Mida meie lapsed jõuludeks saavad

Ma ükspäev vaatasin youtubest videoid, et mida keegi väljamaal siis ka oma lastele jõuludeks kingib. Eranditult igaüks neist külvas lapsed kinkideega üle. Näiteks üks naine rääkis, et neil on määratud iga lapse kohta nii: 150 dollari eest ema-isa poolt, 150 dollari eest jõuluvana poolt ja lisaks veel suur jõulususs, mis täidetakse ninni ja nänniga (ala mullitajad, kommid, jms väikesed mänguasjad). Ja nende peres on kolm last! See teeb 900 dollari eest mänguasju (+ veel jõulususside sisu!). See on minu arust täiesti absurdne.

Okei, ma saaksin võibolla aru, kui see olekski kõik, mida need lapsed jõuludeks saavad, aga lisaks sellele mida vanemad neile kokku on krahmanud, saavad nad veel sugulastelt ju ka kingitusi. Minu jaoks on see ehe näide täielikust ületarbimisest. Ja oleks need asjad siis, mida ta seal näitas, vähemalt olnud mingid kallid ja kvaliteetsed mänguasjad, mis kestavad aastaid, aga ei, üks peenike plassmassipuru kõik.

Ma saan aru, et tahetakse lapsi rõõmustada, aga minu arust liiga palju kinke ajab lapse hoopiski segadusse ja ta ei saa nagu mitte millestki siis õiget rõõmu tunda. Asju on lihtsalt korraga liiga palju! Ma olen seda enda omade pealt ka näinud. Annu sai sünnaks nuku, nukuvoodi, nukutarbed (mähkmed, luti, lutipudeli), rongiteedele erinevaid jullasi ja veel paar asja. Need asjad ei maksnud küll palju, aga neid oli korraga liiiiigaaa palju! Ta oli segaduses ja ei osanud mitte midagi teha. Avas kinke, korra oli ohoo ja vau-vau, aga mis oli lõpptulemus? Nad mängisid KOLM NÄDALAT selle kastiga, milles tuli mulle zooplussist loomade toit ja tarbed. Oleks veel edasi ka mänginud, aga no see mängiti nii ära, et sellest ei jäänud midagi lõpuks järgi enam.

Ühesõnaga, selle aasta jõuludeks otsustasime neile tellida ühe suure kingi ja siis paar pisemat, et oleks ikka midagi, mida nad kuuse all lahti ka pakkida saavad. Kuna meie lapsed on nii väikse vanusevahega, siis on neil ka ühised mängud ja huvid, ning kõik kingid tulevad ka neil ühised.

Suureks kingiks saavad nad elektrilise maasturi, mille jaoks me juba ammu raha kõrvale oleme pannud. Hea kõrge, läheb kõigest läbi. Kahe istmega, seega pole kaklemist, et kelle kord sõita on. Lisaks on sel kaks võimalust – kas lapsed sõidavad ise või juhin mina autot puldiga. Ma juba kujutan ette kui mõnus meil sellega poes käia saab olema! Null draamat selle üle, et üks vend ei taha käia, teine ei taha istuda jne.

Ma ei jõua nende nägusi ära oodata, kui nad seda näevad! Ma tean, et selle üle on nad kindlasti ülisillas, sest neil on juba mitu odavamat atv laadset asja olnud, mis me soovist paarikümne euroga saanud oleme. Aga no need on odavad ja aeglased, õues nad nendega sõita ei viitsi. Selle suurega aga sõidavad kuhu ja millal tahavad! Pole takistuseks vallid, pole takistuseks kraav. Sõidavad üksteisest ka ilmselt üle. :D

Peale seda kui ma nägin, et Marimell näitas naguuus.ee poe mänguasjavalikut, läksin ka kaema, et mis neil siis pakkuda on. Kohe märkasin, et seal on hinnad üsna mõistlikud ja mõne teise poega võrreldes lausa poole odavamad. Ma mõtlesin küll, et ei tea kus see konks on, aga tuleb välja, et hinnad on neil nii palju soodsamad vaid sellepärast, et asjade pakendid võivad olla veidi viga saanud ja sellepärast ka selline hinnaalandus. Minul isiklikult on suva kakssada millised need pakendid on, peaasi, et asi sees terve on. Näiteks liumäed – naguuues maksavad 29 euri, teistes poodides on samasugused umbes 50 euri. Absurd ju! Ühesõnaga, mina valisin sealt oma lastele ”väikesteks” kingitusteks liumäe ja tööriistadega töölaua.

