Jõulud novembris, ebanormaalne

Ma pean tunnistama, et ma vaatan neid inimesi veidi kahtlaselt, kes juba novembris oma jõulutavaari üles löövad. Okei, selles mõttes jaa, mul on ju tegelikult suva kas sul on kuusk püsti esimesel novembril või alles 20.detsembril, omas kodus tee mis tahad. Aga enda seisukohalt just mõtlen, et mul viskab see jõulu jama juba kahe nädalaga üle – kuidas need inimesed seda kaks kuud kannatavad?

Minu jaoks on jõulud ikkagi selline detsembri teema, pigem isegi detsembri teine pool. Kuuse oleme toonud tavaliselt 15-20 detsembri vahel. Päev peale aastavahetust lööks ma juba suurima heameelega toad puhtaks. Kui ma aga juba poole oktoobri pealt poodi astudes jõulukaunistusi nägin, tahtsin ma lihtsalt roopi panna. Issaaaand, miks te teete nii, liiga vara on! :D

Samas, praegu mõtlen, et ehk ajab mind närvi hoopis see okkaid lennutav kuusk, mitte jõulud ja kaunistused ise. Kaks nädalat ongi ju umbes päris kuuse eluiga toas, peale seda on vaid üks nonstop okaste meri igalpool, ehk viskab mul hoopis see üle? Kerge OCD, nagu ma olen…

Ma olen juba mitu aastat mõelnud tegelikult, et kunstkuust oleks niiniii palju lihtsam! Ei mingeid neetud okkaid, puud jääks metsa ja saaks rahumeeli elada, aga samas on ikkagi see kuuse otsimine, valimine ja toomine nagu osa protsessist ja traditsioonist mis on juba minu lapsepõlve ajast mulle külge jäänud… ei raatsi nagu sellest loobuda ka.

Ma olen nüüd juba vähemalt kaks aastat mõelnud, et tahaks jõulukardinaid, aga ma pole veel leidnud selliseid, mis mulle sobiks. Ma mäletan oma lapsepõlvest veel nii selgelt neid ”koledaid” jõulukardinaid, mis ema igal aastal detsembri alguses kööki üles pani. No need on tõesti ikka päris kohutavad aga mulle seostuvad need jõuludega ja piparkoogilõhn tuleb lausa ninna, kui neile mõtlen. Nii äge oleks ka oma koju see traditsioon nüüd tuua ja oma lastele sarnane mäletus jätta. Nende eesmärk ei olekski olla megea ilus või sobida ülejäänud majaga :D

Red White Christmas Tree Curtains Winter Snowflake Modern Fashion
Sendy Polyester Christmas 3D Print Window Curtain, Size: 7 X 4 Feet, Rs 540 /set | ID: 21375605497
Amazon.com: LORDTEX Snow Print Christmas Curtains for Living Room and Bedroom - Thermal Insulated Blackout Curtains, Noise Reducing Window Drapes, 52 x 84 Inches Long, Red, Set of 2 Curtain Panels: Kitchen & Dining

Tegelikult mõtlesin, et jumala äge oleks, kui mul oleks iga püha ja ”püha” jaoks oma köögikardin – jõulud, valentinipäev, munadepüha jne. Muidu on koguaeg ainult ühed ja samad kardinad ees, igav! Niisama me niikuinii erilised kaunistajad ei ole, siis oleks kardinadki vähemalt teemas. Kui keegi teab kust saaks või kes õmbleks, siis pliis andke teada!

Varsti on aeg juba nii kaugel, et peaks piparkoogitainast tegema hakkama, aga kui keegi arvab, et ma mäletan mis retsepti järgi ma seda siin iga aasta teinud olen, siis haaaah, koomikud olete. Ma tõsiselt ei saa aru kas aju on võimalik koos lastega välja sünnitada või olen ma iga hetk ajuvähk suremas, sest ma ei suuda leida ühtegi normaalset seletust oma haugi mälule. Nii, et kui kellelgi on mingi hea piparkoogitaigna retsept, millest saab pehmed piparkoogid mis jäävad ka jahtudes pehmeks, siis pliiiiis sheerige mulle ka!

Christmas Thank You GIF by Sainsbury's - Find & Share on GIPHY

Laste pärast ikka üritan end sinna jõulumeeleollu suruda, aga reaalsus on see, et ma ei ole tegelikult ikka vägaväga ammu seda õiget jõulutunnet tundnud. Tee mis tahad, aga ilma lumeta ei ole õiged jõulud ja punkt. Viimastel aastatel oleme lihtsalt kardinad ette tõmmanud, jõulumuusika mängima pannud ja teinud nägu, et oleme tegelikult lapimaal. No ei saa mina üle oma lapsepõlve mälestustest, kus detsembris sai ikka keldri mäelt alla kelgutada ja kuukse käisime metsast toomas nii, et lumi oli nabani. Kuusk tuli lausa koridori sulama jätta, sest see oli nii lumine ja jääs!

