Siil Priidik tahab uut perekonda – homode propageerimine, või tänapäeva normaalsus?

Vaatasin eile Radarit, kus rääkis ühest lasteraamatust, nimega ”Siil Priidik tahab uut perekonda”. Mingi tüüp oli kaevanud, et too raamat olevat homode propageerimine, sest tutvustas sellist perekonnamudelit, kus lapsel on kaks isa.

Ja no ma ei teadnud kas nutta või naerda. Ma ei saanud aru mis selles siis nii imelikku või erilist on, et mingis raamatus sellest räägitakse? See on tänapäeval ju täiesti normaalne, et lapsel on kaks isa, või kaks ema. Täpselt samamoodi, nagu on normaalne, et lapse vanemad elavad lahus ja neil mõlemil on juba uued kaslased (neli lapsevanemat). Kaugel Eestiski see aeg on, mil geipaarid saavad abielluda ja lapsendada? Ja miks siis laste ees seda maha salata või teha nägu, et seda ei eksisteeri?

Minu arust just väga tore, et on olemas raamat, mis tutvustab erinevaid perekondi, mis kõik on ju tänapäeval normaalsed. Lapselikul ja talle mõistetaval viisil.

Minu arvates on see hea, kui laps kuuleb ja näeb taolisest teemast oma emalt, või isalt, ning saab täiendavaid küsimusi küsida just oma vanemalt. Vastasel juhul kuuleb ta seda kelleltki teiselt, kes ehk ei ole selle teema suhtes nii sallivad ja lapsel võivad tekkida mingid väärarusaamad. Keegi meist ju ei taha, et meie laps oleks see, kes kedagi kiusab?

Isegi, kui mu enda vaated võib-olla ei toeta 100% seda, et homopaarid saaksid lapsendada ja ehk kellelegi tundub ka see abiellumise teema vanade abielukommete rüvetamisena, tahan ma, et mu lapsed oleksid sallivad ja ei kiusaks kedagi, sest nende perekond ei ole päris ”normaalne”. Ja kui laps juba maast madalast teab, et perekonnad võivadki olla erinevad, ei tekigi tal üldse tunnet, et see ei ole normaalne või kedagi peaks nüüd kiusama, sest tema või tema pere on teistsugune.

Ma saaks ehk sellest ‘paanikast’ aru siis (tegelikult vist ei saaks), kui taoline asi oleks pandud aabitsasse, või koolilapse kohustusliku kirjanduse listi, aga see pole ju nii. See on kõigest üks lasteraamat! Raamat, mida teatud vaadetega vanemad ei peagi enda lastele ostma. Kuigi võiksid, sest lapsele peaks õpetama ka sallivust.

Kui see raamat mulle kuskil ette jääb, siis soetan selle kindlasti ka oma lastele. 

Kas teie ostaksid selle raamatu oma lapsele? Kas teie arvates on see pigem halb, või hea, kui tutvustatakse juba väikelastele, et lapsevanemad võivad olla ka kaks meest, või kaks naist?

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

25 thoughts on “Siil Priidik tahab uut perekonda – homode propageerimine, või tänapäeva normaalsus?

 1. Olen täiesti sama meelt sinuga! Homofoobidele ei suru mitte keegi seda raamatut ostukorvi, nii et ühegi lapsevanema viha antud raamatu suhtes ma siiralt ei mõista – mida sa loed sellest, kui see teema sind ärritab, eks! Või kui ostsid poest raamatu ja oled nüüd pettunud, et tegu on homo-propagandaga, siis ma soovitaks edaspidi raamatut mitte kaane järgi valida, vaid pisut ka sisse kiigata ;) Sellesse ei hakka üldse laskumagi, et kellegi seksuaalset sättumust ei saa ometi propageerida – “selle kevade hitt on biseksuaalsus, proovige kõik!” – nii või?
  Arvan hoopis, et arukas lapsevanem tahab oma lapsele ise selgitada (miks mitte just raamatu abil), et maailmas on rohkemat kui must ja valge ning et mitte kellegi peremudel pole vale puhtalt sellepärast, et see pole täiesti traditsiooniline või sellepärast, et mingi inimgrupi tolerantsus on väga piiratud. Ma arvan, et selline (laste)kirjandus on vägagi omal kohal tänases maailmas.

