Kuidas lapsi talvisel ajal autos turvaliselt sõidutada – turvahällid

Ma loodan, et see ei tule enam mitte kellelegi uudisena, et paksude talveriietega lapsi turvavarustusse kinnitada ei tohi. Maanteeamet ütleb selle kohta nii:

”Kui laps kannab paksu jopet, ei saa korrektselt paigaldada turvarihmasid või löögipatja ning rihmad või löögipadi ei ole lapse kehale piisavalt lähedal. Liiklusõnnetuse korral on see aga väga oluline sest kui paksud talveriided on turvavöö ja lapse keha vahel, vähendab see märgatavalt turvalisust. Ka võib laps liiga lõtvade turvarihmade vahelt kokkupõrke korral turvaseadmest välja lennata. Seetõttu tuleb lapse talverõivad autosõidu ajaks ära võtta ning katta ta pigem üle turvaistme ja rihmade sooja tekiga.”

Info pärineb: https://www.mnt.ee/sites/default/files/content-editors/Failid/eto/lapse_ohutu_s6idutamine_a5_5mmbl.pdf

Mul oli äärmiselt hea meel leida see voldik ka sünnitusmajast saadavast haiglapakist!

Meie oleme autoomanikud juba kolmandat talve, aga nii pisikest beebit, nagu Madli meil praegu on, sõidutame talvisel ajal alles esimest korda. Seega polnud kahtlustki, et pean tema turvahälli tarbeks ostma soojakoti, et ma saaksin võimalikult kiiresti, mugavalt ja turvaliselt lapsed autosse.

Madli sõidab Cybex Aton 5 turvahällis, mis on mul mugavamaks kasutamiseks kinnitatud turvahälli alusele. Kuna ma pole varem soojakottidega kokku puutunud, eeldasin automaatselt, et kõige parem valik on Cybexi enda originaal soojakott, sest seda on ju ometigi Cybexi turvahällidega testitud, et kindlaks teha selle turvalisus.* Aga kui ma selle kohta täpsemalt uurima hakkasin, avastasin, et Cybexi soojakott polevatki nii hea – mõnda last ajavat see meeletult higistama, sest Cybexi soojakotid olevat kehvast materjalist. Seega otsustasin, et otsin teisi, aga sellegi poolest turvalisi alternatiive.

*Turvavarustusele ei tohi mitte mingil juhul oma peaga mingeid lisasi juurde panna, sest pole teada kas ja kuidas need mõjutavad turvalisust. Kui seda pole koos turvavarustusega testitud ja testijate poolt turvaliseks tunnistatud, pole sel ka turvahälli või -tooli asja! Sama kehtib ka oma peaga turvavarustusest millegi eemaldamise kohta. Kui see on ikka osa turvavarustusest, siis see seal olema ka peab. Näiteks kiputakse alatihti turvahällidel õlapehmendusi ära võtma, aga reeglina seda siiski teha ei tohi! Kui sa kahtled millegi õigsuses, kirjuta otse tootjale ning küsi järgi. Sh, beebipoed jms pole alati usaldusväärsed infoallikad, seega soovitangi sellistes küsimustes suhelda otse vastava turvavarustuse tootjaga. Facebookis on enamik neist olemas ja vastavad teile lausa mõne tunni jooksul.

Turvahällide ja-toolide jutunurgast sain teada, et Cybexisse sobivad nii Voksi, kui ka Maxi Cosi soojakotid. Eks neid sobivaid ole teisigi, aga need kaks jäid mul sõelale. Lõpuks osutus puhtalt hinna tõttu valituks Maxi Cosi soojakott, mille soetasin tipatapa.ee lehelt.

dsc_0040-1

Kuna meil hetkel on auto jälle tuksis ning ilmselt peame üldse uue masina soetama, olen hetkel seda soojakotti kasutanud umbes 5-6 autosõidu ajal ja ma olen väga rahul. Nööbid hoiavad soojakoti hõlmad kinni isegi siis, kui laps siputab ning kapuutsi saab tänu nööridele ümber lapse peanupu kinni tõmmata. Ühesõnaga, see teeb mida vaja ning hoiab mu pisikese varanduse alati mõnusalt ja turvaliselt soojas. Põhiliselt kasutangi seda hetkel selleks, et saaksin suuremaid lapsi hommikuti kiiresti ja mugavalt lasteaeda viia ja ei peaks enne seda autot iga kord soojendama hakkama. Beebi toariietega hopsti sisse, turvavööd ja nööbid kinni ning minekut!

dsc_0041-1

Kui auto seest soojaks läheb, saab koti iga kell pealt jälle lahti teha, et lapsel palav ei hakkaks.

dsc_0044-1

Ühesõnaga, turvavarustust ja sinna juurde käivaid lisasi valides ole väga tähelepanelik, ning tee kindlaks, et antud toode on ohutu, sest turvavarustuse õige kasutamine on elu küsimus!

