Kuidas lapsi talvisel ajal autos turvaliselt sõidutada – turvatoolid

Loe esimest osa, mis käib turvahällide kohta, SIIT!

Suuremate laste turvaline sõidutamine talvisel ajal on veidi keerulisem, kui beebide puhul, aga turvalisi valikuid leiab siingi. Mina pakuksin välja näiteks sellised variandid:

 • Panete auto enne sooja, ning siis alles viite lapsed tekkide või jopedega autosse ja kinnitate nad toariietega turvatoolidesse. Seda varianti oleme meie mitu aastat kasutanud. Aga mida teha, kui elad kohas, kus ei saa autot järelvalveta käima ja soojenema jätta? Näiteks:
 • Lähete varem välja ning istute nii kaua talveriietega autos, kuni see soojaks läheb, ning seejärel alles võtate üleriided ära ja kinnitate lapsed turvatoolidesse.
 • Üks vanematest jääb lastega tuppa, teine läheb teeb autoga mõne minutise ringi, et auto soojaks saaks ja siis tuuakse lapsed autosse.
 • Kasutate kihilist riietust või meriinoriideid.
 • Kasutate tekke – viite lapsed (tekkide sees) autosse, ning üritate tekkide all kuidagi turvarihmad kinni saada ja seejärel mässite tekid lastele tihedalt ümber.
 • Auto eelsoojendi, miski webasto. Põhimõtteliselt, et vajutad toas nuppu ja auto läheb soojaks, ise ei pea kuhugi minemagi. Ma pole veel väga täpselt uurinud mis see endast kujutab, aga kui keegi teab, rääkige!
 • Kasutate spetsiaalseid pontšosi. Mulle näiteks jäi silma, et paljud soovitasid turvahällide ja-toolide jutunurga grupis Ristiema (leitav facebookis) käsitööna valminud ilmastikukindlad pontšosi. MTÜ laps turvaliselt autos on need tooted heaks kiitnud. Need sobivad ka turvahällis kasutamiseks, seega kel beebi alles sündimas, soovitan tõesti sellele variandile mõelda. Maksavad need küll 69 euri tükk (postituse lõpus on sooduskood, millega saate veel 15% alla!), aga see on väljaminek, mis teenib teid aastaid. Lõppkokkuvõttes väga soodne lahendus, sest ega tavalised turvahälli soojakotid ka odavamad ole ning pontšot saate ju alguses kasutate turvahällis ja hiljem veel aastaid turvatoolis ka.

Pilt: Ristiema pontšo turvahällis

Mina hetkel täitsa mõtlen, et peaks oma lastele ka need pontšod soetama, sest nendega oleks väga hea toast autosse ja autost lasteaeda/poodi kõndida. Vajadusel veel soojad talvepüksid alla, ning ongi ideaalne, aga turvaline lahendus olemas. Paks riidekiht kiht, mis jääb lapse ja rihmade/tooli vahele, on ohtlik, aga pontšo käib rihmade peale, seega on see väga hea valik talvisel ajal lapse sõidutamiseks.

Pilt: Ristiema pontšo – nagu jope

Pilt: Ristiema pontšo – pontšo jääb selga, ning see käib niimoodi üle turvatooli

Pilt: Ristiema pontšo – samas saab pontšo alt ilusti rihmad keha vastu kinnitada

Ühesõnaga, kuigi talvisel ajal on see laste riietamine ja turvatoolidesse toppimine jube tüütu, ei andestaks me ju endale iial, kui meie mugavuse või laiskuse pärast laps avariis viga saaks? Seega võtke see aeg ja mässake, sest turvavarustuse õige kasutamine on elu küsimus!

Kui tellite Ristiema pontšod ja muhvid facebooki lehelt ning kasutate tellides salasõna “lipsuke” saate 15% soodustust!

Kas ja kuidas teie oma lapsi talvisel ajal sõidutate?

*Postitus on sündinud vaid teie teadlikuse tõstmiseks, st see pole koostöö, st mina ei ole sellest mitte mingit kasu saanud. Sooduskoodi pakkus Ristiema ise välja, kui küsisin temalt piltide kasutamise jaoks luba.

