Lapsed ja ebatervislik toit

Ma ikka mäletan, et ennevanasti “võistlesid” lapsevanemad selles kui öko ja super ja tubli ja tark keegi on, ning kui palju nende lapsed oskavad. Nüüd tundub mulle aga kohati, et asjad hakkavad justkui vastupidiseks minema. Nüüd üritatakse üksteist rumalusega üle trumbata. 

Näiteks üks julgeb tunnistada, et ta 2-3aastane sööb vahel krõpsu ja siis kargavad inimesed kaheks – need kes õõvastusest infarkti äärel on ja need kes üritavad asja üle trumbata. “Aaa, sul sõi 3-aastane krõpsu? Psõhh, see pole veel midagi! Mu laps sõi juba aastasena iga päev hommikusöögiks paki krõpsu!” “Aaa, sul sõi aastane krõpsu? Psõhh, see pole veel midagi! Kui minu tibu 2-kuune oli, jõi ta juba pudelist cokat, tegi triibu hero ja ampsas moosipirukat peale!”

Okei-okei, kui nüüd tõsiselt rääkida, siis mulle lihtsalt ei mahu pähe kuidas inimesed nii pimedad on ja suvalisest pildist edasi ei mõtle. Paned pildi krõpsudest, järelikult muud te ei söögi. Postitad pildi juurvilja wokist, järelikult olete te ülitervislikud ja rämpsu üldse ei söö. Tegelikult aga võib-olla olid need juurviljad mitme kuu jooksul esimesed, mis te sõite eksole… Põhimõtteliselt siis, et kui ei räägi, järelikult ei tee. No ma ei tea, ma ei räägi sellest ka kuidas ma vetsus käin, kas see nüüd tähendab siis, et ma ei käigi või? :D

 

Pics or it didn’t happen
Ka minu Annu on ebatervislikku jura saanud ja saab pea iga päev midagi magusat. Ja no kuna Joel jagab juba ka matsu, siis nõuab ka tema oma osa… Aga siin majas kehtib reegel, et kui sooja sööki ei söö, ei ole mõtet magusast isegi juttu teha. Lunigu ja nutku palju tahavad. Vahetult enne sööki pole ka enam mingit näksimist, sest muidu võin ma vaid und näha, et nad midagi korralikku söövad. Isegi kui nad terve päeva jooksul aiamaalt vaid kurki-porgandit-kirsstomateid nokkimas käivad, ei ole mul mõtet loota, et nad hiljem korralikult sooja sööki söövad, seega mis veel magusast siis rääkida.

Kui aga on söök ilusti söödud, siis ma tõesti ei näe mõtet ega põhjust mõnda nö ebatervislikku asja keelata. Peale õhtusööki paar kommi või natukene jäätist, miks mitte?

Ma saaks aru kui laps vaid magusat ja jura sööks, vot siis oleks põhjust jaurata, sest kasvav laps vajab vitamiine ja mineraale ja kõike seda head. Last kasvatad sa esimesed viis aastat, peale seda tuleb lihtsalt tagajärgedega tegeleda. Lapse esimesed viis eluaastat pidavt olema need kõige tähtsamad, mil kujunevad välja lapse alustalad täisväärtuslikuks eluks edaspidi. Kui ta sööb lapsepõlves ebatervislikku jura, on suur tõenäosus, et ka täiskasvanuna on tal halvad toitumusharjumused, millest on väga raske välja murda. Pluss muidugi fakt, et esimestel eluaastatel kujuneb välja lapse immuunsussüsteem, mida tulebki hea ja tervisliku toiduga arendada. 

Näitena saan kohe tuua kasvõi iseenda. Minu lapsepõlves olid kartul ja kaste ning makaronid hakklihaga tavaline toit. Tänase päevani on kartul ja makaron ühed põhilised toiduained, millest ka oma perele süüa teen. Olen need küll tervislikumaks muutnud ja igalepoole üritan sokutada juurviljad, aga omamoodi sisse on need mulle ikkagi kodeeritud. Siiani on mu lemmikuks kartulipuder kastmega ja makaronid, aga need viimased olen teinud võimalikult tervislikuks (täistera, juurviljad, kana). Tavalisi makarone pole me juba aaaastaid söönud ja kui ma hiljuti neid proovisin, tundusid need mulle ikka vägavägaväga rõvedad ja ma ei suutnud ühtegi ampsu alla neelata. 

