Kaheaastasega adenoidi opile

Kes ei mäleta, siis eelmisel aastal kirjutasin ma SIIN, et arst saatis Annemaia adenoide lõikama. Alguses ma aega kirja ei pannud, sest noh, see on ju hirmus ja kas on ikka nii väga vaja… Aga lõpuks ikkagi otsustasime, et teeme asja kohe ära ja siis on sellega ühel pool. Vähemalt mõneks ajaks, sest need kurjamid võivad ju tagasi ka kasvada. Aga see selleks. Nädala pärast on Annul igatahes opi aeg kirjas. Ootasime seda mingi pool aastat umbes.

Aga nüüd peame aja vist viimasel hetkel tühistama, sest meil on kodus praegu laatsaret ja mõlemad põngerjad on haiged. Heh, eelmisel nädalal veel helistati ja küsiti, kas me ikka oleme tulemas…

Isegi, kui Annu selleks ajaks terveks saaks, peame opi edasi lükkama. Kohe peale haigust ei olevat soovitatav oppi teha, sest immuunsüsteem on nõrgem, kui muidu. Ja no ma niigi kardan selle opi pärast ja tahan ma jee nö lisariske võtta.

Jäin juba mõtlema, et kas ma uut aega üldse panema hakkangi talle. Käin ehk temaga enne uuesti arsti juures või isegi mõne teise juures teist arvamust saamas, sest kaebus, mille pärast me üldse arstile läksime (norskamine), on nüüdseks kadunud. Ehk ta ”kasvas välja” sellest? Ma ei tea. Võtan seda kui märki, et ei ole praegu õige aeg selleks.

Kuigi see opp ei pidavat üldse nii hirmus olema, siis emana muretsen ma ju ikkagi. Ma kujutasin juba ette kuidas me mehega Annu voodi juures põlvitame ja tema narkoosi langemist ootame, ning ma seal ulguma hakkan. Minu väike tütreke, juhtmed küljes ja… võeh. :D

Poolenisti hingan kergendatult, et see nüüd ära jääb või edasi lükkub, või misiganes, aga mis siis kui opp on siiski vajalik ja tuleb lõpuks ikkagi ära teha? Pigem oleksin siis sellega kohe nüüd ühele poole saanud.

Igatahes. Jõmmid on haiged, opp jääb ära, aga ma isegi ei tea veel kuhu ma helistama pean, et aega ametlikult üles öelda. Number, mis mul on, ei suvatse vastu võtta. :D

Btw, kes on lapsega opil käinud – kas mõlemad vanemad saavad ikka uinumiseni lapse kõrval olla, või vaid üks?

wpid-wp-1486382894545.jpgPildil on Annemaia ja meie kassike Grinch. Annu istub kahe hiiglasliku mõmmi vahel, jalg üle põlve ja naeratab malbelt kaamera poole. Tal on seljas heleroosa jänkude ja kuldse kirjaga pluus, ning jalas lillakad lilledega retuusid. Btw, jah, pluusil on plekid. See on teepuuõli, et ta natukenegi hingata saaks.

Ja muide, Kai (ja miks mitte ka teised pimedad lugejad, kui teid juhtub veel olema!) – kui viitsid, siis kirjelda mulle millisena sa mu lapsi ette kujutad? Ala millised juuksed, milline nägu jne? See postitus, kus sa ükskord blogijaid kirjeldasid, oli ülivinge. :DEt mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

21 thoughts on “Kaheaastasega adenoidi opile

 1. Ma alles detsembris 2aastasega käisin ( ootasime tervelt aasta enne kui oli lõpuks terve ja jaole saime). Tegime Tallinnas. Seal oli nii, et minu juures anti rahustav syst ja siis oodati kuni see mõjuma hakkab ja laps rahuneb ning siis viidi ära. Arvasin ka, et saan kuni lapse uinumiseni seal olla, aga ei midagi. Tagasi toodi siis, kui oli juba ärkvel. Kokkuvõttes võin öelda, et opist taastumine ei olnud midagi hullu, hingas rohe peale oppi rahulikult. Kuna enne oppi ma kuulsin teise tuppa ka, kui ta hingas või magama jäi, siis nüüd ma käin kontrollimas, kas ta ikka hingab, sest ta teeb seda nii vaikselt :D. Meil olid muidu 2 astme adenoidid ja kui arst ära lõikas, siis ütles, et nii väikse lapse kohta olid ikka suured ja tihked.

 2. Just käisime. Üks vanem võis juures olla uinumiseni. Pärast võivad Mõlemad olla. Opil käisime küll nii, et laps oli vaevu terveks saanud. Oluline on, et köha poleks väga tugevat. Immuunsus läheb pärast oppi narkoosi pärast nagunii nii alla. Pigem on see taastumisperiood vajalik, kihe lastraeda ei tohi viia, sest siis korjab endale raudselt midagi külge. Me tegime tartus Tamme erakliinikus, väga rahul!

 3. Minu poiss käis sellel opil, kuna ka norskas. Jah mõni öö ei norsanud, siis aga norskas jälle. Lisaks adenoididele lõigati tal ära mandlid ja pandi kõrva torud.
  Laps on täiesti teine, magab paremini, käitub paremini, kuuleb ka räägib paremini :) pigem soovitan temaga ikka seal opil ära käia. Ka meie poiss oli nädal enne oppi haige aga opipäeval haiglas tunnistati ta siiski opikõlblikuks :D.
  Meil oli temaga haiglas isa ja isa käis ka narkoosi tegemise ajal kaasas. Mina olin kuuekuuse beebiga kodus. . Igastahes sai poiss juba enne opisaali minekut sellist rahustavat jooki, mis tegi ta tiba uniseks. Kuidas Eestis on, ma öelda ei oska. Konsulteeri kindlasti arstiga :)

  • Hmmm ma pean uurima kuidas sellega on. Ma ei tea kui päri ma sellega oleksin, et ta poolhaigena opile läheb…

  • Eeee ma olen kuulnud/lugenud et kasvavad. Mul isegi meeles nagu arst oleks mulle seda isegi öelnud. ?

