Saadame õige selle Annu siit jalust ära – lasteaeda

Ma olen koguaeg täiesti kindel olnud, et ma ei pane oma lapsi enne 3-aastaseks saamist lasteaeda, kui selleks just väga mõjuvat põhjust pole. Kuidas ma selle pooleteise aastase põnni lasteaeda saata saan? See tundus kuidagi nii ränk – kuidas mu väike ‘beebike’ seal üksi, keset võõraid, ometi on? Ta on ju nii emme-issi laps ka. Eieiei.
Aga täna, peale seda, kui Annu oli mind järjekordselt täiesti viimase piirini viinud ja kõiki mu nuppe nii kaua vajutanud, et need lausa vedrud välja viskasid, tabasin end mõttelt – mis siis kui paneks ta lasteaeda? Kord kaks nädalas, pooleks päevaks? Tal on siin kodus nii igav ja sellepärast ta mind täiesti pööraseks ajabki. Aga ma ei saa ju temaga 24/7 tegeleda, kui üks teine kahejalgne kisakõri koguaeg vaid süles peesitada ja karjuda tahab.
Mu süda murdub iga kord, kui Annu mind mängima üritab vedada, aga ma ei saa midagi teha, sest käed on väikevenna hoidmisega hõivatud. Ja siis leiab Annu endale ise tegevust. 9 juhul 10st see tegevus mulle ei meeldi…

Lasteaias saaks Annu aga teiste lastega mängida ja sotsialiseeruda, ning ilmselt ka midagi uut õppida. Sega ma usun, et see võiks talle täitsa meeldida ja oleks meie perele hea vaheldus. Annule ju meeldivad väga teised lapsed, aga me pole endiselt leidnud sellist mängukaaslast, kes saaks pidevalt meiega kokku saada. Tean, et üks naine siin meie lähedal on, kel on Annust paar nädalat vanem ´poiss ja Joelist paar kuud vanem beebi, aga ma ei mäleta tema nime, muidu võib-olla isegi kirjutaks talle (mis siis, et see oleks MEGA imelik vist). Stalker alert, am I right? :D

Käisime täna kusjuures selle lasteaia mänguplatsil mängimas. Annu sai kohe ühe armsa plikaga jutu peale. Käisid seal käest kinni ringi ja lasid koos liugu, liumäe otsas tegid musi ka. :D

Enne mõtlesin ma, et miks peaks üldse lapse lasteaeda panema, kui ema niikuinii kodune on? Hoiab vaid asjatult kohta kinni – ehk sellepärast ei saa mõni ema, kel oleks väga vaja tööle minna, oma põnni aeda saata. Aga nüüd näen ma asja ka teise künka otsast… OK ma saan aru, et see kõlab praegu nii, nagu ma tahaksingi Annuka omal jalust ära saata, aga see tõesti pole nii. Jah, ma tahan närve puhata, aga ma usun, et see oleks win-win olukord meil mõlemale. Pluss  selle ”vaba ajaga” saan ma ehk ka Joeliga kuskil beebikoolis või -trennis käima hakata, nagu ma omal ajal Annuga käisin. Mingi võimlemise asi oleks väga hea, sest ma juba näen, et tal on ka lihaspingetega vist veidi jama…

Vaatasin kuidas kaks plikat seal mängukal, liivakastis mängisid ja vahetpidamata naeru kihistasid. No nad olid nii armsad! Ma soovin, et Annu leiaks ka endale südamesõbranna, kellega nõnda kihistada ja saladusi jagada. Pole midagi vahvamat, kui lapsepõlvesõbrannad. :)

Eks ma natukene kardan ka, sest see oleks ikka suur samm ja ma ei tea kas me oleme ikka valmis selleks. Aga eks ole näha – kui Annu väga kurvastama hakkab ja see talle ikka ei istu, siis ma ei sunni. Pole ju vajadust. Lihtsalt mõtlen, et lasteaed võiks talle hea ja lõbus olla, miks mitte siis proovida? See aitaks tal kindlasti enesekindlust koguda (mitte, et seda tal puudu oleks) ja ehk ka iseseisvamaks saada. Koha saamisega ei tohiks igatahes raskusi olla, väikelinna rõõmud.

Seega ma mõtlen, et ehk homme helistangi ja uurin mis ja kus ja kuidas. Ma ei tea ju lasteaia teemadest mitte midagi, olen kõik selleteemalised jutud endast mööda lasknud, sest arvasin, et niipea ma kedagi lasteaeda ei kupata. Mida peab üks lasteaialaps üldse oskama ja millega ise hakkama saama? Ja kuida seal tema allergiatega saama hakkab? Ma ei taha nagu eriti uskuda, et talle mingit erimenüüd tegema hakataks, sest ta ei tohi ju piima ja tomatit süüa. Toitumispäevikut nad ka vaevalt seal pidada saavad/viitsivad… Aga OK, eks ma homme helistan ja uurin ja saan targaks.

