Elementaarne majanduslik mõtlemine

Kui on olemas üks asi, mille eest võin ma oma isale tänulik olla, siis see on kindla peale see, et tema oma koonerlusega õpetas mulle veidi majanduslikku mõtlemist, kui nii võib öelda. Tema viisid on muidugi minu jaoks veidi üle võlli, aga midagi jäi mulle ikka külge ka. Näiteks ei saa ma aru kuidas mõned inimesed ei oska asju osta tüki, või kilohinna järgi. Ma ei osta never juustu, liha jms nii, et ma ei vaataks kilo hinda. Oletame, et kõrvuti on kaks pakki juustu 300g ja 500g. Esimene on veidi odavam, seega võtad selle. Aga tegelikult on selle kilohind kokkuvõttes ju kallim, kui 500g pakil.

Kodus ajab mind näiteks kergelt marru, kui keegi tuled põlema jätab. Nagu, ou-mai-gad, kui raske on toast väljudes see klõps teha ja tuli ära kustutada? Või kui jäetakse pistikusse laadijad jms jura, mis tegelikult ka salaja elektrit tarbivad… Ma käisin eelmisel aastal sõbrannal ka külas ja koguaeg kustutasin ta tulesi. Ise ulub, et oii elektri arve on nii suur, aga endal 24/7 kõik tuled põlevad. No miiiiiks peab köögis tuli põlema, kui sa ise oled juba viimased 2 tundi elutoas olnud. :D

Ma ei tea kas mina olen ka koonerdaja, aga no mind tõesti nii häirib tarbetu tarbimine. Miks peab vesi jooksma ajal, kui sa hambaid pesed? Miks peab õhtul õues/teises toas tuli põlema, kui keegi seal ei ole? Miks mitte pesta pesu nädalavahetusel, kui see on tükkmaad odavam (Eesti gaasis on laupäeviti null marginal!) Aga noh, vähemalt pole ma nii hull, kui mu taat. Mõned näited tema koonerlusest:

  • Kui me kuskil sõitmas käisime ja ma kodust vett kaasa ei võtnud või see otsa sai, siis isa keeldus mulle poest juua ostmast. ”Kodus jood, süga nii kaua keelega hambaid.” Jup, joo oma tatti, tänks taat. :D
  • Ükskord kui ma isaga kuskil sõidus kaasas käisin, siis ostis ta ”lõunasöögiks” meile pätsi saia ja torus pasteeti. Autos lõi isa pasteedile kruvikeerajaga augu sisse ja pigistas otse pätsist murtud saiatükile peale.
  • Taat ostis kunagi ”juustu”. Mina tegin õhtul rõõmsalt pitsat ja riivisin siis seda sinna peale. Kui pitsa ahjust välja võtsin, siis see ”juust” oli seal peal nagu mannapuder. Pärast lugesin tolle ”juustu” pakendit ja irvitasin terve ülejäänud õhtu – ”juustu laadne toode”. Nagu…wat.

Millised teie ”säästunipid” on? Kas te kustutate toast väljudes tule, või on teil suva? :D

Comments

comments

37 thoughts on “Elementaarne majanduslik mõtlemine

  1. Mina näiteks üldjuhul vaatan kilohinda, aga tihti ostan ka odavama ja väiksema kaaluga toote, mis kilohinna poolest on kallim – põhjus lihtne, ma lihtsalt ei tarbiks nt seda 500g juustu ära ja äraviskamine tundub veel rumalam.

    Pesuga samamoodi, tihti küll langeb nädalavahetusele see asi, aga reeglina ikkagi pesen siis kui vaja on, olgu see reede, laupäev või teisipäev.

  2. Mind häirib ka tarbetu raiskamine. Loomulikult on mul kõik elektrilülitid kinni, mida ma momendil ei kasuta. Ma käin ka tütre juures alati põlema jäetud lüliteid kustutamas. :D Kui hambaid pesen, siis on harjamise ajal vesi ikka kinni ja pojale soovitasin, et kui dušši all käib, siis pangu seebitamise ajaks vesi kinni, sest üks kuu oli tema veearve 17 kuupmeetrit. Müstika mu arust. :D Toitu ostan soodushinnaga, vett poest ei osta. Nii tobe ma veel ei ole, et vett hakkaksin poest ostma. Kui siis, mingit maitsestatud jooki.

