Milline turvatool valida lapsele, kes kasvab turvahällist välja?

Hiljuti ostsin Madlile uue turvatooli, sest turvahällis oli tal juba väheke kitsas. Teoreetiliselt oleks ta veel sellega sõita saanud küll. Madlil oli Cybex Aton 5 turvahäll, koos 2-fix alusega mida saab kinnitada nii turvavööga, kui ka isofix’iga. See alus ei ole kohustuslik, see on põhimõtteliselt vaid mugavuseks, et hälli oleks võimalik autosse panna ja sealt võtta kiiremini ja lihtsamalt ning ei peaks iga kord hälli uuesti turvavööga kinnitama. Madli oli turvahällist turvatooli kolimise hetkel 1a2k vana, ca 11kg raske ja 83cm pikk. Cybex ise ütleb, et Aton 5 hälli saab kasutada kuni 13kg ja 90cm, st kuni ca poolteist aastat. Eestis maksab häll ca 145-159 euri ja alus ca 120-129 euri. Cybex Aton 5 hälli ja alust võib kasutada 7a jooksul esimesest kasutuselevõtust, või kuni kahe järjestikuse lapsega (2×1.5a aktiivset kasutust).

hh hhh

Alguses mõtlesin, et ehk kolin hoopis Annu tema Axkid Wolmax’ist välja ja saab see tool Madlile ning nõnda ei peaks ma kahte uut tooli ostma, aga kuna Annul on ikkagi veel veidi ruumi sinna sisse kasvada ja ma tõesti ei tea kui kiiresti ta kosub, otsustasin, et imen asjast maksimaalse välja ja Annu sõidab sss edasi nii kaua, kuni vähegi võimalik (Annu on hetkel viis aastat vana, ca 22kg/116cm, Wolmax on kasutatav kuni 25kg/125cm).

Madlile ostsin (ilmselgelt) AxKid Minikid 2.0 turvatooli (beebipood.ee sooduka ajal 319 euri, tavahind 399 euri) ja tugijala pikenduse (29 euri), sest mul on vaja, et jalg ulataks laeka põhja, niisama laeka peale ei tohi tugijalga panna). Minikid on samuti kuni 25kg ja 125cm sss kasutatav, läbinud Rootslaste ülikarmi Plus testi ja no ühesõnaga, üks parimaid turvatoole, kui tahad oma last võimalikult kaua sss sõidutada. Wolmaxi ja Minikidi vahe on pmt vaid kasutamise mugavus ja hind. Minikidil on seadistamine palju mugavam, rihmad jooksevad kergemalt ja ühes toolis saab mugavalt sõidutada erinevatel aegadel erinevas mõõdus lapsi, sest peatugi liigub koos rihmadega automaatselt. Wolmaxil (nüüd on sel mingi uus nimi) tuleb aga põhimõtteliselt terve tool juppideks kiskuda, kui tahad peatoe kõrgust muuta (samas, kui tihti sa seda ikka teed, kui kõigil lastel on oma tool).

Kui ma tookord Annemaiale ja Joelile Wolmaxid ostsin, sai määravaks hind. Kahe tooli pealt oli see vahe vist üle 200 euri, kui ma ei eksi, seega andsin enda mugavuse pealt järgi ja ostsin odavamad, aga täpselt sama turvalised toolid. Nüüd aga, kui oli vaja osta korraga vaid üks tool, ei hakanud ma isegi mõtlema ja tellisin kohe Minikidi. Seda suuresti ka sellepärast, et kui ma Madlikest Wolmaxi proovisin, ei olnud see talle nii paras, kui õige oleks. Temal mahtus õla ja peatoe vahele kolm, peaaegu neli, sõrme, tohiks mahtuda aga vaid kaks. Mõne arvates veidikene ehk juuksekarva lõhki ajamine, aga mulle on see väga tähtis ja nii on õige.

