Imetamise- ja sünnitusjärgse perioodi loengud.

Eelmine nädalal külastasin ma kahte perekooli loengut. Esimene oli imetamine, ning teine sünnitusjärgne periood. Ütlen kohe ära, et see teine oli ikka päris mõttetu minu jaoks. Midagi uut ja üllatavat ma teada nagu ei saanud, aga samas, ega ma väga kõrgeid ootusi ka ei seadnud sellele. No mida seal ikka uut ja põnevat teada saada olekski olnud?
Aga imetamise oma oli üpriski kasulik. Mõned üksikud faktid olid veel uudsed minu jaoks. Näiteks, et mis temperatuuril ja kui kaua välja lüpstud piim säilib. Toatemperatuuril 8 tundi, tavalises külmkapis 2-3 ööpäeva, -18 kraadi juures 2-3 kuud ja -24 kraadiga kuni kuus kuud. Ning, et piimal tuleb lasta ise sulada, mikrouuni seda toppida ei tohi, ning keeta ka mitte. Ja ülejääke uuesti külmutada ka ei tohi. No seda viimast võib juba eeldada ja loogiline nagu on. Korra üles sulatatud liha sa ka ju uuesti ei külmuta.
Ja üleüldse, see loeng oli üpriski põnev. Loengu läbiviija näitas mitmeid asendeid kuidas last õigesti toita, mida vältida ja mida jälgida, mida kindlasti mitte kunagi teha. Ta rääkis ka lugusid teiste emmede vigadest, mis neile paanikat valmistanud on ja mille nad seal imetamisnõustaja juures ühe lihtsa liigutusega korda ajanud on. Näiteks, et üks emme oli läinud suure nutu ja kisaga sinna nõustaja juurde ja olnud ahastuses, et laps ei võta rinda. No olid juba tund aega mässanud ja nõustaja oli ka juba alla andmas, sest laps lihtsalt ei hakanud imema. Korra võttis ja siis lasi jälle lahti. Ning siis poolkogemata tuli jutu sees välja, et emme sööb iga päev suure küüslaugu ära, et mitte haigeks jääda. No arvata on, et piim oli siis kibe ja vastik nagu rotimürk ja selle pärast laps rinda ei tahtnudki.
Või siis kuidas nad ühe emme suure mure lahendasid lihtsalt sellega, et panid ühe imetamispadja asemel kaks (üksteise alla), no laps lihtsalt ei ulatanud mugavalt rinnani ja selle pärast oligi kõik katki venitanud.
Mina igatahes soovitan küll minna, kel vähegi aega ja võimalust on. Võite isegi üllatuda, et õpite midagi uut või saate mõne hea nipi. Ei tasu mõelda, et ‘ahh mis ma sealt ikka õpin, ma olen ise piisavalt tark!’ Minu jaoks oli see igatahes kasulik ja mina hindasin ka enda teadmisi kõrgemaks.
Ma ei tea mis sel lapsel tol päeval viga oli, jube rahutuks muutus ta nende loengute ajal. Muudkui peksles ja siputas. Kogu selle aja üks mürgel käis ja ma tõmblesin seal toolil nagu marutõbine. Teised hakkasid ka juba imelikult vaatama, kui ma muudkui asendit muutsin ja kõhtu mudisin. Ei tea kas põnnil oli kõht sama tühi kui mul ja selle pärast korraldas mulle sisemise boksilaagri? :D

