Tuuleveskitega võitlemine…

Ma ei tea enam kas asi on selles, et ma olen rase-megaemotsioon, või lihtsalt ongi mõni inimene nii… rumal, aga aina enam märkan ma ka nö suurte tegijate poolt pirakaid apse, mida lihtsalt ei tohiks juhtuda. Ja järjekordselt on teemaks muidugi turvavarustus.

Ma eeldan, et enamus teist mäletavad, et hiljaaegu oli siin üks suur kammajaa ühe autode edasimüüjaga (või misiganes see firma on), kus firma reklaamis oma uut ja toredat ”suurpere autot”. Ma ka väga täpselt ei jõudnud end kurssi viia selle draamaga, aga mina sain aru, et nemad väitsid, et selles autos võib tagaistmele paigutada kolm turvatooli, või -hälli, kuigi auto kasutusjuhend seda selge sõnaga keelas. Sellele ”väiksele asjale” tähelepanu tõmbavad kommentaarid kustutati, ning need inimesed lihtsalt blokeeriti sealt lehelt.
Kui aga asi suure kella külge tõmmati, sai firma lõpuks aru, et on teinud vea, ning kutsusid ühe MTÜ Laps Turvaliselt Autos inimese enda juurde intekat andma. Hiljem pandi sellest turvavarustuse teemal hariv video kokku.

Järgmine, minu arvates, suur apsakas oli ühe väga suure jälgijaskonnaga riidefirma poolt, kes tegi ühe tuntud inimesega koostööd. Ühel on instagramis, kus ka need fotod rippusid, pea 11 tuhat, teisel pea 14 tuhat fänni. 25 tuhat potensiaalset mitte-nii-teadlikku-inimest, kes võivad sellisest pildist vale infot saada ja oma lapse elu ohtu panna…Nimelt riputati üles pilte, kus alla aasta vanune laps oli turvahälliga nägu sõidusuunas. Jah, tegu ei olnud liikuva autoga, vaid fotoshuudiga, ning võib ju öelda ka seda, et kes see ometi nii loll on, et paneb lapse turvahälliga valet pidi ja KUIDAS üldse on võimalik hälli niipidi kinnitada, aga uskuge mind – see ON võimalik! Reaalselt, ma olen lugusi kuulnud ja pilte näinud…
Kui nüüd üks värske, mitte-nii-teadlik-lapsevanem seda pilti näeb, võib tallegi jääda mulje, et see ongi okei, et äkki nii ka võib, sest TEMAL ju oli ja TEMA on ju ometigi hea, kuulus ja tark. See mitte-nii-teadlik-inimene ei pruugi kahte ja kahte omavahel kokku panna, ning aru saada, et tegu oli vaid fotosessiooniga. Seega on targem selliseid pilte üldse mitte üles panna, et vältida rumalaid olukordi, mis võivad mõnele beebile maksma minna tema elu. Kui sellele asjaolule tähelepanu juhiti, siis lõpuks siiski mõisteti viga, vabandati ette-taha, fotod kustutati ja riiete reklaamimiseks tehti uus sessioon.

Selle kõige lappimise eest tuleb tänulik olla MTÜ Laps Turvaliselt Autos inimestele, kes seda vaevarikast tööd varjatult teevad. Seega, kui keegi peaks kunagi kusagil nägema mõnda sellist prohmakat ja ise ei julgeta midagi ütlema minna, siis KINDLASTI andke sellest teada lapsturvaliseltautos@gmail.com või nende facebooki lehe postkasti. Viimane on info edastamiseks ka kõige kiirem viis, sest enamasti on kiire reageerimine ülioluline.

Ja siis eile… Lugesin ühe emme suurt imestust, et tema mees oli politsei poolt kinni peetud, ning politseinik oli mehele noomituse teinud, et miks neil lapse turvatool ”valet pidi” on, et laps peab ikka näoga sõidusuunas olema. Tegu oli AxKid Minikid turvatooliga, mis ongi vaid selg sõidusuunas kasutatav, sest noh, see on kõige turvalisem viis lapse transportimiseks. Aga nagu reaalselt… Kui juba POLITSEINIKUD, kes peaksid hea seisma meie, ja eelkõige meie laste, turvalisuse pärast, jagavad sellist väära infot, siis… Mõni lapsevanem ehk jääbki sellist politseinikku uskuma, sest noh, POLITSEINIKUD ju ikka teavad mis on õige, aga… ma ei tea. Mul saab lihtsalt mõistus otsa seda lollust vaadates. Paratamatult jääbki selline tunne, et me võitleme tuuleveskitega.

