Jommajoo, meil käis just kiirabi, ehk – kui laps on esimest korda haige vol2

*Perearst käis päeval ja vaatas kurku-kõrvu-kuulas kopsu, kõik oli korras. Oskas vaid pakkuda, et ehk mingi kõhuviirus, sest Annul oli katsudes kõht nagu natukene hell (või ei meeldinud talle, et võõras tädi teda näpib), ning kaka oli vedelam, kui muidu. Mingeid rohtusid ei andnud ja soovitas küünaldega jätkata, sest tundub, et need mõjuvad hästi ja asi on kontrolli all…*

Kaks tundi hiljem ärkas Annu oma lõunaunest. Palavik 39.9. Kuna küünla paneku aeg oli üle läinud, panin kohe uue küünla ja tegin viinasokid. Mõne aja pärast oli tal palavik 38.5 peale langenud ja laps läks juba ilusti mängima. Hingasin kergendatult.
Aga mingi kaks tundi hiljem vaatasin, et ta hakkab jälle ära vajuma, jorises nutta ja rääkis vahepeal ai-ai.
Siis tuli mul alles meelde, et Annul oli ju eile hommikul pind peopesas. Tahtsin pihku vaadata, aga Ann ei lubanud. Vaatasin siis vägisi. Pinnu koht oli ümbert kõik tulipunane ja keskelt sinine.
Selleks hetkeks ei pannud Ann enam suudki kinni, koguaeg nuttis ja rääkis ai-ai-ai.
Helistasin siis perearstikeskusesse, sinna 24/7 liinile ja rääkisin loo ära. Soovitati kiirabi kutsuda, sest kuhu ma siin vastu ööd ikka enam ise hakkan kahe väikse lapsega minema. Arvati, et ehk ongi palavik sellest pinnust ja on vaja antibiootikumi anda.
Helistasin siis kiirabisse ja mõne aja pärast nad ka tulid. Mõtlesin kogu need 3 minutit, mil ma kiirabi saabumist ootasin, et tuleks nad vaid rutem, sest ma tundisin juba kuidas Ann mul süles värisema hakkas ja ma mõtlesin, et ehk hakkavad tal krambid peale tulema. Oi kuidas ma seda kardan! Aga siis juba jõudiski kiirabi.
Alguses oli tädike tõre, et mis see palavik siis ikka nii väga on ja käsi pole ka midagi hullu, et sellest see palavik kindlasti ei ole. Aga siis mõõtis ise ka palavikku ja sai 39.7
Kuulas uuesti kopsu ja vaatas ka kurku. Kurk jumala punane (päeval perearst ei näinud ju essugi). Praegu pidavat selline viirus liikuma…
Küsis, et kui suuri küünlaid ma panen talle, ütlesin, et 125seid (need on kuni 14 kg, Ann on 12,5 kg). Apteeker oli neid mulle just päeval andnud. Kiirabi tädike aga ütles, et need on väiksed ja surus mulle kaks 150st küünalt pihku.
Ütles veel, et kui esmaspäevaks pole paremaks läinud, pean uuesti perearstile minema, või siis omal jõul EMO’sse.
Ime siis, et Ann süüa ei taha ja nüüd õhtul ei taha enam juua ka. Ma ei tea kuidas ma talle seda juua sisse suruma hakkan? Ma nii kardan neid palavikukrampe!

Agh, ma lihtsalt palvetan praegu, et Joel ka haigeks ei jääks! Ta ka täna vähem süüa tahtnud ja kaks päeva kahtlase olemisega olnud. Vähemalt pole temal palavikku veel.
Süüdi tunnen end ka, sest ma tundsin ise juba eile, et mul on pea paks otsas ja kurk oli ka kohati valus (on praegugi tegelikult). Äkki mina tõingi lastele mingi viiruse kaela. Aga no samas pole ma kuskil ilma nendeta ju käinud…

Praegu mõlemad magavad. Üldiselt. Annu ärkab iga natukese aja tagant ja teeb häält, aga uinub kohe, kui mind näeb.

Loodan, et see möödub ruttu. See on ikka max hirmus Annut nii näha. Nagu võõras laps. Näost niiiiiii ära, et mul tuleb hirm peale.
Ma võib-olla reageerin üle ka, aga see on mul esimene kord haiget last põetada. Tänan jumalat, et Annu nii kaua tervena püsis. Joelisugust põrnikat niimoodi näha oleks veeeeeeel jubedam!

Mehel on hommikul töölt tulles esimene reis poodi ja apteeki… 

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

32 thoughts on “Jommajoo, meil käis just kiirabi, ehk – kui laps on esimest korda haige vol2

 1. Lastehaiglast sain veel sellise soovituse kuna mu lapsel palavik alati kui tuleb on suht kõrge ja hakkab alati uuesti liiga kiiresti tõusma- paratsetamooli ja ibuprofeeni kordamööda anda. Vastavalt kui tihti kumbagi anda saab. Et iga 6 h tagant paratsetamooli ja ibukat vist iga 8 h tagant. Et toimeaine erinev. Haiglas olles anti ka niimoodi kui paratsetamooli mõju liiga kiirelt üle läks aga uut doosi veel anda ei saanud

  • Kuidas seda ibukat anda saab nii väiksele? Neid on ka küünlana või kuidas? Siirup miski? Pean mehele ütlema, et hommikul apteegist küsiks kohe…

  • Meil on ibuka siirup (tellisin inglismaalt). Lapsele maitseb (tõesti on hea maitsega, maasikas). Aitab hästi. Panodili (paratsetamooli) siirupi oksendas viimati välja, rohkem pole julgenud talle seda anda.
   Meil täiskasvanutel soovitati nt hamba/päevade valu korral võtta korraga 1 ibukas ja 1 paratsetamooli tablett (aga seda täiskasvanutel, mitte lastel).