Ühesõnaga, lapsepõlv on kõige alustala ja kõik mida laps sel ajal sööb-tunneb-kogeb, määrab minu arust ka lapse edasise elu. See on nagu, et ükski laps ei sünni ju mõrvariks või vägistajaks, selliseks muudavad ta lõpuks kogetud või kogemata jäänud asjad (lapsepõlves)…

Kuidas teie majas on, kas lapsed söövad mida ja millal tahavad või kehtivad ikka mingid reeglid? Kas teie lapsed söövad vahel rämpsu?

Comments

comments

20 thoughts on “Lapsed ja ebatervislik toit

 1. Anna andeks, aga samamoodi nagu Marimell ei tohiks alustada juttu, et tema sai lapsena kõike proovida ja nüüd täiskasvanuna on igati korras (maovähendusoperatsioon ja endiselt rasvunud), siis ka sina pole just kõige parem näide lapsepõlve kartul-kaste-makaronidest ja väita, et üritad kõike tervislikumaks teha, ei peta ära seda pilti, mis sind vaadates avaneb.
  See ikka ei käi päris nii, et “ma ausõna teen kodus tervislikku sööki ja mul ei ole aimugi, miks ma ülekaaluline olen”.

  • Ummm. Ära aja jama, ma pole väitnudki, et ma söön ainult tervislikult, aga ikka olen paks. Ma tean väga hästi miks mul see probleem on ja mida ma tegema pean, et seda lahendada, aga no kurat, see on niiiii raske. See on nagu Merje kunagi ütles:” söök on hea, aga joosta on raske”. Ühesõnaga, lisaks tervislikule toidule söön ma ka palju jura, ning liigun liiga vähe…

  • Et kui lipsuke on ise ülekaaluline siis ei ole võimalikki et ta laste nimel tervislikumaid toitusid teha püüab? Ta ei teinud iseenda kaalust postituses juttugi ega väitnud et ta mingi tervisliku toitumise etalon on. Milleks niimoodi turja karata?

 2. Kusjuures tegelikult oli vist, et üks psühhopaat tuhandest vms (ei mäleta täpset arvu) päriselt ka sünnib psühhopaadina :D Et on ka erandeid. Ei aga tegelikult on Su jutt jumala õige, kuid ma usun, et see toitumise teemal loeb ikka natukene kauem kui esimesed 5 aastat, ega kui esimesed viis aastat tervislikku toitu saab aga ülejäänud 13 kräppi, siis ikkagi toitub laps pigem kräpist täiskasvanuna.

  • Jaaa, ma tegelikult seda toitumise asja mõtlesingi ikka terve lapsepõlve peale, aga see viis aastat olevat see aeg kus lapse immuunsus areneb ja siis on see kohe eriti tähtis.
   Aga issand, tegelt ka sünnib mõni laps saikona? Nii raske uskuda, sest kui neile näkku vaadata, siis on nad kõik ju samasugused inglid….

 3. Ma oma laste ülekaalu teemal kirjutamisest olen õppinud, et blogis ei tasu puudutada teemasid laste toitumine ja kaal. Ükskõik kuidas või mida sa teed, saad ikka kellegi käest pikki päid ja jalgu :D

  Aga vastuseks su küsimusele: meil on kodus neli toidukorda – hommik, lõuna, oode ja õhtusöök. Kui vahepeal hull nälg peal on, siis otsigu aiast endale midagi :D (see nüüd suveaja eelis, et marju on õues hetkel kuhjaga). Muul ajal arvestan lisapala pakkumisel seda, mis kell sõi viimati, mida sõi (nt supiga äkki saigi kõht tühjaks), kui palju sõi jne. Ühesõnaga, kas tal reaalselt on vajadust lisa vahepalaks või mitte. Portsud on meil kindla suurusega, magustoitu igapäevaselt ei eksisteeri jms.