  3. Mul on ka nii, et mingid asjad on vanematekodust kaasa tulnud. Näiteks telekas/arvuti jms on alati ööseks pistikust väljas. Meil läheb niigi 40 euri eest elektrit iga kuu ei tea kuhu :D Kui vingutakse, et misma tast välja tõmban mõtle kui kaua peab ootama käima panemisel, siis see pole midagi selle kõrval, kui ta öö otsa sul ilusti vooluvõrgus tiksub :) Okei, vanemad hoiavad sellega ka elektrit veel kokku, et neil gaasipliit ja veekeetja mis pidi hirrrmsasti voolu võtma, seisab kapi otsas. Meil jällegi veekeetja ja elektripliit igapäevases kasutuses. Pesu pesen ka nädalavahetusel kui vähegi võimalik. Ja tulesid klõpsutan kaa kogu aeg kinni. Toidu poolest porgand/kartul/sibul muidugist oma põllalt. Ja sygavkylma panen nt. tilli niipalju kui annab karpidega. Seda annab suht igalepoole söögile panna, härra muidugi vigiseb aga mul peab olema midagi rohelist ikka enamus asjades :P

  4. Mul on üks töökaaslane, kes enda järelt tulesid ei kustuta. Ja see ajab niiiiii närvi! Kuidas saad käia vetsus, riietusruumis, puhketoas ja suitsuruumis ja igale poole tule jätta?! Me ikka oleme üritanud talle selgeks ka teha, vaikselt õpib.
    Kodus põleb 1 tuli pmst korraga. Kui elutoas olen ja korraks kööki lähen vms, siis selleks kümneks minutiks ära ei kustuta, aga üldiselt tuled ei põle. Selles olen küll süüdi, et juhtmed seinas on pidevalt… Üritan end parandada, aga unub ju ära pidevalt.

  5. Appi, ma olen täiega laristaja. Ok, mitte täiega. Poes vaatan alati kilo hinda ja võtan odavama! Aga, hambaid pestes ei pane vett kinni. Pesus olles lasen ka veel täiega joosta. Nõusid/pesu pesen siis kui vaja, mitte ei oota kindlat päeva. Terve maja võib mul tuledega särada… Oeh.. ☹️

  6. Haha, see saiapäts ja mingi suvakas määre + ebatraditsiooniline “avaja” on ka minu elus päris tihti kasutusel olnud. Kusjuures sellist olukorda meenutan täiesti positiivse võtmega ja ilmselt taolist olukorda tuleb elus ette veel ma oletan. Mis, aga oma säästlike (loe vaeste) vanemate mineviku kapsaaeda oleks loopida, siis kiruks seda, et wc paberi asemel pidime pool lapsepõlve kasutama ajalehte. Kindlasti on veel mainimisväärseid seiku, aga las olla. Ega nad halvad vanemad ju pole :)

    • Mina ka naersin, aga praegu mõtlen, et kas mina tahaks lapsele serveerida pasteedisaia, millesse on auk löödud jumal-teab-kus vedelenud kruvikeerajaga. Ma pole eriline baktri-foobik, aga võeh :mrgreen:
      Ja btw, seda ajalehe kasutamist mäletan ka oma kodust, aga seda tegi õnneks vaid isa ja meid siiski selleks ei sundunud.

  7. Ikka kustutan tule kui toast lahkun. Vahel juhtub, et unustan aga muidu minu jaoks elementaarne asi et kustutad ära. Veel ka ei lase joosta niisama. Harjumus juba, et keeran kinni hambapesu ajal. Ei meeldi kui on avatud mitu a la juustupakendit vms. Kõigepealt tarbi üks ära, siis ava teine. Elukaaslasel vahel komme niimoodi teha, siis jälle saab mult õiendamist.

