Uus pereliige?

Me oleme Annuga juba issand-ma-ei-mäleta-mis-ajast mehele peale käinud, et meil on jänkut vaja. Siiani polnud ta nõus. Aga nüüd… hehe! Annu kutsikasilmadele ei suuda keegi lõputult ei öelda. 

Kunagi mul oli jänes. Lasin ta endale “kinkida”, sest mu emme ei lubanud mul ka jänest võtta. Panin talle nimeks Edward, Videviku saaga järgi! :D Ta oli jube kift loom, aga hirmus suur ka ja ta ei tahtnud üldse süles nunnu olla. Pigem minu eest mööda tuba kabuhirmus põgeneda, nagu ma ta vardasse tahaks ajada. Või kui ta oligi süles, täitusid ta silmad iga kord hirmuga, ning ta oli paigal nagu kivikuju (=HIRM). Ma ei tea miks see nii oli. Ehk sellepärast, et ta polnud toajänes, vaid elas õues, suures puuris. Või ehk sellesellepärast, et ta polnud nunnutamise jäneseks aretatud. Või ei suutnud ma lihtsalt ta usaldust võita… Igatahes oli ta vinge sell, mis siis, et süles olla ei tahtnud (jänes ei pidanudki tegelikult eriline süleloom olema). Nii vinge oli vaadata kuidas ta mööda tuba kappab ja tekkide sisse urge kaevab. 

Otsisin neid pilte ja leidsin niii palju vanu mälestusi. Oeh, 6-7 aastat tagasi olin ma ikka nii ilus! :D

Ühesõnaga. Kui meil saab kiirkorras arsti juures käidud, et ka poisil allergia välistada, ning puurid jne lõpuks kõik olemas on, võtame endale jälle jänkud! Aga seekord väiksemat sorti lontkõrvad. Kääbus-pässud vms. 

Tuba on meil niikuinii üsnagi jänese ja tite kindel, seega hetkel ma sellepärast väga ei muretse. Aga korralikku puuri on ikkagi vaja, sest meil on ju kassid ka, kes jänkupoegades alguses kindlasti pigem saaki näevad. Tahan suurt õuepuuri ka, kus jänksid rahulikult värskes õhus tatsata ja muru näksida saaksid. Aga kuna nad on siiski urgide kaevamises meistrid, paneb see lahtine põhi mind veidi muretsema. Äkki kaevavad end välja või kaevab keegi end hoopis sisse? Ehk saab mu kuldsete kätega mees ise midagi lahedat kokku leiutatud…

Ma olen tegelikult ühe naisega juba rääkinud, kes paari nädala pärast poegi loovutama hakkab. Aga ainus jama on see, et ta elab 185km kaugusel ja meil pole ikka veel autot. Ma tahaks ikka enne jänkusi näha ja katsuda, et aimu saada mis iseloom neil on jne. Ja kuna ma tahan kahte, tekib ka oht, et saan kogemata ikkagi emase ja isase. Ühest sünnitusmasinast siia majja piisab, seega tahaksin ma kahte emast, et nad sigima ei kukuks. Õnneks jääb sellise apsaka puhul ka kastreerimise võimalus.

Alguses mõtlesin, et võtame jänkud alles siis, kui lapsed juba nii vanad on, et suudavad ise nende eest hoolitseda, aga olgem ausad, lõpuks peaksin niikuinii mina nende eest hoolitsema, seega väga vahet pole kas nüüd või viie aasta pärast. 

Minu arust kuulub ühte ilusasse lapsepõlve ikka terve trobikond loomi! Kui see oleks minu teha, siis läheks ma kohe täna varjupaika ja tooks sealt paar õnnetukest endaga koju kaasa. Kui oleks võimalus, siis võtaks ma kanad ka. Ja hobused! Oeh, kui ma miljoni võidan, siis ostan talu ja teen oma loomaaia. Päriselt! :D

Kui me korteris veel elasime, oli seal majas üks tüdruk, kes iga kord täiesti hüsteeriasse sattus, kui mõnda looma nägi. Kui ma oma suure koeraga õue läksin, jooksis too plika iga kord nuttes tuppa. Ükskord sain ta emalt isegi sõimata, et ma tema last hirmutan. Et nagu… kurb. Olgu siis selle hirmu põhjuseks halb kogemus või vähene kokkupuude loomadega.