Comments

comments

24 thoughts on “Kuidas lapsi talvisel ajal autos turvaliselt sõidutada – turvatoolid

 1. Pingback: Kuidas lapsi talvisel ajal autos turvaliselt sõidutada – turvahällid | Lipsuke

 2. Minu jaoks väga keeruline teema. Tean ja saan ise ka aru, et ei saa talvekombega rihmasid nii pingule kui õhukeste riietega, aga pole ühtegi lahendust leidnud :(

  Kortermaja, autot maja ees üksi sooja panna ei saa. Lapsi külmadesse toolidesse istuma panna ei taha. Autos lahti riietumine oleks metsik ajakulu. Arvestades, et lasteaeda tuleb sõita 5min ja välja läheme 7.10, siis veel varem välja minna ja autos lahti ja tagasi riietada oleks tohutu ajakulu. Lapsi on kaks ja mõlemad vajavad riietumisel abi.

  Ainus lahendus oleks eelsoojendi paigaldada või majja kolida.

  Kõik pikemad sõidud teeme alati õhemates riietes. Ka nädalavahetuse poe tuurid vms. Päeva poole pole ka auto nii jäine enam. Aga need tööpäeva hommikud :( ei tea mina kuidas seda lahendada.

  • Siinkohal saan ma vaid käsi laiutada, sest midagi muud hea mul hetkel pähe ei tule… :/

  • Aga pontšo selga lasteaeda mineluks.. Ja siis aias õues käimiseks õuekad eraldi kaasa?

  • Jah, kasvõi. Mul lastel nkn enamasti aias õues käimise komplekt eraldi ja see koguaeg aias.

 3. meil on sarnane keep aga, kui autot soojendada enne ei saa siis tuleks laps ikka seljaga vastu külma istet panna. näiteks kui lähme lapsega kahekesi, enne autot kortermaja ees käima ei saa panna ja kuna meil diiselmootoriga auto siis ta niisama seistes soojaks väga ei lähegi. siis variant et oodake riietega koos autos kuni soojeneb jääb ära.

  • Kui sa istud toariietega jahedale autoistmele, kui kaua sa tunned, et see jahe on? Max paarkümmend sekundit, kui sedagi. Jääd sa sellest haigeks? Ma arvan, et ei. :D
   Teie puhul oleks siis ehk variant, et keegi teeb autoga väikse tiiru ja siis lähete alles teie lapsega autosse?

 4. Kulub ikka rohkem kui paarkümmend sekundit, et auto iste keha soojusega üles soojendada. Teinekord ei saa sooja ka 10 minutise autosõiduga.
  Haigeks just ei jää, aga kohutavalt ebamugav.

  • Ahsoo, no ma ei tea mis istmetel teie istute siis. :/ Aga no turvatool on veidi teistsugune ka, sest seal on üldiselt ju vaid üks kiht riiet, peno ja plastmass. Kaua see ühe riidekihi soojendamine ikka aega võtab, eriti kui peno ka kohe all on. Turvatool on ikkagi natuke teine asi ka, kui autoiste.

 5. Meil on autosõiduks kasutuses traksidega talvepüksid ja jope, tooli istudes võtame jope seljast, tooli traksid kinni ja jope tekiks peale. Aga meil on ka webasto, seega enamasti on auto piisavalt soe, et pole seda jopet peale vaja pannagi.

  • Jep, seda kunagi seal jutunurgas soovitati. Aga ega seda kortermajade juures auto soojendamise ajalist piiri ei tasu nüüd ülemäära tõsiselt ka võtta, vähemalt Tartus ma pole küll näinud, et keegi sellest väga kinni peaks. Muidugi see on viisakas ja keskkonnasäästlik jne, aga noo see ei ole reaalne, et kui paned auto -10 kraadise pakasega kütte ja siis sõidad kohe minema, aknadki ei jõua selleks ajaks puhtaks sulada, pluss vahel võtab juba lumest puhastamine tohutu aja. Kommentaariumist kohati tundub, et see lapsevanemate elu on ikka nii keeruline, et ei saa, ei oska, ei taha. Aga elus on ikka kahte sorti inimesi, ühed on need, kes näevad teatud olukordades võimalusi, teised on need, kes näevad ainult probleeme.