20171215_092153-1-70521232.jpg

Lastele kindlasti see meeldib, sest nad tahavad koguaeg issiga koos remonti teha. Ükspäev just parandasid siin tükk aega diivanit, endal sellised näod ees, nagu nad oleks aasta heateoga hakkama saanud. Kindlasti meeldib neile ka see, et trell hakkab nupule vajutades tööle – nagu päris! Minu arust on need tööriistad üsna paksust plastmassist, seega peavad ilmselt paremini vastu ka, kui mingid suvalised paarieurised tööriista-käkid, mis meil enne olnud on. See töölaud ise on minu arust küll veidi nikats, otsa sinna igatahes keegi ronida ei tohi, muidu vist murduvad jalad alt ära, aga no mis sa plastmassist ikka tahad, kui rahakott puidule peale ei hakka. :D

20171215_092246-969219691.jpgKuigi meil on õues suur liumägi, siis näen ma pidevalt kuidas lapsed otsivad võimalusi ka toas liugu lasta. Nühivad koguaeg mööda diivani käetugesi ja kui juhtub toas mõni kast olema, siis üritavad ka selle pealt väikest liugu teha. Seega tundub mulle, et see liumäekene läheb neile täitsa asja ette.

Lisaks tahtsin neile veel legosi tellida, sest hetkel on neil vaid üks väike duplo komplekt, millest midagi meeletult suurt kahjuks ehitada ei saa, aga ma ei tea kas hakkan praegu tellima. Läheb ka muidu ehk paljuks ja olen ka see mõttetu ületarbija. :D

Mida teie lapsed sel aastal jõuludeks saavad?

 

Comments

comments

18 thoughts on “Mida meie lapsed jõuludeks saavad

 1. Kas see liumägi mitte imepisike pole? Meie peres on tubane liumägi muidu väga popp, leiab igapäevaselt kasutust ja pean seda igati õnnestunud ostuks, aga veidi suurem on ja käepidemega.

  Minu 2a3k tütar saab jõuludeks padja, kaks väiksemat sorti kaisukat, kaks puidust nöörimismängu ja raamatuid-puslesid (vanavanemate jt. sugulaste kingid loetlesin ka üles, st. midagi rohkem juurde ei tule). Ütlen ausalt, et mul on väga raske end tagasi hoida ja igasugust nänni mitte kokku osta, aga ma väga üritan. Hetkel laps veel ise millegi suhtes soovi ei avalda, selles mõttes on lihtsam.

  • Üsna väike jah, aga minu arust neile täitsa piisav, sest õues saavad nad ka niikuinii liugu lasta. :)
   Mul on ka raske end tagasi hoida, aga no õnneks seab raha siiski mingid piirid :D

 2. Meie ei osanud sel aastal üldse kinki valida. Tahtsin auto parkimismaja osta jõuludeks, aga leidsime selle novembri alguses kasutatult 5 euriga (Soome kirpparite võlud ? ), ei jätnud ju ostmata ja andsime kohe kätte. Siis tahtsime lauda ja toole kuuse alla panna, aga ostsime ka varem ja panime püsti kohe ära.

  Niisiis kuuse alla sai pakitud üks kopaga traktor, mida saab ise juppideks lahti kruvida ja hiljem jälle kinni keerata, lisaks väke tuletõrjeauto. Usun, et silmad löövad särama küll. 2 pakki tuleb veel – vanavanematelt ja tädilt, sisu ei tea, aga teemaks oli McQueen, sest see on vaieldamatu lemmik hetkel.

  Teisele lapsele, kes pole veel sündinud aga loodetavasti enne jõule ikka saabub, pakkisin kaelkirjak Sophie närimislelu ära.

 3. Õudne on see ninninänni kinkimine. kinke tuleb üle mõistuse palju! Pooldan seda, et sugulased teevad lastele kamba peale kinke, saab ühe korralikku paljude nikatsite asemel. Traditsiooniks on saanud, et meie ise täidame jõuluvana kirjas oleva soovi, eeldusel, et soovid on mõistlikud. Mõitlikuks saan nad ise suunata. Lapsed ise kirjutada ei oska, seega kirjutame nagunii koos. Ja sugulased-sõbrad küsivad alati nõu mida vaja. Sel aastal siis koondutakse ning nii tulevad lastele pisut kallimad asjad, samas tuleb asju vähem. Kingiks saavad roolikelgud, autod, mille Juku kataloogist välja valiti ning paar kasulikku asja (voodipesu, pidžaama, mõned riided) ja lauamängu.