Aga üks negatiivne asi ka nende loengute kohta. Mille kuradi pärast pannakse loengu infosse nende kestvus, kui tegelikult sellest üldse kinni ei peeta? Imetamise loeng algas kell 13.00 ja pidi kestma poolteist tundi, aga lõppes hoopiski kell 15.00. Ja ta oleks veel ja veel vist jätkanud, aga järgmine loeng tuli juba selga ning tal lihtsalt ei olnud võimalik jätkata. Ma olin ilusti arvestanud, et saan pool tundi enne järgmist loengut jalutada ja jalgu sirutada, aga kus sa sellega.
Sünnitusjärgse perioodi loeng algas kell kolm ja kestis peaaegu poole rohkem, kui oli lubatud! Minema sain viie paiku, aga kirjas oli, et loeng lõppeb kell neli. Ma olin natukene ikka arvestanud selle ajaga mis seal infos kirjas oli, sest sõidan ma ju bussiga. Muidugi oleks saanud poole pealt minema kõndida, nagu mõned tegidki, aga mille eest ma siis maksan? Pooliku info?
Sessuhtes, et see ei olnud nüüd maailma lõpp, aga kui on kirjas ikka üks ja tegelikkus on hoopis teine siis…

Ja see teise loengu läbiviija oli jube venitaja. Iga lause taga mõtles tükk aega mida ta nüüd järgmiseks öelda tahab. ‘Ja siiss eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee….” :D
Loengu lõpuks oli mul kopp juba päris ees sellest kompotist. No ega 4 tundi jutti istumist eriti rõõmsaks vist ei teeks kedagi.

Olen ka perekooli youtube kanalilt videoid vaadanud. Näiteks haiglakoti pakkimisest – Tsau Britt! ;) Ma loodan, et see nüüd mingi riigisaladus ei olnud ja sa mind kirvega tapma ei tule. :D
Päris lahedaid ja kasulikke videoid võib sealt leida. Häda pärast ajab võib-olla see ka asja ära.

18.08 on meil tugiisiku loeng ka lõpuks. Ma loodan, et saame sealt palju infot ja Meheraas jääb ka rahule, mitte ei hakka pärast vinguma, et ‘ahh, nii mõttetu oli’. Ma oleksin tegelikult tahtnud seda aktiivsemat loengut, kus kõik asjad pead ise ka läbi proovima, aga neid hetkel ei korraldata ja me peame leppima loengu vormiga kus ainult räägitakse ja näidatakse, ise proovida ei saa. Aga parem kui mitte midagi eks ole? :)

See 18 kuupäev saab üldse üks üpriski jooksmist täis päev olema. Ma oma targa ajuga panin kõikvõimalikud ajad 18’ndaks. Kell üks hakkan siit sõitma. Kõigepealt ämmaemand, diabeedinõustaja ja proovide andmine Põlvas, ning siis pean juba ummisjalu teisele bussile jooksma, et kella viieks Tartu jõuda ja seal enne veel Meheraasuga kokku saada, sest ta tuleb ilmselt otse töölt.
Ning esialgu panin veel juuksuri juurde ka aja ka 18’ndaks. Selle muutsin õnneks kohe järgmisel päeval ära, 19’nda peale. Vuhuuu, minust saab jälle normaalne blondiin, mitte mingi ombre, et pool pead on hele ja pool tume. :D

Mis loenguid ma veel võtta võiksin? Ma mõtlesin midagi sellist kus õpetatakse seda õiget hingamist ja loomulikku valude vaigistamist. Kas tugiisiku omas ka hingamisest räägitake ikka? Aga kui ma ei jõuagi rohkem midagi võtta, siis pole ka hullu. Tugiisiku loeng oli minu jaoks kõige tähtsam, kus tahtsin kindlasti ära käia. Ma nüüd hoian pöidlaid ja varbaid, et mehe töö ei satuks samale päevale, kui loeng. Kuigi ma olen miljon korda öelnud, et mind ei huvita ja ta peab tulema. :D

Comments

comments

7 thoughts on “Imetamise- ja sünnitusjärgse perioodi loengud.

