Kui laps on esimest korda haige

Annu on teist päeva kõrges palavikus ja mina olin vahepeal juba suht ahastuses, sest see on mu esimene kord teda nõnda näha. Tegelikult on ta paaril korral veel tõbine olnud, aga need olid sellised ‘mitte päris haigused’. Ühel korral oli tal palavik hammastest ja teisel korral oli tal natukene nohu, peale EBA2015 (ilmselt õhuvahetusest). Aga sel korral on asi ikka päris räme. Nii, kui küünla mõjuma hakkab, lööb palaviku jälle 39 peale.
Antud hetkel on tal tänu palavikuküünlale asi jälle kontrolli all (37 midagi) ja laps on täitsa oma nägu. Aga eile öösel oli tal palavik pea 40 ja ta hakkas sonima.
Heidan mina tema kõrvale magama ja jään juba tukkuma, kui tema ühel hetkel istukile hüppab, mul põskedest haarab ja täiesti segast panema hakkab. Rääkis midagi mäm-mäm’ist ja aitäh’itas ja pani omas keeles teksti vahele ja siis rääkis kiisudest ja kutsudst ja vennakesest ja osutas näpuga tühjusesse ja tahtis kellelegi opa ja…ühesõnaga ma ehmatasin päris ära.
Ma mäletan, et kui mul ükskord oli lapsena väga kõrge palavik, siis ma ajasin ka nõnda oma ema üles ja hakkasin talle täiega segast sokkima. Midagi elusatest barbidest, ning karudest ja kollidest kapi otsas…

Täna hommikul oli tal jälle palavik 39,5 ja ta oli näost nii ära, et see oli lausa jube. Ta ei tahtnud isegi Mashat ja Karu vaadata, ning vehkis vaid eitavalt peaga. Vot see juba ütleb midagi…

Ühesõnaga. Ma annaks ühe oma kolmest neerust, kui see vaid aitaks ja ta juba terveks saaks. Nii hirmus on oma lapsi piinades näha (Joel on ka maruimelik, aga palavikku õnneks pole).

Õnneks peaks iga hetk ka arst meile koduvisiidile tulema ja olukorra üle vaatama.
Kuigi noh, ega ta eriti hea meelega siia tulla ei tahtnud. Mu enda perearst on puhkusel (jälle!) ja pidin asendajale helistama. See käskis lapsega kohale tulla. Nagu…kuhu ma lähen lapsega, kel on pea 40 palavik? Segane peast.
Loodan, et ma nüüd sõimu temalt ei saa selle eest, et teda tüüdata julgesin ja laps päris suremas enam ei olegi (kõigest 37,5 palavik – paar tundi tagasi). Aga ma nii kardan, et kui küünla mõju üle minema hakkab, hüppab ka palavik jälle üles. 

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

14 thoughts on “Kui laps on esimest korda haige

 1. Vaheldumisi võid anda siirupit ja küünalt.
  Ja mitte panna last paksult riidesse või paksu teki alla, sest siis ei saa lapse keha jahtuda vms.
  Ma oma lapsel kardan ka hirmsasti palavikku, sest korra on kiirabi meid viinud haiglasse palaviku krampide pärast.

  • Mhmh, seda mulle öeldi eile öösel sealt 1220 perearstide liinilt ka, kui igaks juhuks helistasin ja küsisin, et mis ma teen temaga (küünal ei olnud vel mõjuma hakanud)…

 2. Tean et see arstide soov haige lapsega kohale minna tundub imelik aga kohapeal saavad nad nt vereproovid põletiku näitudega teha jne. Ja kui kopsus krabiseb, siis röntgen. Kuna endal väike laps tihti haige siis algul tundus see kummaline aga nyyd sõidame alati kohale.

  • Noojah, arusaadav tegelikult küll. Kuigi meil nii väike haigla, et vereproove saab vaid korra nädalas teha (saadetakse siis kaugemale edasi)…

  • Tegelikkuses on perearsti kabinetis olemas kiirtestid põletikunäitaja määramiseks! Saab kohapeal teha.

  • Vereproovi saavad nad kohapeal ka võtta ning selle oma spets kotikesse pista. Vähemalt Taanis saavad.
   Siin on meile öösel kell 4 ka valvearst koju tulnud kuna meil oli paanika, sest aastasel lapsel oli kõrge palavik. Jube jube on see laste haigus. JUBE!
   Saadan teile palju tervisi sinna!

   Kõrge palavikuga ongi normaalne, et lapse keha täpiliseks ja laiguliseks muutub.

   Niisama teadmiseks veel, et paratsetamool ei tahagi ule 39 palavikku hästi alla võtta. Meie 3a on viimased kuu aega haige ning arst siis seletas miks see palavik alla ei taha minna.

   Eestis aga apteeker ütles, et sellel suvel on haigeid palju rohkem kui muidu talveperioodil. Vahva suvi!

  • Hmmm ma ei ole kuulnud, et meil sellist võimalust oleks….
   Tervist läheb vaja jah, aitäh!

 3. Ehk on roseool ja lööb hiljem ka täpid lisaks,(!?) see seletaks väga seda kõrget palavikku, mida on raske alla saada. Aga Annule kiiret paranemist!

  • Mingid täpid on tal juba praegugi, aga ma ei oska kindlalt öelda millal need tekkisid ja ehk on hoopis allergiast…

  • Googelda “roseool” saad selgema pildi ehk on ikka samad täpid

 4. Kolme päeva plavik ei taha tavaliselt rohtudele alluda ja lööb megakõrgeks palaviku, kui rohu mõju ära kaob.
  Eks homme/ülehomme on selge kui täpiliseks viskab :)
  Palju jõudu sulle!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.