  Muide, see kasti teema- nagu enda laste kohta loeks. Parim mänguasi on tühi kast! Meil mängitakse kastid ka no niiiii ribadeks kui veel vähegi võimalik. Hiljuti said lapsed omale uued autod, need võeti pakendist välja, vaadati, tunnike ehk isegi mängiti ja siis kaks nädalat mängiti nende autode pakenditega :D Sinna saab ju igast asju sisse toppida, mudelautosid eriti tore karbiga mööda elamist ringi vedada. Teine variant on kassi kastiga ringi sõidutada. :D

 4. Ma olen sunnitud tõdema, et meil ületab see laste kinkidele minev summa sujuvalt 900 dollarit (huvi pärast loin kokku ja selgus, et pisut üle 1200 dollarit on kingid) …Kuigi nad saavad igaüks vaid väga mõõduka arvu kinke. Vanim (14aastane) saab Ed Sheerani pileti omale ja ühele sõbrannale (ei taha teda päris üksi sinna lubada ja seega saab ise valida, kelle kaasa kutsub) ja Nintendo Switch koos ühe mänguga (seega kolm pakki). Keskmine (peaaegu 4aastane) saab suure Lego politsei linnaku, puldiga juhitava kopa, Paw Patroli öölambi ja Paw Patroli mingi keskuse (4 pakki siis kokku kuuse all). Noorim (2aastane) saab korraliku köögi ning potid/pannid ja puust lõigatavad toidud (kokku siis kolm pakki ka temal). Lisaks saavad nad kinke vanavanematelt, aga selleks on raamatud (Meil on kokkulepe, et kui keegi teine tõepoolest peab vajalikuks kingi tegemist, siis on selleks alati raamat- 14 aastat harjutamist alates esimese sünnist ning see isegi toimib :D)

  • Nooojah, eks igaüks vastavalt oma võimalustele, aga vähemalt on teie kingid kvaliteetsed ja kestavad ka ikka mõnda aega.

 5. Kuna minu laps alles sünnib aasta alguse paiku, siis kingitust meilt ei saa, aga tean juba kui palju mänguasju mu pere talle puu alla topib ? Aga järgmisteks jõuludeks küll juba lapsele kingid mõeldud: ikea köök ja kiikjänes ( need meganunnud rimis). Õe lapsele kingime kassaaparaadi ja pidzaama, teised kingivad autorajad, suure auto ja lauamänge.

 6. Meie peres on nii, et ma teen tavaliselt ühe ühistellimuse Saksamaalt, millesse panustavad siis ka vanavanemad ja vanavanavanemad. Tellimuses on mõlemale lapsele üks suur Lego komplekt ja mõni väiksem nn loovuskast, milles on lihtsalt Lego klotsid. Vanem põnn (üle 4) hakkab vaikselt Duplodest välja kasvama, nii, et see aasta investeerime juba tavalistesse Legodesse. Kui hakata mõtlema, siis ta mängib nendega veel väga-väga kaua, üle 7-8 aasta vähemalt, kui mitte kauemgi. Õnneks pisem (2.5) on piisavalt tark ja väiksemaid tükke enam naljalt suhu ei topi. Vanusevahe on neil nõks alla kahe aasta ning selle aja jooksul on Duplod olnud mõlema lemmikud – nendega mängitakse iga jumala päev. Teiseks saavad mõlemad 5-6 raamatut, mis jäävad järgmise aasta õhtuid unejuttudega sisustama. Mul on saanud traditsiooniks kinkida neile sünnipäevadeks paar raamatut, aga kuna sünnipäevad on neil alles sügisel-hilissügisel, siis ei jaksa jõuludest sünnipäevadeni oodata, et uusi raamatuid saaks. Muidugi, eks ma ise ka ei taha miljon korda üht ja sama raamatut ette lugeda (nkn peab neid lemmikuid korduvalt ette lugema), seega on minulegi, väga egoistlikult, hästi tähtis, et oleks valikut.

  • Meil on ka suuuuur raamaturiiul lastel. Raamatud moodustavad 50% hetkel nende riiulist :D

 7. näed ise ütled et pead ka end tagasi hoidma, aga ÕNNEKS RAHA seab mingid piirid, samas teed maha neid ameeriklasi kes lastele 900dollari eest kinke teevad. kui sa ka nii kõva raha teeniksid nagu nemad seal, siis ilmselt külvaksid ka oma lapsed asjadega üle. minu arust see auto, tööriistakomplekt ja liumägi on juba kõik suured asjad, mida on palju korraga saada

  • Jah, kui ma teeniks ränka pappi, siis ilmselt oleks ma neile tõesti mingi legokomplekti ka veel ostnud, aga no see oleks tõesti ka kõik, sest nagu ma ütlesin – liiga palju asju korraga pole ka hea. Parem paar suurt ja kestvat, kui sada väikest mõttetut vidinat.

 8. Eile õhtul just naisega mõtlesime, et mida oma lastele jõuludeks kinkida. Töö tempo hetkel nii kiire, et ei ole jõudnud oma pere peale üldse mõelda. Esimest korda oleme ka kingituste valimisega hädas. Nooremale veel legod – sest talle meeldib ehitada ja meil on hiiglaslik legode kogu juba. Kuid vanemale kingituse valimisel tekkis juba tõsine probleem. Ei taha midagi tavalist kinkida vaid midagi, mis arendaks ja oleks kasulik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.