Sitt ja moos juba sellest koroonast

Mul on tunne, et ma peaks vait olema oma ebapopulaarsete arvamustega aga ma ausalt ei viitsi enam, mul on niiiiii kõrini sellest koroonast. Oksemaik tuleb juba suhu iga kord, kui midagi sellest kuulen.

Tänasest on meil lasteaias uus kord – lapsi saab aeda viia kell 7-8 hommikuti, kes tuleb hiljem või jääb hiljaks, peab helistama õpetajale ja siis tullakse lapsele õue vastu. Õhtul saab lapsi kätte 16.30 kuni 18.00 ja samuti õuest. Lõuna ajal käivad lapsed ka loomulikult õues…

Minule iseenesest ei tekita see väga palju probleeme, sest mina saan lapsed viia täpselt kaheksaks ja minna neile järgi ka täpselt 16.30, et nad ei peaks tundide viisi õues külmas ja pimedas vedelema, aga mida teevad need, kes reaalselt viivadki lapsed 7ks aeda ja lähevad neile alles kuue ajal järgi. Hommikul tund õues, lõunal tund ja rohkem õues, õhtul poolteist tundi õues… Eeldusel, et kõigil lastel on normaalsed, soojad ja vettpidavad riided ja ka vahetusriided, okei. Aga see on vaid helesinine unistus, et see kõigil nii on…

Paljudel, ma ütlen vägaväga paljudel, ei ole ühte komplektigi normaalseid õueriideid, rääkimata siis mitmest komplektist, et nad saaksid iga kord kuivad ja puhtad riided selga panna. Hetkel on õues veel suhteliselt kuiv, aga mis edasi saab…

Mõtlesime sõbrannadega, et peaks äkki rääkima ja pakkuma, et võiks aeda viia varukombekaid jms ühiskasutamiseks, et vajadusel mõnele lapsele oleks seal midagigi kuiva selga tõmmata. Kindad on ju esimesed, mis märjaks saavad, neid võiks ju mõned paarid rühmas olla. Kombekatega on keerulisem, sest lapsed on nii erinevates suurustes, aga kamba peale saaks klappida midagi küll ju…

Praegu olen ma küll väga tänulik, et ma riiete varumisega tsipp hoogu sattunud olen ja lastel on mitu komplekti normaalseid õueriideid, sest kui siin lörtsiseks ja tatiseks läheb, on neid asju neil kindlasti ka vaja, isegi kui meie pere pudinad ei ole seal õues tundide viisi mitu korda päevas… Kuigi mul ei ole õrna aimugi kus nad hakkavad kuivatama mitu korda päevas 20 lapse riideid või kui suur jama tuleb veel nende märgistamata riietega, mis niigi igal aastal seal probleemiks on… Mul on õpetajatest tõsiselt kahju, sest nemad saavad selle kõige hullema solgi enda kaela ja peavad tegelema mingi ajuvabadusega.

Hommikuti on veel enam-vähem talutavalt valge sel ajal, aga õhtul poole viie ajal on õues küll juba suht kottpime. Mida need lapsed seal pimedas teevad, kui nad oma jalgeettegi ei näe… Joel suudab isegi sirge maa peal iseenda jalgade otsa koperdada ja oma kulmud rulli kukkuda.

Ma reaalselt ei kujuta ette mis sellest jamast kõigest siin edasi saab. Okei, ma saan aru, et praegu alles töötatakse seda plaani välja ning vaadatakse asi ka päeva-paari pärast üle, et mida ja kuidas muuta. Üritatakse lihtsalt anda oma parim ja teha üleüldse midagigi, et asja levikut piirata. AGA kohati ma mõtlen küll, et kus see loogika siin on. Näiteks, miks keelata ära mänguasjapäev – reaalselt, kuidas on lapse kaasa toodud mänguasi ohtlikum, kui laps ise või need riided millega ta aeda tuleb. Kaisukad võivad neil olla praegu nii, et esmaspäeval tood ja reedel viid, vahepeal koju viia ei tohi. Et kui esmaspäeva hommikul tood, on mänguasi ohutu, aga kui õhtul selle koju tagasi võtad ja teisipäeval uuesti tuled, on see järsku ohtlik? Kuidas on ohutum laps anda üle õues ja jätta ta sinna tundideks külmetama, kui ta ntk hoopis üle ukse tuppa lükata. Kui vanem on haige, on ka see laps ja kogu see kodu ju ”nakatatud” niikuinii.

