Miks on esimene ja teine laps vähem väärt, kui kolmas, neljas?

Ma ütlen kohe ära, et ma tegelikult ei ole pmt üldse kursis mis teema selle toetusega hetkel on ja kes, kus, millal, kui palju või kas üldse midagi tõstab, olen vaid poole kõrvaga mingit juttu kuulnud, aga see ving suurpere toetuse üle on ju juba aastate vanune teema. Ühesõnaga, nagu ma aru saan, siis ühe-kahe lapsega pered tunnevad end vähem väärtuslikena, sest minusugused sarisigijad kühveldavad toetusi kokku ja elavad pmt selle arvelt luksuslikku elu?

Sorri, aga see kõlab nagu need kõvad isad, kes alimentide üle vinguvad, ”issand, mida sa teed selle rahaga, kuhu sul see kulub? Ma ELUSEES ei usu, et see kõik lastele kulub!” Jaa armas Vello, ma lähen panen endale tegelikult selle rahaga kunttissid ja puhkan neli kuud kanaaridel.

Muahaha GIFs - Get the best GIF on GIPHY

.

Aga reaalselt, kui ma mõtlen enda elule 1-2 last versus 3-4 last, siis siin ei ole küsimustki, et kulud on ka mitmekordsed. Näiteks nii lihtne ja tüütu asi nagu pesu pesemine. 1-2 lapsega pesin pesu paar korda nädalas. Nelja lapsega on mul voodipesusid vähemalt 2 masinatäit, riideid 4-5 masinatäit ja kui peaks veel olema vaja pesta õueriideid või tekke, patju, pleede, võib julgelt mitu masinatäit lisaks kirjutada. Tavaline taks on 7-10 masinatäit nädalas. 30-40 masinatäit kuus?! See oli vanasti mul mitme kuu norm…

Ühe-kahe lapsega võib vabalt elada kahe- kolmetoalises korteris. Katsu sa aga sinna mahtuda 3-4 lapsega. Suurem kodu, suuremad küttearved, suuremad üürid jne. Ühe-kahe lapsega mahud ideaalselt mingisse väiksesse sõiduautosse. Kolme-nelja turvatooli ei vägista sa ka kõige parema tahtmise juures sinna tagaistmele, seega on sul vaja suurt autot ja need imevad enamasti 10l/100km kanti, st poole suurem kulu kui väiksema autoga.

Ka nii lihtne asi nagu laadal või kuskil üritusel käimine, võib kujuneda täielikuks košmaariks. On ikka väga suur vahe kas sa ostad selle 3 eurise keerukartuli ühele-kahele lapsele või kolmele-neljale. Psõhh, mis see 3 euri siis on eks? 6 euri, no okkkkk… Aga 12 euri paneb juba mõtlema. Ja samas ise tahaks ju tegelikult ka seda neetud kartulit, aga see tähendab veel +3 euri ja no tänan ei. Sama raha eest ostan ma juba 25 KILO kartuleid, seega fuck no ma teile nelja kartulit 12 euroga ostan… ja siis mine edasi, järgmisel letil mingid jääjoogid, 6 euri tükk. Ühele 6euri, ok. Aga neljale?

Hell No GIFs - Get the best GIF on GIPHY

Okei, kui silm nende summade peale tõmblema hakkab, jätad lihtsalt selle nodi ostmata ja üritad seda millegi muuga hiljem kompenseerida. Aga on asju mille ostmist ära jätta ei saa. Näiteks talveriided. Ma olen suvest saadik jälginud talvekinnaste pakkumisi, et äkki on kuskil midagi hooaja väliselt parema hinnaga võimalik ette tellida (suurpere säästunipp nr 1). Üldiselt kui alla 30 euri paar saad, võid risti ette lüüa ja õnnest lõhki minna, sest sel hooajal on normaalsed kindad 5-10-15e kallimad kui eelmisel aastal. Eelmisel aastal ostsin 14 ja 16 euri paar, sel aastal 23 euri paar.

