Kehv aasta aiapidajatele

Vähemalt mulle tundub küll, et see aasta on ikka päris jura. Heh, 2017 ei ole seni kohe üldse hea minu vastu olnud. Kõik on kuidagi nii keeruline ja halb. Koguaeg on mingi jama. Aga noh, seitsmes aasta pidigi ju suhtes olema see proovikivi aasta. Ma ainult ei osanud oodata, et need proovikivid sedalaadi olema saavad… See viimane kuu on ikka eriti õudne olnud ja ma tõesti loodan,et edasi saab vaid paremaks minna. 

Aga kui nüüd aiandusest taas rääkida, siis minu aias on kõik, võrreldes eelmise aastaga, vähemalt kaks nädalat maas. Kui mitte rohkem.

Ma nii hästi mäletan, et kui ma eelmisel aastal juuni alguses Joeliga sünnitusmajast koju sain ja kasvuhoonesse läksin, siis ma ahhetasin ikka tükk aega. Tomatid olid laeni ja kurkidel olid viljad küljes. Nad olid paari päevaga megalt kasvanud.

Juuni lõpus sain juba esimesed kurgid ja tomatid hakkasid värvi võtma vaikselt.

Sel aastal on mul samal ajal ikka üpris tühjus. Esimese kurgi saan vast nädala pärast ja järgmised jumal teab millal alles. Tomatitest veel ei unistagi… Herned on kasvult vähemalt kolm nädalat maas, kui pilte võrdlen. Eelmisel aastal oli 6.juulil hernestel juba suured kaunad küljes ja paprikatelgi viljad pooleldi valmis. Vaata eelmise aasta pilte SIIT.

Eks ma tegin sel aastal ühte ja teist ikka teisiti ka. Näiteks otsustasin ma kurke mitte ette kasvatada, sest ma ei tahtnud sel aastal kõiki aknalaudasi pottidega katta. Ette kasvatasin vaid hädavajaliku. Vigaaa! 

Praegu on mul turult ostetud mingi seitse-kaheksa kurgitaime, sest mu enda omad ei tulnud üles (jumal teab mis sort ja mis kurgid sealt üldse tulevad, äkki on need krobelised ja kibedad käkid üldse). Tähendab, lõpuks kolm tükki ilmus välja, aga kas ja millal neist ka asja saab, jumal seda teab. Kurkidega on seis tegelikult üldse suht nutune, sest ilusaid taimi, mis on juba parajalt suured ka, on mul kõigest kolm. Ülejäänud on mingi pooleldi surnud ja/või kiratsevad. Aga võibolla ongi hea, sest eelmisel aastal vedasin ma lõpuks kurke ja tomateid kasvuhoonest ämbritega välja ja ma olin ikka püsti hädas. 

Ma lolli peaga panin eelmisel aastal tomateid niiii palju maha, mõeldes, et äkki ei tule üles või surevad ära või jumal teab. Hakka siis veel turult kalli raha eest ostma eksole. Aga lõpuks tulid kõik üles ja hakkasid järsku metsikult kasvama, siis ma ei raatsinud neid enam muidugi ära ka hävitada ja pärast nutsin oma tomati ämbrite otsas. 

Sel aastal olin targem. Panin maha ühe suure kollase, ühe suure punase ja ühe punase kirsstomati, ning terve posu oma lemmikuid, väikeseid kollaseid kirsstomateid. Nüüd on ainult üks kasvuhoone külg tomatite all. Teine pool on kurkidele ja paprikatele. Nende viimastega ei läinud mul ka sel aastal hästi. Minu taimed on siiani väiksed käkid, aga need kuus, mis turult ostsin, on palju ilusamad. Mõnel juba viljadki küljes.  

Arbuusi panin ka maha, aga need taimed surid kõik ära. Aiamaal on mul veel porgandid, erinevad kapsad, herned, spinat, redis ja salat muidugi, ning kompostihunniku otsas on kolm kõrvitsataime. Ei viitsinud meeletult midagi külvata. Ma ei saa tegelt aru kuidas ma eelmisel aastal niiiii rasedana üldse funktsioneerida suutsin ja siis veel kogu seda aiamaad elus hoidsin, isver. Esimese aasta hasart vist. Sel aastal olen juba paras lohe igatahes…

Ühesõnaga, sel aastal ma ei viitsinud nii hullult tõmmelda ja tulemused on näha ka. Eks siin muidugi mängib suurt rolli ikkagi tegelikult ka see nõme ilm, mis pole soojaga just eriti helde olnud. Eelmisel aastal oli ju maiski ilusamad ilmad, kui tänavu antud hetkel. Äkki vähemalt tuleb pikk ja soe sügis, saab siis ehk hiljemgi vähemalt veel mingit saaki. Fakt on igatahes see, et sel aastal ma ei viitsi mingeid kompotte ja hoidiseid teha. Eelmise aasta laar läks kõik persse ja nüüd tassi kõik sama targalt välja tagasi. 

Kuidas teil sel aastal aianduse kohapealt läheb?

