Esimest aastat ”aednik”

Ma mõtlesin juba ammuilma, et peaks taimi jms pildistama. Tõestuseks, või nii, et ma ikka tõsti-tõesti olen ”aednikuks” hakanud.

Oleks keegi mulle 6 aastat tagasi öelnud milline mu elu tänaseks on, oleksin ma valju häälega naernud ja ilmselt arvanud, et see inimene on põrkega sündinud. Mina ja kahe lapse ema? Mina ja tahan aias möllata? Padurasedana? Vabatahtlikult?
Tegelikult on üldse nii naljakas mõelda, kus punktis ma oma eluga sel kuue aasta tagusel hetkel olin… Elus poleks arvanud, et just see mees, kes kõigest mõne kuu jooksul mu ellu tulemas on, ongi see inimene, kellega saan ma kaks last ja rajan ühise kodu.

Vahepeal oli mul juba tunne, et ainus asi, mis minu aias kasvab, ongi umbrohi! Aga siis ikka hakkasid asjad arenema. :D

Ma olen ütlemata tige nende kassinärakate peale. Nad on kõik mu peenrad laiali jooksnud, täis sittunud ja ära kratsinud. Pooled asjad on kas nii ära hävitatud, et ei tärganudki üles tulla või kasvavad kuskil ridade vahel…

Kas, mida ja kui palju teie aias toimetate? :) 

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

21 thoughts on “Esimest aastat ”aednik”

 1. Kullakene, näpista seda “melissi” mõnest lehest ja nuusuta, äkki tuleb isegi piparmündi lõhna :P
  Tomatitega on nii, et need võivad isegi 20 cm kõrgusena juba õitsema hakata ja muudkui kasvavad pikkust edasi ja loovad uusi õiekobaraid, suve lõpuks on laeni. Ilmselt jaanipäevaks tomatit ei saa veel jah, aga millalgi ikka ning need mis kompostihunnikusse paned võivad ka saaki anda. Miks mitte komposti hoopis kõrvitsad panna? :)
  Muide herneid on hea pika reana külvata, siis hea keppe panna ja mõlemalt poolt lihtne korjata, ei sõku miskit maha :)
  Edu suvel rohimisega ja rügamise vaehepeal naudi ikka ka seda oma aeda!

  • Nonäed, ma just mõtlesingi, et kas need on ikka need piparmündid/melissid (:D) mis sa mulle tõid, või õnnstus mul kõik maha tappa. Ainult see põõsas tuli üles. :D
   Ega ma ei teagi kui suured praeguseks hetkeks need taimed olema peaksid, et oleks ”normaalne”`. Ma vaatasin selle järgi, et nt laadal on taimed kolm korda suuremad, et ju siis minu omad on väiksed. :D
   Mu komposti hunnik pole sellist sorti, et sinna saaks midagi väga kasvama panna. Ise tahtsin ka muidu kõrvitsad ikka sinna istutada, aga eelmised omanikud olid suuri laudu, ämbreid, kilesid, telliseid, klaasikilde jms ka komposti loopinud. Kõike ei saanud välja ka kougitud ja nüüd nagu ongi…pekkis. :D
   Kõlab mõistlikult, eks järgmine aasta saan neid asju paremini teha, mis sel aastal veits aia taha lähevad. :D

 2. Ma vaatan, et jube suure vahega oled istutanud taimed. Paprika kindlasti nii suurt ruumi ei vaja. Arbuus vast küll, kui ta end laiali ajab ja vilju hakkab kasvatama, aga teised taimed võid julgelt üksteisele lähemale istutada. :)

  • Mul mees ütles ka, et suured vahed. :D Ma ütlesin selle peale, et taimed ju kasvavad ka ja ega see kurk ju ka mingi nöörijupi mõõtu jää… Või kuidas? Ma ei mäleta enam kui tihedalt mul ema kunagi istutas. Mäletan, et tomatid olid ikka üsna mahukad nt. :D
   Kas siis läheks liiga tihedaks, kui nt mõnda kohta veel mõne taime vahele istutaksin? :D

  • Naiss. Mulle üldiselt meeldib ka see istutamine ja möllamine, kui tuju on õige ja ei pea Annuga samal ajal võitlust pidama, et ta midagi üles ei tõmbaks (veits vähem rase võiks ka olla! :D). Ükspäev nt tõmas ta mu kõige ilusama kurgitaime üles, no ma tegin vist sellist häält, et ise ka ehmatasin. :D

