Laps turvaliselt autos

Ma olen facebookis ühes sellises grupis nagu ‘turvahällide ja -toolide jutunurk’ ja sealsed naised võtsid kätte ja tegid oma MTÜ, mis hakkab tegelema lapsevanemate harimisega autos kasutatava turvavarustuse tähtsuse osas. Mina aitan nüüd omalt poolt kaasa info edastamisel ja loodan, et see jõuab massidesse. Turvavarustus on elulise tähtsusega!

Täiesti müstika, kui tume maa on mõne lapsevanema jaoks turvavarustus! Nad ilmselgelt ei taha halba, aga samas nad ei mõista ka KUI oluline on lapsele võimalikult turvalise hälli või tooli valimine. See on siiski sinu lapse elu, millest me siin räägime! Ka väikse rahakoti puhul on võimalik teha soodne, aga turvaline valik.

Lisaks toolide ja hällide valiku tegemisel abiks olemisel, hakkab’laps turvaliselt autos MTÜ’ tegelema ka turvavarustuse õige kasutamise õpetamisega. 
Näiteks, kas teie teadsite, et turvavarustusel on aegumiskuupäev, peale mida ei ole see häll/tool avariis enam turvaline? Kas teie teate kui mitu näppu võib mahtuda lapse ja rihma vahele, ilma, et see oleks liiga pingul või lapsele eluohtlikult lõdva? Kas teie teadsite, et laps tuleks turvatooli/-hälli panna toariietega, sest õnnetuse korral annab paks talveriie nii palju järele, et laps lendab trakside vahelt välja. Ei usu? Pange laps hälli/tooli talveriietega ja pingutage rihmad. Siis võtke lapsel üleriided ära ja pange ta uuesti tooli/hälli – kas teie julgeksite nüüd selle hälli rihmasid pingutamata omale pea kohale tõsta?

Aga kuidas siis viia laps talvel toast autosse ja autost tuppa? Mina isiklikult lasen enne alati auto soojaks, kui kuskile minema hakkame. Kui sõidan vaid uksest-ukseni, jooksen ma “paljaste” lastega soojendatud autosse (tekk ümber, müts peas). Kui aga tean, et pean peale sõitu pikemalt väljas viibima, võtan üleriided lihtsalt niisama kaasa ja panen lapsed enne õue minekut autos riidesse. Paras jebimine jah, ja vahel mürgeldan ma nendega seal autos ikka nii, et higi väljas, aga mis teha. Ma ei andestaks endale iial, kui minu laiskuse pärast lapsega avarii korral midagi juhtuks.

Aga kas te seda teadsite, et 3in1 vankrikomplektidel olevad turvahällid on tavaliselt täielik jura, mis teie last õnnetuses sugugi ei kaitse? Siin mõtleb tavaline inimene ilmselt, et mis vahet sel on – häll on häll. Aga ega ikka ei ole küll! Turvaline häll/tool on läbinud turvatestid vähemalt “hea” tulemusele (“väga hea” on muidugi VEEL parem!), aga nende 3in1 hällide testitulemused on tavaliselt ebareaalselt madalad (või on need puha testimata). Seega neid hälle ei soovita eluski kasutada. Nüüd saaks jälle öelda, et kui müüakse, siis pole ju hullu? Alkot ja suitsu müüakse ka, aga ega see ei tähenda, et need sind ära ei tapa. 

Kõik ilmselt mõtlevad, et nendega ei juhtu. Surmaga lõppevad avariid juhtuvad ju vaid uudistes ja ajalehes, mitte nende endiga. Mitte nende väikse beebiga…
Aga ühel kohutaval päeval võid ka sina olla see lugu uudistes ja siis on juba hilja kahetseda. Isegi, kui sa ise mitte midagi valesti ei tee, võid sa õnnetusse sattuda. Õnnetusse, mis võib sinult röövida su lapse. Ja seda ei taha ju meist mitte keegi. Esimese näitena tuleb kohe pähe see väike 2-kuune beebitüdruk, kelle vanemate autole mingi purjus töllmokk 200ga otsa sõitis. Laps hukkus. 