Vahepeal oli jutt, et ehk tehakse valverühmad vms, et lapsed ei peaks olema nii kaua õues – ühe rühma õps valvab toas lapsi, teise oma viib neid järjest üles. Aga seletage mulle keegi ära, kuidas, lihtsalt KUIDAS on ohutum panna kokku saja erineva pere lapsed, kui see, et vanem, kes seda last niikuinii igapäevaselt hoiab, kallistab ja musutab, viib oma lapse rühma ukse taha vms. Kasvõi mask ees siis? Sorri, aga minu jaoks on see kõik lihtsalt ajuvaba ja ma ei näe siin ühegi punkti puhul loogikat.

Mina jätan ilmselt lapsed niikuinii varsti koju ära, sest mul on selline võimalus ja ma lihtsalt ei viitsi enam tõmmelda selle covidi teemaga, aga mis saab teistest…

Sünnitamisest ja kogu sellest isade perepalatisse mitte laskmise teemast ei peaks ma üldse rääkima hakkamagi, aga ma lihtsalt ei suuuudaaaa. See on debiilsus. Sünnituse ajal on mees ohutu, aga kui ta pärast oma naise ja lapsega perepalatis viibib, on ta järsku ohtlik. Ajal mil ööklubid ja kõik muu on avatud, lükkame isad värskete emmede kõrvalt minema, ajaks mil nad oma partnerit kõige rohkem vajavad…

Wtf Is This GIFs | Tenor

Lapse sünd ei ole just selline asi mida sa ülehomme uuesti kogeda saaksid. Miks on isad vähemtähtsad. Millised traumad siit tulevad, on vaid ennustus. Normaalse kiindumussuhte arenemiseks on väga tähtis, et laps saaks olla oma vanemate juures esimesest hetkest.

Ma tõsiselt ei kujutaks ette, kui ma oleksin praegu esmasünnitaja… Ma ei kujuta ette kuidas ma oleksin hakkama saanud Annemaia sünni järgselt, peale erakorralist üldarkoosis keisrit, ilma meheta. Kuhu oleks pandud see laps ajaks, kui mina alles narkoosist toibusin (8 effing tundi!) Kuidas ma oleksin pidanud hakkama saama esimesest hetkest mähkmevahetuse ja kõige muuga, kui ma ei saanut alguses ilma nututa isegi hingata, rääkimata külje keeramisest või püsti tõusmisest. Juba sellest jäi mulle sügav trauma, kuigi mees oli kõrval.

(Sünnitusjärgsete) deprekate arv tõuseb niikuinii kolinal, aga abi sa ei saa, sest meil on koroona. Enesetappude arv tõuseb sama kiirelt, kui nakatanute arv, aga sellele ei mõtle keegi, sellest ei räägi keegi, sest omg meil on ju koroona. Koroona söögi alla ja söögi peale. Lihtsalt…ma ei tea. Kaua see pask kestab veel.

Aina enam ujub päevavalgele vägagi kahtlaseid ”apsakaid”. Näiteks eelmine nädal kuulsin ühelt oma väga lähedaselt inimeselt, et tema parima sõbranna peres oli selline lugu, et üks inimene vaatas oma digilugu ja avastas, et ta on märgitud koroona positiivseks. Helistas siis sinna, et mida värki nagu ja sai vastuseks umbes, et ‘a meil oli vaja korraks nii panna”. Eeeeeeeeeeeem, misasja?

Wtf Bullshit GIF - Wtf Bullshit - Discover & Share GIFs

Teise sõbranna väikelapsele oli kuskilt maagiliselt tekkinud mingi koroonatesti tegemise aeg, kuigi lapsevanemad ise ei teadnud sellest mitte midagi…

Juttude järgi on kuni isegi 80% haigetest ilma sümptomiteta, st levitavad enesele teadmata haigust edasi. Samas kui positiivsed testid kõnnivad mööda ilma ringi, sest nad ju ei ole ”haiged” ja ei näe põhjust enese isoleerimiseks. Mulle tundub nagu võitleks me tornaado vastu lehepuhuriga. Mõttetu teema. Kopp on ees. Punkt.