Aga mida teie arvate, kas tasuks proovida? Kui vanalt teie laps lasteaeda läks?



 

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

26 thoughts on “Saadame õige selle Annu siit jalust ära – lasteaeda

  1. Usun, et see on hea mõte proovida!
    Kuna oled ise kodune, siis ei pea Annuke ju igapäev, pikki päevi seal veetma. Kui näed, et stress tal peal, saate väikese pausi teha.
    Meie väikelinna lasteaias arvestatakse küll laste eripärasi toitumises. Minu piiga ei joo piima, keegi ei käsi ka. Samuti olen kindel, et allergiaid tekitavaid toite talle ei pakuta, nii palju ju tal neid pole ka.
    Minu teada, polegi miskit mida nad nii väga nõuaks. Kui oma tütart korra 2-aastasena aeda harjutasin siis olid mitmetel veel mähkmedki all, aga seal enne õue ja magama minekut kollektiivne pissimine, usun, et enamus lapsed said kiirelt mähkmetest vabaks.
    Ja veidike sinu blogi põhjal aimu saades sinu põhimõtetest, siis vaevalt hakkab Annu seal e-r 08-17.30 olema, esimene aasta võikski see olla tema jaoks tore koht, kus saab mängida.

    • Seda ma mõtlesingi, et paaril päeval nädalas ja poolikud päevad, mitte, et kohe täislaks. Siis ta flipiks kindlasti ära ja ei tahaks näha ega midagi kuuldagi sellest lasteaiast. :D

  2. Läks lasteaeda 2a 11k ja kui väiksemad mured kõrvale jätta, siis positiivset on siiani ikka rohkem. Eelkõige just see, et lapse energia kulub nii palju paremini ära, et kodus on ta hulga rahulikum kui varem. Peale meeleolukat lasteaiapäeva pole nähtavasti jaksu ega viitsimist, et lihtsalt enda meelelahutuseks tüli norida ja pahandusi genereerida. Aa ja ma ise suudan ka tema tujude jms-ga paremini toime tulla, kui seda asja on ainult õhtul mõni tund, mitte all day every day. Olen nüüd palju kannatlikum tänu sellele, et me päev läbi ninapidi koos pole.

  3. Meie proovisime last kaheselt aeda panna. Kohe kuidagi ei tahtnud sinna jääda ja oli minu küljes kinni. Nüüd aasta hiljem läheme uuele katsele. Nüüd laps tundub valmis olevat kõigeks selleks. Esmaspäeval ongi esimene päev. Ise räägib küll, kuidas läheb sinna ja isegi lubas tuttu jääda. Vaatab mis saama hakkab. Loodan, et talle nüüd meeldib.

    • Ma vaatan ka selle järgi kuidas ta käituma hakkab. Kui ikka ei taha, siis ei taha. :)

  4. Minu laps praegu kaheaastane ja läks pool aastat tagasi hoidu. Algul nuttis kuni ma uksest välja läksin ja paar nädalat ei maganud seal. Nüüd täiesti harjunud, tahab väga minna, sest tal sõbrad seal. Vabadel päevadel küsib ka hoidu ja hommikul tahab jooksuga rühma minna ja õhtul ei taha koju tulla. Käib kolm päeva nädalas. Kodus tal väga igav, kuigi käime mänguväljakutel ja mängin temaga nii palju kui ühekuuse lapse kõrvalt võimalik. Mina soovitan panna Annu lasteaeda.

  5. Minu jaoks ongi see täpselt esimese lapse karm saatus, et saadetaksegi eest ära :( nii pisikest ma lastesõime ei paneks sest reaalselt pole tal selleks ju vajadust. Vajadus selleks on sinul. See võib karmilt kõlada aga nii see paraku hetkel näib!
    Ja enamikel kodustel emadel on see jutt, et kaheks päevaks nädalaks aga reaalsus on midagi muud :D

    • Öige, ka emal on vajadused. Olla puhanum, vaimselt ja fyysiliselt tervem.
      Ikka vöiks juba harjutada

  6. Mina ei näe Annu lasteaeda minekus küll midagi halba. Jah, algus ei pruugi lilleline olla, kuid õhtupoolikutel on sul kindlasti rohkem kannatust temaga maid jagada ja milline laps ei tahaks veidike puhanumat ema.
    Mul sünnib mõne kuu pärast teine laps ja hetkel harjutan vanemat sõime, hommikul läheb nutuga, aga rahuneb ja päeval pidi tubli laps olema. Plaanime 3-4 päeva nädalas ikka viia teda ja peale und järgi minna. Ei ole see kõik kindlasti lapsele lihtne, aga no närviline ja surmväsinud ema on ka väga kurb lugu.