Ma tean mida nüüd mõned kohe ütlevad, ”aga sa ei pea ju ostma neid kõige kallimaid brände!” või see võrratu ”osta kasutatult”. Hehheeee, vot sellega on nüüd selline lugu, et ma ei tee talveriiete pealt mingeid erilisi järeleandmisi. Ma ei ostagi neid kõige kallimaid, täiesti tavalisi kindaid vaatan! Samas ei hakka ma neile mingit no-name suvakat Disney pildiga sodi ka tellima, mis üldse vett ei pea. Kasutatud riided on ka enamasti no go, sest 99% juhtudest olen ma lihtsalt niiiiii pettunud olnud ja lõpuks pean ikka uue ostma, sest siis on vähemalt kindel, et see pole mingi ära pestud räbal. Selles võrdluses tooks välja ka küsimuse, et miks peab minu laps siis kasutatud asja kandma, kui ta on sama palju väärt, kui kellegi teise ühe-kahe lapselise pere laps, kes saab uued asjad.

Ühesõnaga, on fucking hiiglaslik vahe, kas sa ostad 30 eurised kindad ühele-kahele või kolmele-neljale. Ja ega siis üks paar per nägu läbi aja, vaja läheb minimaalselt 2 paari näkku. Talvekindad neljale ja 120-240 euri läinud. Ja see on ainult talvekindad. Üleriietest ja jalanõudest ei hakkaks ma parema meelega vapsee rääkimagi. Kas sa ostad ühele-kahele selle 70 eurise kombe (mina loen seda hästi saadud hinnaks) või kolmele neljale. 70-140 versus 210-280. Lisaks saapad, mütsid, sallid, kindad. Ja oiblää kui tahaks veel sinna alla meriinopesu, ma parem ei hakka…

Mina tulen toidupoest sellise kärutäiega nagu suunduks toidupanka annetust tegema, teen süüa pmt sajaliitrise nõiakatlaga ja õhtu lõpuks vaatan ikka sinna pajapõhja ja mõtlen, et huvitav, sellest pidi homseks ka midagi jätkuma või? Samas teine pere sööb seda kogust vb mitu päeva. Üldse ei ole ju hinnavahet, eks.

Ja nüüd mõtle, kas sa maksad arved ja ostad need asjad ühele-kahele lapsele oma 1000 eurise palgaga või kolmele-neljale? Sa võid ette osta, raha kõrvale panna, soodukaid jälgida, kõrvade peal käia ja ükssarvikute poole ka palvetada, aga fakt on see, et mida rohkem on peres lapsi, seda suuremad on kulud. Ma reaalselt ei saa aru kuidas inimesed üldse ellu jäävad ja hakkama saavad.

Ja HAIGUSED! Kas sa istud kodus 1-2 lapse pärast mingid päevad kuus, või 3-4 lapse pärast. Üks saab terveks, teine jääb haigeks, teine saab terveks, jääb kolmas haigeks. Millal sa siis veel tööl käid?! See haiguste teema on igas peres täiesti ******, ma saan aru.

Ühesõnaga, kõigil on raske ja ma saan väga hästi aru sellest 1-2 lapsega perede frustratsioonist. Muidugi oleks hea suurem toetus, saaks ka vabamalt hingata jne, aga samas, mina oma väikse aju ja väikse silmaringiga näen ka seda, et ÜLDISELT on 1-2 lapsega peredes elu kergem ka, kui 3+ lastega peredes. Kas ma teen liiga kellelegi praegu? Rääkige mulle ja harige mind, sest ma reaalselt ei saa ehk aru.

Comments

comments

30 thoughts on “Miks on esimene ja teine laps vähem väärt, kui kolmas, neljas?

 1. Nõustun täielikult selles kulude osas. Minul on 3 last, just hiljuti oli teema advendikalendrite ostmine, üks laps tahtis Lego oma, ühele veel raatsiks võib-olla selle 50€ kalendri osta, aga kõik on vaja ju kolmega korrutada. :D Samas ei poolda ma otseselt toetuste tõstmist, selle asemel võiks olla lasteaed tasuta ning huviringid lastele tasuta (seda siis ka ühe ja kahelapselistele peredele).

