Erinevad riidest mähkmete ja sisude tüübid, kuidas pesta, kuidas osta jpm

Ma tean, kui segadusttekitav ja keeruline tundub kogu see riidest mähkmete maailm, kui sa alles selle teema kohta uurima hakkad. Taskumähe, kõik-ühes mähe, hübriidmähe, ühes suuruses mähe, kõik-kahes mähe, mähkmepaber, kontuurmähe, vormi õmmeldud mähe…. mida see kõik tähendab?

Riidest mähkmete maailm on suur ja lai ning väga huvitav, ometigi olen mina selle täpsema uurimiseni alles nüüd jõudnud. Annemaia ja Joeli ajal kasutasin rahumeeli vaid taskumähkmeid ja mul polnud isegi huvi midagi muud proovida. Aga nüüd, tänu blogikommentaaridele ja erinevatele blogidele, tekkis minulgi kihk katsetada erinevat tüüpi, erinevas hinnaklassis mähkmeid. Ütleme nii, et mõtlesin mähkmemaailmale anda ühe sõrme, aga see pagan võttis hoopis terve käe – kuu ajaga sai minu 11st AlvaBaby taskumähkmest koosnevast ”mähkmepargist” pea 40 mähkmeline kollektsioon. Kui kuu aega tagasi mõtlesin ma, et 15.95 maksev mähe on ikka marukallis, siis ütleme nii, et hetkel on mu kalleima mähkme hinnaks 28.95.

wpid-20190118_1858141608949084.jpg

Mõni kussutab beebisid, mõni mähkmeid… Ei, ma ei ole üldse haige, tänan küsimast. :D #PooledOlidVeelPesusJaTerveHunnikAllesPostis

Aga noh, ma lohutan end sellega, et Annu ja Joel said mul mähitud vaid 70 euro eest soetatud mähkmetega (sääst kahe peale ca 2300 euri!), järelturg on neil mähkmetel VÕIMAS ja olenemata hetkelisest kulutusest, säästan ma kk mähkmetega ikkagi röögatuid summasid. Arvuta oma mähkme- ja rahakulu välja SIIN ning anna ka mulle teada!

Ma pean ütlema, et tegelikult ei ole ma varem täpselt välja arvutanud kui palju raha ma korduvkasutatavate mähkmetega säästnud olen, aga see summa pani küll jahmuma. Seal kalkulaatoris on näidiseks võetud, et üks mähe maksab 23 senti, aga mina kasutasin eriolukordades ainult ökomähkmeid, mis maksid kohati isegi poole rohkem, seega kui ma oleksin koguaeg ainult ühekordseid ökomähkmeid kasutanud… see summa oleks veelgi suurem. Ja kogu see prügihunnik – joppenpuhh. Igapäevaselt ei pane seda nagu tähelegi, aga kui asjale tähelepanu pöörama hakata, on need koguset metsikud. Ja mõelda vaid, esimene ühekordne mähe, mis 70ndatel tehti – see eksisteerib ikka veel kuskil prügilas ja on ikka veel täpselt samasugune nagu ära viskamise hetkel. Kui see ei pane mõtlema, siis ma ei tea mis üldse paneb.

Liigid_joonisel

Pilt: mahkmed.eu

All-in-one, ehk kõik ühes mähe

See mähe on oma olemuselt kõige sarnasem ühekordse mähkmega, sest sellel on niiskust imavad kihid õmmeldud mähkme sisse ja reeglina eraldi midagi kuskile toppima ei pea. Pluss on kerge kasutamine. Miinuseks on aga pikk kuivamise aeg ja kui mähkmepark ehitada üles ainult sedasorti mähkmetele, vajad sa neid päris palju.

