Kas on aeg lisatoiduga alustada?

Ma olen siin viimased nädal-kaks kaalunud, et kas ma peaksin poisile juba lisatoitu andma hakkama? Kuigi ta pole veel 5-kuunegi ja ma ei plaaninud enne 6.elukuud talle midagi anda, tundub mulle viimasel ajal, et tal jääb piimast justkui väheks.
Varem ta mõmises peale sööki nagu mõmmibeebi, sest kõht oli nii mõnusalt täis. Nüüd enam nii pole ja iga kord saab ta kurjaks, kui pidusöök läbi saab, justkui, et mis mõttes JUBA otsas – anna veel! Uriseb seal rinna otsas, nagu väike marutõbine kährik. :D

Öösiti ärkab ta viimasel ajal iga tund ja on rahutu. Päeval tahab ta ka iga kahe tunni tagant süüa, kuigi varem oli vahe ikka 3-4 tundi. Ma ei mäletagi millal ta viimati ilusa pika lõunaune tegi…
On ka muid märke, et ta oleks nagu valmis midagi toekamat sööma. Näiteks, kui me sööme, siis ta konkreetselt jõllitab meid ja jälgib kahvleid. Kui ta piisavalt lähedal on, üritab ka krabada, aga no eks praegu ongi kõik põnev ju vaadata-katsuda.
Mind ajas ükspäev nii naerma, kuidas ta mul süles istus ja silmad punnis mu kahvlit jälgis – kahvel läheb taldriku poole, tema pea ka, kahvel läheb mulle suhu, tema pea läheb kuklasse ja vaatab kuhu see nüüd kadus.
Paar päeva tagasi jättis Annu oma leiva diivani peale, Joeli kõrvale. Mõni hetk hiljem üritas poiss seda juba omale suhu toppida. :D Mitte, et see nüüd näitaks tema valmisolekut lisatoiduks, või midagi, tal on vanus lihtsalt hetkel selline, et ‘krabame ja topime kõike suhu’, aga najakas ikkagi. Õnneks sain enne jaole, kui tal seda päriselt süüa õnnestus.

Ma ei tea, võib-olla on see õgimine tal lihtsalt mingi kasvuspurt ja piima tellimine, aga tavaliselt on see ikka paari päevaga möödunud. Süüdistada võiks ka vaktsiini saamist ja no vana hea ‘hambad on kõiges süüdi’, aga no ma ei tea. Joel on suur poiss ka, Annemaia oli mul 7-kuusena sama suur, kui Joel praegu 4,5-kuusena (kuskil 70 cm ja 7,5 kg).

Ma ei tahaks selle lisatoiduga tegelikult kiirustada ka, liiga varajane alustamine on lapsele kahjulik. Pealegi, see püreedega jändamine on tüütuuuuu. Aga samas, kui ta ongi näljane, ei tahaks ma teda ju näljutada ka.

5 kilo, 17 sentimeetrit ja 1a7k vahet :D

5 kilo, 17 sentimeetrit ja 1a7k vahet :D

Btw, jah,Joel istub Annu nukukärus ja jah, nad rallisid mööda tuba (ta on seal traksidega kinni ja ma toetasin teda enamus ajast). Dziiizes, ma olen vist liiga jolo ema. :D 

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

23 thoughts on “Kas on aeg lisatoiduga alustada?

 1. Lisatoiduks sobib alustamiseks kõige paremini pehmed puuviljad nt küps mango, küps hurmaa, papaia jne. Eesti puuviljad liiga kõvad

  • Ei soovita eriti magusate asjadega alustada. Pärast ta ei söö enam brokolit jms ”jama”. :D

  • see, et puuvilja enne juurvilja anda ei tohi on müüt. puuvili on lapsele kõige loomulikum toit :) vägisi midagi sisse toppimine pole kasulik lihtsalt seetõttu, et öeldakse, et see või teine toit on vajalik. aga usalda oma sisetunnet.

 2. Vara veel. Vara veel. Lapsel võib huvi olla, aga lapse kõht on valmis siis kui a) laps istub ilma abita b) lapsel kaob tagasilükkamise refleks (ehk siis kui midagi tahket praegu suhu läheb, siis keel hakkab seda välja nügima, mitte sisse poole sudima) c) lapsel kaob okserefleks, kui midagi tahemat kui vedelik kurku läheb d) lapsel on korralik käe koordinatsioon, et ta saab ise asju suhu pista. Ja eesmärgi päraselt käega ikka. Umbes kuuekuuselt on kõhu mikrofloora tegelikult ka valmis päristoitu mekkima, enne seda käib see lihtsalt kõhust läbi ja keha sealt midagi ei omasta.

  See, et ta praegu tihedalt sööb ongi normaalne selles vanuses ja kasvuspurt võib kesta mitu nädalat.

  • No päris ilma abita ei istu ta veel 6 kuuselt ka ma arvan. Või no, vähemalt ise ei lähe istuma. Ja selle tagasi lükkamise refleksi kohta ei tea ma öelda, et kas tal see veel on, või ei. Küllap ikka on, ta veel nii tilluke. Samas Annul oli see veel 6-kuusena ka minu meelest, ometi oli aeg alustada.
   Ja vot seda ma ei teadnudki, et enne 6.elukuud ei omasta laps lisatoidust midagi. Miks siis üldse on pandud selline vanusevahe, et lisatoiduga peaks alustama 4. ja 6. elukuu vahel? :D

  • Sest pudelipiima laste kõhus on teine mikrofloora ja neil on tavaliselt juba 4. kuul kõht ‘valmis’ ja vajadus on ka juba ainete järele, mida pudelipiimas ei ole. Rinnapiim on ju isereguleeruv, lapse vajaduste põhine, aga pudelipiimas on koostis päevast-päeva ja kuust-kuusse enam vähem sama (ainult rasvaprotsent muutub).