Igatahes, jänkude omanikud võivad kaasa rääkida – millised ja kui suured puurid teie loomadel on? Kas ja mida te neile soetanud olete (mänguasjad jne)? Mis te neile süüa annate? Palju nad hävitustööd teinud on jne? Lisaks, kui kellelgi on mulle pakkuda korralikku 120 cm toapuuri, suurt õuepuuri, mõnda muud tarvikut või jänkupoegi, võib ka ühendust võtta. :)

Comments

comments

35 thoughts on “Uus pereliige?

 1. Meie jänes ei ole üldse hävitustööd teinud sest ta on hoopis isemoodi loom ja puurist välja ei tule.
  Puuriuks on pigem kinni selleks et kassid sisse ei saaks mitte jänes välja :D
  Isegi kui ta puurist välja tõsta tuppa uudistama läheb ta üsna pea ise puuri tagasi.
  Õues käimiseks on meil lihtsalt üks võrgust aiake tehtud mida vastavalt vajadusele mööda aeda ringi lohistada saab – aga et see on nii pealt kui alt lahti siis see eeldab ise juures olemist.

  • Ma tahaks oma jänkudele pigem midagi sellist, kuhu saaksin nad rahuliku südamega ka järelvalveta jätta, sest never ei tea mil tähelepanu hajub. Meil jooksevad hoovi peal võõrad kassid ja koerad ka, lisaks enda omadele. Ja no need lapsenaasklid on ka ohtlikud. :D

 2. Soovitan vaadata zooplus.de lehele. Seal suured puurid mega heade hindadega. Kahele küülikule soovitan sealt pigem 140 cm pikkuse puuri võtta. Sealt saab hea hinnaga ka õuepuure ja aedikuid. Aedik peaks kindlasti põhjaga olema, et vältida õnnetusi. Mees saab ilmselt võrgu ise sinna alla ehitada.
  Pässid on hea valik, rahulikud ja nunnud. Siiski ei maksa unustada, et küülik ei pruugi olla süleloom… Nad võivad rabeleda, kriimustada, kraapida, hammustada… Ilmselt oled Sa sellest teadlik, aga mainin siiski :)
  Pahandust teevad nad ilmselt korralikult :D Närivad juhtmeid, mööblit, tapeeti, riideid. Mõni üksik ka ei tee, aga küülik on siiski küülik ja sellega tasuks juba eos arvestada. Ilmselt ka laste (vedelevad) mänguasjad ei jää puutumata a la puzzletükid, pehmem kumm/plastik jms.
  Arvestama peaks sellega, et küülikul peab kogu aeg ees olema hein ja puhas joogivesi, iga päev peaks saama ka värsket sööki (kapsas, porgand, õun, võilill jms). Igasugused krõbinad ja maiusepulgad peaksid siiski olema maius ja lisasöök, max 1 x päevas. Kindlasti ei soovita ma krõbinaid kogu aeg ees hoida, need teevad paksuks! Aeg-ajalt oleks mõistlik närimiseks viljapuude oksi anda. Kindlasti üritada õpetada potil käima, endal lihtsam. Õpivad nad selle üldiselt ruttu, aga junne teevad siiski ka mujale aeg-ajalt. Lahti peaksid nad olema nii palju, kui vähegi võimalik. Küülik pole minu silmis puuriloom. Lisaks lähevad nad kogu aeg, eriti liiga väikses puuris olles, kurjaks ja tujukaks. Või noh kõik ilmselt ei lähe, aga paljud siiski võivad minna. Aga jah, uuri seda zooplusi lehte, seal toitu, heina, puure, aluspanu… kõike! Imeheade hindadega ja kui arve on üle 99€, siis kuller toob asjad tasuta koju :) Ise tellin oma loomaaiale kogu aeg sealt ja olen nii rahul! Mina saksa keelt ei oska, lasen brsuseril inglise keelde tõlkida ja saab edukalt loetud ja aetud. Olemas on muidugi ka zooplus.com leht, sealt võid tooted otsida, aga tellida soovitan zooplus.de lehelt, sest seal odavamad hinnad ;)

  • Kuivtoit ei aja paksuks, kui loom ringi joosta saab. Küll aga eelistavad nad kuivtoitu heinale ja see toob kaasa hambaprobleemid. Küüliku tagumised hambad kuluvad kaheksasse käies, ehk siis ainult heina mäludes. :) Sealjuures pole vahet, kas tegemist on kuiva heinaga või värske kõrrelise heinaga.