 2. Ma käisin kolm-neli aastat tagasi vanema lapsega Artise kino lastehommikute raames vaatamas ühe Rootsi animaatori multikat Kes? Seal oli ka selline koht, et kiisu läks jänkut õue mängima kutsuma. Jänku küsis emalt, kas tohib ja ema lubas. Siis läks jänku ja küsis igaks juhuks teiselt emalt ka…

  Ma ei tea, mõnel lapsel on kaks isa, aga veel rohkem on neid, kellel ühtegi ei ole.

 3. Olen sinuga nõus. Kuigi ka siis mind isiklikult see ei häiriks, kui see aabitsas oleks…

 4. See ei ole normaalne. Homod ja lesbid tehku omavahel mida tahavad, kuid lapsed jätku sellest välja.

  • Seleta palun oma vastumeelt. Või kuidas lapsed sellesse kistud hetkel on? Raamat siiski ainult seletab mismoodi maailmas erinevad perekonnad on, mitte ei propageeri, et jah, gei olla on ilgelt lahe ja tore ja nii peakski.

 5. Mina seda raamatut ei ostma ei kipu. See jääb kuidagi segaseks siiski minu arvates. Ma pole muidugi raamatut läbi lapanud, aga nende lehekülgede järgi, mida ma näinud olen, siis mulle ei meeldi kuidagi see pealiskaudne vorm. Seletan oma lapsele ise seda asja. Muidugi saab seda ka raamatuga koos teha, aga eelistan ilma. Ma ei näe, et see raamat midagi juurde annaks ja armastusest ei räägita seal tundub üldse (?), mis on minu arvates oluline koht rõhutada.
  Ma ei ole homode vastane ja mul on toredaid tuttavaid, kes on geid, aga ma tahaks, et laps saaks siiski aru, et mõnikord võib nii olla, aga see ei tähenda, et see on norm. Ei tahaks, et tekiks arvamine, et kaks meest ja kaks naist saavad päriselt ka lapsi saada. Tahan, et ta loogiliselt ikka aru saaks, et need lapsed on lapsendatud või kunstlikult saadud. Muidugi vanemat kui sellist ei tee see vähem lapsevanemaks, aga loodan, oma lapsest kasvatada siiski mõtlev inimene, kes ei arva, et ala piim tuleb külmkapist. Kõik need asjad tulebki siis kenasti lahti seletada. Mul arvatavasti on küll loomuomasem traditsioonilisem maailmapilt kui meil siin normiks peetakse, aga ma siiski näen inimeses inimest ja teiste magamistubadesse ei tiku ja kellegi kiusamist ei poolda. Ja muidugi minu laps võib tulevikus nendest asjadest arvata kuidas tahab.
  Ega hetkel tundub, et ongi äärmusest äärmusesse see seis. Igal pool käib hull propaganda, et peame olema tolerantsemad ja kes selle ja sellega ei nõustu on nõme ja rumal ja kitsa silmaringiga jne. Nagu mingit keskteed ei olekski. Mina ei taha nõustuda kõigega, mida meedia ja maailm mulle ette söödab, aga see ei tähenda, et ma ei tolereeriks neid, kes seda teevad või kes on teistmoodi. Lihtsalt ise peab ka kuulama oma südamehäält, mitte vormima seda teiste järgi. See viimane lõik ei käi üldse mingi homoteema juurde, vaid päevapoliitilistel teemadel üldisemalt.

 6. Miks Sa ei toetaks homoseksuaalsete paaride lapsendamisõigust?

  Pea meeles “homosid kasvatavad” ju (valdavalt) heteroseksuaalsed paarid. Sellise loogika järgi, et peremudel annab lapsele edasiseks eluks “juhised”, et ainult kahe emaga (isaga) perekond on okei, siis peaks ka üksikvanemaga peredest lapsed ära võtma, sest nende jaoks on see “normaalne”.

