Misasi see nüüd oli? Kuklavoldi ultraheli, ebameeldiv arst ja täielik segasummasuvila

Käisin täna siis ultrahelis, mis nagu mina aru sain, pidi olema kuklavoldi oma. Aga noh, seda see nüüd kindlasti ei olnud. Pigem nagu lihtsalt kontroll,e t ‘jajah, ok, laps on elus – palju õnne’.
Selle järgi on mul rasedust keskmiselt 12 nädalat + 3 päeva. Näitas ka 12+6 ja 12+5 jne. Peaaegu kaks nädalat rohkem, kui eelmise UH’i järgi. Aga keskmiselt siiski 12+3. Laps oli alguses tema mõõtmise järgi 6 cm pikk (ehk siis 12+6) aga, kui imestasin, et mul peaks olema alles 11+1, siis mõõtis uuesti ja sai 5,4 cm (12+3). Ma ei tea mitusada korda ta teda mõõtis seal. Ma ei saanud vapsee aru midagi.
Kui ma küsisin, et kas ta mõõdab kuklavolti ka, siis ütles ta mulle, et pole mõtet… Aga noh, see ehk siis sellepärast, et arst pidi mind saatma triple testile, vist? Ja see on vist täpsemgi nende downi jms riskide suhtes?
Aga no eriline tipp oli muidugi see, kui ta ütls, et ta ei saa lootemuna mõõta, sest see näitab nagu muna oleks väiksem, kui beebi ise. Mis pole mitte kuskilt otsast muidugi võimaliki… No ja sellist asja peaks siis tõsiselt võtma või?

Peale seda läksin üles korrusele arsti juurde edasi.
Esimene asi, kui kabinetti astusin, käratas arst mulle ”kellaaegadest tuleks ikka kinni pidada!” Ma suht jäin nagu soolasambaks ja kokutasin, et aga ise ta ei pannudki mulle mingit kindlat kellaaega, ütles vaid, et tuleksin siis, kui ultrahelis käidud… ”Asooo, siiis” vastati selle peale ainult.
Läksin siis edasi ja istusin toolile maha. Põhimõtteliselt esimese asjana küsis mu vanust, ja kui ma talle vastasin, siis hea, et ta silmad ikka pähe jäid. Ausalt, ma olen nii-ii väsinud sellest, et mind peetakse pooletoobiseks, sest ma olen noorem, kui enamus teisi emasid (no lugege edasi).
”No kuidas teil siis läheb ka?” ja eks ma siis rääkisin, et rahutud jalad piinavad jubedalt, magadagi ei saa, kuigi võtan magneesiumit ja vägagi palju. Apteekri sõnul liigagi palju ja tema soovitas mul arstile rääkida ja mingeid vereproove küsida, et kindlaks teha mis puudus mul olla võiks. Selle jutu peale ütles arst mulle muidugi, et kannatagu ma aga ära. Mida tema teha saab, kui ma juba võtan eleviti, kus on kõik vajalik sees? Hmmmm, ok siis. Ega jah, milleks ometi mingite proovide võtmisega aega ja raha raisata, et kindlaks teha milles probleem on, kui saab ignoda?
See kõlab juba täpselt sama idiootselt, kui see, kui ta mulle eelmise rasedusega ütles, et ma pean tupeseene ÄRA KANNATAMA. Ei no tõesti.
Siis võttis omast peast mingeid teoriaid ja lihtalt, ma ei teagi… Küsis, et kas mul iiveldas ka (kaal on alla läinud). Vastasin, et jah, veidikene küll. Ja siis hakkas tootma ”no siis on ju loomulik, et kui pidevalt oksendasite, ei saanud ehk vitamiinid imendudagi ja mida te siis tahate, ahh?” Kui ütlesin, et ma ei oksendanud, vaid ainult iiveldas, siis ainult möhhitas ja vahtis ekraani edasi…