  • Jaa, aed ja huviringid on hullud raharöövlid. Kuigi meil on need summad vist veel väiksed, võrreldes mõne muu kohaga.

 2. Nii palju kui ma aru saan siis on probleem pigem selles, kui suur vahe toetuste vahel on. Kuskil jäi silma, et pea 2 kordne (umbes 600 eurot) aga võin ka eksida. Eks arusaadav, et iive madal ja see suht kaval viis osasid seda kolmandat last saama veenda. Eks loeb ka see, et kui tahad suurt pere siis tuleb kuludele enne mõelda, just pikemas perspektiivis. Isiklikult selle toetusega probleemi pole, on mis on, mul lapsi pole ega taha. See, et 1-2 lapsega on lihtsam, ma ei usu. Mul tuttav saab kolmanda just selle pärast, et juhtus ups ja rahaliselt hakkab neil 3 lapsega palju kergem selle toetuse tõttu kui neil praegu 2 lapsega, jutt on mitusada eurot kuus juures.
  Minu isklik arvamus on see, et paljud tahavad imikuid ja ei oska päris täpselt arvestada kui kallid lasteaia ja koolilapsed tegelikult on. Eks igaüks saab palju lapsi nad ise tahavad, seda kontrollida ei saa, aga samas ma ei usu et toetuste vahe nii suur peaks olema lihtsalt sellepärast, et osad ei soovi nii palju lapsi.

  • Ooojaa, tõeline raha alles hakkab lasteaias ja koolis minema. Edaspidi läheb veel hullemaks ju, kui kõik kuskil ühikates elavad jne. Selleks ajaks pean ma küll miljoni kuus teenima 😀

 3. Tere,
  4 lapse ema siinpool. Aitäh Sulle!! Selles mõttes, et mul pole kahju, kui neile 1-2 lapse vanematele ka rohkem makstaks, aga samas ühiskonnas esitatakse seda nii, nagu suurpered oleks neilt isiklikult midagi ära võtnud.

  • Riigi maksuraha pole piiramatu ja seda tuleb jaotada lihtsalt ühtlasemalt. Sest tegelikult ju nii ongi, et kui ebaproprtsionaalselt suur osa läheb osadele peredele, siis paraku teistele ei jää. Kurb tõsiasi!

 4. Ma ei mõista seda kadedust.
  Valem lihtne – riik vajab, et iive tõuseks ja maksumaksjaid tuleks juurde, seega riik investeerib sinna, kuskohast nende nägemuse kohaselt tulevikus see panus tagasi tuleb ja rohkem veel.
  1-2lapsega pered saavad väiksema tõenäosusega järgmise lapse, kui 3-4lapsega pered. Seega eelkõige näevad nad, et see toetus võiks olla motiveeriv nendele, kes veel 3ndat ei ole saanud.
  Ilmselgelt on kulud 1-2 lapsega väiksemad, kui 3-4-5jne lapsega… Muidugi on see iga pere enda ülesanne hakkama saada(toetused ei kata lapse kasvatamise kulusid niikuinii), aga pigem on väga positiivne märk ja annab kindlustunnet, kui riik toetab sinu panust tulevikku.

  • Jaa, toetus on toere, aga ütleme, et see kaob homsest ära, mis siis saab. Sellele on nii palju lootma hakatud, et kohati hirmus mõelda. Väga paljudel oleks siis ikka väga pekkis (k.a ma ise).

 5. No, kuule, näha on jah, et sa ei ole kursis, millest üldse juttu on. Keegi ei arvagi ju, et rohkemate lastega kulud automaatselt ei suurene, vaid küsimus on selles, et kas need suurenevad kolmanda lapsega nii hüppeliselt, et on õiglane taoline jaotus:
  1. laps – 60 eur kuus
  2. laps – 60 eur kuus
  3. laps – 600 eur kuus

  Ei ole ju nii, et kolmandalt lapselt küsitakse keerukartuli või pesupulbri eest rohkem raha, vaid kulud tõusevad üsna proportsionaalselt laste arvu kasvuga. Eriti esimese lapsega on kulusid palju, kui ei ole ka vanematest õdedest-vendadest jäänud asju. See, millest räägitakse, on, et toetus tõusku iga lapse pealt võrdselt, mitte alles kolmanda pealt nii suurel määral. Et ka esimeste lastega kaasnevad kulud.