 4. Laps mul veel väike, varsti 1,5a. Seetõttu toidukordi 4-5, olenevalt sellest, mis kell oma esimene päevaune teeb. Laps sööb umbes iga 3-4h tagant ja vahepeal joob soovi korral vett. Pidev näksimine on tavaliselt kehva isu põhjuseks ning soodustab ka hambaaukude teket. Minu arvates paljud vanemad ei teadvusta, et mitte ainult maiustused ja rämpstoit pole kurjast, vaid ka igasugused poolfabrikaadid, mida tihtilugu normaalseks soojaks toidukorraks peetakse. Pean silmas poe kotlette, viinereid, vorste, kalapulki jne. Samuti ei teata, et magustatud jogurtid ja kohupiimakreemid sisaldavad sama palju suhkrut kui limonaad ning seetõttu peetakse neid ekslikult tervislikuks vahepalaks. Tänapäeval nii palju retsepte internetis, poed kokaraamatutest pungil ning igal kanalil mingi kokasaade nii, et mulle tundub veider kuidas nii paljud inimesed siiani toituvad üksluiselt – kartul + hakklihakaste, makaron hakklihaga, frikadelisupp…paar toitu veel ning siis sama ring otsast peale. Ise armastan vaheldust ja ei pea sugugi kõik toidukorrad sisaldama riisi/kartulit/makaroni või ilmtingimata liha. Õnneks hetkel mu laps ei pirtsuta ühegi toiduga veel ning ei pea teda sööma meelitama või köögivilju toidu sisse peitma.

  • Aga…põhilisele küsimusele unustasin vastata. :D
   Ma arvan ka, et kui korralikult soe toit söödud, siis võib laps natuke maiustada ja mõnikord ka rämpstoitu süüa. Aga alla kaheaastasele siiski kommi ja limonaadi kindlasti ei anna.

 5. Kui laps eelistab küpsetatud toidule värskeid köögivilju siis see on ju väga hea.
  Värskes toores toidus on palju rohkem vajalikku organismile, kui nö “korralikus soojas toidus”
  Meie viiimasel ajal sööme lõunaks lihtsalt arbuusi. Kedagi sundima ei pea :)
  See on nii lühike aeg, mis enda aiast vilju saab, miks seda lastele keelata?!

  • Eiei, ega ma ei keelagi muidu, aga vahetult enne õhtusööki ikkagi eelistan, et nad midagi ei näksiks. Kurk, mida nad kõige rohkem armastavad, on üldiselt siiski vaid vesi, mis ei hoia kõhtu kuigi kaua täis.

  • Sama võiks arbuusi kohta örlda. Aga ei, see on vägagi toitev ?

 6. Annu saab iga päev midagi magusat ja sa räägid tervislikust toitumisest ja tervislike toitumisharjumuste tekitamisest. No igaühe normaalsus on muidugi erinev, aga mõttekoht ongi siinsamas su enda nina all

  • Eeemh. Ok. Ma ei oska midagi lisada. Mu point oli see, et kui ta on oma tervislikud asjad ära söönud, siis ta võibki midagi “head” ka saada.

 7. Ma ikkagi arvan, et lapsed ei pea iga päev kommi ja muud sellist täiesti ainult tühje kaloreid ja suhkrut sisaldavat magusat sööma. Arenenumates riikides on sellest juba ammu aru saadud ja seal on üks kord nädalas kommipäevad.
  Eks tulemused on siis näha, kui kolmeselt-neljaselt esimest korda hambaarstile lähete. Sellega on muidugi ka nii, et looduse poolt antud väga häid hambaid on raskem rikkuda ja mitte nii häid kerge.
  Olen ka palju mõelnud, et väga sageli ikka on nii, et kui laps on paks, siis vaatad vanemaid ja vanemaid samasugused. Arstidelt olen sellisel juhul kuulnud, et enamasti on viga selles, et kodus terve pere toitub valesti. Ei pidanud silmas et teie lapsed on paksud, seda nad ju pole, aga kui sul endal on kaaluga probleeme ja võib-olla geneetiline soodumus ülekaalulisuseks, tasub ikkagi selle peale mõelda ja lastele lapsepõlves tervislik toitumine harjutada.
  Ma nüüd ei tea kas ma olen enamiku peredega võrreldes tervislik toituja või mitte (pigem vist ikka olen), aga kommi ma oma koju praktiliselt ei osta. Mis ei tähenda, et mu lastele komm keelatud oleks, vanavanemad-tädid ikka hoolitsevad ju selle eest et lapsed kommi saaks :)
  Ma kindlasti ei taha sind kuidagi kritiseerida, aga sinu asemel välistaksin magusa nii Annu kui Joeli menüüst täiesti, sest see suhkur ju kõik ainult võimendab atoopilist dermatiiti. Ja see haigus on Annul ju niigi väga raskelt.

  • Jaaa, tõsi, kui Annu liiga palju magusat saab, siis see võimendab tõesti ka tema AD’d…

 8. St mõtlesin ikka, et välistaksin kommid-küpsised-šokolaadid. Selliseid veidi tervislikumaid ise tehtud magustoite ( a la nagu lasteaias pakutakse) ehk pole vaja välistada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.