Ja no kui ma hakkasin talle seletama, et see aparaat pani seal all vist segast, sest arst ei saanud lootemunagi mõõdetud, hakkas ta jälle põhimõtteliselt karjuma ”EGA SEE MINGI RAKETITEADUS EI OLE, EKSOLE?!” Ta nagu isegi ei viitsinud lõpuni kuulata, mida ma öelda tahtisn. Sel hetkel viskas mul tõesti üle ja oli tunne, et tõusen lihtsalt püsti ja kõnnin minema.
Tagatipuks sain veel selle eest ka sõimata, et ma pole rasedakaardil ära täitnud lapse isa andmeid…

Kui ta ütles, et kolme nädala pärast siis näeme, tahtsin ma küll naerma hakata ja ”tänan, aga tänan ei” öelda. Kahju, et ma
sellele arstile uue võimaluse andsin. Kahju, et mul pole siin ühtegi normaalse suhtumisega arsti, kelle juurde minna. Kahju, et mu eelmine arst enam siin kedagi vastu ei võta. Kahju, et ma pean nüüd Tartus käima hakkama. Kahju, et ma endiselt ei tea kui suur mu laps on.
See kaks nädalat võib lõpus mõjutada nii-ii palju! Kui ma pean näiteks minema esilekutsumisele, siis on kaks nädalat ikka meeletu vahe! Kahe nädalaga võib platsenta juba halvaks läinud olla, või siis täiesti vastupidi – jumala toores olla. Kui arstid arvavad tänu sellele ultrahelile näiteks lõpus, et mul on juba 42 nädalat täis, kuigi tegelikult on alles ehk 40, siis see tähendab, et nad hakkavad esile kutsuma, kuigi lapsel oleks veel mitu nädalat aega ise sündima hakata jne… See on absurd. Hommepäev helistan Tartusse ja panen sinna mingi aja. Soovitage mingit head arsti mulle, kes oskab muud ka teha, kui niigi mures raseda peale karjuda?

Ma ootaksin ikka arstilt, et ta kuulaks mind ja tunneks natukenegi huvi, kuidas ma end tunnen, otsiks probleemidele seletusi ja lahendusi, mitte ei käsiks ÄRA KANNATADA. Vot selline on siis Dr. Annemari Ojamaa!

Ja no selleni ma veel ei jõudnudki, et arstile rääkida, kuidas mul vahepeal juba praegu emakas kokku tõmbab. Või ma ei tea mis jama see on. Vahel, kui selili laman, siis on küll selline tunne, aga kuna emakas on veel piisavalt väike, siis on nagu raske aru ka saada… Selline pingutuse ja raskuse tunne… Ma ei oska seletadagi. Selles raseduse staadiumis pole see kindlasti normaalne! Ja no siis veel sellised selja- ja kõhuvalud, et eile ma näiteks ainult keerutasin ja siplesin öösel. Vahepeal käisin mööda maja ringi tuiamas,s est rahutud jalad tahtsid hulluks ajada. Mina või keset ööd jooksma! Aga noh, eks ma KANNATAN ÄRA. #absurd :D
 

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

41 thoughts on “Misasi see nüüd oli? Kuklavoldi ultraheli, ebameeldiv arst ja täielik segasummasuvila

 1. Uskumatu lihtsalt.
  Aga Tartus soovitan ma arstidest Aune Sillerit (olin oma kahe rasedusega tema juures arvel).Aga miks sa ämmaemanda vastuvõtule ei lähe? Üldiselt ju ämmaemand tegelebki terve raseduse aja sinuga :)

  • Nad olidki kahekesi seal, aga ämmakas oli tasa ja kirjutas midagi terve aja. :D

 2. Annemari Ojamaa on väga pädev ja hea arst, ei kujuta ette ka, miks teie omavaheline koostöö ei suju. Küllap selle taga mõlemapoolne tegur.

  Ja tahaksin küsida mida tähendab see lause: “Kahe nädalaga võib platsenta juba halvaks läinud olla, või siis täiesti vastupidi – jumala toores olla.””