  8. Nooh, tänapäeval on laes LED pirnid, mis võtavad vanade hõõglampide 60W asemel nt 4W. Sellist valgusallikat ei ole mingit vajadust ära kustutada kogu aeg, sest tarbimine on nii väike. Samuti ei tea ma kedagi, kelle elektripakett oleks selline, mis nädalavahetusel odavam on. Ikka kogu aeg on sama hind ja börsihinna kõikumine ka eratarbijaid ei mõjuta muideks. Kilohinda ikka vaatan, aga veelgi rohkem vaatan koostist. Kui ühes singis on 67% liha ja teises on 86%, siis võtan ikka suurema lihaprotsendiga nt. Ja kui odavama kilohinnaga pakk on liiga suur, siis ei osta, sest muidu läheb halvaks. Vett küll ei raiska, ka juukseid pestes/palsamit pannes keeran vahepeal duši kinni, aga asi pigem nagu looduse säästmises, mitte niiväga hinnas.

    • Hmmm nüüdseks peaks kõigil elektri kauglugejad vms olema ja need on vist ikka 2 reziimiga – öövool ja päeva vool. Öösel on ka vool odavam, alates 23/00-6.00 vist ja odavam vool on siis ka nv.

    • Muideks, meil oli enne mingi x pakett, muutsime ära börsika vastu ja ütleks, et mõjutab ikka küll eratarbijat. Arved on ikka PALJU väiksemad !

  9. Mina kustutan tuled kui toast väljun. Samas kui ma seal toas olen siis tahan täistulesid, mitte romantilist valgust :D
    Su isa eluviis polnud aga mu jaoks säästlik vaid pigem ma ei teagi…
    Paistab, et säästlikul ja säästlikul on vahet! Üks asi on osta odavamat juustu, teine asi on aga üldse mitte osta! 😁

    • No ma räägin…ta sobiks sinna saatesse… mis see oligi, mingi ekstreemsed säästjad vms 😁

  10. Õhtul laelambid enamasti ei põle aga köögis ja elutoas, kus me oma enamuse aja õhtul veedame põlevad väiksemad valgustused. Just sellepärast, et ei peaks kööki minnes kohe suure tule põlema panema, meil köök läbikäidav.
    Poes vaatan ka kg hinda aga samas kõiki asju ei saa hinna järgi osta. Kohvi ja juustu puhul ostan ka kallima, kui ei taha seda juustulaadset toodet :)
    Samuti kui on näiteks mingid pakid, kus peal 5+1, siis ma arvutan ka üle, et kas ikka tk hind tuleb soodsam sellel pakendil või võtan kõrvalt 6 tk soodsamalt.
    Kuna elame maal, siis ma alati mõtlen oma plaanid selliselt läbi, et ei peaks palju autoga sõitma. Kui ikka linna minek siis 100 asjajamist ja korralik linnapäev.

  11. Kas pealkirjas oled mõelnud kasutada sõna “Elementaarne”? Väike typo on sees ;)

  12. Ooojaaa, tulede kustutamine ja laadijate seina jätmine meil põhiteema. Kõik aastad, mis me koos oleme elanud ma olen inisenud, et “pane tuli kustu, kui sa ruumist lahkud ja laadija seinast välja, kui telefon taga ei ole!” :D Alguse poole tegin ikka kõike ise, siis peale esimest aastat hakkasin inisema. Kui ma IGA KORD inisen, siis jääb üheks korraks meelde, kui ei inise siis võin und näha. Tuledega oleme selles punktis, et neid abikaasa kustutab juba, mitte alati, kuid enamjaolt. Laadijaid käin ja tõmban ikka mina välja ja koooguaaaeg, nagu appppiii. Iniseda ka enam ei viitsi, no pole mõtet ju :D Külas käies ka alati sama asi, et käin kustutan tulesi ruumidest, kus kedagi ei ole…

    • Ja kuna tal öösiti telefon alati laeb, siis reaalselt hommikul esimene asi peale silmade avamist on mul see, et vaatan seinas olevat laadijat ja tõmban selle välja. See mul rutiiniks kujunenud juba täitsa :D

    • Laadijate seina jätmine pidavat tõsise tulekahjuohu tekitama, või vähemalt mingi tuletõrjuja kommenteeris kuskil niimoodi, nii et meil nad enam ammu niisama seinas ei tolkne.