Kuna laps, kes alles turvahällist välja kasvama hakkab, ei ole mitte mingil juhul valmis veel näoga sõidusuunas sõitma, on tungivalt soovituslik osta sellisele lapsele turvatool, mida saab kasutada selg sõidusuunas. Väikelapse pea on proportsionaalselt täiskasvanu omast mitu korda suurem ja raskem, st selja ja kaela vigastuste oht on nss sõitval lapsel viis korda suurem, kui sss sõitval lapsel.

Kuigi mõned toolid ja ka seadused lubavad last sõidutada nss alates 9kg, on see lapse turvalisust silmas pidades väga vastutustundetu tegu. Ma nii ootan aega, mil keelataks ära alla kolmeaastaste nss sõidutamine, kohe päris siiralt. Tungivalt soovituslik on tegelikult last sõidutada sss isegi neljanda eluaastani ja edasi. Jah, okei, on mingid põhjused, miks mõni vanem valib nss tooli varem, aga ÜLDISELT, sss ON turvalisem ja parem valik su lapsele. Mul on alati sel teemal rääkides väga suur kiusatud valjult välja öelda üks ehe näide, siitsamast Eestist, mis ehk tooks niimõnegi lapsevanema maa peale, aga puht empaatilisest mõistmisest ma seda siiski ei tee… Seega vaadake parem neid kolme videot ja mõelge kaasa. Mõelge siiralt ja põhjalikult. Kas sina suudaksid endaga edasi elada, kui sinu valiku tõttu lõpetaks laps näiteks invaliidina?

*Antud postituse juures jätan endale õiguse kommentaare mitte üles lasta, kui pean seda vajalikuks.

Comments

comments

16 thoughts on “Milline turvatool valida lapsele, kes kasvab turvahällist välja?

  1. Kuidas seda Axkidi Wolmaxiga võrreldes autosse panna on? St kui oma autot pole ja mõnda kasutades või taksotades peab turvatooli eraldi sisse panema, kumb selles osas mugavam? Kas mõlemaid saab isofixita kinnitada?

    • Minikidi ja Wolmaxi paigaldamine on väga sarnane. Minikidil on paremad tether straps/rihmad (minikidi tuleb vaid paremale-vasakule kõigutada nii kaua kuni kuuled plõksatusi, wolmaxil tuleb rihmad toore jõuga kinni tirida). Kaldenurga muutmise jalg on ka minikidil parem, aga muus osas on kõik paigaldamisel sama – tugijalg alla, tether strapsid esiistme külge ja siis tooli külge, turvavöö läbi tooli ja kõige pingutamine. Mul läheb ühe tooli paigaldamiseks ca viis minutit.

  2. Päris närviline ohkimine, ole siis nii hea ja valgusta lolle lähemalt, kuidas elama peab? Ostsin oma aastasele MC Tobi, poes kiideti, netis kiideti ja ühesõnaga peaksin välja vahetama? Et kui lausa seadusega ära peaks keelama sinu arust, siis põhjenda palun natuke vähem emotsionaalselt. Mis näide? Millest jutt?

    Ma tunnen ennast selles mõttes pisut petetuna, sest ma ei ole tõesti see inimene, keda erutaks lasteasjad. Kui mulle Beebikeskuset see müüdi siis, wtf.

    • Saan sinust täitsa aru, mina oleksin ka väga pettunud, kui müüja ebakompetentse jutu tõttu ostaksin ma kalli turvatooli, mis tegelikkuses osutub täielikuks juraks. See on kõige lihtlabasem näide sellest, et see, et midagi müüakse, ei tähenda, et see ka hea on… Jah, kui mina oleksin sinu asemel, siis mina vahetaksin selle tooli välja ning paneks selle summa nö ”koolirahaks”. Soov oli ju hea, ükski ema ei pane oma last teadlikult ohtu vms. Ütlus, mis siia sobib on ”kui tead paremini, tee paremini”. Annemaial oli ka padjaga nss tool, kui ta oli mingi kaks-kaks pool, sest ma ei teadnud siis veel, et sss on viis korda ohutum. Uskusin samuti müüjaid ja blogijat, kes oma lapsele selle tooli ostnud oli, ning seda väga kiitis.
      Näite osas võid mulle postkasti kirjutada, sest ma ei soovi seda avalikult arutada.