  7. Proovida tasub ikka. Seda enam, et ta ei hakka seal iga päev pikki päevi olema. Harjutamise perioodil ehk võiks pisut sagedamini kohal käia.
    Ja pealegi, kui on näha, et asi ikka ei suju, saab pausi teha ja mingi aja pärast uuesti proovida.

    Lasteaedadel on erinevad nõudmised, soovid, ootused. Aga laps ei pea kohe kindlasti oskama ise riietuda ja nii pisikeste puhul on ka mähkmed veel ok. Kuigi suund on sinna, et nad õpivad ise riietuma ja potil käima (kambavaim teeb imesid!) . Ainuke nõue, et peab oskama ise süüa, mida Annu ju teeb :)
    Kui laps keeldub söömast, siis ikka motiveeritakse teda sööma. Ja kui ükskord ei söö, siis teinekord ikka sööb. Taaskord kambavaim :D

    Allergeensete toiduainetega on nii ja naa-kui palju konkreetne lasteaed on nõus vastu tulema. Kas nad on nõus ise midagi asendama või tuleb endal viia (või siis kombineerides mõlemat varianti). Meil oli lasteaed nii vastutulelik, et kokad nt keetsid mõnedele lastele eraldi ilma piimata putru. Piima allergi puhul ongi vast kõige keerulisem hommikusöök. Lahenduseks võib olla see, et Sa ei pane Annut hommikust sööma, vaid viid ta lasteaeda peale hommikusööki.
    Kõik on läbirääkimiste küsimus. Leian, et pole raske jälgida, et laps ei jooks toidu kõrvale piima või ei sööks tomatiga salatit.
    Toidupäevikut nad tõesti ei jaksaks pidada (tegelikult on lasteaias väga palju paberitööd). Küll aga on lasteaias rühma stendil ja ehk ka kodulehel olemas nädala menüü. Sealt saab vaadata, mida üks või teine toit sisaldada võib. Meil suhtles kohandatud menüüga laste vanematega maj.juhataja, kes siis andis teada, kas kokad saavad midagi asendada või tuleb endal viia.

    Ja lõpetuseks üks mõte, millega ennast enne lapse lasteaiaga harjutamist harjutada võiks: esimesel aastal on lapsed väga sageli haiged. Ei kirjutanud seda mitte hirmutamiseks, vaid see lihtsalt on nii.

    Vabandan ülipika kommentaari pärast :D Loodan, et oli kuidagi abiks!

  8. Töötan toitlustusettevõttes, milles toitlustatakse ka lasteaedu. Allergilise lapse puhul teavitatakse meile, mida süüa ei tohi ja meie asendame need ained siis muuga. Nii et jah, meil tehakse küll erimenüü ja tegelikult pole see nii keeruline, isegi piimaallergiku puhul.

  9. Kui võimalust on panna ja aed ka lähedal, igaljuhul.
    Tibu on ju nii aktiivne ja saab ju omavanustega mängida/möllata.
    Tublid olete!

  10. Toitumispäevikut saad ise pidada, nädalamenüü on lasteaias olemas ja sealt siis paned kirja, mida söödi. Allergikutele antakse piima asemel vett näiteks ja kui on näiteks apelsin magustoidu juures, siis neile lastele tellitakse mingi muu vili, mis neile sobib.
    Väga high-level allergikutel toovad mõnikord vanemad ise ka ühte-teist lapsele söögiks kaasa, kui ei saa kuidagi kohandada lasteaia pakutavat, Annu vist nii advanced levelil ei ole?

    • Õnneks ei ole jah tal neid nii palju, aga teised saavad piima ja temale antakse vett, siis paneb RAUDSELT kisama. :D

    • Lapsed on väga erineva käitumisega, kui nende ema pole lähedal. Ma kahtlen, et Annu lasteaias selle peale kisama hakkaks.