Mina näiteks puutusin aastaid tagasi kokku ühe 5 lapse emaga, kes mulle uhkusega rääkis, et tema viis last on kõik sama turvahälliga sõitnud (ala 15 aastat, milline oivaline raha kokkugoid, eks!) ja tal sõitis hällis veel 5-aastanegi. Olevat teine nii tilluke olnud, et andis rihmade vahele ikka pressida. Ma pidin imestusest infarkti saama. Jumal tänatud, et nad avariisse sattunud pole! Praegugi tuleb silmade ette pilt, kuidas see 5-aastane seal hällis istub ja avariis krõpsti oma kaela murrab, sest pea on üle hälli ääre.

Tegelikult oli see postitus mõeldud selleks, et ma saaksin öelda, et jätke mulle oma turvavarustust puudutavad küsimused siia postituse all ja koostöös “MTÜ Laps Turvaliselt Autos” tarkade naistega, saavad need küsimused üsna pea vastused! Saame koos targaks ja paneme oma lapsed turvaliselt autosse!

Comments

comments

36 thoughts on “Laps turvaliselt autos

 1. Tore ja kindlasti väga vajalik algatus!
  Nii kohutav on vaadata,kuidas inimesed turvatoole valesti kasutavad ja isegi ei vaevu endale kasutusjuhendit selgeks tegemast. Turvatooli/hälli kasutusjuhend on vast ainuke juhend,mida ma kunagi loen. Isegi kui poes näidatakse,kuidas tooli kasutada,tuleb ALATI ka ise juhendit lugeda- ALATI. Olen oma kahele vennanaisele nt selgeks teinud,et turvahällidel tuleb ka turvavöö pingutada,mitte ainult traksid.
  Mina kasutan soojakotti turvahällis. Sellega on õuest läbi minnes soe ja autos teen lahti ja ei hakka palav. Hea ja turvaline lahendus. Suurem laps,kes on turvatoolis,temal võtan üleriided ära ja õue minnes panen tagasi. On jah tüütu,aga mis teha.

 2. Minul tekkis küsimus, et kas neil naistel on ka mingi vastav haridus, mille alusle teisi hakata harima või põhineb nende haridus lihtsal googeldamisoskusel?

  • turvatooli ülikooli diplomit jah, lammas. ma saan aru, et sul on jumala pohhui, kes sind turvavarustust kasutama õpetab, aga kõikidel, kujutad ette, ei ole…

  • Just, turvatooli ülikool! Hea kui oleks veel ka doktorikraad (nagu mitte siis arst, eks). Küsimus on selles, et kas neil koolitajate seas on mingeid inseneri- või ka materjaliteaduseharidusega inimesi, kes oskaksid objektiivselt hinnata ühe või teise turvavarustuse ohutust/ohtlikkust ja seda siis mitte tootja nimest lähtuvalt, vaid juba konkreetsest toodangust. Googeldada oskab igaüks, sh turvatestide videosid vaadata, kuid see ei tee veel sinust koolitajat. Kuid mainitud tulekul olevad koolitajate koolitused on korraldatud turvavarustuse tootjate poolt, siis ei ole see ju objektiivne hinnang toodangule. Sellisel juhul kiidetakse ikka seda, mis tundub on koolitaja jaoks sümpaatsem.

  • Meie hulgas on nii tehnikateaduse magistrikraadi omanik (ergonoomika), tervisekaitse spetsialist kui ka muuhulgas vandeadvokaat. Sealhulgas tervisekaitse spetsialisti lõputöö oli justnimelt 0 kuni 0+ turvavarustuse kasutamisest Eestis.
   Kõik juhatuse liikmed ei olegi koolitajad, meist igaühel on oma roll antud MTÜ igapäevaelus.

   Anne-Mari Orgla,
   MTÜ Laps Turvaliselt Autos juhatuse liige

  • Ei, hetkeseisuga ei tegutse MTÜ koos maanteeametiga. Anname endast parima, et Maanteeametiga koostöö saaks toimima, kuid eelnevate kogemuste tõttu ei julge me lähimas perspektiivis veel koostööd oodata. Rääkimata muidugi sellest, et MTÜ on alles nii värske, et mingit prognoosi teha koostööde osas on keeruline. Katsume asjad käima tõmmata ja siis juba koos loodetavasti suurema vabatahtlike hulgaga asuda tegutsema.

