Kopp on nii ees sellest IT’ga seonduvast blogipoolest

Ma vahel vaatan kõiki neid kauneid blogisid ja mõtlen, et kas tõesti kõik teevad oma blogid otsast-lõpuni ise. Timmivad kujundused ja teemad, lahendavad ise oma it jamad, oskavad lihtsalt õhust kõiki neid SEO jms teema asju jne. See tundub mulle veits ulme.

Näiteks tahtsin ma eile blogis paari asja muuta ja hakkasin mingeid sätteid seal näppima. Sest, reaalselt, kui keeruline saab olla sellise muutuse tegemine, et pealehel näeks vaid postituse kokkuvõtteid? Psõhh, lapsemäng ju! Ja järsku, kabuum, leht läks katki. Mitte midagi enam ära ei laadnud ja URL ribal oli vaid ees ”not secure”. Ma sain umbes nelisada südarit, aga kukkusin siis googeldama ja youtubest abi otsima. Seda muidugi kasutult, sest ma ei saanud isegi blogisse sisse logida, et midagi muuta või kustutada. Mitte, et ma nii väga olekski osanud, aga noh, üritama ju peab, sest ega mul kelleltki küsida neid asju ka ei ole.

Vahetult enne seda, kui leht pekki läks, olin ma uuendanud mingeid plugginaid. Korra jõudsin ma isegi suht paanikasse sattuda ja nutta, et mu leht häkiti ära, sest ma ei saanud ka Lipsukese facebooki lehele postitada ja kui lõpuks postitus üles läks, kulus veel pea 15 minutit, enne kui keegi seda üldse nägi (numbritest on kohe näha kui paljudeni postitus jõudnud on). Ma oleks pmt olnud valmis oma läppari põlema panema, sest ”omg, nüüd on pekkis, blogi on läinud, fb on läinud, midagi kuskil teha ei saa, RAUDSELT on kohe swedbank ka rahast tühi. Sama hästi võin ma juba kõik oma kaardid ka kinni panna ja maja petturite võlgade katteks müüki lükata – kõik on niikuinii läinud!”

Crazy People GIFs | Tenor

Hommikul hakkasin suhtlema oma veebimajutajaga, aga no… ma ei tea, ei tundunud väga tark jutt, kui aus olla. Mitte, et ma ise targem oleks, aga kui nemad peaks biiti tajuma, siis miks sellised oletused ja kahtlused, et oi äkki on see, äkki on too – no ma ei tea ju! Ise nad igatahes ka vist hästi aru ei saanud mis, kus ja miks juhtus või kuidas seda parandada. Ainus variant, mida nad pakkusid, oli see, et davai, köhi pappi (25+km!) ja teeme lehele taastamise, mis siis nö viib lehe seisukorra 2p tagasi ja siis peaks kõik jälle funkama. Kuna ma ise midagi teha ei saanud ega osanud, siis ütlesin, et nooojahh, teeme siis seda.

Paar tundi hiljem said nad teoreetiliselt lehe töökorda tagasi, aga… sest alati on üks suur, karvane AGA. Nimelt olla mu leht nii aegunud, et vajab ma ei tea mis x asju ja uuendusi, lisaks märkasin, et mul on nende lehele minnes ees mingi punane teade: ”you are using a deprecated PHP version(s)” – isegi mu effing blogi on deprekas ja väsinud. :D

Lisaks on blogilingi url’il ikka veel see ”not secure” tekst ees… Taastamisega läks kaotsi mitu tundi tööd, mida tegin ühe koostöö postituse kallal, mis oleks pmt pidanud ilmuma juba üleeile. Viimase kahe päeva kommentaarid läksid ka kaotsi, et kui keegi otsib ja mõtleb miks ma ei ole tema kommentaarile vastanud või seda üles lasknud, siis that’s why, andke andeks.

Nende seletus vms, millest 90% on minu jaoks lihtsalt täiesti mõistmatu: ”See, et aegunud PHP versioon kasutusel on vastab tõele. WordPress on vana versiooni peal ja vajab tõsisemat uuendamist koos pluginate, teemade ja WordPressi nö “core” versiooniga. Lisaks nõuab see ka PHP versiooni uuendamist aga see kõik vajab õiges järjekorras tegutsemist. Teoorias saame seda ka meie pakkuda, kuid tegu sellisel juhul juba mõne tunnise töökuluga (100-200 eurot). Uuendamata jätmise üks suurimaid ohte on see, et veebilehekülg on äärmiselt haavatav erinevatele automatiseeritud rünnakutele ja võib häkkerite ohvriks langeda.” 

Wtf GIFs - Get the best GIF on GIPHY

Ma ei saa aru mille eest ma siis üldse maksan seda majutust või mis iganes asja? Mida nad siis reaalselt üldse teevad või kelle töö see lehe korras hoidmine on… ärge pliis öelge, et ainult minu? 😂

Ühesõnaga, ma pean vist mingit iti venda endale vaatama hakkama, aga kust ma sellise tüübi leian ja kuidas ma tean, et ta mul nahka üle kõrvade ei tõmba… Gaaad, kui keeruline saab olla mingi effing blogi elus hoidmine, ahh?

Comments

comments

2 thoughts on “Kopp on nii ees sellest IT’ga seonduvast blogipoolest

  1. Majutus ongi ju ainult server ehk siis koht kus oma lehte saad üleval hoida, kogu haldus on ikkagi sinu töö või siis arendaja töö. Ma tegelt just praegu õpin wordpressi serverisse panemist ja haldamist 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.