See on juba tavaline, et ma sõimukirju saan, kui ma mõne teema või postituse all turvavarustuse teemal ”targutan”, aga siiski, see teeb mind nii kurvaks, kui mõni inimenene loeb mu teksti ja selle asemel, et järele mõelda, kukub lahmima, ning oma rumalust õigustama. Alles eile saadeti mind näiteks sõna otseses mõttes p***i, sest julgesin tähelepanu juhtida asjaolule, et aastasele lapsele kohe kindlasti ei sobi nägu sõidusuunas Brittoni firma turvatool. :D

”Vanasti polnud üldse turvatoole ja näe, ikka elame!” See on ilmselt üks kõige levinumaid vastuseid, mida ma näen. Muudkui vanasti ja vanasti. Vanasti oli muru rohelisem ja taevas sinisem… Esiteks, vanasti polnud nii palju autosi, teiseks kiirused polnud nii suured ja kolmandaks – ka sel ajal juhtusid avariid, surmaga lõppevad avariid! Sel kuldsel-hea-ajal nimega ‘vanasti’ lihtsalt polnud inimestel facebooki, et kõike suurele ilmale kohe kellama kukkuda. Muide, autosi oli sel ajal palju vähem, aga avariisi toimus ikkagi sama palju, nagu tänapäeval… Ühesõnaga, mina olen teatud inimestega alla andnud. Ühe korra seletan ja kui inimene hakkab klähvima, nagu marutõbine koer, siis head teed tal minna. Mõistusega inimene saab aru, ülejäänud lihtsalt…noh, ei saa. Hirmus on lihtsalt vaadata neid uhkeid autosi, kus sees on ebaturvalised turvatoolid, mis vastavad mingitele hädistele miinimumnõuetele. Veel hirmsam on liikluses liigelda ja näha kõiki neid ohtlikke manöövreid, mida tehakse. Mul hakkab süda sees värisema, kui vaatan kuidas mõni idioot minust 120ga kurvis mööda sõidab, nagu tänavapostist. Mis siis kui ees tuleb mõni auto (veel hullem – rekka) ja see ”lahe” kimataja otse minu ees matsu paneb, ning tänu temale ka meiega midagi juhtub? For fuck sake, mul on kolm last! Sellistel tahaks lihtsalt õlgadest kinni võtta ja kõvasti raputades küsida, et mis kurat sul viga on… See 10-20-30 km kiiremini sõitja võidab oma teekonna ajakulus paar minutit, aga mina pean sellepärast riskima oma laste eludega? Millal ükskord inimesed ometi aru saavad…

Aga, et mitte lõpetada seda postitust nutumaik suus, siis jagan teile Laps Turvaliselt Autos facebooki lehelt toda toredat ja harivat videot, millest enne juttu oli – vaata SIIT! Ning mul on hea uudis ka neile, kes hakkavad oma põnnidele uut turvatooli vaatama – 2018a plus testi läbinud turvatoolide nimistu on väljas!*

*Plus test on maailma kõige karmim turvatest, mille on läbida suutnud vaid käputäis turvatoole, sh ka eelpool mainitud AxKid Minikid ja meie laste AxKid Wolmax.

Comments

comments

27 thoughts on “Tuuleveskitega võitlemine…

 1. Minul on üks selline sugulane, kes saab mult iga kord sõimata kui ma tema last autos näen. Tal pisike 2- aastane preili ja laps on korralikult turvatoolis vaid siis kui mina ise ta sinna panen. Tema ema ei näe mõtet või ei viitsi tooli kaasa võtta ja isegi ei oska tooli kinnitada (õnneks kasutavad nad autot väga väga harva).
  Kui neiu oli alla aasta vanune, siis tabasin pealt olukorda, kus oli turvahäll pandud autosse näoga sõidusuunas. Ütlesin, et turvahälli näoga sõidusuunas panek on keelatud ning see on ka äärmiselt ohtlik, lapse vanemad olid sellise näoga, et kuulsid sellist asja esimest korda ja ometigi on hällidel peal paigaldamise pildid. Nad ei pannud minu ütlemise peale hälli õigesti, vaid itsitasid ja sõitsid edasi.
  Alles hiljuti oli olukord kui mindi lapsega sõbranna juurde ja turvatooli polnud kaasas, pani lapse lihtsalt keskele vabalt istuma ja sõideti minema. Tänu õnnele ei juhtunud ühtegi õnnetust, aga ei saa jäämagi õnnele lootma. Ütlesin, et järgmine kord kui näen, siis helistan politseisse, sest selline oma enda lapse eluga riskimine pole normaalne.