 6. Suur kortermaja, auto on enamasti umbes 200-300 m majauksest eemal parklas, sest maja ees ruumi parkimiseks eriti pole. Turvahällis kasutasime soojakotti – väga hea asi. Aga nüüd suurema lapsega panen toariietele peale villakombe ja selga hästi õhukese vatiiniga k/s jope. Siiski väga külmade talveilmadega kasutasime eelmine aasta Reima talvekombet, aga see polnud eriti paks ja minu meelest sai selle kombega rihmad päris hästi kinni tõmmata. Selleks talveks on üks paksem kombe, millega küll ei saa autosse panna vist…eks siis tuleb selle villakombe ja jopega läbi ajada.
  Autot enne soojendada ei saa, sest ei jäta kaheaastast üksi tuppa selleks ajaks kui jalutan parklasse. Üldse olen tähele pannud, et seda autosoojendamise juttu räägivad need… a) kes elavad ermajas või väikeses kortermajas b) kellel peres vaid üks täiskasvanu on autojuht, seega sõidetakse enamasti koos terve perega. Meie näiteks jah omame peres kahte autot ja sõidan tihti lapsega üksi või sõidab mees lapsega ning autodel pole eelsoojendust. Pikematel sõitudel alati panen lapse autosse lihtsalt villakombes, aga lühikesed linnasõidud on need tüütud…sest see 200m jalutust sinna autosse on päris külm ikkagi kui õues -10 kraadi.

 7. Ääremärkusena lisan, et Webasto koguhind koos paigaldusega jääb sõltuvalt autost 1000-2000€ vahele, isegi vanematel autodel ?

  Mis ei tähenda, et lapse elu seda väärt ei oleks, vaid väikese infokilluna pigem mõeldud.

  • Mu autol nt on Webasto autole juba tehases peale pandud, aga see reaalselt töötab alles siis kui mootori käivitad. Siis on kuulda et nn ahi läheb tööle ja mootor soojeneb kiiremini. Selleks aga et mootorit talvekülmade ajal hoida, siis on vaja distantskäivitust – maksin mingi üle 200 euri et saada autosse nupp, mille õhtul programmeerin, et mis kell see Webasto mootorit soojendama hakkan. Kui tahta puldiga või läbi äpi seda teha, siis see juba kallim lõbu, vähemalt 600 euri. Lisaks soojendab see ainult mootorit, salong jääb külmaks. Salongi soojendamiseks vaja veel kliimaseadmes midagi ümber programmeerida ja lisavidin. Nii et suht kallis lõbu isegi kui Webasto juba peal on.

   Marimell siin kirjutas mingist teisest eelsoojendist, too vist tiba odavam, aga eks näha ole kui hästi töö töötab.

 8. Tänaval pikalt autot soojendada seaduse järgi ei tohiks aga see selleks. Tänu webastole läks mul tuttaval auto põlema, maja pääses napilt vaid seetõttu, et tuletõrjedepoo asus mõnesaja meetri kaugusel. Endal oli juhus, kus eramaja ette tänavale soojenema jäetud autoga taheti sõitma minna, õnneks mees nägi ja varas pistis jooksu.

  • Eks ta ole jah – alati võib igasuguseid asju juhtud ja ideaalset lahendust, mis kõigile sobib, siis kahjuks pole.

 9. Hirmus-hirmus…turvatool on jahe, autot ei saa eelsoojendada..on mõnel ikka probleemid.

  Aga Lipsukesele suured tänud, et turvavarustuse kohta palju asjalikku infot jagad! Väga palju kasulikku teada saanud siit blogist. :)

 10. Mis aasta autot kasutate? Ka autode turvavöödel on aegumistähtaeg, sellega oled kursis?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.