Stomatiit

Alles see oli, kui Annu väga kõrge ja salapärase palavikuga maadles (juulis?). Tookord tuli lõpuks välja, et palavik oli tal ilmselt nende tagumiste lahmakate hammaste tuleku pärast. Seega ei loe ma seda ka enam päris ‘haiguseks’. Aga nüüd on meie majas tõesti haigus ja see on täiesti ko-hu-tav (ok, kuu alguses oli tal esimest korda nohu ka). Annul on juba neljandat päeva palavik ja suu/huuled valgeid ville täis – stomatiit. Ja aina hullemaks läheb. Taandumise märke veel pole.

20160920-dsc_0009Ärge pange tähele Annu vasakul põsel ilutsevat haava. Ta kukkus vastu voodi serva ja kohe nii hästi, et üks silm oli sinine. Mu vaene väikseke, miks ta peab nii palju piinu taluma? :(

Vaene laps ei saa süüa ja koguaeg nutab ai-ai-ai. Need villid pidid põrgulikult valusad olema. Ja teha pole eriti midagi muud, kui anda valuvaigistit. Võiks määrida ka igemegeeli, aga seda ei lase ta mul eluski panna. Kui ma seda geeli enda peal proovisin, siis ei tuimestanud see eriti midagi ära ka, nii, et see oleks suht mõttetu piinamine. Arst kirjutas mingi rohu laadse asja ka, aga seda ei saanud siin apteegis teha, seega andis apteeker mingi teise sarnase toote. Mingi pihustiga huinataa, suus olevate haavandite jaoks.

Annul on loll komme kärnasid nokkida. Seega ta pidevalt kisub ka veel neid ville ja siis nutab, et valus on…

20160920-dsc_0016

Kui ma teada sain mis see on, jättis mul süda kolm lööki vahele. Mis siis kui poiss ka selle saab???! Stomatiit on nakkav haigus ja Annu musutab Joelit ja koguaeg igale poole.

Hetkel pole poisil ühtegi villi näha, aga midagi on ka temaga valesti. Kell on varsti kaks päeval ja ta pole täna söönud! Ma ei mäletagi millal ta viimati korralikult sõi. Öösel millalgi ehk, või isegi eile õhtul???
Proovis küll nagu süüa – tõmbas paar korda, aga keeras kohe pea ära. Ja nii mitu korda. Praegu ta magab, üritan talle läbi une midagi sisse sööta, ehk õnnestub. Palavikku tal veel pole…

Kuna Annu on tõbine ja tundis end halvasti, tahtis ka tema eile ekstra palju tähelepanu ja lähedust. Seega olin ma eile õhtusööki tehes nagu ahviema – üks seljas, teine kõhul. Kui paavianid olid mul juba mingi 40+ minutit seljas rippunud, ütlesin Annule, et ma ei jaksa rohkem. Selle peale ütles Annu: ”tasa, ei vigise!” :D

Kas kellelgi teist on stomatiidiga kogemusi? Kas on ehk midagigi, mida ma teha saaksin? Kui kaua see paraneb?Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

18 thoughts on “Stomatiit

 1. Minu tütardel oli kas just sama (neid villihaigusi on tegelt palju erinevaid), aga sarnane haigus, kevadel. Suurem (4 a) jäi esimesena ja algas ka kõrge palavikuga, mis vist kestis ca 4 päeva, kui ma nüüd õigesti mäletan. Ville tuli alguses mõni ja siis ikka ka lõpuks terve suu ja keel täis. Olid ka ikka väga valusad, laps ei saanud süüa, rääkimata hambapesust. Aga panin ikkagi igemegeeli ja see siiski pisut aitas. See raske periood, kus laps oli täitsa hädaline, kestis ca nädala, siis juba hakkasid villid vaikselt paranema ja lapse tuju sealjuures. Väiksemal lapsel (2 a) tulid villid suhu vist umbes 3 nädalat peale suuremat, ehk siis läks ikka omajagu aega nii, et ma juba olin vaikselt selle vastiku haiguse seljataha jätnud ja ei tulnud selle pealegi, et väiksemal enam võiks tulla. Aga tuli ja kuidas veel. Põhimõtteliselt oli rütm ja kestus täpselt sama nagu suuremal lapsel. Kole haigus, soovin edukat paranemist. Ega suurt muud teha ei saagi, kui valu vaigistada.

  • Oh jumal küll, siis võime me kõik seda siin veel põdeda… Ma pole ka Annul juba mitu päeva hambaid pesta saanud.

 2. Kas mulle tundub (vb valesti), aga Joel pole linas kuigi hästi? Jalad ripuvad nats liiga allapoole, peaks paremini olema toestatud?

  Sorri, vb tundub valesti lihtsalt.

  Jaksu sulle!

  • Ma vaatasin sama, st konnaasendis peaks beebi ikka olema. Meil oli juulibeebidega kokkutulek ja seal käis naine Linalaps.ee-st rääkimas.
   Nt. ei tohi laps olla nabast all pool sul, vaid ikka üleval. Tagumik ja jalad peavad moodustama M-tähe, et puusad oleksid õigesti.

  • Teoorias tean ma seda kõike ja vaatasin praegu ise ka selle pildi üle ja tundub tõesti, et ta on mul seal ära vajunud, ning ripub nagu soolikas.

 3. Õige ravim on metüleensinine. Kas see võis olla rohi, mida oma apteegist ei saanud? Igatahes, see aitab. Määrib täiesti potisiniseks lapse suu ja on ebamugav suu kahjustunud pindadele kanda (vatitikuga), kuid on täiesti uskumatu lifesaver. On väga odav kah. Meil ravis tõepoolest juba paari päevaga, kuigi jah, olukord polnud päris nii kriitiline kui teil… Igatahes, head paranemist ning usun, et jahe kummelitee ka veidi leevendab, kui laps saab seda juua.

  • See jah. Sõidan vist homme teise linna ja vaatan sealt seda ravimit, kui tõesti nii hea.

 4. Kas pole tegemist hoopis ühe mitte nii laialt tuntud lastehaiguse, Coxsackie-viirus infektsiooniga? Coxsackie viirus tekitab villidega kulgevat ning sageli esinevat haigust – herpangiini. Sellele haigusele on iseloomulikud suu tagaosas, suulael, kurgumandlitel ja neelu tagaseinas paiknevad valulikud villid, mis lõhkevad kiirelt. Põhilised herpangiini haigestujad on lapsed. Lisaks valusale kurgule esinevad tavaliselt kõrge palavik ja üldnähud nagu halb enesetunne ja peavalu, lapsed keelduvad sageli söögist. Haigussümptomid taanduvad jällegi ise 1–2 nädala jooksul ja raviks piisab kaebuste leevendamisest sümptomaatilise raviga.

 5. No aga helista oma apteekisse kohe himmikul vara ja telli see rohi ära.
  Olge tublid ja pilte ka rohkem!

  • Meie linnas ei olnud mingit vajalikku ainet, et seda rohtu teha. Seda peab kohapeal tegema. Aga see on hea mõte, et ette helistada ja valmis lasta teha. Siis mul jääb üle vaid järgi minna. :)

 6. see on vist mingi peaaegu-kaheste moehaigus, mul poiss on kahe nädala pärast 2 ja palavik ja igemed punased-paistes, nii et hambad vaevu välja paistavad:S

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.