 2. Joogi kohapealt proovi kasvoi mingit magusat mahla anda, kui vedeliku puudus tekib siis pannakse kindlasti haiglasse tilguti alla. Omakogemusest võin öelda et nii väiksega on 12 h tilguti all katsumus omaette.

  • Mhmh, ma lasengi mehel hommikul mahla tuua. Kuigi tee oli tal ka magus ja seda ta ka ei tahtnud (jahtunud tee siis)….

 3. Oi ma tean kui kurb ja südantmurdev on enda väikest kallist inimest sellises seisus näha :( Kiiret paranemist lapsele ja vaprat meelt emale!

 4. Kiiret paranemist tirtsule ja hoian pöialt, et Joel haigeks ei jääks! Jõudu ja jaksu Sulle tänaseks ööks. :)

 5. Ma kasutasin ka küünlaid, aga viimase haigusega need ei aidanud!

  Nurofen siirupit ostsin, apelsini maitseline ja süstlaga (pakis kaasas) väike kogus suhu lapsele. Aitas hästi! Lisaks on ibuprofen põletiku puhul efektiivsem.
  Kindlasti ei tohi manustada tuulerõugete puhul!

 6. Mingi viirus käib jah ringi, mul endal oli just kah. Kõht selline kahtlane ja kurkoli punane ja mul viskas 39 palaviku üles. Mul pole lapseeast saati nii kõrget palavikku olnud. Ibumetin koos märja lapiga kuklal ja laubal oli ainus mis mõjus.Tukkusime mehega vaheldumisi, isegi tema, vana rahu ise ei julgenud mul järelvalveta magada. Kuskil 4 päeva oli mul haige olla, nüüd juba parem. Lastel õnneks immuunsus parem ja kui saavad piisavalt magada ja juua siis peaks varsti korras olema. Hoian teile pöidlaid ja saadan tervist.

  • Märga lappi soovitati Annu puhul ka kasutada, aga see viskas selle kohe minema. :D

 7. Ibuprofeen on siirupina, Nurofen Forte 40mg/ml. Pakendis on mõõtesüstal kaasas ja väga mugav kasutada. Kõrge palaviku korral kasuta paratsetamooli küünalt ja ibuprofeeni siirupit samaaegselt! Üleannustamist pole vaja karta, sest mõlemal ravimil on toimeaine erinev.

  • Mhmh, selle siirupi saingi. Praegu annan kordamööda. Päeval on tal parem. Hetkel vaid 37,4.

 8. Ibukas on lastele siirupina olemas ja soovitan ka kordamööda anda. Kurguvalu leevendamiseks sobib hästi saialille ôli (pihustina). Kiiret paranemist!!!

 9. Ibuprofeen on nt ibustar, nurofen, ibumetin siirupid. Mina arvutan ühe korra doosi alati ise välja. 10-15mg ûhe kg kohta. Ehk kui Annu kaalub 12.5kg siis kôrge palaviku korral korrutad kaalu 15mg (12.5×15=187.5mg). Siirupitel tuleb veel see 187.5mg edasi teisendada ml. Olenevalt siirupist sisaldab 1ml 20-40mg.

  • Kiire arvutus näitab, et 2.5ml×40=100mg. Ehk siis väga vähe Annule. 187.5÷40=4.6875. Annule oleks minimaalne kogus 3.125ml ja maksimaalne u. 4.5ml. Need kogused mis seal paki peal on, on ikka väga väiksed ja ei pruugi palavikku alla võtta. Kiirabi arsti jutt kusjuures.

  • Mina arvutan ka selle koguse samamoodi välja nagu eespool kirjas on. Nii teevad nad ka haiglas ja käskisid ka kodus seda teha. See mõõtelusikas on nn universaalne, aga samas vanuses lapsed on väga erineva kaaluga ja palavikualandajat antakse tegelikult kaalu järgi. Soovitan sul ka Annu kaalule vastav kogus välja arvutada :)

 10. Mul ei anna ikka see pind rahu. Kui on punane ja sinine ja laps ei luba vaadata ka, siis kindlasti hirmsasti valutab. Sellest võib ju infektsioon tekkida, võimalik et ka kõrge palavik sellest tingitud. Mehe töökaaslase lapsel oli eelmine suvi pinnust tekitatud veremürgitus. Olge sellega ettevaatlik ja tähelepanelik.

  • Ma kartsin ka seda. Praegu tundub, et käsi paraneb igatahes. Enam ei ole nii punane… Homme nkn võtan prearstiga uuesti ühendust.

 11. Kui palavik üle ei lähe ning lõpuks ei selgu, et oli viirus, siis palun lase perearstil uurida, ega pole tegu põiepõletikuga/neeru(vaagna)põletikuga. Meil tehti seda näpuverest – sai vastuse paari minutiga, et põletikunäit kõrge ja hiljem kinnitati uriiniprooviga. Minu lapsel oli sarnane haiguspilt põiepõletikuga – muideks, seda põhjustab bakter, mitte külm vms mida vanasti räägiti. Juhul, kui on tegu põletikuga, siis see vajab antibiootikume. Minu lapsel ei kaasnenud sellega tihedat pissimist ja valus ei tundunud pissimine samuti olevat. Samuti oli väga kõrge palavik mitu päeva, mis allus vaid ibuprofeenile. Lihtsalt infoks, äkki on abi!

  • Ostsingi kõrrekaid talle. Mööda tuba nendega joosta ei saa lasta tal – kõik kohad pigistas mahla täis. :D

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.