  • Võivad tulla küll tagasi. Mul sugulasel on kaks korda eemaldatud.

  • Kui adenoid suudetakse täielikult eemaldada, siis ta ei kasva tagasi, on õige väide. AGA, kui kasvõi pisike alge jääb alles, st ei saada seda tervena kätte, siis ta võib uuesti koguneda ja kasvada.

 4. Käisin just detsembris oma kahe aastaeg adenoidi opil. Mitte midagi hullu ei olnud. Isegi need kellel oli väike nina lurin aga palavikku ei olnud, neile tehti ära see.
  Aga suht siuke konveiermeetod on. Ainult üks vanem saab lapsega olla. Hommikul lähed, registreerid end sisse, saad lapsele pidžaama, valmistatakse käed ette, kuhu kanüül panna…ja siis ootad koos hunniku teiste inimestega kuni ülevalt helistatakse ja kutsutakse, üleval pannakse kanüül, siis lähed opi tuppa, süstitakse anesteetikum vms see ka ei oleks, laps sekundiga vajub su käte vahel süldiks ja siis pead hästi kiirelt kaduma koridori ootama kuni tehtud ja hakkab ärkama, selleks kulus umbes 15 minutit…kui ta on üles ärganud siis lähete alla tagasi, laps saab jäätise ja jogurti ja paari tunni pärast saate koju tagasi. Peale seda ei tohi midagi väga kraapivat süüa, parimad ongi jogurtid ja jäätis ja siuks pehmem värk, kuum ka väga ei tohi olla toit.
  Me saime välja siis üritasin hullult last positiivselt meelestada, et lähme ostame jäätist ja jogurtit, ta nuttes ütles et tahab liha hoopis.
  Meil pmst tund aega peale oppi polnud aru saada, et üldse midagi oleks tehtud, jooksis ja tuias ringi juba (kuigi joosta ja hüpata ei tohi paar päeva, aga ürita kahe aastast energiapommi kinni hoida, tead isegi et suht võimatu missioon).
  Aga ses suhtes kui teil ainult norskamise pärast oli, siis soovitaksin äkki uuesti arstiga konsulteerida, sest milleks võtta ette protseduuri, mis siiski lapse elu korraks ebamugavaks muudab, kui seda äkki ei ole vajagi.

 5. Minul kasvasid ka adenoidid tagasi. Ühe opi tegin 4 aastasena ning teise vist 13. Tegelikult pole see midagi hullu ning ei tasuks karta. Parem praegu kui hiljem ütleksin mina. Opi tegin Tartus ja ainult head mälestused.

 6. Minu lapsega (3 kuu pärast saab 3 aastaseks) oli ka selline lugu vahepeal, et hakkas norskama ja päris kõvasti. vahepeal oli isegi hingamine selline katkendlik. Magas ka niimoodi et suu oli natukene lahti, nagu nina kaudu oleks raske hingata. hakkasin netist uurima siis, et mis võiks põhjuseks olla. oli kirjas ka variant et äkki adenoidid, mu ema
  arvas sama.
  Rääkisin sellest murest oma lapse perearstile. elame ise muidu soomes. arst ütles et kuna laps kasvab siis kasvavad ka ( vot nyyd ei tule nimi meelde mis see oli?) mingid asjad yhesõnaga ninas? mis tekitavad norskamist jne. võivad olla ka adenoid aga enne 3 eluaastat nad siin neid lõikama ei hakka, loomulikult siis kui asi väga hulluks läheb. soovitas jälgida.
  Kuid meil kadus see mingi aeg ära ja enam pole laps norskanud ja saab magada rahulikult, uni pole enam segatud.
  Sa võid ka jälgida, kui ikka asi väga hull siis ära lasta lõigata?

  • Oeh eks neid näiteid ole seinast seina. Just ntk üks kirjutas, et muutus lapse tervises oli pmt üleöö ja kui arstile läksid oli lapsel juba vesi kõrvas(?) ja kuulmislangus…

 7. Minu Ann läheb ka nüüd veerbuaris adenoidide tõttu arstile. Seda, kas opiks läheb, hetkel veel ei tea, aga ise ma oppi ei pelga. Pidi korduvalt kergem olema, kui mandliopp (mida olen ise põdenud) ja olen enamjaolt kuulnud jutte, kus lapsed taastuvad paari päevaga. Sessuhtes, et mingit erilist valu lapsel pärast oppi ei ole, lihtsalt ehk segadus ja ebamugavustunne paar päeva, aga adenoidide opist taastub kiiresti. Positive thoughts. :)
  Ja pealegi, kui see lapsele hiljem kasuks tuleb, siis pigem ju hea, et saab tehtud varem, kui hiljem. :)

 8. Adenoidide õige aegne lõikame on ka selle tõttu oluline, et lapsel ei kujuneks vale hingamisharjumust, mis mõjutab nii hambumuse vale kujunemist kui ka kõne probleeme, mida on väga raske hiljem ümber korrigeerida. Nii, et kui adenoidid on probleem, siis suhtumine, mida varem, seda parem!

 9. Oled sa teadlik, et adenoidid põhjustavad lapsele ka muid vaevusi peale norskamise? Alates kuulmise nõrgenemisest, peavaludest, näokolju arengu häirimisest, hambumuse häirimisest ja lõpetades üleüldise tähelepanematuse/sõnakuulmatusega. Aeg oleks iseenda isiklikest hirmudest üle saada ja lapse tervise peale mõelda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.