  • Nii hea, et seda lehte soovitasid! Sealt saan 160cm puuri odavama hinnaga kui siin 120cm.

 3. Jessas ma praegu võitlen mehega, et kassi saada. Ta ei taha, arvab, et nii suur kulu on loom ja kui midai juhtub, siis need loomaarsti arved jne. Ja üldse alguses vaktsiinid ja kiibid jne, et nii palju maksab…

  Aga ma ju tahan… läbi laste kuidagi ka ei ole ta pehmenenud looma suhtes. Vedas teil, et nõusse saite :)

  • Eks väljaminekutega tuleb jah arvestada, ka ootamatutega. Aga rõõm on ikka suurem temast, kui need arved. :)

 4. Kui majas elasime, siis olid meil hiidküülikud ja see oli nii idülliline aeg. Pikk postitus nendest siin: http://kuussidrunit.ee/elu-ja-olud/hiidkuulikud-lotte-ja-milli/

  Kui ükskord taas oma maja saame, siis võtame kindlasti uued hiidküülikud või toome Milli koju tagasi, oleneb, kas ta on siis veel elus või mitte. Lottet kahjuks enam ei ole. Milli elab mehe vanemate juures lahtiselt, talle on eraldatud osa aiast ja ehitatud sinna ka väike varjualune. Urgusid võib seal kaevata, aga on seda vähe teinud, kakab ühte nurka, suvel sööb piiramatult rohtu, marju, õunu. Pidamine on lihtne. Julgen soovitada. :)

 5. Mul oli kunagi hamster ? Kuna tema surm mind väga muserdas ja tädi sõbranna tahtis oma jänesele uut kodu, siis nii ma Juliuse omale sain. Ta oli suur orandz jänes. Väljaõpetatud- käis nagu kass kastis häda tegemas, rõdu uksele oli lausa selline kassiuks pandud ja kast oli rõdul. Samuti ei söönud ta juhtmeid ja tapeeti. Miskipärast elukoha vahetus vist viis ta rivist välja ja ta hakkas meil neid asju tegema. Lisaks julgad iga hüppega. Otsustasime Juliuse mu vanaema juurde maale viia, kus ta kassiga laudas maid jagas ja suri alles vanadusse. Ma usun, et tal oli hea elu seal.
  Kui ma pisine pägalik olin, siis oli mingi veider värk, et linnas on kõigil kanad ja lambad ja sead. Noh…aedlinn ja väike. Ju pidi nii olema. Kanad ja sead olid, lisaks sellele ka 100 jänest. Neile oli ehitatud spets maja puuridega. Vanaema parkis nahku ja jõuludel sai jänes potti.
  Tahame isegi kunagi jäneseid võtta. Mitte söögiks siis, vaid ikka lemmikuks ?

  • Kui kanad ise oma ruumi soojendaks, võtaks vabalt nad kuskile putkasse elama. :D

 6. Zooplus on totaalne taevakingitus! :D Vaata kindlasti saepuru ka sealt, seal suur plokk ainult mingi 16€. Hein ka mega okei hinnaga, krõbinad, mänguasjad, joogipudelid jne jne. Ma tellin kogu aeg sealt ja nii rahul :) Hea, et sain kasulik olla! Meil ei saa järelturult ka nii okei hinnaga asju, kui sealt uusi :D

  • Mhmh, on tõesti! :D
   Aga ma ei tea mis ma jänkudele allapanuks hakkan kasutama. Saepuru jääb vist pikakarvalistel karva sisse kinni ja läheb takku. Lisaks tolmab ja lendab kergelt ringi…

