Meie laste turvavarustus ja turvavarustusest üleüldiselt

NSS – nägu sõidusuunas
SSS – selg sõidusuunas

Eelmisel nädalal sain ma lõpuks Joeli uue turvatooli kätte. Nimelt tellisin ma talle lastekaup.ee’st Axkid Wolmax’i. Tool pidi nädalaga kohal olema, aga lõpuks ootasin ma seda koguni kolm nädalat. Ei pea vist ütlemagi, et mul oli närv juba päris must, kui see lõpuks kohale jõudis, sest me polnud juba mitu nädalat ujuma saanud, ega üldse kuskile kaugemale, kui kolm kilomeetrit kodust. Ning kõik see ootamine veel selleks, et avastada pakist täiesti vale tool! Siiski polnud tegu tegelikult ebameeldiva üllatusega, pigem vastupidi. Nad olid mulle kogemata hoopis kallima ja parema tooli saatnud, Axkid Minikid’i. See on koguni 100 eurot kallim ja tegelikult tolle wolmax’i täiustatud ja mugavam kaksik. Wolmax’il tuleb peatuge ise reguleerida ja ma ei tea mida seal niblida, aga Minikidil käib kõik automaatselt. Seega saan ma selles kerge vaevaga sõidutada nii Annut, kui ka Joeli.

Ma olin pakki avades täiesti õnnejunn, kui aus olla. Alguses mõtlesin, et ehk saatsid nad selle mulle sellepärast, et nii kaua ootama pidime, või polnud neil siis lõpuks seda wolmax’i kuskilt saada, aga hiljem sain ikkagi aru, et tõenäoliselt on tegu siiski puhtalt eksitusega, sest kes see ikka niisama heast peast kellelegi parema ja kallima tooli ”kingib”.

Ausa ja korraliku inimesena kirjutasin ma siis neile, et neid eksimusest teavitada. Vabandati ette ja taha – nii hilinemise, kui ka eksituse pärast, ning lubati tool ümber vahetada. Aga kuna ma olin kannatamatult vahepeal tooli juba käiku võtnud (loe üleelmist lõiku), ei tahtnudki nad seda tagasi, ning küsisid hoopis, et ehk oleksin ma nõus selle kallima ja parema tooli niisama endale jätma, sest see oli siiski nende viga. Ma olin ikka VÄGA üllatunud, sest ma eeldasin, et ju nad ikka hakkavad mult lisaraha nõudma, aga näed siis nalja hoopis. Igatahes, ma olen ülisuperhüper rahul, et nad sellise vea tegid, sest nüüd on mul ülivinge tool. Või noh, Joelil ikka.

Kui aus olla, siis mõtlen ma nüüd ka Annu tooli vahetamisele, kuigi see on tal kõigest umbes 7 kuud vana. Selg sõidusuunas sõitmine on lapsele kõige ohutum variant (koguni 5x ohutum!). Hetkel on Annul Cybex Pallas M-Fix, mis on löökpadjaga, nägu sõidusuunas tool. Ostsin selle puhtalt teadmatusest ja ainult heade turvatestide tulemuste järgi. Ma ei kasutanud üldse loogikat. Nimelt on NSS sõitval lapsel pea, kaela ja selgroo vigastuste oht palju suurem (ka selle löökpadjaga), sest avarii korral rebib raskusjõud pead meeletu jõuga ette ja võib isegi nõnda lapsel kaela murda. Samas kui SSS sõitval lapsel jaotub kõik terve selja peale ära. Väikelapse pea on palju suurem ja raskem, ning tema pea-keha proportsioonid on võrreldes täiskasvanu omadega täiesti ulmelise erinevusega. Vaadake kasvõi näiteks seda NSS vs SSS avariitesti. Minul tuli pisar silma, sest paljas mõte sellest, et see seal on minu laps, tundub hullem, kui kohutav!

