See tüütu maailmaparandaja minus

Huvitav kas ja millal läheb mul üle see faas, et kui ma internetiavarustes lauslollust näen, tahan ikka sõna sekka öelda… Mulle käib juba endalegi närvidele, et ma pidevalt mingitega kemplen ja üritan neid ”õigele teele” juhatada.

Näitena saan tuua kohe ühe facebookis pesitseva kuulutuse, kus müüdi viie euroga Babybjörni kõhukotti. Et nüüd kõik lapsekauged inimesed ka aru saaks, siis too BB kott pole ergonoomiline, st see pole parim valik lapse kandmiseks. Kõik ”kandmisvahendid”, mis näevad välja nagu all pool olevatel piltidel, ei ole hea valik, sest kogu lapse keharaskus langeb tema jalgevahele ja kõva seljaplaat ei lase lapse seljal võtta talle omast kumerust. Taoline kott pole absoluutselt hea ka lapse kandjale, sest kogu lapse raskus on õlgadel, mitte puusadel, nagu ergonoomiliste kottidega. Õlad hakkavad paari minutiga valutama.

Last kandes peab lapse jalgadest ja pepust moodustuma M täht, ehk konna asend. Laps peab olema toestatud põlvest-põlveni. See on kõige mugavam ja parem viis nii lapsele kui ka vanemale. Head on näiteks Tula, Ergobaby ja Lilliputi firmade kotid.

Kuidas veedaksid sina oma tunni? Kas mõnusalt toestatult, või jalad rippus nagu surnud konnal?

Lisan siia veel ühe, minu arvates huvitava pildi, kus on välja toodud kandekoti seljaosa lõppemise kõrgused.fb_img_1500148481242-1

Õgh, ühesõnaga. Müüdi ühte sellist BB kotti ja muidugi tuli keegi ja julges öelda, et see pole eriti hea valik, ning pigem tuleks vaadata ergonoomiliste kottide poole ja vajadusel abi otsida ”Lapsekandmine (kandelinad, -märsid, -kotid jms)” grupist. Igati viisakas ja ilus kommentaar, et vältida mõne ‘mitte nii teadliku’ ema halba valikut (me kõik oleme kord need ‘mitte nii teadlikud’ lapsevanemad olnud!). Ja oh sa püha issand, kus siis lennati peale nende BB kottide austajate poolt. ”Sellist asja tuleks öelda postkastis, et postitajal piinlik ei oleks!!!” – siis jõuakski see info vaid ühe inimeseni, antud kommentaariumist aga võivad vajalikud teadmised saada mitmed lapsevanemad. ”Mina küll kandsin oma last sellises kotis ja pole tal häda midagi!” – sorri, aga see on umbes sama hea, kui öelda, et ‘mina küll suitsetasin iga päev oma lapse juures, aga näe, pole tal häda midagi!’, ühesõnaga, psõõõõh, sorri, see on lauslollus! ”Isegi Rootsi printsi ja lauljanna Pinki lapsi kantakse BB sarnaste kottidega!” – see on ehe näide sellest miks mitte uskuda kõike mida sa näed. Kuulsus pole Jumal, et tema valikud alati õiged on. Ma võin oma vasaku jala panti panna, et kui nad teaksid, et see pole tegelikult väga hea, ei kannaks nad oma põnne nii.

Mina lõpuks tõstsin käed üles ja lahkusin vestlusest, sest minu, kui teadlikuse tõstja, ülesanne sai tehtud. Edasi tehku saadud info põhjal igaüks omad järeldused.

Kui rahakott ei hakka peale uuele Lilliputile või Tulale (sada ja rohkem euri umbes) ja hetkel ei leia ka järelturult midagi, siis tasuks pigem vaadata kandelinasi. Neid on võimalik juba paarikümne euroga saada ja need on igatahes etemad, kui mõni BB jms kott. Sidumine võib tunduda alguses hirmuäratav, aga tegelikult on see imelihtne. Youtubes on palju õpetusi erinevateks sidusteks ja too lapsekandmise grupp, mida ma ka juba siin maininud olen, on alati valmis uusi liikmeid vastu võtma ja algajaid abistama. Kui grupis küsida ei julge, siis ma usun, et Life at lucky 13 blogija Berit on ka nõus teid aitama. Ta on minu silmis üks lapsekandmise jumalannadest. :D