   Anne-Mari Orgla,
   MTÜ Laps turvaliselt autos juhatuse liige

 3. Olen ka seal grupis ja minumeelest väga tänuväärne grupp, enne ei teadnud ma midagi turvavarustuse aegumisest ega erinevatest näitajatest. Ainus asi on see, et eriti küsida seal ei julge midagi, sest tihtipeale on vastused natukene kurjad/ühte auku(“kasutatud on halb”, “välismaalt tellimine halb, sest transpordiga tulevad mikromõrad”,”ainult sss tooliga on lapsel ohutu”-kõik need asjad on arusaadavad aga saab ka ilusamini seletada:)). Näiteks tahaksin ma maha müüa oma täiesti korralikku ühe lapse poolt kasutatud ja 1,5aastat tagasi ostetud Chicco turvahälli, kuid ma ei suuda sealt kleepsudelt lugeda välja tootmiskuupäeva. Niipalju suutsin välja uurida, et Chiccodel peaks olema 6 aastat kasutusaeg. Minu meelest oleks tore nt teha selline nimekiri erinevatest tootjatest ja sellest, kui kaua nende hällid/toolid kasutuskõlbulikud on- oleks paljudele abiks nii ostmisel kui müümisel :)

  • Seal grupis just oli teema, kus kõik postitasid selle kleepsu pildi ja küsisid neid kuupäevi, vaata ehk leiad ka. ?

  • “Välismaalt tellimine halb” :) kas poodide tagaruumides toodetakse siis turvatoole? Nad kõik on ju välismaalt toodud.

  • Minul isiklikult ei ole välismaalt tellimise vastu midagi (tegin seda isegi) aga olen korduvalt sattunud vastuste peale, mis seda väidavad, et ainult kohalikust kauplusest peaks ostma. Enamike muude vastuste osas saan aru, et tahetakse head ja eesmärk on õilis. Ma ise lihtsalt oma näites väänasin kõik kommentaarid ühe näite sisse :)

  • Minu meelest ei ole grupis seisukohta, et välismaalt tellimine on halb :) Pigem isegi soovitatakse tellida välismaalt, sest nt Joie rihmadega toole polegi võimalik Eestist osta.

 4. Mõte on väga tore ja selline MTÜ kindlasti vajalik, aga mind paneb natukene kahtlema selle usaldusväärsus kui üks inimestest, kes antud MTÜ veab ei pea ise üldse lugu turvavarustusest. Ei ole ju reaalne, et inimene, kes rõhub turvavarustusele sõidutab ise oma 5 aastat last (alates 4ndast eluaastast ja enne üldse lihtsalt ilma mitte milelgita ja tihti – jah, mu enda laps on ka sõitnud vahel süles või korraks väikse otsa ilma toolita, aga igapäevaselt on neil mõlemal kasutuel cybexi toolid, mille valik sai tehtud turvatestide alusel..) Ja probleem polegi selles ainult, et kas laps sõidab mõne korra nii või mitte (jätame praegu välja selle KAS see on turvaline või MITTE) vaid selles kui kellegil on turvavöö nt valesti või häll pole parimatet parim on tal alati teiste kohta ütlemist ja tänitamist. Tasub alustada iseendast.

  Jätame välja siis asjaolud, et kui tema enda beebi sõitis 10a vanas hällis, aga kui keegi teine müüs 2 lapse poolt korraliku hälli siis oli tal alati põhjust vingumiseks. Häbi – häbi! Sellie inimese eestvedu seal tekitab minu jaoks kahjuks kaheldatavut sellest MTÜ’s. Pole ju reaalne, et toitumisnõustaja oleks rasvunud ja annaks nõus kuidas kaalu alandada või autokoolis õpetaks mind sõitma õpetaja, kes ise on tuntud kui rullnokk?

