Halloweeni kirute, aga mardipäeval on Martidele uksed kinni?

09.11.2020

Ma olen täna tsipp nördinud. Halloweeni teemaliste artiklite ja postituste all muud põhimõtteliselt lugeda ei saanudki, kui, et ”issad-issand mis neetud halloween, meil Eestis on ikka mardi- ja kadripäev!” Aga täna, kui marti jooksmas lastega käisin, jäid enamus uksi meie ees siiski suletuks.

Lapsed olid terve selle nädala elevil, kui olin neile oma plaanist rääkinud. Õppisime selgeks nii sisselaskmise laulu kui ka kaks nö ”kerjamise” etteastet. Esimeseks tegid nad mesimummu ringitantsu, kus siis lapse nime asemel ütlesid hoopis ”Mart” ja ”mardisant”, lõpetasid etteaste üksteist kallistades. Teiseks tegime ”kiisud keerutavad tantsu” laulu ja tantsu. Lisaks pakkusime pererahvale ka kotist ”õnne” – Annemaia ise lõikas ja kirjutas sildid erinevate õnnedega (pereõnne, karjaõnne, viljaõnne).

Ma tõesti ei tea mis tundega oleks lapsed peale nii suurt tööd koju tulnud, kui ma ei oleks eelnevalt kahe tuttavaga kokku leppinud, et me neid santima tuleme, sest peale nende kahe tuttava, saime veel sisse vaid kahte kohta. Ühest ”visati” meid pmt poole esinemise pealt välja – ”minge, minge nüüd, teil hakkab ju palav!”, suruti kommikarp näppu ja aidaa. Joel siis jube nördinult veel ütles, et aga me ei olnud ju veel lõpetanudki… Lastele oli ka esinemine tähtis, mitte vaid see komm!

Teisest kohast anti lastele 5 eurot pihku, aga no mida need 2-6 aastased sellest rahast ikka nii väga teavad. Aga vähemalt kiideti lapsi usinalt, vaadati kõik ilusti ära ja öeldigi, et nad lihtsalt ei olnud valmis, et täna Marte tulla võib. Arusaadav.

Mitmes kohas saadeti üldse lapsed uksele ütlema, et emme-issi ei ole kodus, teistes kohtades lihtsalt ei tehtud ust lahti, kuigi kolistasime seal kus tuled põlesid ja liikumine oli kuulda. Aga no ju siis tõesti ei oldud mardisantideks valmis. Nõnda ma lastele ka juba eelnevalt õnneks seletasin, et ärge olge nördinud, kui igalpool uksi lahti ei tehta – tänapäeval lihtsalt ei käida enam eriti jooksmas ja inimesed ei ole selleks valmistunud (lisaks muidugi hetkel mõnel ehk ka covid’i hirm!). Mina ise aga küll ei olnud valmis selleks, et lausa 90% kohtadest lapsed uksetaha jätavad…

Ühesõnaga, kurb oli natukene laste pärast, aga õnneks tundub, et nad ise jäid ikkagi rahule ja tegelikult oli ju väga tore ka neis neljas kohas, kuhu sisse saime. Ka see ettevalmistamine oli ju tegelikult äge. Tegime maskid (kuigi neid me õues ei kandnud), otsisime ja planeerisime riided ja välimuse, õppisime ja valmistasime etteasted jne – kõik ju elamus ja mälestus omaette.

Kas teie käisite marti jooksmas? Aga halloweeni ajal kommi-pommitamas? Olite mardisantide tulekuks valmis? Käis teil keegi ukse taga ka?

Comments

comments

18 thoughts on “Halloweeni kirute, aga mardipäeval on Martidele uksed kinni?

 1. Meil käis ainult üks seltskond lapsi kes ei osanud midagi teha 😂 ukse taga laulsid ka laulu esimest rida korduse peal ainult.
  Aga mis siis! Nad tulid õigel päeval ja loomulikult said kommi.

  Mind ka hämmastab et mardipäeval ka nii leige vastuvõtt lastele, samas kui netikommentaare vaadata on neid suuri traditsioonide kaitsjaid kõik kohad täis.. aga tundub et ainuke traditsioon mis neid huvitab on et samasoolised traditsiooniliselt tasakesi kapis peidus oleks 🤷‍♀️

  • No sama vaatasin minagi, et netis on kõik kõvad karjuma, aga kui reaalselt ukse taga oled, pannakse tuled kustu. 😂

 2. Käisime lastega santimas. Kuna elame vene külas, siis on eriti keeruline lugu, sest teine kultuur ja ei tea eesti kombest midagi. Seega tegime nii, et mardiema autoga viis lapsi eesti perede uste taha. Kahte perre andsin ette teada igaks juhuks (kuna tegelevad Lõuna-Eesti restoranide nädala raames kodurestorani tegemisega ja et liiga kiirel hetkel ei segaks neid), teistesse ilmusime ootamatult. Kokku 5 peres käisime ja vältisime juhuslikke uksi, muidu oleks ka nõutult ukse taha jäänud ilmselt. Lastele väga meeldis, missest et esinemise ajaks olid kõik harjutamised ära unustatud 🙂