Pin on MeMes

Mainin just in case siia lõppu, et ma ei ole mingi koroona-on-väljamõeldis rühma juht. Ma ei usu, et see oleks väljamõeldis, aga lihtsalt on asju mis ei ole minu jaoks loogilised ja mis tekitavad küsimusi. Meie oleme kõigest olenemata vastutustundlikud – haigena ei plaani seiklema minna, peseme käsi, kanname isegi maski, aga üritame seejuures siiski ka säilitada võimalikult normaalse elu.

Comments

comments

19 thoughts on “Sitt ja moos juba sellest koroonast

 1. Sünnitasin selle aasta juuli algul oma esimese lapse. Lapse isa võis sünnituse juures viibida ning 2h pärast sünnitust tuli tal lahkuda. Jätsime varahommikul kell 4 temaga hüvasti ning sain lapsega kahekesti perepalatis olla. Haiglas olime 2,5 päeva, mees helistas, et lapse häält kuulda, saatsin pilte ja videosid. Mehele oli raske, et oma esimese lapsega saab koos olla alles kolmandal elupäeval, kuid saime hakkama ja väga traumeerivat mälestust sellest ei jäänud. Õnneks minu sünnitus ja taastumine olid üsna leebed ning sain värske beebiga kenasti ka üksi need päevad hakkama. Neli päeva pärast minu sünnitust, lubati mehi ka peretuppa. Siiski oleme tänulikud, et mees üldse sünnituse juures sai viibida.

  • Siis läks sul tõesti isegi hästi, arvestades asjaolusid. Aga no kurb ja nõme ikkagi. :/

 2. Minu lapse lasteaias on ainult valitud rühmad (need õpetajad kes viitsivad) hommikuti õues. Õhtuti sama lugu. Mina olen väga rahul, et mu laps saab nii hommikul, lõunal kui õhtul õues olla. Ilmselt kui ilm vihmaseks läheb, siis hommikune õues olemine jääb ära. Kindaid on rühmas varuks varasematest rühmadest jäänud.
  Õhtul pimedas on lapsed eriti rahul, sest õpetaja on ostnud neile rühma terve portsu taskulampe ja siis käib tõsine taskulampidega üksteise tagaajamine.

  • Taskulambid teeksid ilmselt ka meil asja palju põnevamaks, see on hea mõte! Peaks rühma sõna saatma.

 3. Piiratakse seal kohtades, mis rohkelt emotsioone tekitab. Eesmärk ongi rahvas pahuksisse ajada, sest sellist rahvast on lihtsam kontrollida ja nendega manipuleerida. Fookus kaob neilt ära, kes iseneed nõuded ja piirangud on ellu viinud. Selle asemel nüüd kaklevad kaks leeri omavahel…..

 4. Ma sünnitasin ka koroona ajal, juunis. Mul mees alguses üldse kahtles, kas tahab sünnitusel olla, aga õnneks ikka tuli. Endal oli tal ka hea meel, et ikka kohal oli. Paar tundi peale sünnitust sai lapsega koos olla, siis perepalatisse minnes pidi kahjuks lahkuma ja :(. Veidi kurb oli ja need 3 päeva seal üksinda veidi pikad ka, aga sain hakkama. Viimane öö oli kõige suurem igatsus juba koju saada. Kuigi sünnitus oli maailma raskeim kogemus, siis taastumise osas pääsesin kergelt, ei olnud õmblusi. Kohe oli hea olla ja ringi liikuda ja istuda. Lapse osas muidugi mul mehest poleks ilmselt palju kasu olnud :D Ta julges veel vähem lapsega tegeleda kui mina. Võib-olla sellest oleks puudust tundnud, et kas või kõrval julgustuseks, kuna esimene öö ei sattunud just eriti tore ämmakas ka.
  Selles suhtes oli ka hea meel, et mees sünnitusel sai olla, veidi enne seda ei saanud sedagi.