 7. Mul olnud jänes, pässi laadne lontkõrv, algselt kasutasin samuti saepuru allapanuks, aga seda leidus pidevalt teiste tubade põrandal puurist väga kaugel (jänes tassis oma karvadega laiali ja mul ei olnud väga pikkade karvadega jänes, inimesed oma jalgadega jne) ning kui korra sain kraanuleid katsetada, oli asi otsustatud. Suvel käisin jalutamas traksidega (kortermaja ümber muud varianti polnud) ning vahel võtsin kauemaks maale minnes ta kaasa (kandekorv sel juhul vajalik). Seal ma samuti ei julenud lihtsalt puuri pealsega teda õue panna, kuna ta kõva kaevaja. Mutimullahunnikutes ja muudes peenardes kaevas nagu vana kaevur ja hiljem heitis sinna urgu lebosse ? Vahel panin suvel lihtsalt ta enda puuriga õue varju, kui ei olnud mahti temaga jalutada. Kuna lontkõrvad pidid olema tuule suhtes tundlikumad, jälgisin alati, et tuult ei oleks. Porgandid ja võilillelehed olid suvel ikka hitt-toiduks…ta vist olkeks neid lõpmatuseni söönud, aga seda pidi siiski piirama, muidu läks kõht lahti. Ja seda muidugi igasuguse värske toiduga ?
  Eriline närija ta ei olnud, väiksena näris mõned juhtmed läbi, aga see läks nagu iseenesest üle.
  Paar aastat tagasi võtsid mu vanemad mu vennale jänese ja see, kuidas need kaks omal ajal mängisid, oli omaette etendus – kord jooksis jänes ees ja vend järel, teinekord jälle vatupidi. Nüüd on venna asemel kassipoeg ja asi jätkub ?

  • Need tavalised graanulid (jah, ikka g-ga ?), mis kassidele vist käivad (vb eksin), oleksid jah kõvad, aga ma kasutasin mingeid peenemaid ja pehmemaid…Bossest veel omal ajal ostsin 10l kollane pakk. Ja seda siis jah pissinurka ainult. See küll laguneb ära, kui märjaks saab, aga ei ole ikkagi nii lendlev kui saepuru ?

 8. Kui Sul kodus allergikud on, siis ilmselt pole saepuru parim variant tõesti…
  Aga saad teha nt nii, et potis kasutad saepurupelleteid või mitte paakuvat kassiliiva ja muul puuril fliisi. Kui ilusti hakkavad potti häda tegema, on fliis väga mugav lahendus. Netist googledades tuleb välja, mismoodi see käib. Võid ka pisi.ee-s uudistada. Mina ise kasutasin merisigadel fliisi nii, et oli kiht ajalehti, siis froteerätikud ja peal fliis. Puhastasin junne iga päev, ca kord nädalas fliise ja rätte. Mõte selles, et fliis laseb pissi läbi ja alumised kihid imevad selle endasse. Ilmselt saaks kasutada ka fliisi ja kutsika imevaid linasid… Loomal on fliisiga pehme ja puhas. Merisea puhul muutus see lõpuks tüütuks, sest pissib see loom ju igale poole, pluss tahtis heinas magada ja kiskus selle alla, heina fliisist kätte saada on veits jama. Aga usun, et küüliku puhul võiks see asi toimida. Keskkonnasõbralik ka ja välistab selle, et Su lapsed saepurust allergia saaks…

  • Sõbranna soovitas ka seda, aga ma kujutan ette, et see ei püsiks väga hästi, kui nad seal otsas kimavad. Kõik pärast kuskil puuri nurgas keras. :D

 9. Mina panin fliisi puuri võre ja aluse vahele. Püsis kenasti. Pellet tõesti ei ole just jalasõbralik, kui see on terve puuri ulatuses… vetsunurka samas väga ok lahendus. Aga kui see saab märjaks, siis laguneb koost ja kuigi palju tassib küülik seda seapuru elamisse ikka. Aga noh, Sa ilmselt tead, et loomadega ei saavuta piinliku puhtust ?