  • Ma oleks ka pigem vaid tuttavate juures käinud, aga no meil ei ole siin selliseid inimesi nii palju, või on nad kaugemal ja väikse Manniga ei hakanud pimedas üksi nendega nii kaugele komberdama ja proovisime oma kodu lähedal…

 3. Lapsed 5a, 3a ja 1a… ei käinud nad kuskil marti jooksmas. Suuremale oli lasteaeda kostüümi vms vaja. JA õhtul panin ise selle kostüümi selga ja maski pähe ning mängisin ise neile marti. Ainult selle erinevusega, et mina jagasin lõpuks neile kommi…. Terve ülejäänud õhtu üritasind kakssuuremat ise sama asja järgi mängida… Ühtki teist santi meil ei käinud. Aga halloweeni ajal ka ei käidud kommitamas-pommitamas.
  Väga äge, et oma lastega ette võtsid selle:) Väikestele lastele on see tegelikult ikkagi suur elamus ja kunagi tulevikus nad vb just seda mäletavadki.. Sest emotsioonid olid ehedad ja esmakordsed. Mina vähemalt küll mäletan jõuluõhtuid jm üritusi just sellisest varajasest lapsepõlvest. Hilisemast kooliealisest ajast küll ka üht-teist meenub, aga need ei tundu enam nii ägedad. Ägedad näete välja ka. Ma ei osanud küll nii hästi kostümeerida:D

 4. Tore ettevõtmine teil! Meil enam väikseid lapsi pole, aga mardi- ja kadrisandid oleme alati sisse lasknud. Eile õhtul kuulsin trepikojast laulmist ja ehmusin, et oh ma ei ostnudki kommi, aga otsisin ja leidsin ikka varudest üht-teist. Aga marte ei tulnudki meile, ju siis käidi ka oma tuttavate juures. Päris kahju oli…

 5. Meil ei käinud kedagi ukse taga, aga ma ei ela ka majas kus välisuks oleks lahti ja kellelgi võimalus otse ukse taha tulla. Halloweeni ajal olime sõbra juures ja siis käis küll kamp vahvaid väikeseid nõidasid ja vampiire ukse taga ja said ka hunniku komme. Kostüümid olid neil hästi läbi mõeldud.

  Endal poleks midagi marti jooksvatele lastele kommi andmise vastu, aga pigem ei tahaks kedagi sisse kutsuda just seetõttu et kõigile ei meeldi pikalt kuulata laste luuletusi ja laule ja siinsete kirjelduste põhjal tundub et pigem on need esinemised pikemad kui eeldasin. Eks see laste esinemiste kuulamine ole rohkem nende vanemate või teiste vanemate pärusmaa ja ollakse sellega rohkem harjunud. Ma arvan, et ka lapsed ei tahaks teeseldud rõõmu ja seda, et keegi nad vastumeelselt ära kuulab.

  Endale meeldib Halloween just seetõttu rohkem, et saab kasutada oma piiritut fantaasiat ja riietuda ükskõik kelleks või milleks. Mingeid piiranguid pole – riieta end kasvõi piimapakiks. Mardipäeva kostüümid mõeldi välja kunagi ammu kui talupoegadel polnudki paremaid kostüüme võtta, kasutati seda mida kuskilt nurgast leiti ja minu meelest tuleks seda püha kõvasti kaasajastada, et see jälle ahvatlevaks muuta, et neid mardijooksjaid vaid väike käputäis poleks. Võib-olla natuke laiendada seda kostüümide valikut ja tänapäevastada neid “marditegevusi”. Need inimesed kes keelavad lastel Halloweeni tähistada teevad sellega ainult karuteene, sest siis muutub see just palju ahvatlevamaks. Need kaks püha ei ole isegi samas kalendrikuus nii et mina küll ei näe kuidas nad omavahel konkureerivad. Pigem võiks julgustada lapsi mõlemat tähistama, sest see ainult arendab nende loomingulisust.

  • Ma olen Külliga samas paadis. No teoreetiliselt küll, sest siin ei tea keegi ei Mardi,- ega Kadripäevast midagi. Meil on õhtud selline mõnus omaette olemise aeg, kindel rutiin, ettevalmistused ööuneks hakkavad teiste peredega võrreldes ilmselt veidi varem, loeme päris palju jne. Üks asi on need tegevused sekundiks katki jätta, et paar kommi anda, teine asi iga kord katkestada, et mingit kava vaadata. Ja kui keegi peaks veel tahtma mingit viljaõnne koridori puistata…no eks ta ilmselt siis ise peaks selle ka kokku koristama. 😀

   Aga samas annan aru, et inimesed ja nende eelistused ongi erinevad. Ma ei jaksanud neid laule-mõistatusi juba lapsena kuulata ning ei tahtnud ise ka ringi santida. Olgugi, et üldjoontes mulle igasugune kostüümivärk ja mõistatused väga meeldivad.