Comments

comments

15 thoughts on “Kehv aasta aiapidajatele

 1. Aga nii ongi: igal pool on suvi ja aiasaaduste valmimine kaks kuni kolm nädalat hiljaks jäänud. Nii et ei maksa ennast tümitada :)

  • No kui ma oleks kurgid ette kasvatanud, poleks pidanud laadalt ostma, näiteks. :D

 2. Ma see aasta esimest aastat majas ja oma aiamaa on ka tehtud. Kasvuhoonet veel see aasta ei saanud(ma tahaks nutta sellepärast paar jõge) aga järgmine aasta kindlasti. Maha panin kurki(khm otse peenrasse khm), porgandit, tilli, sibulat, herned, basiilik, lehtsalat, porrulauk. Kurk ei tulnud yles(obviously eksole) aga koik ylejaanud tulid. Basiilikut viskasin meetrilaiusele peenrajupile terve paki ja hiljem lugesin et yhest pakist 650taime. Mul on myyd paras basiilikumeri seal :D. Aga äi pani paar nädalat tagasi uued kurgid ja nyyd on juba otsad väljas. Millal kurki saab, seda ei tea :D. Sygisel ehk :D. Ootan juba järgmist aastat et aiamaad suurendada ja muid asju ka kasvatada ja kasvuhoonet saada endale ja oeh :D.

  • Äkki saad veel kuskilt turult või laadalt mõne kurgitaime? Või pane mingisse kohalikku gruppi kuulutus, ehk on kellelgi mõni taim üle. :)

 3. Sa ei ole üldse ju ainuke, kel aed nö maas on. Tegin nt kurkidele kaks külvi+ostsin taimi juurde ja kasvanud pole grammigi. Enda omad ei tulnud ülessegi. Tomat on nüüd kasvuhoones ilusaks läinud, aga õied on ühel. Paprika on veel 5cm taim. Ainuke mida saan on till, sibul ja salat ja rediseid krõbistasin ka. Herned alles õitsevad ja maasikal hakkavad alles nüüd mingid marjad moodustuma, muidu on super ilus ja lopsakas taim.
  Pole ju õiget suvegi olnud. 16 kraadi ja täitsa kevad. Masendav.

 4. Pane kurkidele katteloor peale. Hoia paar nädalat ja hakkavad mühinal kasvama. Läbi katteloori saab edukalt kasta ja ei ole probleemi. Paneme igal aastal seemnest maha ja osa ei tulegi üles osa tulevad. Mingi osa kasvatame ette, et endale oleks varakult olemas. On kurgi sorte, mis ei lähe kibedaks ja on nn põuakindlad ehk siis isegi kui juhtuvad vähem vett saama on ikka mõnusad.

 5. Kurgi seemneid hoiad enne külvamist kuni ööpäeva väheses soojas vees, siis külvad ja kastad sooja veega mulla hästi märjaks ja katad klaasi või kilega ja hoiad soojas 3-5 päevaga tulevad üles. Sama meetod aitab ka kõrvitsaliste puhul.
  Kurk tahab niiskust ja sooja.

 6. Mina vedasin kevadel kõrvitsatele ja avamaa kurkidele hullu mullahunniku kokku. Parandasin mulla kvaliteeti kanakaka graanulitega ja idandasin seemneid niiske marlilapi vahel. Suus oli juba kõrvitsasalati ja marineeritud kurgi maitse. Tulemuseks on see, praeguseks on mul üks!!! 5 cm kõrgune kurgitaim ja üks!!! samasuur kõrvitsataim. Ehk siis mul pole mitte muffigi ? Tigedaks ajab!

 7. Ostsin esimest korda turult ettekasvatatud taimed. Kasvuhoones vohab kõik, aga vilju veel väga pole. Ühe kurgitaime jõhverdas mügri ära. Hoian hinge kinni, et ta enam teed minu kasvuhoonesse ei leiaks. Eelmine aasta kasvatasin ise ette. Tomatit isegi sain. Kurgitaimed sikutas vares rsk välja. Lisaks peksis väljas kõik taimetitad puruks. Ma ei osanud muud kui nutta. Ei aidanud linnupeletajad ega midagi. See aasta on ilm nii tuksis, et isegi lilled ei kasva.

 8. Meil siin idapoolses Kesk-Eestis (:D) tundub ilm aianduseks sobib olevat, sest kõik kasvab mühinal. Porgandid-peedid-sibulad on korralikud, oad õitsevad (herneid meil väga ei armastata), kasvuhoones on võimsad kurgi-ja tomatitaimed. Kurkidelt juba saame saaki, tomatitega läheb veel aega (nagu tavaliselt). Teist aastat olen kasvuhoones seganud mulda spetsiaalse turbaga (kurgiturvas ja tomatiturvas) ja see on saagikusele igati hästi mõjunud. Kasvuturvast panin ka aeda. Tomati- ja kurgitaimed istutasin ette: tomatid külvasin märtsi viimastel päevadel, kurgid aprilli lõpus. Sel aastal paprikaid ei kasvata, aga kui varem kasvatasin, siis külvasin taimed veebruari alguses. Sama tegin arbuusiga. Aga aastad ei ole tõesti vennad, mäletan aastat, mil sain esimesed kurgid purki teha 26. juulil. Tavaliselt õnnestub seda varem teha. Eelmisel aastal porgand ei tärganud. Üle-eelmisel aastal tekkis kasvuhoonesse lehemädanik (viisime kasvuhoone aias üldse teise kohta). Üllatusi jagub igaks aastaks. ?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.