Teine teema, mis mind koguaeg käima tõmbab on turvatoolid ja -hällid. No sorri, kui ma näen ”turvatooli”, mis on ilmselgelt eelmisest sajandist ja umbes kolm korda vanem, kui normaalne oleks, siis ma ütlen midagi. Ma lihtsalt ei suuda vait olla! Isegi, kui ma peale seda saan sõimulaviini kaela. Äkki postitaja ei tea veel sellist olulist infot või äkki jääb just tänu minu kommentaarile üks selline saurus tool ostmata ja ühe lapse elu saab päästetud? Nagu ma umbes miljon korda öelnud olen, turvavarustus on elulise tähtsusega! See ei ole mingi naljaasi. Ma iga jumala päev mõtlen sellele, mis oleks võinud juhtuda, kui minu lastel poleks tol, pea kaks kuud tagasi juhtunud õnnetuse päeval, head toolid olnud. Siiani hakkavad käed värisema ja nutt tuleb kurku. Mis oleks minu väiksest Joelist järgi jäänud, kui ta oleks olnud NSS (nägu sõidusuunas) toolis või mis oleks juhtunud, kui Annu oleks sõitnud oma vanas ja aegunud toolis? Ma ei taha mõeldagi.

Ausõna, ma käin nüüd avatud silmadega ringi ja võib vast öelda, et lausa vahin teiste inimeste turvatoole ja -hälle. Oiii kui mitu korda olen näinud imetillukesi lapsi NSS toolis, paksude talveriietega lapsi turvatoolis ja -hällis, või lihtsalt vägaväga valesti valitud toole, mis on lapsele kas suured või väiksed või lihtsalt valesti paigaldatud (turvaHÄLL näoga sõidusuunas!!!). Paar korda olen ka juurde astunud ja juttu teinud. Aga alati ei ole ju julgust või aega või jumal teab mida, et sellist juttu puhuma minna. Mõtle kui hea oleks siis näiteks kojamehe vahele üks tark flaier poetada? Okei, see on juba ehk veidi üleliia arulage, aga noh…kuidagi peab ju inimesteni jõudma. :D

Ma olen tõmmelnud lugematul arvul inimestega, soovides neile head teha, aga noh, see on vist inimloomuses, et kui keegi midagigi natukene teistmoodi ütleb, mis sinu mõtetega ei ühti, tuleb vastuseks rünnak. Võin näiteks tuua mitmeid ja mitmeid vestlusi käimistoolide, hüppekiikude, tittedele soola andmise, poes müüdavate loomatoitude kahjulikuse* ja ma ei tea mille näol. See ei ole minu arvates asi millel on kaks külge. Sellistel juhtudel lihtsalt ongi ‘õige’ ja on ‘vale’ valik. Sorri, aga nii on.
Või noh, okei. Minagi olen oma last käimistooli pannud, aga siis ta juba hoidis end ise püsti, ning tegi samme, mitte ei olnud 5-kuune lödi makaron, kel on umbes-täpselt null võimalust end ise normaalses asendis hoida.

*Btw, isegi kliinikutes müüakse halba loomatoitu. Näiteks palju reklaamitud Royal Canin sisaldab ka teravilja. Hea kassi- ja koeratoit on teraviljavaba ja võimalikult suure liha sisaldusega (25 ja enam protsenti). Teraviljavabu kuivtoite tuleks eelistada ka merisigade, jäneste jms näriliste toitmisel, sest teravili paisub kõhus ja võib tekitada gaase, millega loomakesed hästi hakkama ei saa.
Kui ma väike olin, oli meil kass Kaisa, kes sai pidevalt Kitekati krõbinaid. Ühel hetkel hakkas ta aga oma toitu välja oksendama. Lõppkokkuvõttes oksendas ta verd ja suri ära… Poe krõbinad on nagu rämpstoit inimestele – loomulikult maitseb ja mõni elabki seda süües sada aastat, aga mõni teine läheb paksuks ja/või sureb maha. Kas sa oma last söödaksid vaid friikate ja viineritega? Aga miks siis oma looma nii toita… Toon siia alla näite mida sisaldavat näiteks toidupoes müüdavad Purina, Whiskas, Kitekat jms. Kus on reaalne liha?

Ühesõnaga, see maailmaparandaja minus on ilmselt paljudel närvi mustaks ajanud, aga ma tahaksin uskuda, et ilmselt on see ka paljudele head ja ehk isegi elupäästvat infot jaganud. Mul on kirjeldamatult hea meel aina rohkem ja rohkem näha teadlike inimesi enda ümber. Aina tihemini avastan kommentaare avades, et minu ”targutavat” kommentaari polegi vaja, sest keegi on juba kõik vajaliku öelnud. Ma tahaksin teid kõik nii kõvasti kallistada, et te ei karda jagada olulist infot ning vahel ka sõimata saada. Kui kasvõi üks inimene saab sealt vajaliku info, on kogu see sõim ja kemplemine end kuhjaga ära tasunud!