Sellepärast ma vist ka väga aru ei saa neist kes novembris juba full on jõulumeeleolus möllavad. Minul on tavaliselt novembris tunne, et tahaks veits patja nutta, kogu see vihm ja läga ja pori – jäkk. Ja noh, nüüd kandub see meeleolu kenasti üle ka detsembrisse, sest lumi auu? Kade olen vist hoopis nende novembri-jõuluhullude peale tegelikult, tahaks ka seda tunnet.

Ühesõnaga, see et ma novembris veel täistuuridel jõuluhull pole, ei tähenda et teised seda olla ei võiks. Samuti ei tähenda see seda, et ma jõuludele veel üldse ei mõtleks. Jõulukingid on mul näiteks juba ostetud, fuck jee! Või noh, Madli atv on veel ostmata, aga ma juba tean kust ma selle saan, seega põhimõtteliselt taskus ja tehtud. Ja nüüd raudselt keegi ostab mul selle nina alt ära ning ma saan veel pool detsembrit selle pärast flippida – see oleks niiiiii mina!

Aga kuidas teil, kas juba mõtlete jõuludele, olete maja ehk juba jõulutuledesse löönud või ajab teid see ”meil on oktoobris juba jõulud” teema närvi?

Comments

comments

12 thoughts on “Jõulud novembris, ebanormaalne

 1. Tulukesed panin üles jah aga mitte jõulude vaid pimeduse pärast. Need on mulle alati rohkem talvega seostunud 🤷‍♀️
  Eriti et lund ju ka pole, ongi ainult pimedus. Olgu siis tuledki räästas põlemas, natukegi helgem.

  • Jaa, õues tulukesed on minu arvates okei, mõnel põlevad need veel märtsiski😃

  • Aga kas kunstkuuse tootmine ja kunagi aastate pärast sellest lahti saamine, on loodusele parem? 🤔

  • Päris puu on keskkonnasõbralikum. Kõige parem variant on rmk juhendit järgi metsast puu valida, elektriliinide all ja metsasihtidel kasvavad puud lähevad niikuinii mahavõtmisele.

  • Eks nad ole 😀 aga ka puukooli puu on keskkonnasõbralikum kui kunstkuusk. Ja puu kurva saatuse pärast pole ka mõtet põdeda, jõulupuud (selleks mõeldud mitte kellegi noorest kuusikust varastatud puud eks) ei kasvagi suureks iial. Kui tuppa ei tooda siis läheb niisama maharaiumisele.

 2. Ma paneks ka jõulutuled varakult ja kaunistaks, aga kuna mees pole jõulufänn, teeme kompromisse. Lisaks sündis mul eelmine aasta 26.11 laps ja ma olen seda meelt, et tema sünna on ikka enne jõule, siis detsembrist alates panen hullu! Tuled ja kaunistused ja värgid. Sel aastal tahan päris kuuske ja selle toomisega ootan ka veel mõnda aega.
  Lume puudumine mind ei sega, sest jõulutunde saan mujalt. Jah, oleks vahva kelgutada, aga mos teha. Saab seda siis märtsi algul teha… 😀

  • Kust mujalt sa selle jõulutunde saad? Mul oleks ka vaja. Kas Alist alusega saab seda tellida? 😂

 3. Meie oleme ka sellel aastal juba maja fassaadi ja mõned põõsad ära kaunistanud, ka mitmel teisel majal meie tänavas on jõulutulukesed üleval :) see november lihtsalt on nii kole, pime ja sopane aeg ja kuna 2020 on nagu ta on, siis miks mitte alustada varem, et nautida ilusamat aega? :)

  Ja jõulutundega on minul alati nii, et enne lapsi tundus mulle, et minu lapsepõlves olid nii ideaalsed jõulud, isegi kui lund polnud, siis jõulueelne ärevus, kooli jõulupidu koos ohtra sädeleva juukselakiga 🙊🙈, vanaema pool söögilaua taga istumisest ja ootamisest tüdinud, et ometi pakke jagataks 😀

  Ja täiskasvanuna tundus, et seda jõulutunnet ei ole. Täiskasvanuna sa ei tunnegi seda KOHE, ma usun et minu ema lapsena ka ei nautinud seda aega nii nagu mina väikse tüdrukuna, aga see ju ongi tegelikult pigem lastele jõulutunde loomises? :) ja hiljem tagantjärgi meenutades ja pilte vaadates ohkan nii rahulolevalt, et tegelikult olidki ideaalsed jõulud, lihtsalt ei oska seda hetke näha, vaid hiljem. Vähemalt minul on nii :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.