 10. Mul on 6-aastane väike küülik. Puuriga on nurgas toas, aga põhimõtteliselt on puuriuks kogu aeg lahti, nii et saab sisse välja käia, kuidas tahab. Üldiselt väga sotsiaalne loom, tahab tähelepanu ja paisid ja väga energiline. Alati läheb nii rõõmsaks kui (tuttavad, kellega harjunud) inimesed ikka ümber, teeb hulle hüppeid ja hüppab ka ise sülle, aga vaid siis kui ise tahab. Vaatamata sellele süleloom ta ei ole ja sülle võtmine ei meeldi. Selles suhtes on põikpäine :D
  Närinud on ta siiski pea kõike. Hambaga proovib kõike, mis ette jääb, juhtmeid, riiet, puitu, mööblit. Ohtlik talle. Peab vaeva nägema, et tema liikumisala talle turvaliseks teha.
  Isased küülikud võivad väga domineerivad ja armukadedad olla. Tean juhtumit, kus küülik terroriseeris suhte meespoolt, ei lasknud koos olla, hammustas ja nügis eemale :D Minu oma on teinud ka 360kraadiseid hüppeid nii, et uriini pritsib. Märgistab.. :D
  Iseenesest hädasid võivad oma “vetsupotti” vaid teha ja puhtust pidada, et puurist väljas ei tee. Junnidega minu oma ei olnud nii järjekindel, aga need polnud ka probleemiks. Sellise konsistentsiga, et lihtne koristada. Samas on neid lihtne minu meelest stressi viia, tundlikud selle koha pealt, midagi elus või elutingimustes muutub, siis puhtuse hoidmine võib väga korrast ära minna. Urineerimisega annab ka tihti märku, et midagi ei meeldi või ei sobi.
  Puuri aluspanuks graanulid talle ei meeldinud, pärast puuri puhastamist uutest ja värkestest graanulitest hoidis eemale. Panin ka fliisi, aga seda kippus närima.
  Puur peaks suur olema küll. Samas tõesti puuriloomana ma küülikut ei näe, iga päev peaks ikka joosta saama.
  Aga igatahes on nad väga lahedad ja iseloomuga loomad :D

 11. Jänes on päris suur vastutus ja soovitan ikka pikalt mõelda selle üle.

  Abi ja infot saab FB gruppist. Küülikukasvatajad https://www.facebook.com/groups/123242214422881/

  Oluline on ka jänese vaktsineerimine (2korda aastas, iga loomaarst ei tegele sellega, seega vb on vaja ka kaugemale minna selleks, meil läheb umbes 35-40eurot kord) ja pisikesed kääbusjänesed on ka haigustele vatsuvõtlikumad, seega peab ka sellega arvestama. Tavalist lihaküülikut võid õues pidada, aga kääbusküülik ei talu külma ja ei tohi märjaks saada, seega ei saa teda iga ilmaga õue panna. Seega nö lollikindlamad on just suured nö eesti enda tõud, eriti algajale.
  Mida nö noorem, seda paremini saab teda treenida ja lastega harjutada üle 6kuune poeg, on juba suur jänes ja iseloom on juba välja kujunenud, seega kui võtad, sisi pigem noorem ja algusest peale harjuta lastega, siis ei teki ohtu, et hiljem ei lase lapsi ligi.
  Söök- hea on kui vaheldub ja oleks nii heina, kui ka kuivtoitu ja värsket kraami. Oluline ka mineraaldi ja sool!!! palju unustavad need ära. Lisaks võiks vahel saada nö maiust ehk erinevaid närimispulke.
  Meil kasutuses saepuru kraanulid. Puhastan puuri 2korda päevas, kuna toa jänes, siis muidu läheks haisema, mida rohkem saab värsket kraami, seda tihedamini peab puhastama. Uurinikivi parimaks eemaldajaks on minu arust sidrunihape (maximas alla 2euro 500g).
  Meil närib jänes meeletult, küll oma puuri, küll juhtmeid jne. Oma närmisoksas jne on talle suva ei sobi, ei pirn, õun, paju jne plastmass läheb aga rõõmuga :D
  Lisaks peab arvestama, et jänes tahab saada ka nö vabadust meil küll 120 puur, aga ikkagi 2-3h päevas on nö vabalt meiega toas lahti, kui kodus oleme.