  13. Säästupirnid pididi elektrit kulutama ainult siis kui neid lülitada (sisse või välja) põlemine ei kuluta. Meil on kodus igal pool led pirnid ja need võtavad nii vähe elektrit et minu meelest las pigem põlevad kui et pimedas keegi peaga vastu seina jookseb. meil suur maja ja osad toad läbikäidavad, lüliti on üldjuhul ühe ukse juures, teiselt poolt tulles peaks enne läbi pimeda toa jooksma. Aga 60 vatisel hõõpirnil küll õhtu läbi tühjas toas põleda ei laseks, samas 4-8 vatised ledid võivad minu poolest põleda.
    Meil enamus õue ja koridorilampe sensoriga, põlevad siis, kui keegi liigub.Toidu puhul vaatan, kust võimalikult värsket ja naturaalset saab, püüan mitte osta poolfabrikaate vaid ikka puhast liha, müslide asemel kaerahelbeid, rosinaid,pähkleid ja ise müslit teha, pudrud teen täisterast, kasutan täispiima ( liitri hind veidi kallim aga toiteväärtus suurem) Pesu , sokid jalanõud ostan muidugi uued ja kvaliteetsed, kasutan ära neid päevi, kui maximas näiteks on kõik sokid -40% jms. Muid riideid ostan ka kasutatuna, va. noorem laps, talle ei sobi kasutatud riided, on teine liiga peenike ja parajaid riideid ei ole. Kasutan ära kliendikaardi jms. pakkumisi aga mõistuse lülitan ikka ka enne sisse, vahepeal pole mõni sooduspakkumine üldsegi nii soodus kui tundub.
    Kilohinnaga ostmise puhul olen vahel ikkagi võtnud väiksema paki , kallima kilohinnaga, puhtalt sellepärast et 500 grammi juustu on meie pere jaoks liiga palju , avatud pakis seinud juust ei maitse mulle enam ja kui ma hiljem osa ära viskan, siis ei ole see üldse odav :)
    Mul kipub nii olema, et kui ma eriti kokku püüan hoidma hakata, läheb see lõppkokkuvõttes kallimaks. A´la ostan autole odavama B klassi varuosa ja hiljem pean hoopis kallima raha eest autot remontida laskma.

    • Sellega ongi vist nii, et peab mõtlema kuhu on mõistlik kulutada ja mille pealt kannatab kokku hoida. Ntk kuigi keeduvorst on odavam kui sink, siis sellegipoolest ostan sinki, sest jahukörti võin kodus ise ka keeta :mrgreen:

  14. Jaaa..mul ka sama teema laadijate, tulede ja veega. Lihtsalt on see minu arust mõistlik käitumine.. mitte, et ma oleks jube koonerdaja. Kui ma lahkun kodust, siis ma tõmban kogu elektroonika (peale külmkapi) ka tepslist välja :D a see komme jäi mul peale seda kui ma veel vanematega elades vana triikraua välja lülitada unustasin ja see oleks pool elamist maha põletanud.

  15. Mina olen üks nendest, kelle köögis põleb tuli hoolimata sellest, et käisin seal viimati 2 tundi tagasi. Mulle lihtsalt meeldib, kui ruumis, kuhu lähen, on kohe valge. Sellepärast põlevad mul kõige tihedamini käidavates tubades tuled päev läbi. Ma muidugi ei virise sealjuures suure elektriarve üle.
    Kunagi jagasin ämmaga korterit. Tema oli hull koonerdaja elektriga ja pimeduses istuja. Ja tahtis, et kõik teised ka tema moodi oleksid. Kui juhtus, et tulin oma toast välja näiteks wc-sse käima, siis jätsin tule põlema, sest noh, üks wc-s käik käib ju kiiresti, mis ma ikka sellest tulest ära kustutan. Aga ei, sel ajal, kui mina wc-s olin, jõudis juba käia ämm minu toas ja tule ära kustutada :)

    • Siis oleksid pidanud talle ütlema, et 2 minutiks tule kustutamine kulutab rohkem elektrit, kui see, et tuli see 2 minutit põleb kuni sa vetsus ära käid. 😁

  16. vb kui sul lapsi ei oleks, siis saaksid aru, et nv on 10x lahedamaid asju teha kui pesu pesta :D.

