Uus avastus – paljajalujalanõud

Kui ma esimest korda paljajalujalanõudest, ehk barefoot jalanõudest, kuulsin, mõtlesin, et see on jälle mingi uus trend, millega lihtsameelsetelt raha välja nuiata, rõhutades nende südametunnistusele, aga mida enam ma seda maailma uurin, seda rohkem facepalme ma endale jagan…

Nimelt on enamik tänapäeva jalaõudest normaalse jalakujuga mitte arvestavad ja muudavad jala kuju, tekitades seega pöördumatut kahju ka meie tervisele. Selja-, põlve- ja jalavalud võivadki kõik olla kinni selles väikese faktis, et enamik inimesi kannavad valesi jalanõusid.

Kuna ma ise end veel nii teadlikuks ei pea, et oma sõnadega seda maailma lahti seletada, kopeerin siia teile lugemiseks ”Barefoot jalatsid” facebooki grupist Piret Bairdi koostatud faili, mis kõik imelihtsalt lahti seletab. ;)
Paljajalujalatsitest
”Beebi jalg ei ole sündides täiskasvanu jala miniversioon. Selles puuduvad luud. See koosneb vaid kõhrelistest luudest ja lihastest, millest aastate jooksul kujunevad välja täiskasvanud jala 28 luud. See protsess kestab kuni hilise teismeeani, seega on äärmiselt oluline, et jalatsid on hästi valitud.
Laste jalatsid on tihtipeale nagu väikesed telliskivid – liiga jäigad, tald ei ole paindlik ning suur kanna ja päkaosa kõrguste vahe. See on eriliseks probleemiks väikelaste puhul, kes alles kõndima õpivad, sest sellised jalatsid põhjustavad komistamist.
Laste jalgadele spetsialiseerunud jalaarst Tracy Byrne usub, et liiga noorelt jalatsite kandmine võib takistada lapse kõndimise ja aju arengut. „Paljajalu kõndides hoiavad väikelapsed oma päid üleval” ta ütleb. „Maapinnalt saadav tagasiside tähendab, et on väiksem vajadus vaadata maha, mis ajab nad tasakaalust välja ning põhjustab kukkumist.” Paljajalu kõndimine arendab jala lihaseid ja kõõluseid, tugevdab jalavõlvi tugevust, aitab paremini tajuda seda, kus me oleme meid ümbritseva suhtes ning aitab kaasa heale kehahoiakule.
Podiaatria ajakirjas The Foot 2007. aastal avaldatud uurimus leiab, et jala kohandumine jalatsi kujuga selle asemel, et jalal lubataks areneda loomulikult võib põhjustada strukturaalsed ja funktsionaalsed muudatusi. Ning mida noorem jalg, seda suurem on võimalus kahju põhjustamiseks. Lapse jalg on pealt lai. See on pehme ning vormitav ja seetõttu haavatav halvasti sobivate või jäikade jalatsite mõjudele.
Head jalatsid on:
-Paindlikud. Sa peaksid olema võimeline painutama jalatsit C-kujuliseks ning välja väänama nagu rätikut (ehk jalats ei peaks mitte ainult keskelt paindlik olema vaid mitme nurga alt).
-Kerged.
-Laia varvaste osaga. Varvastel on laste kasvades vaja liigutamiseks piisavalt ruumi. Varvaste osa peaks järgima jala kuju (ehk mitte keskelt piklik kolmnurgakujuline olema).
-Õhukesed, kuid läbistamiskindlad tallad. Varba ja kanna kõrguste vahe peaks olema sama. Lastel on vaja jalatseid, mis võimaldavad nende ajul ühendada keskkonnaga (läbi sadade tuhandete jalas olevate närvide) ja samal ajal kaitseb nende jalgu.
-Puudub toestus. Väldi nii palju kui võimalik paksude taldade ja jalavõlvi toestusega jalatseid.Mille põhjal seda saab väita? On läbi viidud mitmeid uuringuid, mis aitavad meil mõista kuidas jalatsid mõjutavad meie jalgade tervist.”
Nüüd, kui ma vaatan jalatseid ja oma laste jalgu, teadlikuma pilguga, mõistan vägagi hästi miks mul on olnud Annemaiale nii raske jalanõusid leida! Nimelt on tal väga lai jalg (vaata selle määramiseks tabelit allpool olevalt pildilt!). Kõik tavajalatsid, mis pikkuselt peaksid nagu minema, talle aga jalga ei mahu. Kui jalats siiski jalga läheb, on sel reeglina varvaste ees jällegi meeeeletu tühi ruum olnud.
Hõiva
Esimese asjana vahetasin ma välja jalanõud, mida lapsed peavad kandma kõige suurema osa ajast, ehk lasteaia sisejalanõud. Varem olid neil sisejalanõudeks kõva tallaga, kõrgenduste ja toetustega kingad. Ühesõnaga, kõige vääramad jalanõud, mis üldse olla saavad… Nüüd kannavad nad nahast, pehmeid sandaale, mis lasevad jalal normaalselt areneda.