Tegelikult on neid all-in-one mähkmeid ka mitut sorti. Mul on olemas selline millel ongi tõesti kõik-ühes ja ei peagi midagi kuhugi toppima. On ka selliseid millel käib sisu taskust välja, aga on otsapidi siiski mähkme küljes kinni. Kolmanda variandina on mul olemas selline mähe millele on otsapidi külge õmmeldud kaks lappi ja need tuleb üksteise peale tõsta, kui mähkme lapsele alla paned.

wpid-20190126_174951.jpg

Kõik-ühes mähe

Taskumähe

Minu lemmikud! Lihtne kasutada, (olenevalt sisust) kuivab kiiresti ja ei pea kuhugi mingeid lisalappe toppima, et lapsel kuiv olla oleks. Imav sisu käib lihtsalt mähkme sisse nö ”taskusse”, veekindla katte ja kuiva hoidva riide vahele.

wpid-dsc_0159-146581638.jpg

Taskumähe

All-in-2, ehk kõik-kahes mähe

Neid on tegelikult veel kahte sorti. Ühel juhul käib imav sisu lihtsalt mähkmekatte sisse, teisel juhul kinnitub sisu mähkmekatte külge trukkidega. Põhimõte on neil siiski sama. Naturaalsest materjalist sisu puhul (bambus, kanep, puuvill) peab kuiva tunde jaoks panema imu peale veel eraldi kuiva hoidva kihi, näiteks fliislapi või ostad kohe spets kuiva hoidva imu. Sellise variandi puhul ei pea sa ilmtingimata igal mähkmevahetusel kogu mähet pesukorvi lennutama, vaid piisab ainult sisu vahetamisest. Nõndaviisi peab üks mähkmekate vastu kasvõi terve päeva. Hea ruumisäästlik variant kodust väljaspool viibides.

wpid-20190126_175044.jpg

Mähkmekate + bambusest sisu, mille peal on uuest fliistekist lõigatud kuiva hoidev lapp

Sisemähe, kontuurmähe, vormiõmmeldud mähe

Sel mähkmetüübil on imav kogu mähe ja see vajab peale veekindlat katet. Suurema imava pinna tõttu on see hea öömähkmeks, aga samas pole see sobiv variant lapsele kes on niiskuse suhtes tundlik.

wpid-20190126_174619.jpg

Bambusest sisemähe, mis vajab veekindlat katet peale

Hübriidmähe

On põhimõtteliselt tavaline mähkmekate, mille sisse saad vajadusel osta ka ühekordseid sisusid. Ühekordse sisu eelis tavalise ühekordse mähkme ees on see, et ühekordne sisu ei saa väikseks jääda, seega on sul sos olukorras see alati käepärast olemas.

Mähkmekate + ühekordne sisu

Mähkmete suurused

One size, ehk ”ühes suuruses” mähkmed – see tähendab, et mähkme suurust saab reguleerida trukkidega ja see peaks sobima sünnist potitreeninguni, ehk 3-16kg. Samas toetudes enda kogemusele, siis alla 5kg lapsel jäävad need mähkmed jalas pigem suured pussakad ja kuna vastsündinu jalad on tavaliselt nagu hernekepid, jäävad jalgade juurde augud, kust võib mähe hakata lekkima.

Vastsündinu mähe – see on, nagu nimigi ütleb – vastsündinule. Olenevalt firmast, sobib selline mähe kuni ca 7kg/3k vanusele beebile.

Ja siis on veel sized mähkmed, ehk mähkme suurus jaotub kaalu järgi – S, M, L, XL. Need sarnanevad siis selles mõttes jällegi ühekordsete mähkmetega, et teatud mähkmesuurus sobib teatud kaaluvahemikule.

Minu isiklik eelistus on vastsündinumähkmed esimesel kolmel kuul ja edaspidi need ”ühes suuruses” mähkmed. Kuna järelturg on riidest mähkmetel väga hea, ei pea põdema ka algselt tehtud investeeringu suuruse pärast – vähemalt pool raha saad tagasi ja teise poole arvelt oled sa siiski röögatu summa säästnud.

Enimlevinud imude tüübid

Neid on kindlasti veel, aga need kolm on minu arvates kõige levinumad.