  • Ikka vale😅
   1 laps 80€ (praegu 60€)
   2 laps 80€ (praegu 60€)
   3 ja iga järgnev laps 100€
   Suurepere toetus
   3-6 last 600 (praegu 300€)
   7+ last 800€ (praegu 400€)

   Mul isiklikult 4 last. Ükski pole raha pärast saadud, aga on ikka küll turvalisem.
   See praegune suur tõstmine aga häirib ka mind. Oleme omakeskis arutanud, et see oleks siis ideaalne nt 3- 300, 4-400, 5-500 jne. Sest ausalt 3 lapsega polnud mingit vahet. Kui 4 sündis…. Tekkis juba kasvõi liiklusvahend- auto bussiks 🤣 kuu liising suurem kui kodulaenul, +veel Kasko, kindlustus…. Oh juudas kui nüüd pidi talverehvid ostma… X2 hind tava autoga võrreldes… Ja no küttekulu õnneks meil isegi mõistlik 7.5-8l aga eelmine oli 5.5-6l 100km. 🤭
   Aga see kuni 24 aastani maksta….. See lause huumor🤣🤣🤣 mul oli siis juba kaks last, kutsekas lõpetatud, mille kõrval käisin ka tööl ja majandasin vanematest eraldi…. Mis ikka lumehelbekesed tulevad siit…. 🤔😂

  • Lugupeetud blogija kirjutab, aga päris informeeritud ei ole, arvates, et vahe on €300. Halloo! Kui kahe lapsega pere hakkaks uue korra järgi saama toetust €160 kuus, siis kolmelapseline €860 kuus. See vahe on €700! Keegi ei ütle, et rohkemate lastega ei peaks saama rohkem toetust. Küsimus on, et mil määral ja mille põhjal seda otsustatakse. Uuringuid valitsus teha ei lasknud, et selline asi kindlaks teha. On ilmselge, et selline vahe tundub liiga ebaloogiline, et seda ilma igasuguse pädeva analüüsi ja selgituseta lihtsalt aktsepteerida.

  • Kui jutt on lasterahadest, siis toetused jagunevad nii uuest aastast:

   1. laps – 80eur kuus
   2. laps – 80 eur kuus
   3. laps – 100 euri kuus
   4. laps – 100 euri kuus
   jne edasi

   Praegu on lastetoetused:
   1. laps – 60 eur kuus
   2. laps – 60 eur kuus
   3. laps – 100eur kuus
   4. – … laps 100eur kuus

   Suurperetoetus aastal 2022 on
   3-6 lapsega peredel 300euri
   7-…. lapsega peredel 400euri

   Suurperetoetus alates aastast 2023 on:
   3-6 lapsega peredel 600 euri
   7-… lapsega peredel 400 euri

   Aetakse segamini suurperetoetused ja lasterahad, need erinevad toetused ju.

 6. Toetused uued aastast:
  2 last 160 eur
  3 last 840 eur
  Talvevarustus 2 lapsele 412 eur ( kombed 160, kindad 92, saapad 160 )
  Talvevarustus 3 lapsele 618 eur ( kombed 240, kindad 138, saapad 240 )

  Need on konkreetsed näited kuludele otse lapsele, 2 vs 3 last.
  2 lapsega pere peab oma palgast juurde maksma talvevarustusele 252 eur
  3 lapsega perel jääb peretoetusest üle 222 eur .

  Elupind ja autod on väga suhteline mõiste, siin oleneb ikka väga palju kus elatakse, millist autot omatakse ja jne.

  Tõin selle 2 vs 3 last näite nimelt, sest 3ndast lapsest see toetus tuleb.

  Endal on 2 last ja nii ka jääb. Seega tõesti, see toetus lapsi tegema ei pane aga mõtlema paneb veidi ikka.