  • Mul hakkas laps 8.5 kuuselt iseseisvalt istuma, oleksingi pidanud nii kaua lisatoiduga ootama või? Niiet, see istumise argument ei pea kindlasti mitte paika.
   Aga soovitan sul küll juba vaikselt alustada maitsete tutvustamisega.

 3. Pakud ehk õhtuti rpa-d juurde, kui tundub, et kõht ikka väga tühjaks jääb? Selleks ei pea ju kohe hakkama juurikapüreed uhama, et kõhtu täita :) Kui Joel allergik ka, siis peaksid saama arstilt retsepti spets piimasegule.
  Joel juba nii suur, et võid proovida nokaka tassi, kui kardad lutipudelit anda. See argument, et rpa võõrutab rinnast, sama võib teha ka püree :)

  • Ma ei tea, mul on kohe midagi selle rpa vastu. :D Kuigi loogiliselt võttes oleks see parem lahendus, kui püreed, sest hoiab ka kõhtu kauem täis, kui lihtsalt rp. Aga ma ei tea, ehk möödub see jauramine tal ka niisama ja on tõesti lihtsalt mingi streik või piima tellimine.

 4. Iseseisvalt istumise all mõeldakse, et suudab ise istuda pikemat aega, mitte ise istuma tõusta.

 5. Minu arust isegi siis kui lapsega alles kuue kuu vanuset toitu hakata pakkuma, siis ta algul paneb ikka keele lusika vastu ja lükkab toidu tagasi aga see ongi sellepärast, et ta ei ole harjunud ju lusikalt sööma.
  Alustasin oma lapsega ka 4,5 kuu vanuselt ja tasapisi. Ööd läksid palju rahulikumaks ja laps oli ka rõõmsam ja rõõsa.
  Kui sa proovid talle anda ja tundub, et ei tee midagi head ja hakkab hoopis last miski vaevama, saad ju pooleli jätta ja oodata natukene.
  Ega sa enne teada ei saa, kas talle sobib lisatoit ja tahab, kui sa pole proovinud anda. :)
  Jõudu ja jaksu.

  • Ma mäletan ka nagu, et kui annukale 6.kuul andma hakkasime, lükkas kõik välja. :D

 6. Esimeseks toiduks on väga hea ka kõrvitsapüree, seda vist saad ohtralt talle teha, arvestades su kõrvitsasaaki :)

 7. Mul istub 3,5 a sellele kärus ja 1a1k poiss lükkab ? endal on mul hing kinni kui seda pulli teevad aga laste näod on siirast rõõmu täis :D
  Meil ämmakas ütles, et kui laps tunneb siirast huvi võib katsetada. Algul nagunii ju 2 lusikat on max, mida anda võib.
  Me alustasime 5k, teise lapsega. Ta tundus nii valmis ja näljane jne.. sõi max nädala oma pool ampsu, kõht läks kinni ja siis jätsin nädalal vähe. Tükk aega sai nii mässitud. Kui tal ikka koht kinni oli, jätsin järgi. Sest /food before one is just for fun/.
  Kusjuures alles nüüd, aastasena on ta hakanud veidikenegi normaalsemaid koguseid sööma.
  Mina annaks ampsu v kaks aga ei pressiks peale :) praegu on hea aeg ka kus kõrvitsad on äsja valminud ja seda sügavasse pisikeste portsudena teha.

 8. Mina vist alustaks sest alguses on ju maitsete tutvustamine ja pikka aega on need kogused olematud, eriti kui tundub, et piimast voib vaheks jaada. Ma alustasin juba 4 kuuselt esimese lapsega sest olin noorja kogenematu aga onneks lapsele see varajane alustamine mingeid vaevuseid kaasa ei toonud, tal pole kunagi uhtegi allergilist reaktsiooni olnud, koiki toite soob ja yldse on vaga terve laps olnud. Nuud teisega ootan 6nda kuuni siiski, juhul muidugi kui imetamine sama ladusalt jatkub :)

 9. Esimese lapsega alustasin 6.elukuust aga teisega sutsu enne 5.elukuud, sest sama jama algas. Oli pidevalt rinna otsas, ööuned olid lühikesed ja laps pidevalt nuttis. Läksin lõpuks perearstile, kaaludes oli laps umbes 200 grammi alla võtnud, arst soovitas lisatoidule. Polnud hullu midagi, alustasime puu- ja juurviljadest. Mõlema lapse puhul ei tea gaasivaludest midagi, samamoodi pole ka kõht kinni olnud. Nüüd noorem 2. aastane kutt ja pole mingeid allergiaid ka. Mina soovitan sul tunnedada südame järgi, nii nagu õigeks pead, sest sina, emana, tunned enda lapsi kõige rohkem.

  • Joel mul õnneks alla võtnud veel ei ole, aga eelmisel kuul sai ta selle miinimum 500g napilt täis. Aga noh, ega siis üks inimene saagi igavesti iga kuu 1-2 kg juurde võtta. :D

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.