm umbes. Aga äkki juba paigaldasite ka, pildil pole näha))

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.