Kuigi löökpadjaga turvatool on parem, kui lihtsalt NSS traksidega tool, pole mina nüüd ikkagi rahul ja tahan Annule ka sama tooli, mis Joelil on. Ühe korra olen Annemaiat juba selles toolis sõidutanud, ning tundus, et talle see vägagi sobis, sest hiljem tahtis ta uuesti Joeli tooli minna, mitte oma Cybex’isse.

Nagu ka paljud teised, arvasin minagi Annu esimest tooli valides, et lapsele on NSS tool mugavam. On rohkelt ruumi jalgadele ja laps näeb paremini välja. Kuhu üldse paneb suurem, SSS sõitev laps oma jalad? Vastus on ülilihtne: ükskõik kuhu! Üles, laiali, risti, valikuid on piisavalt!

Pildil on erinevad võimalused, kuidas lapsed SSS sõites oma jalad panna saavad.

Tegelikult pidavat hoopis NSS sõitmine lapse jaoks palju ebamugavam olema, sest jalad on rippus, ning hakkavad lõpuks ka ära surema. Vaadake oma lapsi kasvõi mängides – neil on pidevalt jalad krõnksus, sest nii on neil lihtsalt mugavam! Nõnda on ka turvatoolis.

Pistan siia vahele, et kui te hakkategi lapsele uut turvatooli valima, siis kindlasti uurige enne mis on selle tooli testitulemused (näiteks ADAC). Ka sama firma erinevad toolid võivad täiesti erinevate hinnetega olla!

Wolmax ja Minikid on kasutatavad kuni 25 kg kaaluva ja  u.120 cm pika lapsega, ehk siis ikka aastaid. Olen kuulnud, et mõnel sõidab veel koolilapski sellises toolis. Aga niipea, kui laps ületab 25kg piiri või pea hakkab üle tooli serva ulatuma, tuleks valida mõni muu variant. Mina ise näiteks mõtlen, et kui minu põrnikad ükskord sellest 25kg või 120cm piirist üle kasvavad ja neid enam SSS panna ei saa, ostan neile seljatoega toolid. Aga ka siin on asju, mida tuleb silmas pidada. Turvavöö peab toolis jooksma õigesti. Kes viitsib, vaadake näiteks seda paari minuti pikkust videot, või neid alumisi pilte. Neil on ühteteist olulist seletatud.

Vale vs õige seljatoega booster seat kasutamine

Tegelikult ongi Annu Cybex hetkel selline tool, mis kasvabki koos lapsega ja mida sa saadki konkreetselt kuni pubeka ajani kasutada, ehk siis 9-36kg. Väiksema lapsega saab seda kasutada koos löökpadjaga, aga alates 15kg võib (millest on Annul kõigest pool kilo puudu!) ning alates 18kg tuleb, padi eemaldada ja tool muuta solution versiooniks. Siis saad last kinnitada vaid turvarihmaga, NSS. Vot, sellise lahendusega ma küll rahul pole! Vähemalt mitte nii väikse lapse puhul. See solution on väga hea, võrreldes näiteks tavalise pepualusega (mis õnneks varsti vist üldse ära keelatakse?), aga solution vs selg sõidusuunas ei anna muidugi võrreldagi.

Kusjuures, Joel on hetkel 9kg aga Annu toolis ma teda sõidutada ei tohi, sest tema pea ja peatoe vahele mahub põhimõtteliselt terve mu käsi, aga see vahe võib olla vaid kaks sõrme. Seega ei ole ikka nii, et laps saab 9kg täis ja võib kohe sellisesse tooli kolida. Pikkus mängib siin ikka väga suurt rolli!

Ühesõnaga, kõik alla 4-aastased/kuni 25kg kaaluvad lapsed võiksid sõita SSS, ning kõik kuni 36kg lapsed võiks sõita seljatoega turvatoolis, sest see on nende jaoks kõige turvalisem. See on muidugi ideaal ja kõigile see ühel või teisel põhjusel ei sobi…

Panen teile siia ühe kiire ‘seljatoega turvatool vs tavaine pepualus’ avariitesti video ka. Vaadake vaid, kuidas pepualusel laps vastu autot põrkab ja ringi lendab! Loodan, et see postitus paneb teid mõtlema ja kaasa rääkima, sest turvavarustus on elulise tähtsusega!