  • :D mul sõbranna just rääkis, kuidas ta oli peenrasse lilli istutanud ja pisine oli ekskavaatoriga järgi sõitnud ja järjest välja kaevanud :D

 3. Targutan veidi : mina panin tomati iga 50 cm järel aga see oleneb ka sordist, väiksemaid võib ka tihedamini panna, lihtsalt kärpima peab nii et päike ikka õiiekobarani pääseb, kurgi 25 cm järel, kurk ei vaja niipalju ruumi, tal ju üks vars ja selle seod üles. Arbuus tahab rohkem tuult ja sooja , kasvuhoones ei viljastu õied ära, saaki saad kui vaatad järgi, nii kui emassõis lahti võtad tolmukatelt õietolmu ja viljastad selle ära. Õues tolmeldab arbuusiõied tuul, kasvuhoonesse ei saa tuult lasta, teised taimed tõmbetuult ei taha. Ja veel, kurgi juur ei talu näppimist, parem olnuks üldse seemnest panna, või kui istutad siis hästi ettevaatlikult, kurk jäta ikka kasvuhoonesse,tomat laseb ennast küll korduvalt ümber istutada suuremasse potti. Kurki peaks ka iga päev sooja veega kastma ja ka lehti märjaks tegema. Tomatil kasta ainult mulda ja üle mitme päeva, tomati leht ei taha vett. Kõrvitsalised pane kõik õue kompostihunniku peale kasvama, kasvuhoone vallutab ta muidu liiga ära. Mul laiskusest kunagi jäi üks suvikõrvits välja istutamata, sügiseks oli see laienenud poolde kasvuhoonesse.
  Aga jah, igaühel oma tõed ja tarkused, sõltuvalt mullast ja asukohast ja seemnetest ja muust. Absoluutset tõde siin ei ole. Mäletan et enne oma noorima lapse sündi olin kasvuhoones veel paar tundi enne haiglasse minekut ja uuesti ronisin sinna kohe kui haiglast koju sain. Kuna mul oli ka keiser, siis päris täis kastekannudega ringi jooksma kohe ei hakanud aga ilma aiamaa ja kasvuhooneta ka ei saanud.

  • Targuta-targuta, ma hea melega kuulan sellist ”targutamist”, sest ise teen ju aeda esimest korda ja lapsepõlvest pole ka eriti midagi meeles. :)

 4. komposti/prügihunnik kata peenravaiba, ajalehtede, vana voodilina vms. lase sinna peale paarikümmne cm mullakiht panna ja saad oma kõrvitsad ikka sinna panna, juure jaoks võid väikse augu teha, taim saab sügavusse minna ikka aga sa ei pea saaki prühimäelt korjama. Kõrgemal on soojem, kõrvits maapinnal kasvab ka aga aeglasemalt.

 5. Kavuhoone, maasikapõld (300 taime), porgandid, kartulid, sibulad, redised + kolm erinevat lillepeenart :) vot nii palju tegemist aias. Ja kahe nädala pärast tähtaeg ning üks kolmene ka juba olemas.

 6. See, et praegu seda piparmünti/melissi vähe on…Noh paari aastaga paljunevad sedasi, et umbrohule ruumi ei ole, kõik on seda täis. Selle tõttu on hea panna mingi põhjata vana ämber maasse ja sinna sisse istutada need. (Kõik mis juhtumisi ämbrist väljapoole kasvama hakkab saad minema saata)

  • No seal peenras mul hetkel niikuinii midagi ei kasva, seega las vallutab. Pool peenart võib vabalt omale saada. :D

 7. Tahtsin ka siin targutama tulla, aga siin nii asjalikud kommentaarid juba olemas :D Aga paprika jah võiks vabalt u 3x tihedamalt olla, kasvõi 1 rea asemel 2-s. Aga saad nende taha nüüd nt need kurgid istutada ja nööriga üles siduda.
  Aga muidu oled ikka supertubli!

  • Pildilt tundub kuidagi valesti vist, sest tegelikult on nad ikka suht lähestikku. Praegu taimed veel väiksed ka. :D

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.