P.S, tean, et see on paras bitch postitus ja ma kõlan nagu ”I know it all” ning ma tõesti loodan, et see kedagi väga ei haava, aga noh, sorri, not sorri. Ja ei, ma ei ole mingi ideaalsuse musternäidis. Ka minu lapsed söövad vahel krõpsu ja kalapulki, ning joovad mahla. Nad käivad suvel enamasti ilma mütsita ja müravad külmas vees. Appi, kus on lastekaitse, eksole. Ka minu kassid sõid hiljuti veel RC + odavaid poe krõbinaid, aga nüüd, kus ma tean mida need sisaldavad (või õigemini ei sisalda), ma neid enam ei osta.

Comments

comments

38 thoughts on “See tüütu maailmaparandaja minus

 1. See ” Mina oma lapsele küll andsin” (krõpsu, kommi, jäätist, kohupiimakreemi 2-kuuselt, coca-colat lutipudelist, you name it…) “ja pole tal häda midagi” on üks klassikalisemaid/lollimaid vabandusi, mida ma kuulnud olen. Ma lugesin just ühe teise blogija kommentaariumi ja sea ltaoti rinnale, et alla 3-aastased krõpsu söövad ja et pole neil häda midagi. Praegu jah ei ole, aga tulevikus? Ühesõnaga mingi osa vanemaid kahjuks ei mõtlegi või kardavad tunnistada, et eksivad ja seega ka kardavad end muuta või ma ei tea… mõttetu tuuleveskitega sõdimine ühesõnaga kahjuks tihti.

 2. Ütle mulle palun kus ma leian selle turvahällide crash testide tabeli? :D Mul on siuke tunne juba et ma nägin unes et selline asi üldse eksisteerib :D
  Ja jumala eest jätka selle maailmaparandamisega :D Jube kasulik kui oluline inf igalt poolt näkku peksab, lõpuks peavad need viimased kangekaelsed ju ka aru saama siis :D

 3. Millist toitu Sina oma loomadele annad?
  Kassidel peaks lihasisaldus olema koguni 100% lähedal, sest kass on puhas karnivoor ehk lihatoiduline. Heas koeratoidus võiks lihasisaldus olla ~70%. Lisaks sellele on loomulikult oluline ka värske ja kvaliteetne tooraine. Soovitan samuti enne poodi tõttamist väheke uurimistööd teha, et oma loomadele (ja lastele :)) parimat pakkuda.

  • Jah muidugi, see 25% on minimaalne, nagu lugesin ja lisaks krõbinale tuleks niikuinii anda ka puhast liha. Kasvõi vahelduse mõttes.
   Minu omad söövad hetkel toor- ja spets neile valmistatud kodutoitu. :)

  • Mida sa mõtled “spets neile valmistatud kodutoit” all? Krõbinaid üldse ei anna?

  • Ilma soola ja maitseaineteta toit. Koerale riis lihaga jne. Kassid sõid täna näiteks broileri südameid. Ma alles uurin ja loen õige kodutoidu kohta. Krõbinaid hetkel saavad minimaalselt, sest need on need jurad krõbinad, mis midagi ei anna. Uuel kuul saabuvad kvaliteetsed krõbinad kõigile, siis on kergem see toidu teema.

  • Tegelikult kõige parem ongi toortoit või loomadele isevalmistatud kodutoit. Ka kõige kvaliteetsemates (nt orijen) krõbinates on tooraine kahtlase väärtusega.

  • Okei. Siis võibolla mõtekam üldse sama teekonda jätkata ja kõik need kallid krõbinad ostmata jätta… aga samas ma kardan, et nii ei oska ma neile kõike vajalikku pakkuda. Näiteks mu kassid ei söö tavalist hakklihagi. Hästi lähevad peale vaid kana saadused…

  • Tegelikult see on hästi lihtne. Koeral on vaja proteiini (min 40% – kana, kala, pigem valge liha, muna), süsivesikuid (10% riis nt), juurviljad (ma ostan külmutatud juurvilju pakis, lihtne ja mugav, u 50%) + kaltsium (nt munakoored), õlid peaks lihast kätte saama, ma karvavahetusperioodil lisan oliiviõli. Veterinaaride koostatud retsepte on internet täis, põhiline on kana, riis ja juurviljad. Minu kolm koera (kellest üks allergik) on pärast kodutoidule üleminekut rõõmsamad, tervemad ja energilisemad (ja enne kodutoitu said nad kõige kvaliteetsemaid krõbinaid, orijenis vist 90% liha).
   Kasside puhul on sul õigus, suht 100% liha.