 5. Mulle lausa meeldis, et mees peale sünnitust koju pidi minema :/. Oli vanema lapsega siis kodus. Mina tõesti nautisin beebiga kahekesi olemist, kuidagi nii rahulik ja mõnus oli.

 6. Meie lasteaias pole vanemaid majja lubatud alates märtsis kuulutatud eriolukorrast. Vastuvõtt õues/ või uksel ja ära andmine samuti nii. Ka sõimed harjutasid õues.

  Mulle väga meeldib, et lapsed saavad nii palju õues olla. Alguses oli keeruline, sest laps polnud harjunud hommikul 7.30-9 õues olema ja vahest olid ka liiga jahe (päeva peale lubas ju lausa suvist sooja) aga siis tuligi riietuda soojemalt ja päeval paluda vähem panna.

  Saan muidugi aru, et teie lasteaias pole lastevanematel valmisolekut selliseks asjaks. Meie lasteaias oli juba enne sisseharjutatud, et iga ilmaga käiakse 1-2h õues ja see hommikune ja õhtune lisakäimine riietust enam ei mõjutanud.
  Mis puutub pimedasse, siis taskulambid või pealambid teevad laste õuesoleku veelgi lõbusamaks.

  Ka eestis on olemas õuelasteaedasid kus lapsi üldse tuppa ei viidagi päeva jooksul. See on väga populaarne ka norras. Mõjub laste tervisele väga hästi. Aga vajab vanema harjumist.

  Mis puudutab neid lapsi kes külmetavad kehva riietuse tõttu- ma usun et õpetaja abiga on neil ikka võimalik tuppa minna.

  Parem praegu paar kuud vanemad uksetaga kui kogu lasteaeda koroona juhtumi tõttu kinni ja kõik lapsed isolatsioonis. Siis ju neil vanematel veel keerulisem tööl käia.

  Muus osas olen sinuga nõus- ei tea kuidas need mänguasjad lapse riietusest rohkem ohtlikud on, mismoodi kaisukas üleöö ohtlikumaks saab jne.
  Sünnitusmaja teema on lihtsalt kurb.

  • Jaa, mina olen ka kahe käega poolt, et lapsed oleksid õues, aga murekoht tulebki sellest, et pole valmisolekut. Enamikel ei ole mitut komplekti varuriideid ja aias ei ole ka võimalusi neid riideid minu teada normaalselt kuivatada… Samuti mind teeb murelikuks pimedus ja vihm-tuul-lörts, sest isegi parima riietusega ei taha nagu lausvihmaga pimedas õues olla… Aga hetkel tundub juba, et asjaga tegeletakse ja tulevad ka normaalsed lahendused.

 7. Ma sünnitasin septembri lõpus, siis võis mees olla sünnituse juures ja ka hiljem haiglas, aga kui välja läks enam tagasi ei lastud. Mul aga läks nii, et jõudsin enne üksi ära sünnitada kui mees haiglasse. Ja lõpuls jäi ka nii, et mees oli siis vanema lapsega kodus ja tuli haiglasse alles siis kui välja saime, kuna muidu oleksin pidanud üksi kõige kodinate ja lapsega välja minema.

  • Meil ka ilmselt läheks mees peale sünnitust niikuinii koju teiste pudinate juurde tagasi, aga teiste naiste pärast mul ikkagi süda valutab…

  • Tehke lasteaiale ettepanek :) Äkki keegi hakkajam oskab projekti kirjutada ja saab kuskilt rahastuse taha. Ma pole küll uurinud, kuidas meie aeda need kapid tekkisid.

 8. Eks viriseda võib kõigega. Samas kui palju on neid naisi kes lähevadki üksinda sünnitama, kellel ei olegi kedagi kõrvale võtta. Ka neile tehakse keisreid, ka neil on rasked taastumised… Ometi nad saavad hakkama, ei tee enesetappe. Et ei maksa hulluks ka minna.

  • Loomulikult saadakse hakkama, sest mis valikut neil siis on? Tuleb hakkama saada. See on nagu ühes artiklis oli, et ka verekaotusest uimane ema ajab end püsti, kui ta laps nutab. Aga kas see on normaalne, eluterve ja hea? Ma arvan, et ei.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.