Kas ja kuidas teie oma lapsi talvisel ajal sõidutate?

Kuidas sõidavad talvisel ajal turvatoolides meie pere suuremad lapsed, loe SIIT!

*Postitus on sündinud koostöös tipatapa.ee‘ga – sain soojakoti hea hinnaga.

Comments

comments

21 thoughts on “Kuidas lapsi talvisel ajal autos turvaliselt sõidutada – turvahällid

  1. Mul oleks kaa vaja lapsele turvahälli soojakott soetada, küsin igaksjuhuks kas tipatapa.ee sooduskoodi ei anna? ?

    • Neil olevat nii vana leht vms, et sooduskoodi tegemine olevat keeruline/võimatu kahjuks. :(

  2. Turvahälliga on lihtne soojakotti kasutada ja beebid on kenasti ja turvaliselt soojas.
    Aga kuidas hoida turvatooli lapsi soojas nii, et oleks turvaline? Käisin eile kahe aastase lapsega perearsti juures verd andmas (selgus, et kõrvapõletik) ja tükk aega nuputasin, kuidas turvaliselt laps autoga kohale saada ilma külmetamata. Pean tunnistama, et siiski rikkusin reegleid ja panin ta talveriietega Cybex m-fix padjaga tooli. Hea soovitus on küll, et pange tekk peale aga turvatool ju ise on ka autos külm nagu teisedki istmed. Ja kuna elame kortermajas, siis tegelikult on reeglid, et üle paari minuti (ei mäleta täpset numbrit) ei tohi autot maja ees käiata. Nii, et see on minu jaoks lahendamata müsteerium hetke.
    PS: Beebid on nii nunnukad :)

    • Mul küll lapsi endal ei ole, kuid antud kommentaar puudutas ja teema pakub laiemalt huvi. Igatahes, vabandust, Lipsuke, aga sinu postituses ei olnud sellele teemale vastuseid, mida kommentaari kirjutaja on maininud. Esiteks see, et kortermajade hoovis ei tohi autot pikalt lihtsalt “soojendada” – see vist isegi liiklusseaduses kirjas. Lisaks veel see, et kas sina jätaks oma 3 väikelast 15-ks minutiks üksi tuppa sind ootama, kuniks sa autot soojendad? Ok, võtad nad tekkidega ükshaaval kaasa (ma isegi ei kujuta seda täpselt ette, et millises järjekorras seda üldse tegema peaks ja mismoodi poodisõitmisel lapsi külmakäes vms riietama hakata, kui vaja auto ära parkida ja auto juurest jala kusagile edasi liikuda), aga tõepoolest, turvatool on ju külm ja sellest pontšost ja meriinoriietest ei piisa, kui jääkülm tool tagumiku all. Põiepõletik on kohe platsis. Samuti ei kujuta ma ette mingite soojakottidega vms vahenditega tooli soojendamist, sest, et töölkäivatel inimestel ei ole võimalik neid päeva jooksul soojendada ja enne lasteada vms järgisõitmist taas tool soojaks saada. Lisaks veel, et kas sa kannad oma 3-e lapse jaoks kohvrit kaasas, kuhu riided ja tekid sisse panna, et laps lasteaiast kuidagi turvaliselt autosse saada? Ühesõnaga, neid küsitavusi on palju ja usun, et seal on ka muid lahendusi, kui ainult üks ja see õige, et ärge lapsi talvel riietage vms. Ma ei kahtle selles soovituses, mida liiklusturvalisuse eksperdid on soovitanud, küll aga on olulisi küsitavusi nende soovituste praktilises lahendamises.