Kuna kevad koputab hoogsalt aknale, on viimane aeg kummikud ja talvesaapad välja vahetada kevadistemate jalavarjude vastu. Hetkel murrangi pead mida ja kust tellida, sest Annu pardijalale lihtsalt ei olegi midagi saada! Isegi laiale jalale mõeldud jalanõud on mõõtude järgi talle kitsad… Nüüd lõpuks leidsin sellise firma nagu Feelmax ja see pidavat sobima, aga kas tegelikult ka sobib – nädala pärast saab näha.

Ma pean ütlema, et elu oli ikka 5x kergem, kui ma bf maailmast midagi ei teadnud. Jalutasin suvalisse jalatsipoodi sisse ja mõne aja pärast, jalatsid näpuvahel, välja. Aga nüüd? Mõõda ja jaura ja telli netist, sest barefoot asju tavapoodides ei ole.

Mina olen elav näide sellest mis saab jalgadest siis, kui kannad mitukümmend aastat valesid jalanõusid. Minu väike varvas on põhimõtteliselt mu neljanda varba alla surutud. Kui ma käega enda väikese varba juurest mööda jala külge libistan, tunnen külje peal muhku. Umbes nagu siin alumisel pildil, aga mul on see muhk väikse varba juures.

Teate seda tunnet, kui olete terve päeva jalgadel olnud ja ei suuda ära oodata hetke mil saaks jalanõud jalast visata? Kas teate ka seda, et see ei pea nii olema? Jala kuju ja selle omadusi arvestav jalanõu ei tekita sellist tunnet! Kes juba korra barefoot jalanõud proovib, see enam oma varbaid tikutopsi suruda ei taha!

Terve elu on mul olnud pidevad valud nii jalgades, seljas kui ka põlvedes. Väga tüüpiline on see, et kiirkõnni ajal löövad mu päkad tuld ja kiiremate sammude tegemine on lihtsalt võimatu. Peale paaritunnist ringi kõndimist on tunne, et jalad kukuvad otsast ära. Mina olen terve elu arvanud, et asi on minu jamas füüsilises vormis, aga tuleb välja, et kõik on kinni hoopis valedes jalanõudes!

All on minu bff Rocked Dog’s ketsid, pealmised on Javerid – pilt ütleb rohkem, kui tuhat sõna, jah?

Olen neid ketse kandnud üpris lühikest aega, aga juba praegu on aru saada KUI suur vahe on sellel mida sa oma jala otsas kannad. Hüvasti päkavalu, ütlen ma teile!

wpid-20190330_2139361572129456.png

Ühesõnaga, ma innustan teid seda barefoot maailma uurima, sest see võib olla lahenduseks paljudele teie tervisemuredele ja -valudele. Eriti tähtis on see minu arvates laste puhul, sest kui praegu valida õiged jalanõud, hoiame me sellega ära nende tulevikus tekkivad terviseprobleemid.

Kas te olete varem üldse midagi paljajalujalanõudest kuulnud?

Comments

comments

9 thoughts on “Uus avastus – paljajalujalanõud

 1. Jaaaaaa! :D

  Ostsin endale ka hiljuti barefoot jalanõud. Alustasin lapsest, pool aastat kõndinud juba ja ainult heade jalanõudega. Ja kui nüüd talle kevadisi otsisin mõtlesin et what the hell, ma olen ka inimene ja mina tahan ka endale uusi häid kevadjalanõusid :D
  No pakki oodates oli põnevus suur.
  Ja kui kätte sain ja jalga panin ja toas kõndisin oli täiesti segadusttekitav et kuidas nii mugav olla saab, see pole normaalne ju. Vahel avastan õues siiamaani ennast mõtlemas et ma nagu teeks sohki ja käin ilma jalanõudeta :D
  Ja mul omaarust olid ennegi mugavad ja head jalanõud, mul polnud probleemi üldse, kõndisin pikki maid ja jalad ei valutanud ega midagi, jalakuju ka ei ole ära painutatud. Ilma kogu teemast midagi teadmata olen valinud üsna jalasõbralikke jalanõusid poest, noh, nii häid kui tavapoest saasa on, aga need uued on ikka teine tase.

 2. Naljakas, sest ma ei ole mitte kunagi ostnud jalatsipaari, mis tekitaksid kandmisel mingeid vaevusi. Pole olnud ka seda, et õhtul jalad tuld välja löövad.

 3. Jaa, see paraja pöialaiusega jalanõude leidmine tavapoest on üks paras kolgata tee ikka… Kust netipoest sa enda omad ostsid? :) Ma olen ise five fingereid kasutanud trennides, aga hea oleks tegelikult igapäevased kossid ka välja vahetada.

  • Ma tellisin ühistellimusega koos mitme teise grupiliikmega, ma enam ei mäleta mis leht see oli ?

 4. Pingback: Meie barefoot | Lipsuke

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.