  • Vot ei tea nii täpselt tema asju, aga see mida ta räägib on sellegipoolest ju tõsi. Olenemata kas ja kui palju ta ise neid asju jälgib…

  • Sellised süüdistused tuleb esitada oma nime alt koos tõestusmaterjaga.
   Anna Liiv
   MTÜ Laps Turvaliselt Autos juhatuse liige

 5. Meie perega juhtus autoõnnetus, kui musta jääga meile teine auto ette kaldus. Olin kaks nädalat varem meie 10-kuusele lapsele ostnud turvatooli. Oi, kui õnnelik olin selle üle, et olin ostnud talle korraliku SSS tooli, sest tema oli ainuke, kes pääses ainult ehmatusega. Ei taha mõelda, mis oleks võinud juhtuda, kui tal oleks olnud NSS tool. Selles osas tasub kindlasti vanemaid harida, et mis panustada rohkem raha ja muretseda SSS turvatool.
  Aga ka lihtsad küsimused võiks üle rääkida, sest olen näinud kaks korda seda, et turvahäll on paigutatud nii, et beebi nägu on sõidusuunas.
  Edu teile selle väga hea algatusega!

 6. Talvisel ajal on turvahälli soojakott ikka kordades lihtsam lahendus kui lapsi autos üleriietesse pakkima hakata. Laps toariietega soojakotti ja sõidu ajal lukk lahti – imelihtne.

 7. Ma olin alles hiljuti pereõenduse praktikal ja seal nägin nii palju lapsevanemaid, kes ära minnes panid lapse talvekombesse ja siis hälli. Ma muidugi ei tea kas nad läksid autoga või hälliga ratastel minema aga suure tõenäosusega nii nad sõidavadki. Nii kurb oli see massiivne vale käitumine.

 8. Tõsi võib olla, aga nagu üleval välja toodud – tihti vastused kurjad ja nähvavad ning lihtsalt tundub jabur, et üks eest vedajatest teeb ise täpselt risti vastu pidi. Võibolla on minu jaoks lihtsalt oluline, et tegutseda tuleks ikka selle eest, mida sa ise ka usud. Loodan, et teised 3 ka nii teevad :) Teadlikust tõsta on vaja nagunii, aga loodan, et sellisel juhul on siiski tegu õige ning kinnitatud infoga mitte lihtsalt googeldamise baasil.

  • Minevikus tehtud vigadele mõeldes ongi see mtü tehtud. Pean tunnistama, et ka minu Annu on sõitnud vanas hällis, sest ma polnud siis veel nii teadlik. Õnneks polnud meil tol ajal autot ja ta oli seal hällis vaar paar korda. Siiani tänan jumalat, et meiega midagi ei juhtunud. Tagajärjed oleksid võinud olla katastroofilised. ?

  • Kui see kommentaar oli mulle suunatud, siis tunnistan veelkord, et olen teinud turvavarustuse kasutamisel vigu (ei olekunagi varjanud). Tegelikkuses olen teinud kõiki neid vigu mille eest nüüd teisi hoiatan. Kõik need vead sai tehtud enne, kui süvenesin turvatoolindusse. Kuna infot saada polnud, siis tegin nagu teised. Toppisin last paku kombekaga hälli, ei jõudnud ära oodata kuna saaks lapse näoga sõidusuunas turvatooli panna ja turvatooli ostsin välimuse järgi ning võimalikult odava. Nii et kõik on omal nahal “katsetatud” ja tänan õnne, et avariid ei teinud. Siiani olen tänulk nendele perekooli foorumi kägudele, kes infot ja õpetust jagasid, mis mulle lõpuks külge hakkas.
   Mis puutub turvatoolide fb grupi vastustesse, siis need võivadki vahel nipsakad tunduda. Kes meist tahaks jääda selleks halvaks lapsevanemaks? Mitte keegi. Antud teema ongi väga tundlik ja seda ei saa alati läbi lillede seletada ja see ei ole ainult Eesti probleem vaid ka mujal maailmas sama.
   Lisaks on oodatud kõik kaasa lööma MTÜ tegevuses. On oodatud nii nõu kui jõuga abi ja eriti need, kellel on vastava ala spets koolitus või haridus. Koos saab rohkem tehtud kui üksi nurgas nikerdades.

 9. Tere
  Kas 7 aastane laps võib juba sõita nö istmekõrgendusega (praegu kasutusel nii 6 kui 7 aastasel Maxi cosi rodi turvatoolid). Kahjuks aga lapsed enam üldse turvatoolis olla ei taha:(

  • Seaduse silmis võib, aga fakt on see, et turvatoolis on lapsel ikka paljupalju turvalisem. Vaadake näiteks kasvõi seda videot.