    • Linnas, kortermaja ees auto soojendamise seaduste kohta ma jah kahjuks ei tea, puudub kogemus. Aga mina mõtlesin auto eelneva soojendamise all ikkagi seda, et vanem käib õues, paneb auto käima ja läheb tuppa tagasi, mitte ei istu see 10-15 minti autos. Isegi mina saan oma hullukesed selleks paariks minutiks üksi jätta, et auto maja ette ajada. Kortermaja ees/linnas kuskil muidugi ei ole see variant, sest mõni vb ärandaks selle ajaga sul auto juba ära, eksole. Aga oma maja ees, oma hoovis ju täiesti mõeldav ja tehtav, kui vaid tahta.
      Kuidas riietamine toimub? Tekkide või üleriietega autosse, soojas autos koorin nad toariiete väele ja kinnitan toolidesse. Ise liigun autos sees ikka, mitte ei tegutse väljaspoolt, uksed lahti, st külma nad ju ei saa niimoodi. Kui on vaja minna kuhugi, paneme soojas autos jälle riidesse ja kõik.
      Turvatooli jaheduse probleem on minu arvates veidi üle paisutatud. Ma ei usu, et laps põiepõletiku saab sellest, kui ta jahedale riidele istub. Ega see ju jääs ole vms. Riie läheb ju kehasoojuse all hetkega soojaks, ning tavaliselt on turvatoolis ikka riide all kohe peno ka, mis on väga hea sooja andja ja hoidja.
      Ei, ma ei kanna kohvrit kaasas. Kui ma lapsed tekkidega autosse viin, võtan üleriided näppu ja panen need kuskile istme peale vms, et neid siis lastele vajadusel jälle autos selga panna.
      Ei tasu seda teemat nii üle mõelda. Normaalseid lahendusi on küll, kui vaid veidi mõelda ja pingutada. Ma olen üheksa kuud rasedana ka lapsi niimoodi tassinud ja mässanud, ning ikka elan. Ma tunnistan, see on kohati ikka VÄGA tüütu, aga lapse elu on kallim, kui see 15 minutit, mida ma kulutan selleks, et nad saaksid kõik turvaliselt toolidesse kinnitatud. Jah, vajadusel roningi pmt üle istmete ja lõpuks on endal ka higimull otsaees, aga mis lõppkokkuvõttes tähtsam on – mugavus või lapse elu?
      Mida rohkem ma sellele mõtlen, seda ideaalsema variandina mulle just see Ristiema pontšo tundub… Mul oleks ikka väga mugav nendega toimetada. Talvel Annule ja Joelile soojad püksid jalga, pontšod selge, ning külma autosse. Autos saan pontšo alt rihmad kinnitada ja minekut. Ning autost lasteaeda ka väga hea minna, soe, mugav ja kiire variant…
      Kui sul on veel teooriaid või küsimusi, kirjuta julgelt ja katsume neilegi lahendused leida. :)

    • Lugesin selle viidatud brošüüri läbi ja selles oli mitu väga vastakat soovitust. Muuhulgas oli seal ka rangelt keelatud jätta laps üksi autosse istuma ja magama! Seega tuleb auto parkida juba eos kusagile majadest eemale. Pakkida lapsed sooja, juhatada nad autosse. Panna nad autosse, oodata auto soojenemist, siis pakkida lapsed lahti, pakkida riided kohvrisse (sest lahtised asjad autos ei ole lubatud, need muutuvad ohtlikuks), kinnitada lapsed korralikult turvatooli, tõmmata rihmad pingule juhendi järgi, siis alustada sõitu. Sihtkohta kohale jõudes võtta kohvrist asjad, päästa lapsed turvatoolist lahti ja riietada nad helikiirusel uuesti talveriietesse (sest auto uks on lahti ja raudselt keegi saab tuult ja külma) ja siis minna poodi. Palju õnne – tavaline nt lasteaeda sõitmine võtab vähemalt tund aega, kui muidu võtaks vb 10-15 minutit. Jätaks siinkohal ära selle moraali, et miks on vaja üldse lapsi autoga viia jne (Tallinnas nt on teisiti väga keeruline). Peale selle oli selles brošüüris see riiete teema tegelikult rangelt soovituslik. Pigem rõhutati seda, et ei ole mõistlik lapsi riietada liiga nö paksudesse ja õhulistesse/laiadesse riietesse. Oluline on see, et rihmad ei oleks liiga lõdvalt, ehk siis riided ei tohiks seljas liiga suured olla (kasvuvaru, mõttetu paks vatiin nt)! See tõlgendus, et AINULT ilma talveriieteta tohib lapsi sõidutada on küll veidi ülepaisutatud. Pigem on eeldatud inimeste nö kainet mõistust! Ja siinkohal ei ole tegemist mingi “lihtsalt laiskuse” või “peavaluga”.. Ma saan aru, et sina saad lubada endale ideaalset käitumist, aga soovituste andmisel võiks teinekord natukene järgi mõelda. Kiiduväärt on sinu poolt jagatud info turvaelementide kohta üldiselt!