 4. kasutan juhust ja mainin täpselt samal põhjusel, et axkidi toolide turvatestide tulemusi vaadates ma neid just headeks ei nimetaks. vb see uus mudel on muidugi maagiliselt heaks saanud, aga kuni turvatestid seda ei kinnita…

  • Küsisin targematelt üle ja mulle öeldi, et ADAC testis läks tal hinne alla kasutusmugavuse pärast, samas Rootslaste ülikarmi Plus testi läbis ilusti. Seega alati tasub vaadata ka täpsemalt mille eest midagi tool saanud on. :)

  • et erinevaid aspekte hinnatakse, ma tean jah, nt öamtc toob isegi välja numbriliselt, mille eest kui palju punkte anti. seda plus testi uurisin ka, aga see keskendub ainult front crashile ja seda saabki vaid sss tool läbida.
   kui nüüd keegi vaid ütleks mulle sss tooli, kuhu ülemeetrine ka sisse mahuks, ma oleks üsna rahul:P

  • Ahsoo. Vot kõiki neid aspekte ma tõesti ei tea ja oma Axkidi võtsin ma ka pmt targemate soovitustel, sest pidavat olema head tulemused ja üks vähestest toolidest, kuhu mahub laps kuni 120cm. :)

 5. Tean ka selliseid inimesi, kes kunagi ei taha eksida ja alati vaidlevad, sest eksimuse tunnistamine oleks liiga palju nende jaoks.
  Tahtsin turvahällidega seoses ammu sinult küsida, aga nüüd kui jälle blogisid sellest, siis teemasse :D. Kas hällidel “aegub ära” ka sisu? Need kangast osad/polsterdused? (Küsi, oled korra rumal, kui ei küsi, siis alati :D).

  • Otseselt ei aegu, sest see ei ole penoplastist ega plastmassist, mille omadused selgelt muutuvad ja ka nätavad võivad olla. Mõnikord on nt beebisisu kellelgi kuskile ära kadunud, siis pmt pole ka hullu kui keegi oma aegunud tooli beebisisu annab. Laps Turvaliselt Autos MTÜ.

 6. Ma lihtsalt teadmatusest küsiks, et miks ei tohi talveriietega last turvatooli panna? Omal lapsi küll ei ole, keda turvatooli panna, aga hakkas huvitama. Rihmad hoiavad neid ju kinni ikka või on asi mugavuses?

  • Ei ole asi mugavuses. Kui on avarii ja laps on turvavarustuses üleriietega, siis riided annavad nii palju järgi, et laps lendab trakside vahelt välja. Avarii olukorras ju rakendub meeletu jõud, mis last rebib. Näitena võiks kohe tuua selle, et pane laps tooli (ok, sul pole, aga ikkagi) talveriietega ja pinguta rihmad. Nüüd võta ta sealt välja rihmasi lõdvaks laskmata (no ainult klõpsust lahti ühesõnaga), eemalda lapsel üleriided ja pane ta tooli tagasi ning kinni samas olekus rihmadega, mis siis olid kui laps oli toolis üleriietega. Kas julgeksid selle tooli nüüd tagurpidi omale peakohale tõsta? :D
   Ühesõnaga, riided annavad vetrumiseks ruumi, isegi kui sa kõvasti pingutad.

  • Samal põhjusel soovitatakse talvel autoga sõites jope ära võtta – paks jope/mantel ei lase turvavööl sind turvaliselt kinni hoida.