  Mis on toores/halvaks läinud platsenta?

  • Ma ei tea :D Mulle eelmine kord seletati, et kui rasedus palju üle läinud, hakkab platsenta kuidagi “ära surema” ja ei anna enam lapsele vajalikku edasi. :D

  • Halvaks läinud platsenta on jah nö ära surema, veed muutuvad rohekaks, mille tagajärjel võib ka laps hukkuda. See on siis, kui rasedus üle kantud. Endal ka esimese lapsega see kogetud, õnneks saime õige ajal jaole, nö laps otsustas tulla , arstide poolest oleks võinud nädal veel olla aga kas siis oleks midagi päästa, ei usu. Keeruline see värk küll :) Aga Sulle edu, mina sinu asemel vahetaks arsti :D

  • Minul oli platsenda halvas läinud sünnitasin esilekutsumisega 38+6 nädalal ja pärast kui naidati platsentat oli nagu yks külg ara kuivunud ehk kui oleksin veel grillinud siis ei oleks laps enam toitaineid saanud ja igast jamasid juhtunud veel.

 3. Väga vist ei lohuta, aga sellega võib nii olla, et maailmas on fikseeritud suurus troppe arste. Kui üks selline sind pedereerib, siis tähendab see, et kusagil mujal on üks rase või mis veel hullem, mõni sünnitaja vähem, keda ta sel hetkel parajasti pedereerida saab.

  • Ma arvan, et asi pole enam magneesiumi puuduses. Kuigi see õli pidi jah väga hästi aitama. Järgmiseks katsetan vist ikkagi kaltsiumit. :D

  • Mina sinu asemel ostaks magneesiumihelbeid, need paned vanni, imendub kiiremini kui tegelikult tabletid. Minul soovitas massöör, kuna peale sünnitus kippusid põlved keset ööd jubedalt valutama. 1 kilone pakk maksis meie looduspoes 10 eurot ja põhimõtteliselt tuleks see terve pakk vanni panna, muidugi oleneb vee kogusest aga võib ka vähem panna, kuna siiski nii kallis. Aga kui seal vannis vedeleda, tunned kohe, kuidas lihased lõõgastuvad ja nii hea uni tuleb.

  • Ma pigem ostan seda õli, see odavam ja mugavam kasutada. Mul pole vanni ka nkn. :D

 4. Minu arst oli kliinikumis dr. Kadri Matt. Selline konkreetne, mitte ninnunännutaja, aga väga hoolas ja korralik. Mina olin väga rahul :)

 5. Mina ei tea ühtegi inimest, kes oleks Ojamaaga rahul. Mul ühel tuttaval keeras ta operatsiooni käigus midagi totaalselt tuksi, et kui ta läks Soomes arsti juurde, siis ta kaotas Ojamaa valeravi tõttu ühe munasarja.
  Teine tuttav on ka rasedana tema juures arvel ja samamoodi on segadus raseduse suurusega ja siis on ka veel kolmas tuttav, keda ta saadab pidevalt Tartu arstide juurde, kes midagi muidugi teha ei saa ja siia hädaldab Ojamaa oma patsiendile, et miks tema peab ravimi retsepti välja kirjutama, miks Tartu arstid seda ei tea.
  Sellepärast käin mina Sirje Kõivu juures. Lihtsalt super arst!

 6. Mina soovitan Tartus dr Margit Klaasseni, nii tore arst oli. Ja mul oli ka raseduse ajal igasugu muresid ning tema oli nii mõistev ja sõbralik. Tema praegune ämmakas mulle ei meeldi, minu raseduse ajal oli tal Kadi Elmers.
  Rahututele jalgadele pidid aitama ka magneesiumivannid või lausa sellest magneesiumipulbrist pasta teha ja jalgadele määrida. Minu ajal rasedate joogas paljud said sellest abi krampide korral.

