Kuidas valida lapsele (ratsa)kiivrit?

Kuna Joel ja Annemaia käivad nüüd iga nädal vähemalt korra ratsutamas, siis oli neile vaja ka isiklikke ratsakiivreid. Kui ma seda laste ratsatreeneriga arutasin, soovitas ta mul pöörduda ratsavarustus24.ee poole, sest tema olevat juba aastaid oma varustust sealt ostnud, ning pöörduvat selle e-poe pidaja poole ka muude hobusteemaliste küsimustega. Mulle meeldib, et nende koduleht on hästi üles ehitatud. Seal on väga kerge orienteeruda ja leida, mida otsid. Mõnel teisel lehel võidki jääda klõpsutama, sest asjad on täiesti ebaloogiliselt paigutatud.

Kuna ratsavarustus24 nö ‘peakontor’ asub Kirsi Ponitalu lähedal, kus me ka ratsutamas käime, käisime kohapeal kaskasi proovimas, et kindel olla, et lapsed saavad täpselt õiged kiivrid, mis nende pea kujuga sobivad. Kuna Annemaia ja Joel on kiiresti kasvavas eas, tundus kõige mõistlikum võtta neile reguleeritavad kiivrid, et tagada maksimaalne kasutusaeg. See tundub ideaalne variant samuti ajaks, kui kiivri alla peab veel mütsi panema, samas saab kiivri parajaks timmida ka suviseks perioodiks, mil mütsi enam vaja pole.

dsc_0054

Annul on lilla värvi vaimustus, seega valis tema omale lilla kaska, mille peal pidid loomulikult olema ka hobused. Joelil oli värvist veel suva, seega sai tema musta värvi kaska, sest see mudel istus tal peas kõige paremini. Saada oleks vast olnud ka kirjumaid variante, aga lõppkokkuvõttes on siiski kõige olulisem kiivri turvalisus ja see, et kiiver lapsel hästi peas istuks.

Mõned näpunäited, kuidas kiivrit valida:

  • Kiivri kinnitusrihmad peaksid moodustama Y tähe ja pannal peaks jääma kõrvanibu alla. Mitte mingil juhul ei tohi kiiver katta kõrvu!
  • Kui pead küljelt küljele ja ette-taha liigutada, siis kiiver ei tohi liikuda.
  • Kiivri esimese otsa ja lapse kulmude vahele peaks jääma umbes kahe sõrme jagu ruumi, ning kiiver peab olema paraleelselt.

wpid-DSC_0021_20180419220632801.jpg

Kas te seda teate, et ka kiivritel on säilivusaeg, samamoodi nagu turvahällidel ja -toolidel? Sarnaselt enamikele turvahällidele ja -toolidele, on ka kiivrite säilivusajaks enamasti 5 aastat. Seda muidugi juhul, kui selle viie aasta jooksul pole kiivriga mingit õnnetust juhtunud. Peale avariid vahetate ju turvavarustuse välja? Kiivriga on samamoodi. Kiiver on ette nähtud kaitsmaks su last sel ühel korral ja edaspidi ei pruugi see enam nii turvaline olla, seega tuleks kiiver peale õnnetust välja vahetada. Siinkohal peaks kindlasti tutvuma turvavarustuse kasutusjuhendiga, et kindlaks teha mis hetkest hakkab kasutusaeg jooksma. Mõnel firmal algab see aeg tootmiskuupäevast, mõnel sellest hetkest, kui kiiver kasutusele võetakse (turvahällide ja -toolidega on sama lugu!).

dsc_0034

Praegu vaatan, et Joelil on kiiver pahasti ikka jäänud sinna mütsi peale.

Samamoodi nagu ma ei roniks punaste lintide alt ehitusplatsile, kuigi sealt saaksin ehk kiiremini oma sihtkohta, aga samas riskiksin näiteks telliskiviga pähe saamisega, ei ostaks ma ka riski peale turvavarustust järelturult. Lapse turvalisus pole minu jaoks asi millega riskida. Iialgi ei tea mida see “hästi hoitud” antud müüja arvates tähendab. Asi ei pruugi olla avariiline, aga äkki on see lauanurgalt või kapi otsast alla kukkunud, mis tegelikult on sama asi – turvavarustus on rikutud ja ei pruugi enam turvaline olla. Müüja jaoks ei pruugi see probleem olla, aga minu jaoks oleks see ikka väga suur probleem.

Tänapäeval näevad paljud inimesed vaid potentsiaalselt teenitavaid eurosi, mitte seda mis on tõeliselt tähtis, seega valetatakse ka must valgeks ja pannakse sead lendama – peaasi, et raha saab. Ma ei kavatsegi maksta asja eest, mille turvalisuse puhul jääb kahtlusruumi. Kasutatud turvavarustust julgeksin ma äärmisel juhul osta vaid kelleltki oma lähiringkonnast, st kelleltki, kelle turvavarustuse teemaliste põhimõtetega ma nõustun ja keda ma usaldan piisavalt, et teada, et nad ei müüks mu lapsele kahjustatud asja.

Ühesõnaga, turvavarustust valides palun teil olla teadlik, ning enne ostu teha uurimistööd kas ja kui turvaline on antud toode, mida ostma plaanite hakata. Lõppkokkuvõttes võib see siiski maksta teile teie lapse elu ja sellega ei taha me ju keegi riskida…

dsc_0025

Kel on aga sel aastal vaja täiendada enda või oma lapse ratsavarustust, siis ratsavarustus24.ee lehel kehtib teile oktoobri lõpuni sooduskood LIPSUKE, mis annab teile -10% kõigelt, sh ka juba eelnevalt sooduses olnud toodetelt! Sooduskood tuleb kirjutada ostukorvis olevasse kinkekaardi turvakoodi lahtrisse. Ja kui teil on vaja ratsavarustuse teemal nõu, siis kirjutage julgelt selle e-poe pidajale, Riinule, ta on väga tore ja abivalmis! Kontaktandmed leiate SIIT!

Comments

comments

4 thoughts on “Kuidas valida lapsele (ratsa)kiivrit?

    • Ega vast iga kukkumisega ei vahetaks, ausalt öeldes, aga kui laps käib ikka kõvasti peagava vastu maad, siis peaks vahetama jah. Kiivri pealt on paremini näha ka kui kahjustused tekivad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.