  Ja isiklikult leian, et kui kuskil on keegi, kes pakuks ühele õnnetule lapsele kodu ja armastust siis ei ole väga vahet kas see keegi elab mehe või naisega koos :) armastus ja soojus on see, mida lastele vaja on

  • Jah lapse seisukohalt muidugi tore, et ta saab kodu ja armastavad vanemad. Vanemad, kes on tema saabumist ammu oodanud ja selle nimel ilmselt kadalipu läbi teinud, ning tänu sellele ehk ka rohkem valmis selleks vastutuseks… AGA mina just mõtlen sellele, et kuidas ülejäänud maailm sellesse lapsesse suhtub jne. Kuna paljud inimesed on nii kitsa silmaringiga ja õpetavad seda ka oma lastele, siis võib selle lapse elu keeruliseks kujuneda. Eriti koolis.
   Muidu ei ole nagu vastu, see lihtsalt on mulle võõras ja… imelik mõte. :D

  • Tead. Lapsed on väga õelad. Ja alati leiatakse põhjus millega norida. Kellele jäävad kellegi jalanõud ette, kellele juuksevärv, prillid, ema(d), isa(d).

   Kiusajaid kasvatavad kitsa silmaringiga madalalaubalised inimesed. Kiusajaks ja pahatahtlikuks ei sünni ju keegi.

 7. Mind see jällegi siiski häirib.
  Üks hetk võib see raamat olla laste kohustusliku kirjanduse hulgas… ja siis ei ole enam lapsevanema otsustada, kas ta laps seda loeb või mitte… ja kui juba lasteraamatus siis varsti ka aabitsas.
  Nõustun, et lapsed ja täiskasvanud võiksid vähemuste (khmm… varsti on vb naine ja mees paar vähemus…)suhtes sallivad ja mitte norivad olla…
  Kuid pannes selle lasteraamatusse… ma ei tea… see tekitab minus sellise tunde, et see muudab rohkem inimesi geideks-kutsub üles rohkem inimesi geideks muutuma… Sest see on nii lahe ja MOODNE ja tore jne.
  Ma ei ole geide vastu, aga nad võiks oma asju privaatsemalt ajada, saan aru, et osade inimeste puhul tavapärane peremudel ei toimi… aga sorri-mulle ei meeldi, kui tänaval mulle suudlevad mehed silma jäävad… Ma parem ei mõtle, mida nad veel teki all teevad… õõõh…. aga ma ei hakka kedagi sellepärast norima ja ei vaata ka viltu, kui nad oma asju viisakalt ajavad!!!
  Samasoolistel lapse adopteerimine vms… loodus on loonud, et lapsel oleks mõlemast soost eeskuju-isa ja ema, võiks ikka nii ka jääda. Saan aru, et kõik pered ei ole ideaalsed ja on palju üksik emasid-isasid aga see ei tähenda, et nendel lastel ei oleks vaja mõlemat eeskuju. Samas ilmselt ei pea tingimata see eeskuju oma ema-isa ka olema – aga kas kõik mõtlevad selle peale?

  Üks asi on samasooliste vihkamine ja nöökimine, aga teine on selle reklaamimine ja kogu selle asja ülepaisutamine.
  Mõistlik oleks ilmselt mingi vahepealne variant. Ja minumeelest võiks sellest “sõjast” lapsed välja jätta. Pigem siis noorte raamatutes sellised teemad, aga väiksed süütud lapsed jätke rahule.
  Fakt on see et norida ei tohi kedagi, olenemata tema perest-varast jms ja selle saab iga vanem oma lapsele selgeks õpetada ka ilma sellise raamatuta.

  • Ma usun siiralt, et ükski raamat nüüd last küll geiks ei muuda. Kui sa ikka selliseks sündinud ei ole, siis selleks sa ka ei saa, sest lugesid midagi.

  • Oeh. No mis nad seal voodis siis teevad? Kui anaalseksile vihjad, siis seda harrastavad ka paljud heteropaarid.
   Raamat muudab inimesed homoseksuaalseteks ja neid saab rohkem kui heteroid? See on siiski kaasasündinud sättumus ning usu, keegi ei vali seda omale. Ning nad jäävad ka igavesti vähemuseks, neid on alati olnud ja on ka tulevikus. Ja nad on ka inimesed.

  • No minu jaoks on seal erinevus, kas seda harrastavab heteroseksuaalne paar või kaks meest ;)
   Ei ma ei usu, et raamat muudab kedagi homoseksuaalseks aga raamat vihjab sellele nagu see oleks normaalne peremudel (keegi võib selle järelduse teha), mida see ei ole.
   Ma ei olegi väitnud, et nad (tavalised) inimesed ei ole, on. Ma ei taha seda teemat lihtsalt lasteraamatusse.

