Kui vanalt peaks laps ujuma õppima?

Kui Annemaia oli umbes 4-kuune, hakkasin temaga kohalikus lasteaias beebide ujumistunnis käima. Esiteks oli see hea tema lihaspingetele, teiseks sain ma sealt kasulikke nippe, kuidas last ujuma õpetada ja kuidas beebit ujutada, ning kolmandaks on minu jaoks väga oluline, et mu lapsed õpiksid varakult ujuma, sest me elame järvest paarisaja meetri kaugusel ja varem või hiljem hakkavad nad sinna niikuinii ka koos oma sõpradega kippuma.

Isegi kui me ei elaks veekogu lähedal ja ei peaks juba ainuüksi ohtutuse pärast neile seda õpetama, siis tuleb see oskus neile tulevikus ikkagi kasuks. Mina näiteks ei osanud veel täiskasvanukski saades ujuda ja ega ma selles praegugi hea ole. Ma vihkan vee all olemist ja ”ujuda” meeldib mulle ka kohas kus jalad põhja ulatuvad.

Kuna see lasteias toimuv tittede ujutamine toimus nagu jumal juhatas – üksnädal oli, teine nädal tühistati ootamatult jne, ning siis läks see veel teadmata ajaks ”puhkusele” ka, viskas see jant mul üle ja asi jäi tükiks ajaks katki. Kui me aga lõpuks auto soetasime, hakkasime ka regulaarselt ujulas käima, et lapsed veega harjuksid ja lõpuks ehk ka ujuma õpiksid.

Esimesed korrad olid neile veidi hirmutavad. Joel klammerdus meeleheitlikult mu kaela külge ja ei olnud nõus isegi beebide ujumisrõngas istuma, vahepeal tuli tal lausa nutuvõru ümber suu. Annu seevastu toppis endale kõikvõimalikku varustust külge – alates kätistest, lõpetades ujumisrõngaga ja siiski istus veel 80% ajast kellelgi süles, sest muidu ta ”upub ära”, nagu ta ise väitis. Aga iga korraga muutusid nad julgemaks ja osavamaks. Vahepeal tuli jälle pikk paus sisse, sest meil oli auto juppideks, aga nüüd oleme taas ujumas käima hakanud ja seda nii tihti kui Annu nahk võimaldab – umbes korra nädalas või üle nädala.

Joel on viimase kolme korraga ikka meeletud edusammud teinud. Kui jaanuaris klammerdus ta veel mu kaela külge ja oli hädavaevu nõus beebide ujumisrõngas ringi heljuma, samas kui Annu ujumisrõngaga sulistas, aina julgemaks ja osavamaks muutus, siis nüüd on Joel see hulljulge, kes pea ees vette hüppab ja pinnale tulles vaid laialt naeratab.

Kui me eile ujumas käisime, siis oli Joel nõus vaid kätistega, ta ei tahtnud enam mingist tittede ujumisrõngast kuuldagi. Ikka ise! Kõndis basseinis ringi, endal tähtis nägu ees. Kui kaotaski kogemata tasakaalu ja kukkus ülepeakaela vee alla, siis siputas ta end jälle ise pinnale, ning kõndis rahulikult edasi. Null hirmu vee alla mineku ees! Kui tal vees jalad üles tõstsin või kätt kõhu all hoidsin, hakkas ta täitsa õigeid liigutusi tegema. Lõpuks hakkas ta isegi hüppeid tegema ja tahtis, et ma teda vees loobiksin. Tõstsin ta siis üles ja lasin tal vee alla ”kukkuda”, nagu ta oleks pommi hüpanud. Tüüp oli niiiiii sillas! Samuti meeldis talle liumäest otse vette liugu lasta.

Annu veel nii julge ei ole ja kardab ka vee alla sattumist, aga ujumisrõngaga on temagi juba päris osav, ning liigutused täitsa õiged. Ka tema teeb hüppeid, aga ikka nii, et pea jääb veepinnale. Beebina polnud tal vee alla mineku vastu eriti midagi, ilusti oskas hinge kinni hoida, aga nüüd on tal see refleks kadunud ja kui ta ongi paar korda kogemata kukkunud, siis välja tulles alati köhib, sellest vast ka see hirm.

Ühesõnaga, kuigi algus polnud paljulubav ja bassein oli neile pigem vastumeelne, siis nüüd on lõpuks edusamme ka näha ja loodetavasti õpivad nad mõlemad varsti ka korralikult ujuma. Kahju vaid, et me veel varem ujumas käima ei saanud hakata, sest antud hetkel ma näiteks seda selili keeramist ja hõljumist neile enam õpetada ei oska. Kolmanda lapsega kindlasti proovin just sellest alustada.

Kas te teadsite, et uppumine on Ameerikas üks peamisi väikelaste surmapõhjusi? Neil on muidugi pea igas majas basseinid ka, aga ega Eestiski ju see oskus mööda külgi maha jookse. Kas ja millal teie lapsed ujuma õppisid?

Comments

comments

4 thoughts on “Kui vanalt peaks laps ujuma õppima?

  1. Minu kuuene käib kolmandat aastat ujumistrennis ja võistleb. Trenni läks neljaselt, ujuma (st mingil viisil vee peal püsima) õppis kolmeselt. Kuna veekartus oli 0, siis see oli ka põhjus, miks nii varakult trenni otsisime.

  2. Aa, lisan veel, et kätiseid ja ujumisrõngaid ma pigem ei soovitaks kasutada – mõlemad segavad õige ujumisasendi võtmist-õppimist. Kõige parem on see korkvöö, mis ümber kere seotakse ja mida mõnel pool ka ujulast laenutada saab. See aitab püsida vee peal, aga ei takista õiget asendit.

    • Olen ka lugenud jah, aga hetkel tundub see neile kindlustunnet andvat ja ega meil veel tegelikult ju otseselt kiire ka selle õppimisega pole. Küll nad varsti neist ka loobuvad, kui end veelgi kindlamalt vees tunnevad. :)

  3. Mul plika käib lasteaias 2x nädalas ujumas. Enne lasteaeda käisime stabiilselt 1-2x nädalas ujumas alates sellest ajast kui oli 2-kuune.
    Poiss on sinu omaga sama vana aga temaga saime stabiilselt ujumas käija vähe sest ta on pidevalt nohus. Vett armastab ikka, sukeldub ilusti ja on täielik hüljes

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.