 7. No ses mõttes saan aru suurperedest. Kuid minu emapalk saab jaanuaris otsa ja laps tuleb panna lasteaeda. Ise tööle, tagasi, sest kahe lapse eest jääb lastetoetus 160 eur kokku. Ka mul on tegelikult kolm last, kuid üks neist 23. Ja samuti, kuna laste vanusevahe suur,sugu erinev tuleb ka minul osta mõlemale kasvavale asju, ,tasuda nt 13 a lapse teatrikülastust klassiga summas 30eur, maksta trennimakseid. Väiksemale osta mähkusid ja piimasegu, riietest jms rääkimata. Kuidas ja ei kaaluks ei jätku 80 eur nägu selleks kõigeks. Selleks ja muudeks kuludeks ongi emapalk ja selle lõppedes töö. Ka suurperede vanemad käivad või saavad käia ju tööl, et pere majanduslikku poolt kergendada. Kui aga elada vaid toetustest,siis loomulikult alati vähe. Seega leian, et see summa lastele peaks siiski olema võrdne.

  • Loomulikult peab tööle minema, riik ei pea meie lapsi kasvatama, selles ei olnudki ju küsimus. Aga on ju vahe kas sa pead saadud palga eest majandama kahe lapse asjad või nelja.

  • Lipsuke.
   Keegi ei väida siin 4 lapsega midagi. Käärid tulevad sisse ainult 3 lapse puhul. See hüppeline tõus on täieati arulage, sest 3 lapselisel perel ei muutu elu nii drastiliselt. Nagu te püüate siin väita. Juhin tähelepanu, et 3 lapsega perest on jutt.

 8. Ma kahe lapse emana tunnen ka, et see pole õiglane. Ma pean ka oma kahele lapsele ostma riideid, huviringid, lasteaiad, koolid jne. Kui toetused nüüd tõusevad, saavad 1. ja 2. laps mõlemad 80€. Kui on kolm last, saab tema ka 80€ + lasterikka pere toetus 600€. Kui jagada 600€ kolme lapse vahel on see 200€ rohkem ühe lapse kohta. Koos lapsetoetusega saavad kolmelapselise pere lapsed 280€ näkku. Samas, kui minu kahelapselise pere lapsed 80€ näkku. Vahe on 3.5 kordne ja teeb kurvaks.

 9. Ikka vale😅
  1 laps 80€ (praegu 60€)
  2 laps 80€ (praegu 60€)
  3 ja iga järgnev laps 100€
  Suurepere toetus
  3-6 last 600 (praegu 300€)
  7+ last 800€ (praegu 400€)

  Mul isiklikult 4 last. Ükski pole raha pärast saadud, aga on ikka küll turvalisem.
  See praegune suur tõstmine aga häirib ka mind. Oleme omakeskis arutanud, et see oleks siis ideaalne nt 3- 300, 4-400, 5-500 jne. Sest ausalt 3 lapsega polnud mingit vahet. Kui 4 sündis…. Tekkis juba kasvõi liiklusvahend- auto bussiks 🤣 kuu liising suurem kui kodulaenul, +veel Kasko, kindlustus…. Oh juudas kui nüüd pidi talverehvid ostma… X2 hind tava autoga võrreldes… Ja no küttekulu õnneks meil isegi mõistlik 7.5-8l aga eelmine oli 5.5-6l 100km. 🤭
  Aga see kuni 24 aastani maksta….. See lause huumor🤣🤣🤣 mul oli siis juba kaks last, kutsekas lõpetatud, mille kõrval käisin ka tööl ja majandasin vanematest eraldi…. Mis ikka lumehelbekesed tulevad siit…. 🤔😂

 10. Ma arvasin, et lapsi tehakse ikka endale – aga kui jätta see blabla nüüd välja ja vaadata suuremat pilti, siis asi ei ole ju kuludes.

  Arvestades rahvastiku vananemist on nende toetuste mõte, et inimesed saaksid rohkem lapsi ja tõstaksid iivet, seega jah, 1. Ja 2. laps on selles vaatenurgas vähem väärtuslikud kui 3+ ja see vahe PEAB olema motiveeriv ja silmaga nähtav. (Isiklikult sööksin koos mütsiga oma saapad ka ära aga selle raha eest kolmandat last praegu küll ei saaks.)