  • Ja üldsegi. Mis “traditsioonilisest perekonnast” sa siin jahud?! Minu tutvusringkonnas on 80% üksikvanemaga perekondi. Mõni neist suhtleb oma isaga, valdav osa mitte. Mis traditsioonidest me siin rääkida saame – puhas mugavuspõhjendus.

  • Minu tutvusringkondades on see % vastupidine. Tutvusringkonnad on erinevad.
   Ma ei saa aru, mis ma sulle nüüd hambusse jäin, arvamused on erinevad, sellepärast ei pea ebaviisakaks muutuma.

 8. Merka, kui sa ausalt arvad, et nt lasteraamatutes geiperekondadest kirjutamine MUUDAB inimesi geideks.. siis anna andeks, aga kas sa saad üldse aru, mida gei olemine endast kujutab? Oletan, et sina ise oled suhtes mehega (oled olnud või kui ei ole hetkel, siis tõmmet tunned ikkagi meeste suhtes), kas sa VALISID selle? Kas sul mingi hetk oli valik, et ootoot, kas ma nüüd hakkaks naistega olema või meestega? Ma pakuks, et sul ei olnud sellist valikut mõttes, sest sa oled/olid endas kindel, et tahad mehi.

  Samamoodi on geidega. Ka nemad ei saa valida, et ohoh, nüüd on see nii popp, ma hakkan geiks ja meestega räigelt ila panema. Kui inimene on ise hetero, siis ilmselgelt tunduks talle samasoolisega suudleminegi rõvedana, seega kuidas saaks üldse väita, et ta mingi hetk VALIKS gei olemise, sest see nii lahe?

  Siinkohal ma muidugi ei räägi tiinekatest, kelle jaoks on vaja kõik ära proovida ja sõbrannaga musitamine on pigem poiste tähelepanu, kui gei olemise pärast.

  Okei, see tuli nagu mingi hull kiidulaul :D Ma saan su seisukohast aru ja ma saan aru, miks inimesed on mures. Traditsiooniline peremudel on siiski ema-isa ning sellega on aastasadu harjutud, et see on normaalne. Ehk ongi, mine tea. Ma pooldan väga sallivust. Juba sellepärast, et tulevikus ei satuks geipaaride lapsed põlu alla, sest olgem ausad- suhtumine teistsugusesse peremudelisse tuleb kaasa ikkagi kodust.

  Aga väide, et kui ollakse avalikult geid/sellest kirjutatakse raamatutes, tõukab inimesi GEI olemist valima, siis noh.. ilmselgelt pole sa ise ühegi sellise inimesega rääkinud. See pole valik.

 9. Ja uuesti Merkale, et mu kommentaar väga ründavana ei tunduks, siis muidu ma su lõpuosaga täiesti nõustun, et isegi ilma raamatuta peaks saama selgeks teha, et kiusamine ei ole normaalne :) Paraku aga nii on, et kuigi sina, kes ilmselt kogu seda asja ei poolda, oled väga salliv ja mõistlik, siis paljud ei ole. Paljudele lastele ei räägita kodus sellest või õhutatakse ainult viha, sellisel juhul oleks raamat küll kasulik :)