 7. Minu ämmaemandaks Tartu Ülikooli Kliinikumis oli Sirje Kõvermägi. Olin ka noor rase, tema poolt mingeid halbu pilke ei tulnud. Ma olin temaga rahul, siis kui käisin ta juures ja praegu ka meenutan heaga. Kirjutasid, et ootad, et huvi tuntaks. Ta küsis iga kord, kuidas läheb ja ta polnud kunagi ebaviisakas, rääkimata karjumisest.

  • Kiidan ka seda ämmakat! Ma läksin tema juurde oma saksa keelsete raseduse paberitega, koos uurisime ja puurisime aga hakkama saime. Töesti väga tore ja söbralik naine. Mulle soovitas teda söbranna, kes ise ka ämmakaks öpib :)

 8. Kas Sul peale eelmist sünnitust kõhulihaseid kontrolliti? Kõhu- ja seljavalud võivad olla põhjustatud diastaasist (kõhulihaste lahknemine), mis tekibki just raseduse ajal. Ning kui enne järgmist rasedust neid harjutustega korda ei saa, siis võivadki olla tugevad valud.

  • Sittagi ei kontrollitud. Peale sünnitust käisin ju jälle selle sama Ojamaa juures. Ta jättis ju mulle ühe õmbluse saba ka sisse! Perearst veel lõikas pärast ära, sest ma enam ei suutnud seda kiskumise tunnet taluda. Ojamaa ütles, et see pidi ise ära sulama, perearst imestas, et see poleks leeklambi abiga ka ise sulanud…

 9. Kindlasti vaheta arsti !! Ja rahutute jalgade kohta oli endal ka see jama sai söödud magneesiumi aga aitas ainult kui külma veega jalgu pesta õhtuti enne magama minekut ja mingit kreemi sain ka arstilt mida võisin jalgadele panna.. Kui ise olin 36 nädalata rase leiti et lootevett liiga vähe.. Laksin siis arsti juurde kes siis mõõtis ja leidis et koik normis kui sealt ruuumist minema kõndisin ja neid andmeid vaatasin tundusod numbrid kahtlaselt väiksed selle raseduse kohta.. Natukese aja pärast jooksis arst järgi ja ütles et mõõtis minu andmeid kogematta eelmise patsiendiga.. Ja mina ei tea kas see isa andmed nyyd nii tahtsad on seal rasedakaardil.. Ise kirjutasin need andmed alles siis rasedakaardile kui läksin haiglasse esilekutsumisele .. Ja ei kysitud rohkem midagi isa kohta.. Kui ainult kui beebipakk toodi oli isa andmed seal :D

 10. Kui tahad Ojamaalt norm suhtumist, pead minema erakliinikusse. Seal naeratab küll kenasti ja vastab küsimustele ja puha :)

 11. Ma julgen ka soovitada Margit Klaasseni Kliinikumist. Noor ja sõbralik naine.
  Mina olin äe Häli Viilukas’e juures , samuti super inimene, ja tema saatis siis oma patsiendid 2-3 korda radesuse jooksul ka Dr. Klaasseni juurde äe vastvõtu asemel siis.

 12. Armas Lipsuke! Vaheta kindlasti arsti!! Rasedus on nii tore aeg ja jaga seda pigem mõne arstiga, kes sind toetab.
  Tartu arstidest ei sobinud mulle oma ülbe ja üleoleva hoiakuga Marit Kolk.

  • Vahetan-vahetan. Proovin esmalt ühte tasulist, ta lähemal mulle, kui Tartu. :D

 13. Issand jumal, mis kogemus. Ma oleks nad heaga kuu peale saatnud! Tartus soovitan ma Liis Järvat või Margit Klaassenit. Mõlemad on fantastilised arstid. Liis Järva oli raseduse ajal mul arst ja iga vastuvõtt oli tema, mitte ainult ämmakas. Kui midagigi oli, siis kohe saatis uuringutele jne. Igal juhul, teda julgen soovitada! Ta on noor, kuid konkreetne, samal ajal heatahtlik ja armas inimene.