 11. Asi pole ainult mitte toetuses vaid ka selles perioodis, See allkirjad ekogumine mis tehti, seal oli ka kirjas, et periood on erinev.
  Näiteks uuest aastast tõusel lasteraha 60eurolt 80le, ja kui 3+lapselised pered saavad lastetoetust kuni lapse 24nda eluaastani, siis 1-2lapsega pered seda ei saa. Mis on tegelikult ju nadi. Et miks mu 2last peavad saama 18nda eluaastani aind. Sest olgem ausad kui lapsed suuremad siis see raha läheb ju niikuinii neile. Ja ülikoolis käivatel lastel oleks see 80 euri kuus väga suur toetus. Aga no kes saab ja kes ei saa.

 12. Toetuse summas polegi asi. Muidugi kulub, muidugi on suureks abiks

  Aga uuest aastast plaan et
  1 lapsega – 80€
  2 lapsega – 160€
  3 lapsega – 860€
  4 lapsega – 960€

  No on ju veider hüpe? Ja neljandat, viiendat jne ei ole ka “kasulik” siis saada ju. Kolme lapsega suurim võit.

  St minugipoolest kolme lapse puhul toetus kokku 860 kui riigil raha on
  aga kahelapselised võiks sel juhul saada ka rohkem kui 160 ja tegelikult ka neljalapselised võiks ju saada sel juhul rohkem kui 960 kui eesmärk paljulapselisi toetada on just

  • Riigi eesmärk on iivet tõsta, et vananevs ühiskonnas oleks ka tulevikus maksumaksjaid kes seda hunnikut haigeid penskareid üleval peaks.
   Inimene kes mõtleb, et teeks kolmanda ka ag sams kahtleb kuidas rahaliselt hakkama saab ei mõtle 100€ “võidu” puhul, et ok, see päris hea abi ja torma tahatuppantitte vorpima. Aga selline lisatoetus paneks ehk nii mõnegi tahatuppan jooksma.
   Täna oli antud “draama” teemal vikerraadios hea saade, kuulake j mõelge kaasa.

 13. Ma ausalt ei viitsinud läbi lugeda siin kommentaare, aga äkki pole keegi veel välja toonud seda nalja, et ka kolmelapselised pered, kellel toetuse saamine on lõppenud seisuga 01.01.2023 ehk vanim laps on vanem kui 19, on vähem väärt ja ei hakka praeguse eelnõu kohaselt seda toetust saama. Ja selle peale pöördun ma kohtusse, kui seda ei muudeta.

 14. Ma saan sinu mõttest aru ja olen nõus – iga laps maksab ja lapsed teed sa endale. Samas sa tööd võrdluseks 1 lapse kulu ja 4 lapse kulu (sõnastas 1-2 last ja 3-4 last). 1 lapselt ei ei saa võrrelda neljaga, samas kui sul on kaks last on ka juba kulud – toon näite 2 lapse ja 3 lapse vahe. 2 last – 6 eurot kartulirull, 12 eurot jääjook, 200 eurot talve riided. 3 last 9 eurot , 12 ja 300 – samas kahele lapsele peab ema selle enda palgast (1000+ 160) ostma , kuu 3 lapsega ema saab lisaks palgale ka 860 eurot.

  Seega jah ei võrdleks ja ei tõstaks häält ku räägime 1 laps vr 4/3 last (aga ka siis saaks vaielda, aga oleks juuksekarva lõhki ajamine). Samas 2 vr 3 tundub ikka absurd.