 7. Siia juurde selline jutt. Heast turvahällist/-toolist üksi on vähe tolku. Enamus inimesi ei pane laps sinna õigesti kinni. Tuuakse igasugu põhjuseid (lapsel ebamugav jne). Mina tõmban oma tited alati rihmadega ülikinni (hea et hingamisruumigi jääb :D). Mitmed, kes on seda näinud, arvavad et ma piinan oma lapsi. Kusjuures rihmade kinnipanekuks ma pean tooli põlvega toetama ja ikka mitu korda tirima, et oleks kinni (kinni siis minu moodi ikka :D). Suurem osa lapsi (minu tutvusringkonnas) sõidab aga nii, et nad võik sealt rihmade vahelt lihtsalt välja tõsta. Avarii korral lendavad nad sealt nagu pudrukuulid. Mul pole küll kõik toolid lastel tutikad (suuremate omad rändavad väiksematele), aga vähemalt on nad õigesti toolidesse aheldatud. A sellest kinnitamise teemast võiks ka laiemalt rääkida + illustreerida piltidega reaalsetest olukordadest ;)

  • Rihma ja lapse vahele tohib mahtuda vaid kaks sõrme, kõik mis üle selle jääb, on juba ohtlik.
   Mõte on hea, aga hetkel mul endal polegi toole ega hälle kus pilte teha. :D

  • No ma just üks päev proovisin. Mul ei mahu lapse ja rihma vahele ühtegi sõrme. On vist jah veits tugevalt kinni ? ? Proovisin siis seda 2 sõrmega varianti ka…mu meelest oli liiga lõdvalt ? Lapsepiinaja ?

 8. Tean mida sa tunned,püüdes maailma parandada. Ka mina saan pidevalt sõimu ja sõdin kellegagi. Mind nimelt ärritab tohutult kui inimesed ei anna oma kassidele koertele kvaliteetset toitu ning lasevad loomadel lihtsalt arutult sigida. Millegi pärast ei peeta endiselt kasside\koerte kastreerimist normaalseks kuid hiljem nende poegade surmamine on igati ok.

  • Kastreerimine ja steriliseerimine maksavad, süütute elude võtmine on aga tasuta… võeh.

 9. Ma iga kord tahaks ka suunata neid inimesi kui ma midagi sellist näen, aga mul vist pole veel piisavalt paksu nahka ja ma lähen ise enne närvi nende rumalate vastuargumentide peale. Piisas mulle nendest “tuuleveskitest” , kellega ma oma beebigrupis “vaidlesin” turvahällide teemal. Kõhukottide teemal pole hakanud veel sõna võtma kuigi tahaks küll teinekord. Mulle meeldis Beriti lause kuski, umbes et kõik algab endast, et kanna ise õigesti ja postita pilte ning kirjuta juurde kui hea ja tore see on (mida see ju ongi). Ma ise kirjutan ka praegu postitust oma nö teekonnast lapsekandmisel ?

 10. Pingback: väike ülekasvanud poiss 2 | myyiu

 11. Loomatoidu kohta, siis jutt on üldiselt väga õige ja nõustun kahe käega, kuid ma ei saa mainimata jätta, et 99% tõenäosusega oksendas see kass mingil teisel põhjusel verd a’la sõi mürki või mingi eseme sisse. See ei tähenda nüüd, et ma pooldaks loomadele sita toidu söötmist, lihtsalt ma ei saanud mainimata jätta…

  • No toome näiteks selle sama inimese ja rämpstoidu, kui inimene rämpsust toitub, siis olemine ja tervis on kehva, kuid verd oksendama ja maha surema ju ei hakka. Seega see on siiski asi, mille taga oli mingi terviseprobleem või millegi sisse söömine. Jah võibolla tõesti oligi magu lihtsalt tuksis sellest sitast toidust, kuid siiski oleks see suhteliselt ekstreemne juhtum. Minu aastaid kogemusi kodutute kassidega on näidanud, et sellise juhtumi taga on üldiselt millegi sisse söömine- isegi näkase kanakondi kassile andmine võib sellise asja tekitada.

   Ma tegelikutl nagu absoluutselt ei taha vaielda ja ei ürita takka lükata halva toidu toitmist, kuid mõni lollakam võib siia sattuda ja arvata, et ta verd oksendav kass teeb seda sita toidu tõttu ning vahetada lihtsalt toitu ja jätta oma kassi arstile viimata. Paraku aga selliste juhtumite taga on mingi ebaloomuliku asja sisse söömine a’la patsikumm, mingi kont vms, mürk jnejne, pasast toidust iseenesest VERE OKSENDAMINE ilmsel siiski ei tule, jah on võimalik, kuid pigem täielik ekstreemne erand.

  • No kõik on võimalik jah. Mina oma lolli peaga näiteks mõtlesin, et tal tekkis sellest maovähk (:D) või maohaavandid vms…

 12. Soovitan sellist lehte nagu catinfo.org. Minu ja mu kasside elu on see lehekülg palju muutnud/suunanud ja ma olen nii rahul!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.