 12. Meie lontkõrval ei elanudki puuris. Puur oli vaid koht kus ta söömas/joomas käis. Elas vabalt, käis kus tahtis ja tegi mida tahtis. Maja samuti tittede ja näriliste kindlaks tehtud. Neid on võimalik õpetada ka liivakastis käima,kuid vahel nad pabuldavad ikka põrandale ka. Kuidagi hirmus kahju oli nii suurt looma puuris pidada. Aga muidu on nad jube vahvad. Meie omal oli komme inimesi rünnata, kui nad tema lemmikkohta / vetsupoti / juures olid. Ükskord ärkasin öösel hirmsa kisa peale. Nimelt oli meie külaline läinud öösel vetsu, istus seal rahus ja ajas oma asja, kui küülik talle hammaste ja küüntega jalga kinni kargas. Jube tige vanamutt oli. Me alati hoiatasime oma külalisi, et ärge meie koera karte, kartke küülikut :)

  • Meie ei saa kahjuks lahtiselt pidada koguaeg. Meil kassid ka ja kuna nad on meil tillukesed, siis võivad jalaalla ka jääda nii…

 13. Üldiselt on nii, et kui pole kassi vastu allergiline, siis ei tohiks ka küüliku vastu olla. Ning samas kui oled ühele allergiline, siis oled ka teisele. Seega kui sul on kassid ja probleeme pole, siis ei peaks ka kartma. Küll aga arvesta sellega, et tolmu tekib nagunii elamisse. On küll võimalik valida sobivam allapanu, aga hein tolmab ka mingil määral ja seda vältida ei saa. Kasside pärast pole mu kogemuse põhjal ka mõtet karta, võib olla ainult siis kui küülik on pisike. Mul olid ka kääbusküülikud ja kõik kolm on pigem ise kasse taga ajanud ning kassid seetõttu väldivad/kardavad.

 14. Meil on kääbus-lontkõrv, kes saab kohe 3 aastaseks. Elame korteris ja õues saab käia ainult suvel hea ilma korral, aga noh jalutamas otseselt ei käi laseme lihtsalt aias joosta, sest sülle ta meil ei tule. Sülle me alguses ei võtnud, kuna lugesime, et jänesed tulevad sülle kui tahavad ja ise harjutada ei tohi, nüüd siis sülle võtta ei lase, tuleb siis kui tuju on :D Meil õnneks teeb kõik hädad puuri ja ei näri midagi. Kuivtoitu paneme peotäie 1 x päevas muidu heina ja vee peal. Kodust kauaks ära minna ei saa, sest jänest väga raske mujale viia ( koerte ja kassidega ei sobi kokku, kui pole väiksest saadik kokku harjutatud). Meie jänku on tore ja armas, aga no iseloomu näitab ikka hullult. Kääbusjänesed pole päris õue loomad, kuna haigestuvad kergelt, mis viib kiire surmani (jänesed kahjuks haiguseid ei talu->süda nõrk, selgroogu peab väga hoidma, et ei kukuks kuskilt alla ).

  • Ma olen nüüd jah jube targaks saanud ja tean juba, et õue puur pole väga hea mõte.:)

  • Meil on kõik kääbusküülikud õues ja hea tervise juures. Seda ka kõige suurema pakasega. Aga siis ongi lihtsalt nii ,et nad peavad kogu aeg õues olema ja tuppa tulevad ainult natukeseks ajaks (toakliimaga harjunud küülikut ei tohi külma kätte õue elama viia niisama järsku). Ja külmadel jms aegadel tuleb puuri korralik posu heina toppida, et sinna saaks endale pesa teha. Samuti on kääbustel õõnsatest kändudest “urud”, kuhu varjuda puuris ja puurid ise sellised, et ainult üks külg on avatud ja võrguga ning paikenvad tuulevarjulisemas kohas ka. Muru peal joomsmiseks näksimiseks on eraldi puur, mis on alt põhjata ja edasi tõstetav ning, kuhu küülikud saavad korda mööda ja siis, kui ise ka kodus. Merisigadega sama süsteem, ainult et nemad on ikka külmal ajal toaloomad ja õues ainult suviti.

  • Siis ma pigem ikkagi ostan zooplusist selle õue võrgu ja viin neid järelvalve all väga ilusa ilmaga natukeseks vaid õue :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.