  17. Ma olen ka see nõme naine kes pidevalt mehe kallal näägutab, et kustuta tuli ära, võta laadija seinast, ei osta seda juustu, too on odavam jne. Aga pesu pesemisel ma mingeid hindu ei arvesta, pesen siis kui vaja. Ja ega meil siin tegelikult ei olegi erineva hinnaga elekter, kogu aeg üks hind. Veega olen ma ka muidu kokkuhoidlik olnud. Hammaste pesu ja enda pesu ajal vesi ikka kinni, aga nüüd me vee eest eraldi ei maksa ja olen selle kokkuhoidlikkuse dušši all käies ära unustanud, sest muidu on jahe kui soe vesi selga ei jookse (olen duššinurgaga harjunud, siin lihtsalt kardina taga). Olen isegi öelnud, et me vee eest eraldi ei maksa, siis võib laristada. :D

  18. ei tea jah, need noored käivad ringi, rahakotisuu lahti ja vaatavad muudkui, mis seal välja kukub. kilohind kilohinnaks, aga kui kuu lõpus 10% laenu võtad, et järgmisel ära elada, siis ei päästa ka juustulaadsete toodete söömine.. muidugi on neid laenupakkujaid praegu igal sammul ees kah, pakuvad tagatiseta ja väike ja üldse pool muidu laenu, ainult pärast saab selgeks, kui paljuga sees oled. https://www.coolfinance.ee/laenud – no vaata siis, kui palju on võimalik erinevaid nimesid ühele asjal anda. vanasti oli ikka heal lapsel mitu nime, nüüd paistab, et see on küll hoopid vastupidi

  19. Kallid inimesed, kui nüüd natuke uurida ja googeldada, siis seina jäetud laadijad EI kuluta elektrit või teevad seda nii vähe, et aasta peale tuleb summa mingi paarkümmend senti. Tulekahjut ka ei karda, pole kunagi kuulnud, et seina jäetud laadija midagi põlema paneks…Tunnistan, et vett lasen ka joosta oma suva järgi, võin panna vee jooksma, et see külmaks läheks ja rahus teise tuppa minna või passida tund aega duši all ja jätta hammastepesu ajaks vesi jooksma. Pole kunagi mõelnud, et pesu peaks nädalavahetusel pesema. Toitu ostan ka tihti väiksema paki, nagu eespool mainitud, siis pole mõtet kahe peale poolt kilo juustu või kahte liitrit piima nädalas osta. Ainuke asi mida teen, on tulede kustutamine ja seda ka pigem, sest meeldib hämaras olla. Ilmselt ei ole säästuviisid lihtsalt kodust külge jäänud, kuigi ema kasvatas mind üksi ja mitte kõrge palga eest. Häirima on siiani jäänud vaid toidu ära viskamine – vanemate kodus lendab prügikasti vähemalt pool toidust, kui mitte rohkem, mis külmkappi tekib. Ostetakse liiga palju toitu, tehakse liiga tihti süüa jne. Seda olen ise majandades väga hoolas jälgima.

  20. Meil on vastupidi. Mina kui naine ei pööra absoluutselt poes hindadele tähelepanu, võtan mida parasjagu tahan. Ei kustuta kodus tulesid ega tõmba juhtmeid välja. Meil on kujunenud nii, et seda teeb mees. Tema käib ja vaatab ja noomib. Tema on see säästumõtleja, mina pigem laristaja. Ma juba nii harjunud sellega. Mulle ei meeldi istuda pimedas ja tuled peavad põlema. Ka filme ei meeldi pimedas vaadata (kino kannatan ära).
    Väiksena jäin magama alati tulega ja ema käis kontrollimas, et kui magan siis kustutas tule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.