Mikrofiiber – sünteetilisest materjalist sisu, mis imab kiiresti ja kuivab ruttu, maksab vähe ja ei vaja erilist sisse töötamist, aga miinusena võiksin välja tuua selle, et (olenevalt kihtide arvust) on sedasorti sisu imavuse poolest kõige kehvem, korjab endasse kergemini pesuaine jääke jms, ning imavus väheneb ruttu. Meeles tasub pidada ka seda, et mikrofiiber sisu ei tohi mitte mingil juhul panna otse lapse naha vastu.

Bambus – looduslik materjal mida võib panna ka lapse naha vastu. Tunduvalt imavam, kui mikrofiiber, samas ka kallim ja kuivab kauem. Olemas on ka tume bambus mis on veelgi imavam. P.s bambuse imamisvõime suureneb ajapikku ja selleks, et see saavutaks oma maksimaalse imamisvõime, võib kuluda lausa 6-10 pesukorda.

Kanep – veeeeeelgi parem ja imavam, kui bambus. Pluss ongi suur imavusvõime ja lekkekindlus, aga miinuseks on hind ja kuivamise aeg. Minul kuivab see sisu toatemperatuuril peaaegu 2 päeva! Samas õhuke mikrofiiber sisu (kiiremaks imamiseks) + kanepisisu (mahutab rohkem) on hetkel Madlil (5k) kuulikindel öömähkme sisu.

Mikrofiiber, kanep, bambus

Kui palju on mähkmeid vaja?

Mõnusaks hakkama saamiseks võiks sul olemas olla umbes 20 mähet, siis saad üle päeva pesta. Täpne kogus muidugi olenebki sellest kui mitu mähet lapsel päevas kulub ja kui tihti sa pesu pesta soovid. Mina pigem pesen harvem ja suurema koguse korraga, et saaks terve masina täis, seega ongi mul ”vaja” rohkem mähkmeid.

Kuidas pesta?

Õige pesu ja piisav loputus on kogu asja A ja O! Pesuvahendit pane pigem vähem, kui rohkem, sest kui see ei saa mähkmetest korralikult välja loputatud, väheneb mähkme imavus ja võib tekitada igasuguseid probleeme. Eks igaühel selgub neile sobiv pesurutiin töö käigus, aga meil töötab hästi loputus + 60 kraadiga pesu + loputus süsteem. Ja vett panen ma ämbriga masinasse juurde, sest tänapäeva masinad on nii ökod, et ei pruugi piisavalt vett ise sisse võtta. Samuti jälgin ma võimalusel loputus tsükli lõpus pesumasinas olevat vett. Kui see on veel hall ja vahune, teen ühe loputuse veel. Nagu ma ütlesin – piisav loputus on tähtis! Pigem teen selle ekstra loputuse, kui hakkan hiljem jändama välja loputamata jäänud pesuaine jääkide ja pissihaisuste mähkmetega.

Pesuvahend vali selle järgi, et see ei sisaldaks pehmendajaid ega valgendajaid, mis võivad rikkuda mähkme veekindlat katet ja hakkavad mähkme imudesse ladestuma, vähendades selle imamisvõimet.

Veel üks oluline faktor on pesumasina pöörded, need võiks olla max 800 peal, sest suurem kiirus võib juba kahjustada mähkme veekindlat katet, venitada välja jalakumme jms.

Ainult rinnapiimal oleva lapse kakat ei ole vaja enne pesu maha kraapida, aga kui laps saab rinnapiima asendajat või on juba lisatoidul, tuleks kaka enne pesu maha loputada. Loputamiseks on meil ideaalne abimees vetsupoti kõrval olev käsidušš, millega on väga mugav tahkem kraam otse potti uhada. Aga see ei ole kindlasti mingi must have asi ja saab ka teisiti (duššiotsikuga ämbrisse, millegiga vetsupoti kohal kraapida jne).

