Korduvkasutatavatest mähkmetest, rinnapatjadest, pepulappidest ja muust ökomökost

Võtsin end siis lõpuks kätte ja hakkasin uue ja suurema hooga KK mähkmeid kasutama. Olen praegu alles mõned päevad taas reel olnud, aga sel korral on tulemused ikka palju (PALJU!) paremad.
Esimest korda hakkasin ma KK mähkmetega jamama, kui Annul nabakönt ära kukkus. Aga tol hetkel vaibus mu vaimustus päeva-paariga, sest iga jumala kord lõppes asi märja küljealusega. Olin nördinud, aga lubasin endale, et kui Annu suuremaks saab, proovin uuesti. Kasvõi juba sellepärast, et endale tõestada, et ma saan hakkama!
Tol korral kukkus asi kolinal läbi seetõttu, et Annu oli nii pisike ja mähkmed nii suured. Kuigi mul olid mähkmed ‘ühes suuruses’. See tähendab siis seda, et mähe peaks sobima sünnist-potitreeninguni. Aga reaalsus on teine. 3-4 kilosel rõõmupallil hakkavad need suure tõenäosusega lekkima. Ükskõik kui palju sa seda imavust sinna topid. Ma ütleks, et umbes 7-8 kilost hakkavad kk mähkmed paremini istuma (Annu on peaaegu 8kg).
Mul olid spetsiaalselt vastsündinutele mõeldud mähkmed ka, aga need kuidagi…ka ei toiminud. Lasid täpselt samamoodi läbi. Ja kuna alguses kakas Annu iga söögikorra ajal, oli tüütu nendega tegeleda ka.
Ühesõnaga, ma ei saanud alguses hakkama ja otsustasin hiljem proovida. Kogu selle ajukebensi kõrval, mis Annu esimesed 4 elukuud olid, oleks see ilmselt palju raskem olnud ka, kui tavalise beebiga.
Kuigi, vahepeal ikka oli neid päevi ka kus ma päeval kasutasin tal kk mähkmeid. Paar korda nädalas ja paar mähet päevas on parem, kui mitte midagi, eksole.
Aga kk rinnapatjadele andsin ma ikka korralikult valu. Kuigi, nagu ma arvanud olin, ei piisanud ainult ühest padjast. Olin need liiga õhukesed õmmelnud (khmkhm, mu ema õmbles, mina lappisin kokku ja lõikasin välja). Neljast kihist jäi ikka väheks, ja kuna mul polnud tol hetkel kuskilt veekindlat riiet võtta, siis ei pidanud see ju ‘vett’ kinni. Aga kui panin ühele rinnale kaks patja (st 8 kihti), oli olukord täitsa hea ja lekkis ainult siis, kui jäin vahetamisega hiljaks, või kui padi oli paigalt liikunud. Üldiselt olin vägagi rahul. Siinkohal pean muidugi suurima kummarduse tegema oma emmele, kes need mulle valmis õmbles. Nagu ka kk pepulapid. Või siis ilalapid. Neil on mitu kasutusvõimalust. Siiani on need väga praktilised olnud.
Pepulappe olen kasutanud just öösiti, sest päeval pesen teda tavaliselt kraani all, ning väljas olles kasutan märgi salfakaid ja ühekordseid mähkmeid. Kuigi saaks ka väljas olles ilmselt kk mähkmeid kasutada, aga kuna need on suuremad ja võtavad rohkem ruumi, pole ma siiani viitsinud neid taga vedada.
KK pepulappe on väga kerge kasutada ja veel kergem valmistada. Mina lõikasin topelt riidest ühesuurused lapid välja, õmblesin kinni ja kogu moos. Rinnapatju on ka suht kerge teha. Kui kedagi peaks huvitama täpsem õpetus, võin aidata. :)
Siin on väga hästi näha, et suuremale lapsele sobivad korduvkasutatavad mähkmed palju paremini. Pisikesel beebil näevad need väga kohmakad välja.

Comments

comments

11 thoughts on “Korduvkasutatavatest mähkmetest, rinnapatjadest, pepulappidest ja muust ökomökost

 1. Mul on ka nüüd suurehooga plaan KK mähkmeid kasutama hakata. Igalpool sattusin nende juttude otsa ning ühekordsed mähkmed ei taha kuidagi poja nahale istuda. Üks hea sõbranna ‘sheerib’ mulle paar tükki ning edasi plaanis ebaydest ja ostast jne korralikke otsida – märksa odavam, kui Eestist tutikast peast osta. :)

  KK rinnapatju kasutan isegi. Need on jällegi palju nahasõbralikumad ja paremad. Kuid mul on ühed pehmest ja veidi paksemast materjalist, poest ostetud siis seekord. Ääretult mõnusad :)

  • Ma soovitan sulle http://www.alvababy.com/ ja http://sunbabydiapers.com/ vaadata. Suht odavad ja veidike kvaliteetsemad, kui need mis ebayst saada võid. Aga, et vältida sama viga mis mina tegin – kirjuta enne neile ja küsi, et ehk oleks võimalik pakile ‘gift’ kirjutada, muidu pead maksma tollimaksu jms jama. Aga sovin edu! :)

 2. Minu 2,1 kg-sele sobisid KK algusest peale ja on ainsad mahkmed, mida kuni oskuseni potil kaia kasutasime. Olid sama moodi yhes suuruses, aga ju meil siis vedas lihtsalt rohkem tyybiga voi tootjaga voi jumal teab millega. KK pepu/ila-lappe kasutasime ka hoolega. Niiskeid salfakaid sai vist 4 suurt pakki ostetud enne syndi ja alles jai neist 3,5 pakki.

 3. Korduvkasutatavate mähkmetega minu meelest kõige lihtsam tavaline marlimähe + villaheide vms mähkmepüksid.

  • Miks sa seda arvad? Mulle just tunduvad need hirmutavad ja all in 2 kõige paremad :D

 4. Olen ilmselt “hiline ärkaja” selle postituse kommenteerimisel, aga tahtsin küsida rinnapatjade valmistamise õpetust. Millise riidega neid veekindlaks muuta saab ja on seda ka Eestis müügil?

  • Korduvkasutatavate asjade vastu huvi tundmiseks ei ole kunagi hilja! :D
   Meie emaga tegime nii, et lõikasime riidest miljon ühesugust ringi välja, siis ta pani mitu ringi üksteise peale, lõikas sellest sälgu välja et oleks rohkem rinna vastas, mitte pussakas, ning siis õmbles kokku. Päris lekkimiskindlaks seega me ei teinud neid. Kui mul oli see suurem lekkimise aeg, kasutasin lihtsalt kahte ringikest (2*4 kihti riiet). Kui sa huvitatud oled, siis ma võin oma padjakesed sulle saata. Ma ei tee nendega enam nkn midagi. :D

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.