    • Ma ei hakka siin kellegagi vaidlema, ega seda ”oma õigust” peale suruma. Lõppkokkuvõttes teeb iga lapsevanem omad valikud. Mina olen vähemalt info edasi andnud. :)

  3. Turvavööga kinnitamine ei ole ka ohutu, ometigi seda teed? Isofixi kasutades on ohutusnäitajad kümneid kordi suuremad.

    • Tegelikult sa eksid. Õigesti kinnitatud turvavöö on täpselt sama ohutu, kui isofix. Isofixiga kinnitamine on vaid mugavam ja kiirem võimalus. Isofix on ainult selle koha pealt turvalisem, et sellega on väiksem võimalus turvatooli/-hälli alust kinnitades vigu teha, aga muidu on nad turvavööga täpselt sama ohutud. :)

    • Seda, kas turvavöö on õigesti kinnitatud saad Sa reaalselt teada alles siis kui avarii on toimunud ja uuringute kohaselt 40-80% vanematest kinnitab turvavööga hälli/ tooli valesti.

      Lisaks õigesti kinnitamisele mängib oma osa ka nö loomulik liikumine, mis on turvavööga suurem ja väikelapsele ohtlik, inglisekeeles googeldades tuleb vastavatate uuringute kohta palju informatsiooni.

    • Jah, sellepärast ma ju rõhutasingi, et ÕIGESTI paigaldatud turvavöö on sama ohutu. Kui mu autol oleks, siis loomulikult kasutaksin ka isofixi.

  4. Oot aga Annu ja Joel? Nemad siis ei kanna pakse talveriideid? Või on neil ka soojakotid vms?

  5. Pingback: Kuidas lapsi talvisel ajal autos turvaliselt sõidutada – turvatoolid | Lipsuke

  6. Nii õigel ajal tuli see postitus. Mul sama turvahäll ja laps 1 kuu vanem Madlist. Autot meil küll pole ja harva sõidame aga sellegipoolest on talvel nt ees pikk sõit vanaema juurde. Vaikselt uurisingi maad, et millist soojakotti valida. Nüüd tean. :)

  7. See on väga kirgiküttev teema..Nii raske on elada ikka kui palju tead :D Esimese lapsega sain kah kasutatud turvahälli ja ega sellest suurt midagi ei teadnud.Mõned kuud hiljem liitusin turvahällide-toolide grupiga ja ostsin kohe uue ja turvalise hälli ja(peale seda sss tooli) pole kordagi last paksudes riietes hälli ega tooli pannud. Teadsime, et ei mahu ära tavalisse autosse kõiki riietustoiminguid tegema hästi(kuigi tegin seda ka seal) ostsime suurema auto. Auto webastoga soojaks ja siis autos võtan talvekad ära ja kui sihtkohas siis panen uuesti selga..olen ka ise 8 kuud lapseootel ja see pole kerge aga no mitte kunagi ei pea mugavust ja kiirust oma lapse elust ja turvalisusest tähtsamaks.
    Mõistmatuks jääb mulle ka see, et lapsevanemad aina nagu õigustavad ja leiavad põhjuseid miks ei peaks ja miks ei saaks turvavarustust õigesti kasutada…Eks kõigile oma. Mina ei suudaks elada teadmisega, et minu laps oli autoõnnetuses ja ma ei andnud endast parimat, et hoida teda võimalikult kaitstult ja turvaliselt.
    Aitäh, et sellele teemale tähelepani juhid!
    Turvalist liiklemist kõigile!

    • Sa oled väga tubli ema ja naine, jõudu ja jaksu sulle eelseisvaks sünnituseks. :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.