Kakahorrorite puhul on heaks abimeheks ka mähkmepaber, mis siis ongi loodud selleks, et sul oleks mugavam mähet puhastada. Kui laps kakab, jääb see sinna paberi peale ja sa saad kogu kupatuse vetsupotti visata. Paljud kasutavad mähkmepaberi asemel ka fliislappe, aga noh, neid pead sa ju siiski enne pesu puhastama.

Mähkmepaber on hea ka siis, kui tahad kasutada pepukreeme, sest enamik pepukreeme on riidest mähkmete vaenlased. Nimelt mähkmekreemid võivad rikkuda mähkme imavuse ja selle kuiva hoidva pinna hoopis veekindlaks teha.

Loodan, et sellest postitusest on kellelegi kasu ja ma suutsin veidi seda maailma lahti seletada. Võite muidugi mind parandada, kui mõne faktivea leiate, sest ega mina ka mingi proff ole, kuigi olen riidest mähkmete maailmas juba kolmanda lapsega. Kui keegi tahab veel midagi täpsustada, võib julgelt küsida ja ma proovin aidata kuidas oskan. :)

Peagi plaanin juba oma mähkmeparki täpsemalt tutvustama hakata ja võrrelda erinevate firmade sama tüüpi mähkmeid. Enne aga pean paar pakki ära ootama, et mul tõesti olekski võimalus kõiki mähkmeid teile näidata.

Kõiki ülalpool seletatud mähkmetüüpe ja lisatarvikuid on võimalik osta Eesti suurimast riidest mähkmete poest – mahkmed.eu

Comments

comments

14 thoughts on “Erinevad riidest mähkmete ja sisude tüübid, kuidas pesta, kuidas osta jpm

 1. Kas neid ühekordseid mähkmeid võib kuivatisse ka panna või peab ootama nö naturaalset kuivamist.

  • Ühekordseid? Ühekordsed ongi ikka ühekordsed, st kui need saavad märjaks/mustaks, siis see sisu lendab prügikasti, nagu ühekordne mähegi. Kui sa aga mõtlesid, et kas riidest mähkmeid võib kuivatis kuivatada, siis see oleneb firmast. Mõni lubab, mõni ei. Mina isiklikult oma kallimaid katteid ja taskukaid ei julge kuivatisse panna (pole vajagi tegelt, sest need kuivavad üsna kiiresti), aga sisusid kuivatan küll vahepeal kuivatis.

 2. Olen peagi sünnitamas oma esimest last ja hea meelega üritaks sellest riidest mähete maailmast aru saada, vaikselt juba hakkan ka. Mul aga tekitab segadust üks asi. Saana aru, et enamus emasi eelistab taskumähkmeid, vahetades lihtsalt tasku sisu. Minul aga jääb arusaamatuks, et tasku pealemine kiht, oli vist niiskushoidev kiht?, saab ju ka igal korral määritud, seega tuleks peale igat kasutamist terve mähe pessu visata? Neti avarustest jääb aga mulje, et ainult sisu vahetatakse ja pestakse. Kui tihti siis mähet peaks pesema?

  • Väga tore, et sellest huvitatud oled! Taskumähkme puhul läheb ikka kogu mähe pessu. Ma hästi ei kujuta ette kuidas taskumähkmel ainult sisu vahetada saaks, sest see kuiva hoidev kiht saab ju pissiseks ikkagi ja hakkab haisema. Ainult sisu vahetatakse tavaliselt ikkagi mähkmekate + sisu puhul, kus selle kuiva hoidva kihi pead ise fliislapiga tekitama. :)

  • Täpselt minu küsimus, Riin! Ma ka seda kusagilt otse välja ei lugenud, kuigi loogika ütleks, et peaks kohe kogu kupatuse pessu panema.

 3. Hei! Sa vist lugesid Merje blogi. Ma olin vahepeal reisil ja ei pannud tähele, kas ta pani miskipärast blogi kinni või käib seal mingid uuendused?