   Kuigi kui elaksime Eestis, siis ust kellegi ees suletuks ei jätaks ühelgi puhul. Ei nähvaks, et tule õigel päeval ega tänitaks kui pole piisavalt korralikku kava või ohkaks kui on lausa liiga korralik. Lõpuks tahavad lapsed lihtsalt, et oleks lõbus ja saaks kommi ning täiskasvanud on need, kes igast asjast mingi poleemika üritavad teha.

   Meil on siin Halloweenimajandus ka päris korralikult paigas, võib-olla olen ma seetõttu ka pigem positiivselt meelestatud. Ringlev info on päris korralik. Tuleb vastav info ajalehte ja jagatakse mitmel korral postkasti. Kes on nõus, et tullakse kommi küsima, see jätab õues tule põlema, kes elab korteris see paneb aknale midagi temaatilist. Linnaosade kaupa pannakse paika kindel kellaaeg mil tohib käia, pisemates külades lepitakse üldse kindel aeg kokku, et näiteks kell 18 saavad kõik keskväljakul kokku ja liiguvad koos. Siis kaob ära see variant, et terve õhtu keegi tilgub ukse taha.

   Ja toimib väga hästi ja korralikult. 🙂

  • Ma üldiselt nõustun ka Külliga. Halloweeni vastu pole midagi. Mul käis ukse taga üks aasta küll pea 50 last vist. Elan sellises piirkonnas, kus palju noori peresid. Tilkusid ükshaaval ja terve õhtu kuluski ukse taga käimisele. Häiris vaid see, et peale 20.00 ka lasti veel kella, võiks mõistlikult ajal ära lõpetada.. Aga ukse tegin lahti siiski igaühele ja jagasin hea meelega kommi. Eriti toredad olid väiksed nunnud oma kõrvitsakujuliste ämbritega, kuhu kommi sai sisse panna 🙂 Ja mõni lausa valjult rõõmustas, kui nägid, mis said. Aga mulle sobis, et sai kostüümid üle vaadatud ja kommi antud ja sellega asi piirdus.
   Mardipäeva vastu iseenesest ka midagi pole. Meil käis üks lastekamp, küll päev hiljem, aga tegin ukse ikka lahti ja jagasin kommi, õnneks Halloweenist oli veel alles. Lugesid ukse taga vaid luuletuse kiiresti, ega nad ise ka rohkemaks valmistunud ei olnud. Aga sisse ma küll ei tahaks, et keegi mul tuleks ja pikki esinemisi ka mitte, sest täiesti ausalt ma ei viitsiks. Kuigi eks ma viisakusest ära ikka kuulaks, peaasi, et lastel tore. Oma lapse esinemised on teine teema. Pluss mul juba koer läheks selle peale hulluks kui äkitselt hunnik inimesi toas ja ajaks lapse nt üles, kui peaks uinak või magamaminek sinna jääma.
   Samas on kurb nagu siin kommenteeritud, et lapsed saadetakse uste tagant siin noomitustega ära, et tulla õigel päeval vms. Ajad ja kombed on ikka muutumises ja lapsed lähevad niivõinaa sellega kaasa, mis tundub lõbus ja lahe. Kui lapsed tahavad ja neil on tore, siis lasku käia. Oma lastele võib ikka vanu kombeid tutvustada kui on südamelähedane see teema.

 6. Noh, arvestama peab ka sellega, et praegu on koroona aeg. Kurb, aga tõsi, nii et kindlasti on ka inimesi, kes sellega seoses oma uksed praegu suletud hoiavad.

 7. Olen ka suur rahvakalendritähtpäevade austaja ja muidu saadan ka oma lapsed katri ja marti jooksma, aga tänavu ei lubanud koroona pärast. Lapsed olid nukrad küll, aga siin Harjumaal on nakatunuid nii palju… Sestap ei lasnud ka sante tuppa. Tõesti kurb on! Loodetavasti on uuel aastal lugu parem.

 8. Minu meelest on nõme teha etteheited, et oi ei lastud sisse. Kodu on siiski inimese privaatriuum ja sinna ei peagi igaüht sisse laskma, kui ei taha. Mardi-ja kadripäeva ma suhtun muidu väga hästi ja ainult tore, kui lapsed viitsivad veel Marti joosta. Pigem võiks jah olla mingi märge aknal vms, et Mardid on siia majja oodatud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.