  11. Mul just plika lasteaeda harjutamine käsil. On küll vanem kui Annu (minu oma 2a7k) aga parim otsus mis teinud olen. No kaks nädalat nüüd seljataga ning laps läheks oma aruga nädalavahetusel ka aeda. Talle nii meeldib. Ja juba kahe nädalaga on iseseisvumine näha. Muidu pidi kogu aeg riietumisel aitama ja ta isegi mitte eivaevunud proovima seda ise teha vaid ütles, ei oska. Nüüd aga sikutab riided mul käest ning kisab “mina saan ise, ise oskan”.
    Kolm päeva on nüüd lõunauned ka aias maganud ning kasvatajad vaid kiidavad kui tublisti magama jääb jne. Kodus panen teda vahest tund aega magama.
    Mul plika küll mähkmevaba aga usun, et aias saavad mähkmelapsed suht ruttu mähkmest lahti. Kambavaim on suurim õpetaja.

    Nagu sa tead siis oleks mul ka olnud võimalus plika kodus edasi hoida aga usun, et see oleks meid mõlemaid hulluks ajanud ? laps oleks igavusest hullunud ja mina tema igavusest korda saadetud sigaduste pärast ?

    Täiskoormusel ta siiski käima ei hakka ☺

    • Su plika ikka tunduvalt vanem ka, ning ehk sellepärast ka lepib paremini. Aga eks ole näha kuidas meil läheb. Ma praegu mõtlen, et see oleks talle hea vaheldus ja saaks teistega mängida, aga kui ta ikka ei lepi seal, siis ma ei hakka sundima ja ala teda sinna nutuga jätma. :)

  12. Mina olen lasteaias töötanud ja endal on 1,5a laps ja alati mõelnud ka, et minu laps sõime ei lähe. ja ausalt öeldes, ma kohe üldse ei näegi, kuidas see hetkel temale kasulik oleks(mul oleks aga küll, saaks rahulikumalt tööd teha :P). Küll aga panen ma ta ilmselt veidi varem, kui plaanisin, ehk siis ilmselt harjutama järgmise aasta sügisel, kui ta on 2,5a. Praegu on juba näha, et väga seltskondlik laps ja tahab ja meeldib teiste lastega koos olla, aga mul on siin sõbrannasid, kel sama vanad lapsed ja igal nädalal saame kokku ja sügisest hakkame laulmas-võimlemas ka käima ja usun, et sellest on küll ja veel nii väiksele lapsele. Ja tegelt minu põhiline kaalutlust mitte panna nii väiekst hoidu/sõime on see, et mul ei ole ei aega, tahtmist ega viitsimist tegeleda nende haigustega, mis sealt paratamatult tulevad. ja nii väike laps, kes kõigest hästi veel arugi ei saa, on eriti vastuvõtlik.
    Samas sul vist Annu saab juba 2 ka kohe varsti? Kui sa tõesti viid teda paaril päeval nädalas pooleks päevaks mängima(ma soovitaks tegelt isegi und last magada, saad puhanud lapse aiast, mitte unise, pahura ja emotsioone täis lapse), siis ma ütleks küll, et lase käia ja loomulikult proovi, aga ka minu kogemus on näidanud, et just kodused emad on lasteaiast rohkem sõltuvuses kui töötavad emad :P Ja paarist poolikust päevast saab õige pea pea 5x nädalas 7.30-18, sest lapsel on ju kodus igav ja lastesõimes ta areneb.

  13. Nagu eelpool öeldud siis allergiad küll aias käimisel probleemiks pole. Täidad kohe alguses ankeedi lapse allergiate ja erivajadustega ning lapsele tehakse vajadusel erimenüü või korrektiivid toitudes.
    Ma arvan ka, et 2-aastase lasteaeda panemine sotsialiseerimiseks nüüd küll mingi patt pole. Eriti veel kui plaanid seda vaid paar korda nädalas ja lühikesteks päevadeks. Rumal mõte oleks see siis kui sa koduse emana viiksid lapse aeda igapäevaselt pikkadeks päevadeks (Kahjuks tean sellist kodust ema, kusjuures lasteaialaps on tal ainus laps. Ehk siis 2-aastane on pikad päevad aias ja ema samal ajal kodus….)
    Kui laps on ise suhtlemisaldis siis oleks patt jätta teda ilma omavanustega suhtlemisest ja mängimisest. Aias on ju veel muusikatunnid, meisterdamine jms…

  14. Kui teie lapselon allergiad teatud asjade vastu siiis tuleb sellest lasteaeda teada anda ja viia vastavpaber siiis saab ta vastavat toitu.:)

  15. Nt Saku ühes lasteaias oli (ilmselt on tanapaevalgi) siiski igale allergikule erimenüü. Köögi seinal oli nimekiri lastest kes mida süüa ei tohi. Ja selle järgi tehti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.