  1. Meie käisime tugiisiku loengus ning sünnitusjärgses hoolduses. Sa käisid sünnitusjärgses hoolduses üksinda? Mina ei saanud enda jaoks ka sealt suurt midagi aga mees sai kindlust juurde ja õppis seda-teist-kolmandat. Siiani meenutab, et kuule sellest räägiti ja sellest räägiti. Temal eelnev kokkupuude imikutega ju täiesti puudus.
    Ja tugiisiku loeng ongi eelkõige oluline tugiisikule. Meile räägiti seal ära kõik erinevad sünnitusastmed. Näidati ühte lühikest sünnitusvideot, väga poolikult. Aga seal oli näha erinevad sünnitusastmed, et oleks paremini selge. Näidati ja lasti naise peale proovida alaselja massaasi. Seal samas toolide peal istudes siis. Näidati erinevaid poose paberil. Ja rõhutati mehele, kuidas olla ja mida teha. Et ikka naisele vett pakkuda ja teda ikka wc-sse utsitada vahepeal ja olla kõrval. Ja eriti rõhutati, et pole mõtet kangelast mängima hakata. Kui tunned, et sul on halb olla siis mine jaluta üks tiir väljas ja kogu end. Sünnituspalatis on muidugi ju palju palavam ja vähem õhku ja see kõik võib mõjutada. Kangelast mängides võib juhtuda, et mees lihtsalt minestab ja siis pole temast sünnitajale mitte mingisugust kasu vaid pigem kahju, sest meest tuleb turgutama hakata. Kuigi minestamine on tegelikult väga harv juhus. Igatahes mees oli sellega väga rahul ja sai julgustust juurde ning ei kahelnud peale seda kordagi, kas tulla sünnitusele või ei.

    • Ma käisin ‘sünnitusjärgne periood’ loengus, seal räägiti naisest ainult, mitte lapsest endast nii väga. See oli pigem sellele keskendunud loeng, et mis toimub naisega peale sünnitust, kuidas end paremini ravida, mida kasutada jne. Seksist ja uue raseduse vältimisest räägiti ka. Sa vist mõtlesid pigem vastsündinu hooldusele suunatud loengut. :)

      Seda hirmu mul ei ole, et ta minestama kukuks. Ta mul tugev ja suur nagu Kalevipoeg. Ta hullematki näinud. :D

  2. Haha, muidugi pole riigisaladus :D Ma olin mingis kahes videos veel, aga ma isegi ei mäleta millest need :D

    Mina imetamise loengus ei käinudki, kuigi tundub,et oleks kasulik olnud. Arvestades kui poblemaatiliseks see algus kujunes. Kasulik loeng on kindlasti ka see, mis kõik rahaasjad ja toetused selgelt läbi võtab ja räägib kuidas arvutada, kustkaudu taodelda, mis ajalimiidid jms.

    Kõige igavam loeng oli minu jaoks see, mis käsitles sünnitustegevust, sest seal ei kuulnud ma tõesti mitte ühtegi uut asja, aga no ma muidugi elasin internetis ka pool rasedust ja uurisin kõikvõimalikke asju.

    Järgmise lapsega ilmselt ei läheks ühtegi loengusse, kui siis ainult sünnitusmaja tutvustavasse, sest samasse mul ju kahjuks enam võimalik minna pole.

    • Millises videos Sa Britt oled? Vaatasin kûll neid, aga sind kûll ei pannud tâhele…

    • Ma juba nean ennast, et ma ise lingi annan, aga näiteks siin :D

      Olin väga rase ja väga ümar ja ajasin seosetut juttu :)

  3. Mina ei käinud mitte üheski loengus ja sain imehästi hakkama :). Ma isegi netist uurisin minimaakselt. Usun et see emadus tuleb üsna automaatselt :).

  4. Mina soovitan ka imetamise loengut ja teine, mis väga kasulikuks osutus oli “Vastsündinu hooldus” aktiivõppe vormis. Tehti puust ja punaseks, mida ja kuidas beebiga teha (mähkimine, naba puhastamine, vannitamibe, silmade jms puhastamine, kandelina jms kasutamine, krooksutamine jnejne). Väga praktiline ja konkreetne. Nii mees kui mina leidsime, et need olid kaks loengut, milles käimine meil tõesti ära tasus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.