 14. Ma tulin just ämmaka juurest, kes loetles mulle 4 põhjust, miks ma peaksin kiiresti imetamise ära lõpetama (rasedust 13+2, esimene laps 1a7k). Üks põhjustest on see, et väidetavalt võib imetamine tekitada emaka kokkutõmbeid, mis on varajases raseduses ohtlikud ja võivad põhjustada veritsust.

  Tartus on minu arst Kai Part, väga meeldiv.

  • Erinevatel arstidel on erinevad arvamused. Mulle öeldud, et see täiesti okei. Soovitan uurida välismaa saite, sealt saad ka infot. Kui ei taha lõpetada ja pole ka otsest põhjust, siis…

  • Aga sa ise kirjutasid ju et sul juba praegu tõmbab emakas kokku kas see siis ei võiks olla seotud? (“Ja no selleni ma veel ei jõudnudki, et arstile rääkida, kuidas mul vahepeal juba praegu emakas kokku tõmbab.”)

  • Ma jah sellepärast kommenteerisin selle emaka kokkutõmmete kohta, kuna sa mainisid, et sul need toimuvad. Arvamusi on jah mitmeid, mu arst ütleb, et imeta kaua tahad, ämmakas samas soovitab lõpetada :) Kahte korraga imetama ei plaani hakata, eks millalgi võtan lõpetamise ka ette.

  • Eks ma räägin arstile, kui kontrolli lähen. Nüüd pole jälle tükk aega seda olnud…
   Mina otseselt ei lõpeta Annu imetamist, aga kui ta sellele ise lõpu teeb, siis tehku. Praegu tundub, et piima jääb iseenesest vähemaks vms. Annu pole just väga õnnelik selle üle.

 15. Aga miks sa Põlvas Liivi Marani juurde ei lähe? Minu arust väga hea arst. Kiidavad ka teisedki :)

  • Paningi tema juurde aja nüüd. Ma enne ei teadnud tema olemasolust, aga üks sõbrants soovitas. :)

  • Maran teeb tihedat koostööd ka Tartu arstidega ja on üldse väga sõbraliku ja sooja olemisega :) Loodan, et Marani juures on parem kogemus :)

  • Kindlasti on. Pole ühtegi halba sõna kuulnud tema kohta. Eks see ole see, et kes maksab, see tellib muusika. :D

  • Ma käisin ka muidu üle 15 a tema juures, aga teist last oodates tahtsin Elite teenuseid proovida ja pidin Marani käest ühe paberi votma ja vot siis oli tal küll väga imelik suhtumine. Lausa mõnitab ja sellist üks proffesionaal küll lubada ei tohiks.

 16. Soovitan Tartus ämmaemandat – Marge Mahla. Väga arukas ja rahulik inimene, mitte iial ei ütle halba sõna, alati on valmis ära kuulama ja läbi arutama.

 17. Minu arust on kuklavoldi mõõtmata jätmine kuritegu! Ja seda juhtub nii tihti väikestes kohtades. Ma ei tõstaks jalgagi selliste soss-seppade juurde. Tema hakkab su puudega last hiljem kasvatama? Või kelle südametunnistusele see peaks jääma kui ühte olulist väärarengutesti ei tehta?
  Ma olen ise täpselt sama palju rase ja no lihtsalt vihale ajab!

  • Triple test tehakse nkn, see veel täpsem. Aga see mitu nädalat hiljem… Ma ei lähegi sinna enam.

 18. Lugesin alles praegu seda postitust.Ei saa mitte märkimata jätta,et raseduse ajal tuleb tõepoolest tupeseened ära kannatada,sest sellevastaste ravimite kasutamine on sel ajal vägagi mittesoovitatav (loe: keelatud).Kui ei tee just jogurtitampoone vms naturaalset.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.