 15. Mulle jääb mulje nagu 1 laps saab poest odvamaid riideid selle postituse põhjal. Lisaks on palju priiskamist antud postituses. Endal on kaks last ja lasteraha läheb hoopis laste enda kontole. Mina arvutasin oma laste saamise võimekuse välja täpselt nii, et ma suudan nad kasvatada üles ilma toetuste ja muu jamata. Lisaks ka see, et ühelhetkel kui pesast väljalendavad oleks neil kohe oma korter ja seega ka kergem ise elu alustada.
  Mind küll see suurpere toetus mitte mingist otsast ei pane kolmandat last tahtma. Hoopis vastupidine tunne tuleb just see , et nüüd sai lapse raha pärast. Sellise suure lõhega see suurperede mõnitamine alles tuure kogub. Ilmselt riigil oleks mõistlikum seda vahet kuidagi paremini ühtlustada, et inimesed kes hoopis nt tervislikel põhjustel lapsi rohkem ei saa , ei tunneks vähem väärtuslikuna. Hetkel aga selline tunne vist jääb ja seega see kisa.

 16. Esimese emotsioonina tahaks loo autori võrdlemisi pimedasse kohta saata sellise lühinägeliku ja ühekülgse postituse eest. Tartus on lasteaia kohatasu ühe lapse pealt 80+€ ja seegi jäeti halastusest sel aastal tõstmata suure loosungiga võtke heaks! Neid murekohti on pehmelt öeldes ikka palju aga 1-2lapsega ei ole elu kergem ja toetuste koha pealt suurendatakse seda lõhet veelgi ja sõna otseses mõttes lükatakse 1 ja 2 lapsega pered vaesusesse (kui jutt käib sellest konkreetsest valemist) olete mõelnud, et kahe lapse peale kulub ka talveriideid aga nii, et ükski toetus seda pm ei kata?. Mina olen lisaks ka tööandja ja selle asemel, et A) teha suunatud meetmeid toimetulekuks, B) parandada lapsevanemate elujärge muutes tööseaduse paindlikumaks, et tööandjatel oleks huvi neid palgata (osaline koormus) tehakse mingit absoluutset jura. Riik võtab väga kehvadel tingimustel laenu, et sihukest tsirkust kinni maksta mida keegi isegi küsinud ei ole see on absurdne, lükkab suurepere vanemad tööturult eemale ja pikas perspektiivis toodab vaesust juurde. Austatud loo autor kui palju on kogukulu riigilaenul mis just 10a võeti, kui aastaintress on 4% (jutt käib sadadest miljonitest) ja mõelge ka kuidas teie riigieelarvesse rohkem panustate, kui kahe lapsega pere vanem.

 17. Elan maakohas, kus paljulapseline pere võrdubki rahasaamisega ja nii on see olnud 20+ aastat. Ainult pered vahetuvad. Siin elab vähe eeskujulike paljulapselisi, kes tõesti kasutavad toetust laste jaoks. Ikka on “nende” perede arusaam lastekasvatusest see, et vald maksab kinni kõik kulud (lasteaed, huviharidus, söök, üür, kommunaal jne) ja 8ndal kuupäeval tormab pereema shopingutuurile jättes vanemad lapsed nooremaid hoidma. Olen kindel, et igas vallas selliseid leidub ja seega ise toimetulevatele peredele tundubki ebaõigalne veel neile peale maksmine.
  Jätkusuutlikum oleks see rahavsuunata lasteaedadesse, huviharidusse ja kuhu iganes veek vaja, et laste saamine ja nende õppimisaegne tulevik oleks kindel. Praegu ei saa kindel ollagi, et laps sõimerühma saab. Suunatud toetus on kindlasti efektiivsem kui niisama raha jagamine, sest et keegi kuskil leiab, et toetus tõstab iivet. Kvaliteet enne kvantiteeti.

 18. Olen seda meelt, et need toetused on tegelikult saatanast, sellega saab maal lobudikus elav 7 lapsega pere hakkama, ei vaevugi rohkem teenima, et rohkem lubada ning kasvatab peale samasuguse suhtumisega inimesi. Pigem pooldaksin ka, et toetus läheks lasteaia maksu katteks või huviringi katteks, mis on konkreetselt laste hüvanguks ja selle arvelt saavad vanemad lastele koretriraha koguda v kontole panna. Ja eriti ajab mind närvi suhtumine, et kui suured on kulud, kas enne ei mõelnud, kui lapsed saadakse. Kasvatage ise omi lapsi ja katke kulud, riigilt sümboolne tasu ja punkt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.