  • Lugesin, aga ma olen viimasel ajal nii kehv blogilugeja, et loen vaid neid mis mulle fb’s ette jäävad, seega kahjuks ma kindlalt ei tea öelda. Tal oli mingi fännileht ju ka fb’s, aga ma ei suuda seda prg leida… Hakka või talle isiklikule kontole kirjutama ja uurima. :D

 4. Üritan ka asjast aimu saada veidi..Kust sa enda alvababyd ostnud oled? Ja neil mikrofiiber sisud.. aga kirjutasid, et neid naha vastu panna ei tohi – ehk siis taskus on ikka ok neid originaalsisusid kasutada, aga lihtsalt mähkme sisse otse naha vastu ei tohi panna? Aitäh!

  • Mina tellin Alvasid otse tootjalt, tellin ka teistele, kui nad ise ei soovi/oska tellida.
   Mikrofiiberit ei tohi jah panna naha vastu, sest see on nii usin imaja, et tõmbab lapse nahast ka niiskuse välja. Taskumähkmes on neid okei kasutada, sest siis jääb lapse ja mikrofiiberi vahele kuiva hoidev fliiskiht. :)

  • Aitäh Sulle. Kui suur saatmiskulu on neilt otse tellides? Ma kodukalt ei leidnud selle kohta infot.

  • Oleneb vast mis lehte vaatad, aga arvesta, et EU’st väljapoolt tellides lisandub tollimaks jms.

 5. Tere!

  Olen Sinu blogi võtnud riidest mähkmete nö teejuhiks. Alguses on see ikka keeruline, kõik need erinevad mähkmetüübid ja brändid jne. Olen siinseid postitusi käinud mitmeid kordi lugemas, sest alguses ei jõudnud lõpunigi lugeda, uut infot on lihtsalt nii palju. Õnneks ei ole siin kasutatud väga palju lühendeid AIO AI2 jms, sest kui kõik on uus, siis need võõrad lühendid ajavad marru, meelde need kohe ei jää (üldse on rasedus ja sünnitus mälu kehvaks teinud:().
  Millist varianti Sa praegu öösel kasutad? Millist päevaseks uneks õues (kui laps magab üldse päeval õues)? Öisega mul vist praegu probleemi ei teki eriti, sest laps magab maksimum 4 tundi (ja siis on mul juba paanika endal, et kas ta ikka hingab:(), iga söögikorra eel vahetan nagunii ka mähet. Päeval õues käies ei ole ma julgenud riidest mähet kasutada, sest mul on hirm, et kui see märjaks saab, siis hakkab ka lapsel külm (praeguse talvega miinust eriti ei ole, aga mul on elav ettekujutus, et miinustega muutuks see mähe lapsel püksis jääkamakaks.. vist üsna jabur hirm).
  Muidugi võiksin ka ise proovida erinevaid variante ja iga laps on erinev, aga kui on suuremaid eksperte, siis milleks ise jalgratast hakata leiutama ja jõuda lõpuks ikka sama tulemuseni:)

  • Madli on praegu 1a7k ja päevasel ajal on ta palju juba täitsa ilma mähkmeta, aga ööseks on ikka vaja veel. Tavaliselt panen talle taskumähkmesse 2 bambussisu ja see on täitsa ok. Väiksem oli, siis kasutasime sisemähkmeid, mis on üleni imavast materjalist ja peale käib siis veekindel kate. Päevasel unel panen talle tavaliselt ühe bambussisuga taskumähkme. Ja hirm, et mähe lapsel jalas jäässe läheb on täiesti ebaloogiline, kui sellele mõtlema hakkad. See saaks ära jäätuda vaid juhul, kui lapsel oleks seal püksis ka miinuskraadid ju. Ta on kombe ja vankri sees soojas, mähe ei saa tal mitte kuidagi jäässe minna. ??? Ühesõnaga, pane aga julgelt riidest mähe ja kui kardad, et lekib või kui laps on suuuur pissija, siis näiteks kahe sisuga mähe. ?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.