  • Ma sõnastan siis teisiti, ma ei tea kas suudan oma mõtteid õigesti edasi anda….
   Ei ma ei arva, et raamat muudab inimese geiks, aga mõni ehk, kellel on raskusi selle teemata, annab ehk liiga kergelt alla-Kuna see on nagunii nüüd niiiii normaalne ja isegi moekas. See on teistmoodi ja kui kõik seda normaalseks peaks siis miks mitte proovidagi teistmoodi elada ehk on isegi põnev.
   No olgem ausad, mu mõtted ehk ei käigi peamiselt geide pihta vaid Bi-de – nendel kellel on võimalus valida. Mul ei ole geidest sõpru ja ma mõistan, et neil ei ole võimalik ise valida, aga ma ei taha, et need kellel on võimalik valida, selle valiku liiga kergekäeliselt teeks, sest see on ju nüüd tavaline (vähemalt seda soovitakse vist saavutada)-ühesooline paar. See valik mõjutab niipaljusid ümberkaudseid inimesi, nende peret – NENDE LAPSI (kui neil on sellised plaanid).
   Ühesõnaga kokkuvõtteks, ma ei taha, et tekiks selline arvamus, et ühesooline paar olla on täiesti normaalne. Kes aga tunneb ennast just sellises suhtes õnnelikuna, siis palun väga, aga seda ei saa kunagi täiesti võrdseks pidada traditsioonilise perega.
   Ja ikkagi ei ole vahet, kas inimene on noor või vana, rikas või vaene, gei või mitte, valge või must – norida ja alavääristada ei tohiks neist kedagi – lasteraamatusse ei ole vaja seda teemat eraldi sellepärast toppida.
   Ma lihtsalt tahan, et lapsed saaksid võimalikult kaua lapsed olla ja ma tunnen, et see teema kuidagi…rikub seda… ma ei oska selgitada :( Ilmselt ma ei soovi seda teemat enne oma lapsega ette võtta, kui selleks on vajadus (tal on mõni selline klassikaaslane sellisest perest vms).
   See raamat oleks võidud veidi “pehmemalt” teha, nt kui seal oleks kaks ema lapsel-siis annaks see ilmselt ka teema edasi aga ei oleks kellegi jaoks nii terav.

  • Kle, vaevalt keegi hakkab geiks, sest see on trendikas?! Mõtle nüüd ka palun natukene. Selline otsus teeb ju tema elu paljuski raskemaks.

  • No loe siis uuesti palun natuke, kui sa aru ei saanud, mida öelda tahtsin. Aga jah vahet pole.
   Mina oma lapsel seda raamatut lugeda ei lase-kasvõi ainuüksi sellepärast, et sellest sõjast peaks lapsed välja jääma. Kaks isa ei ole normaalne peremudel ja seda ei pea mu laps ka kuskilt õppima. Mida ma talle ise räägin on see, et see on erand selliseid asju juhtub ja see ei ole põhjus norimiseks. Kõik. Ja ma ei usu, et selliselt käitudes teeks ma liiga oma lapsele või ühelegi teisele. Kes oma lapsega ise rääkida ei viitsi või sellist pere normaalseks peavad, las nad siis ostavad selle.
   Tegelikult on see suhteliselt mõttetu teema, igaüks teeb nii nagu ise heaks arvab ja sellel arutleda-vaielda on suht ajaraiskamine. Peace!

  • Absouluutselt paljud noored “hakkavad” geideks, sest see on pop tänapäeva värk. See ei ole nii ainult gei-teemaga, vaid kõigega, et jumala eest vaid silma paista. Alustades veganismist, laktoositalumatusest ja kõige muuni välja. Üks asi on see kui sul ongi mingi allergia, teine asi on aga ette kujutada, sest kõik nii teevad ja selle pärast, et ERILINE olla. See ongi tänapäeva ühiskonna probleem – tahetakse olla teistmoodi, silmapaistvad, tahetakse külge pookida omadusi, mis pole kaugeltki loomuomadused. Minetatakse traditsioonid sest need on justkui midagi vanamoodsat, tahetakse olla lääneühiskond, millel pole ei kultuuri ega väärtusi.
   Ja siis sa veel ütled, et “kuidas hakatakse geiks sest see on trendikas” – jah, just nii “hakataksegi” – pikemalt mõtlemata, sest see on uus normaalsus, uus must.

   Oli üks video Youtubes geiparaadist, kus u. 9-aastane (!!!) poiss twerkis poolpaljalt tagumik upakil ja kõik elasid kaasa. Kõik oma plaksutamise ja pea noogutamisega andsid mõista, et see on normaalsus ja just nii peabki. Ja selle siil Priidiku raamatu lõppvili ongi see, et kõik arvavad, et see on normaalsus, et nii võib või jumala eest – ET NII PEABKI.

   Söödame ikka maast ja madalast seda liberaalset maailmavaadet sisse, “kõik on normaalne”, “nii peabki” ja siis läheb mõned aastad mööda ning varsti on jutt et pedofiilid on ka inimesed, anname neile õigused. Zoofiilid ka ju inimhinged, neile ka võrdsed võimalused jne jne.

 10. Samasooliste peremudeli taustal õpetame ju lastele ka seda, et üht pere hüljates võime uue valida. Vot mina ei pea hoopiski seda mõistlikuks. :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.