 10. minul on küsimusi. et milliste uuringutel kõik see turvahällide säilivusaeg baseerub? või on tegu lihtsalt tootjate väga osava lobbiga? loomulikult on neil huvi, et iga kord uus ostetaks. kuskil pildimaterjali ka on neist mikromõradest? ma saan aru, et jah, autos päikse ja kuuma käes koguaeg oleval turvatoolil võib plastmass nõrgeneda, aga häll on reeglina toas või varjus ilmastiku eest normaalsel temperatuuril. ühesõnaga, kas mingisugustki tõendusmaterjali on kõige selle kohta peale guugli ning tootjate lobbi?
  ja kommentaariks – enamikel ei ole võimalus autot nn eelsoojendada. jätan lapse üksi tuppa ning lähen autot õue käivitama? või jätan tallinna kesklinnas autole võtmed ette ja jätan auto soenema õue? hällis jah võib kasutada soojakotti, aga tool on teine tera, kui õues on talvel -10C, siis ei topi last sinna ainult bodiväel.

  • Proovi guugeldada vana ja uue hälli testimiste kohta. Mingid avarii testid näiteks. Ja ADAC on ju kinnitanud seda ”väidet”, et turvavarustusel on säilivusaeg.
   Aga kopeerin sulle siia ühe vastuse ka. ”Kusjuures ei ole üldse küsimus ainult mikromõrades. Küsimus on plastiku üleüldises vananemises, rihmade väsimises, pingutussüsteemide väsimuses, penoplasti väsimises jne. Mul on kodus üks oma aja peaaegu ära elanud priori, mida on valdava osa ajast hoitud toas ja no ei ole nagu uus, kuskilt otsast. Kuigi on vähe kasutatud.”
   Ja viimase lõigun kohta pakuksin mina siis välja variandi, et lähete veidi varem autosse hängima. Lased auto soojaks, võtad lapsel riided ära ja siis alles hakkad sõitma. Lisakulutus ala 10 minti, aga see on 10 minti mis võib päästa su lapse elu. :)

 11. Mul tekkis selle blogipostitusega seoses küsimus. Nimelt: ” Esimese näitena tuleb kohe pähe see väike 2-kuune beebitüdruk, kelle vanemate autole mingi purjus töllmokk 200ga otsa sõitis. Laps hukkus.”. Kas siin on silmas peetud seda hiljutist, mis Narva mntl juhtus? Mingist artiklist on meeles, et politsei esindaja sõnul oli tita hällis nõuetekohaselt kinni. Praegu selle sissekande põhjal tekib küsimus, et kas turvahäll oli vale/vana/noname vms? Kas keegi teab?

  • Mina mõtlen ühte paari aasta tagust lugu. Pildi järgi öeldi, et see häll milles beebi sõitis, oli pärit 3in1 komplektist…

  • Aga kas nimega häll, nagu Maxi Cosi oleks selles avariis lapse elu kindlasti päästnud?

  • Vot seda ei tea enam ju kunagi. Aga see ei ole nüüd enam asi millest rääkida. Teistele võib-olla lihtsalt mõtlemisainet, et milline tool-häll valida – kas midagi mis on läbinud rängad turvatestid või midagi millel on EU miinimumnõuetega paber.

 12. Tere,
  Soovin osta turvatooli 10kuusele, 76cm pikale ja 10kg kaaluvale põnnile, kuid ise ei saa tuhkagi nendest testidest aru. Mida soovitate? Mis tingimused peaks toolil täidetud olema? Miks? Võiks olla võimalikult odav ja turvaline, kesta kaua, sobida nii isofixi kinnituste kui -kinnitusteta autole :)

  • Hei, kas sa facebooki kasutaja oled? Liitu sellise grupiga nagu turvahällide ja -toolide jutunurk. Sealt saad palju infot. :) Isiklikult ma soovitaks axkid wolmaxi, sest see on heade tulemustega, sss ja kasutatav kuni 25kg/120cm. Paremat nagu ei oskakski tahta. :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.