    • Minu andmetel on Minikid ja Wolmax hetkel kõige kauem sss kasutatavad toolid kahjuks.

  3. Ma ei leia kuskilt ise sellist infot ka (kuigi see on kindlasti olemas, aga ma kasutusjuhendist ei leidnud), et kui kaua võib Minikidi kasutada, mitu aastat siis al kas tootmisest või kasutuselevõtust?
    Ja veel – kas talvekülmad ja suvekuumad ei kahjusta autos tooli ja selle detaile?

    • Vot nende külmade ja kuumade pärast ongi toolidel aegumise ajad. Plastik muutub ajapikku sellistes tingimustes, ning sinna ei ole midagi parata. Mina isiklikult suvel jätan aknaid irvakile, et natukenegi õhk liiguks ning katan toolid heleda riidega (mul musta värvi toolid ka). Kunagi nägin pilti kus beebi peegel oli päikese abiga turvatooli augu sisse põletanud/sulatanud (päike peegeldas siis, nagu suurendusklaasilt).
      Minikidi võib kasutada minu mäletamist mööda ühe lapse jagu, ehk siis, kui paned oma aastase sinna tooli, võid tooli kasutada nii kaua, kuni see laps saavutab tooli max piirangud, mingi 6-7a kasutusele võtust seega siis. Ma hetkel ei leidnud kasutusjuhendist seda kohta üles, seega kirjutan kohe AxKidile, küsin täpselt üle ning ütlen siis sulle ka, kui vastuse saanud olen. Ma lihtsalt ei oska garantiid anda, et mu info hetkel 100% õige on selles osas.

    • ”We recommend the use of our car seats during the course of 8 years, from when it is installed in your car. For example, it can be in store for 2 years and then used for 8 years. The baby car seat has a life span of 6-7 years in use. The reason as to why we have set this time limit is because the plastic parts are more sensitive to differences in temperatures when installed in the car, but also because we at Axkid are continuously working with the development of our products.”

      https://axkid.com/faqs/how-long-is-the-life-span-of-an-axkid-car-seat/?fbclid=IwAR14W7JQLjvzvDpevCBJvaL4dlpA96pBsTvuqGNZvH1hP8_nOXEQy0neCqc

  4. Ma olen ka neid toole palju uurinud jne. Ja leidsin sellise variandi. Cybex peaks ju olema hea ja kvaliteetne? Aga see on ju ainult nss.
    Olen lugenud, et sellise süsteemiga, kus on selline nö lisakaitse ees nagu sellel toolil (mitte ainult rihmadega kinni) on ikkagi turvaline. Ja seda saab kaua kasutada.
    Mis sina sellest arvad?

    https://cybex-online.com/en-ee/car-seats/pallasfix

    • Nss on ikkagi nss. See padi aitab veidi, st ta on tõesti parem, kui tavaliste rihmadegaq nss tool, aga sss vastu ta siiski ei saa. Otse turvahällist sellisesse tooli ma last kindlasti ei koliks.

    • Mul jäid näiteks pallased valikust välja just seetõttu, et põhilised müüdavad mudelid ei ole saanud laupkokkupõrkes head tulemust (nad kraabivad hea tulemuse kokku tänu väga heale tulemusele külgkokkupõrkes). Valikusse jäi kiddy guardianfix pro 3, mis mu kriteeriumitele täpselt sobis.
      Tooli läks kolmesele ja alguses oli tal endal ka täitsa kahju nss minna, sest sest sss on ju palju mugavam istuda.