*Pean oluliseks ära mainida, et tegu ei ole sponsoreeritud postitusega ja toda kallimat tooli ma sellepärast ka odavamalt ei saanud, et ma blogija olen – tellimuses olid mu mehe andmed.

Comments

comments

17 thoughts on “Meie laste turvavarustus ja turvavarustusest üleüldiselt

  • Ma ise ka korra kahtlesin, et kas 15 kg või 18, aga guugeldasin veits ja sain aru, et minu tool on ikka kuni 15kg padjaga…

 1. Pallas m-fixi kasutusaeg koos padjaga on kuni 18 kg. Padja VÕIB eemaldada altes 15 kg (kui lapsel on väga ebamugav). Padjaga võib sõita aga kuni 18 kg kaaluv laps, sugulasel sama tool ja laps on pea 4 aastane ja sõidab ikka padjaga. Ma juhendist ka just lugesin, et padjaga on 9-18 kg.

  • Okei, no siis küll. Ma enam täpselt ei mäletanud ja panin guugli järgi siia selle arvu. Aitäh, et parandasid! :)

  • Siinkohal ei tohiks unustada siiski ka lapse pikkust. Minu laps kasvas nt padjast välja, kuigi kaalu 18kg-ni on veel minna küll.

  • Hmm ma ei tea kas ma saan nüüd õieti aru, aga kuidas ta täpsemalt padjast välja kasvas?

  • Kui ma olen nüüd õigesti aru saanud, siis padjast saab tõesti välja kasvada. Kui laps on juba nii suur, et padi ei ulatu enam rinnakorvile vaid jääb ainult pehmete kudede peale, siis ei tohiks ta enam patja kasutada.

  • oi, see viimane on küll väga hea aspekt, ma pole ise sellele üldse mõelnud… mul laps veel sss cybex sironas, mida peaks tegelikult saama vist kasutuse lõpuni sss hoida. aga ta on oma vanuse kohta väga pikk ja siis võib vist juhtuda, et padjaga kasutamiseni me ei jõuagi. samas miks peaks, kui ma tahan teda nagunii sss hoida, aga hea teadmine siiski, kuna kaalu poolest ta mahuks sinna ilmselt kauemgi.

  • saan, aga ma kuidagi ei tulnud selle peale, et padja kõrgust peab ka jälgima (sironal on nii, et sss on tooli rihmadega ja nss ainult padjaga). nii et hea point mulle endale.

 2. Aga millised hällid teil nii Annu kui Joeliga kasutusel on olnud? Ja milline plaanis osta kolmandale beebile? :)

  • Annu ajal meil autot polnud, seega polnud ka hälli. Joelile laenasin sõbranna käest ühe. Uuele beebile ostan ilmselt cybexy, kas qloud q või atoni vms. Pole veel väga süvenenud. Eks vaatan testide ja hinna järgi. Qloud q’l on vist sarnased tulemused mõne odavama variandiga ka, nagu kuulsin… aga jamh, ei ole veel otsustanud, aega on tohhujaa veel. :)

 3. Kui meil hakkas turvahäll väikseks jääma uurisin, millist rolli valida. Algul hakkas silma Besafe tool. Läksime Beebimaailma poodi ja seal sain aru,et see suur ja ei mahu autosse. Besafe saab kasutada mõlemas suunas. Meile soovitati hoopis seda http://www.beebimaailm.ee/product/concord-turvatool-xt-pro-9-36kg/lang/et/. See on tõesti hea nii lapsele kui turvalisuse poolest. Seal poes on väga asjalikud müüjad. Lapsele väga meeldib see tool.

  • Järgmine kord palun ära lisa kommentaari nii palju linke ja “salajast” reklaami oma lehele. Aitäh!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.