  5. Kas see paigaldamise kirjeldus, mis sa praegu rääkisid, on turvavööga paigaldamise puhul? isofixi puhul oleks kiirem paigaldus? Ma mõtlen ise seda, kui on kaks autot (isofixi võimalusega) ja üks tool, et kui kiiresti seda siis ühest autost teise tõsta oleks. Viis minutit on ilmselgelt liiga pikk aeg

    • Wolmaxil ja Minikidil pole isofixi, sest isofixi kinnitusega toolidel on kaalupiirang väiksem vms, mingi kammajaa sellega oli.

  6. Minul kolis tüdruk axkid minikidist välja olles juba 6 aastat ja natuke peale (pisike, 6.5a ja ca 114cm). Ta oleks mõnda aega sinna veel mahtunud, aga uue pereliikme lisandudes oli lihtsalt hull peavalu kõik neli last kuidagi ära mahutada, sest kahjuks on see tool parajalt lahmakas, arusaadavalt. Tegelikult oli tüdrukul lühiajaliselt ka cybexi padjaga tool, kuid abikaasa tegi autoga üle katuse sõites avarii (õnneks küll tühja tooliga) ja see deformeerus nii hullusti, et ma kohe tahtsin asemele rihmkinnitusega tooli, milles ka laps maksimaalselt kaua 5 punkti rihmaga kinni.
    Rääkides seadusest ja ohutusest, siis mulle tundub, et liiga vähe on ikka kajastatud uuenenud seadust ja teavet, et turvatoolide osas on kasutusel juba mitmeid aastaid töös olnud uus standard, mille nõudeid turvavarustusele saab lugeda nt siit https://www.mnt.ee/et/uudised/kuidas-valida-enda-lapsele-turvatooli
    Paraku ei ole keelatud müüa vana standardi kehtivuse ajal valmistatud toole ja üleüldse on veel nn üleminekuperiood.

    Axkidist aga, plussid paigaldusel on just see nõksutamine ja peatoe kõrguse reguleerimine. Kahjuks aga ei ole selline tool hea kui tuleb sõita erinevate autodega, eriti nt taksoga. Kogemus on juba olemas, et nii mõnelgi autol tuleb korralikult vaeva näha, et neid rihmu kuhugi kinnitada. Praeguse autoga oligi see teema, et lammuta või esiiste ära, et kuhugi need rihmad kinni saada, tuli kasutada neidlisarihmu, mis kunagi tooliga kaasa saime ja no läks ikka rohkem kui 5 minutit sellele. Et kui see tool juba meie autosse saada, siis just neid rihmasid küll enam lahti kookida ei tahaks. Lisaks tuli välistada mehe istme tagune, sest nii oleks tool ikka sobimatult püsti jäänud. Et kui on kindel, et tuleb tooli mitme auto vahet tõsta ja eriti sellistesse, mis pole ette teada, siis ma valiks ehk pigem mõne teise sss võimalust pakkuva mudeli, ka axkidil on kahtepidi kasutatavad toolid, mida kuni 18kg vist saab ka isofixiga kinnitada. Või no mina pigem ostaksin 2 tooli, üks siis see minikid põhiautosse ja teine selline, mis on lihtsamini kinnitatav ja sobiks võimalikult paljude eri mudelitega. Taksosõitudeks pigem võtaksin ikkagi turvapadjaga tooli, isofixi tõttu hästi kiire paigaldus ja mahub kindlasti ka väiksemasse autosse, samas ikkagi turvalisem kui niisama nss.

    • Aitäh, väga asjalik kommentaar! Omalt poolt lisaksin veel, et kui need rihmad on Minikidi tõstmisel probleemiks, siis mina kaalusin ka seda varianti, et ostan ühe paari rihmasid juurde, et oma autost ei peaks neid iga kord ära kakkuma ja saaks ringi tõsta vaid tooli. Samas jah, taksoga jne sõites ma hästi ei kujuta ette seda asja…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.