 2. Teed väga tänuväärset tööd, et sellest oma blogis kirjutad. Tuleb tõdeda, et ega ma isegi ei ole turvavarustuses mingi ekspert -esimene laps sõitis 3in1 vankrikomplekti hälliga, kinnitasime siiski juhendile vastavalt. Esimeseks turvatooliks valisime Kiddy Guardianfix pro 2, löökpadjaga. Laps puges pidevalt löökpadja vahelt välja, korduvalt peatusime et seda paika sättida. Teine laps sõitis sama hälliga, tal on tõesti noname turvatool, milli safe,mis käib lamavasse asendisse. Tooli Jukusse ostma minnes ei teadnud kumbki müüja kuidas maxi cosi toolid autosse kinnitada, või üldse ühegi tooli kohta. Öeldi lihtsalt, et valige lapse kaalu järgi. Kuhu ma jõuda tahan -poodidel peaks olema esmane ülesanne müüjaid koolitada, et saaks teavitustööd teha. Paljud ei tee eeltööd netis rohkem kui hinna põhiselt. Kas sa ei ole mõelnud näiteks maanteametiga koostööle? Su blogi oleks väga hea infokanal.

  • Eks me kõik ole vigu teinud ja olgu jumal tänatud, et nende vigade ajal pole meiega avariisi juhtunud. Peaasi, et nüüd paremini teame ja teeme, ning võimalusepiires ka teisi aitame ja harime.
   Pean kahjuks nõustuma, et vâga paljudes turvavarustust müüvates poodides on tööl müüjad, kes ei tea isegi kõige elementaarsemaid asju turvavarustuse õigest kasutamisest ja neil pole halli aimugi mida või kellele nad müüvad… minu arust peaks ka see asi palju karmim olema, ning ka perekoolides peaks kättesaadavad olema vastavad koolitused värsketele lapsevanematele, et teadlikust tõsta. Tegelikult oleks hea algus seegi, kui näiteks nende beebiraamatute vahele, mida ämmaemandad rasedatele jagavad, tekiksid mingid listid ja punktid, mis hõlmaks turvavarustusega seonduvaid soovitusi. Ala miks 3in1 pole hea. Otseselt maha ei saa muidugi 3in1 komplekte teha ja öelda, et see on pask (kuigi tegelt ju ongi pask), aga võiks välja tuua fakti, et need vastavad vaid eu miinimumnõuetele ja pole läbinud selliseid turvateste nagu ntk cybex. Võiks lahti seletada ka selle miks need miinimumnõuded pole piisavalt head, kust vaadata millise hinde ja kas üldse on mõni häll või tool saanud jne… aga noh, positiivne on vähemalt see, et enamus emad liituvad fb beebigruppidega ja seal ikka aeg-ajalt keegi midagi küsib ka sel teemal, ning on lootust, et mõni teadlikum emme juhendab ka seda mitte-nii-teadlikku emmet õigele teele. Midagigi kasu sellest facebookist siis eksole…
   Maanteeamet pole minu teada seni asja vastu huvi üles näidanud ja minu mäletamistmööda oligi see üldse üks põhjusi, miks MTÜ Laps Turvaliselt Autos loodud sai… mnt amet pole siiamaani minu teada isegi nendega koostööst huvitatud olnud, et infot levitada, seega minusugune tühine putukas ei lähe neile ammugi vast korda…

  • Mnt on vaikselt aru saamas, et MTÜ’ga tasuks koostööd teha. Küll aga kuna läbirääkimised on nii algses faasis, siis täpsemalt selles rääkida ei saa ega polegi :)

   Anne-Mari Orgla
   MTÜ Laps Turvaliselt Autos

 3. Mind ka niiiiiii kohutavalt häiris see turvahäll seal autos (selles riietebrändist räägin). Aga kas keegi kuskil on kirjutanud-rääkinud, mis sellest sai kui sellele tähelepanu juhiti ja pildid maha võeti? Igal juhul ma siiralt loodan, et kui nad peaks midagi sellist uuesti ette võtma, reklaamivad nad pigem sss turvatoole. Olen isegi selle firma suur austaja, aga no on asju, mis võivad mind panna mitte enam nende asju soetama..

  Ja need “aga vanasti” fännid.. Ega surnud kahjuks pole siin enam arvamust ka avaldamas :?

  • Sellest ei ole minu teada avalikult midagi räägitud, sest mtü inimestel õnnestus neile selgeks teha, et tegu on väärarusaama levitava pildiga ja lõpuks nad siis eemaldasid need pildid lihtsalt. Ju taheti neid riideid siis näidata või oli fotograafil nii parem last pildistada… Aga noh, loodame, et suurt kahju asjast ei sündinud ja edaspidi teavad nad oma asju ka selle nurga alt vaadata, et mis mulje võib mõnele mitte-nii-teadlikule inimesele jääda…

  • Antud riidebränd sai oma veast aru, eemaldas pildid ja neid pilte reklaammaterjalina ei kasuta. Tegid selle asemel uue pildistamise ning vabandasid. Samuti avaldasid kahetsust ja lootsid, et nad kedagi mõjutada ei jõudnud.
   Küll aga jah toimus see kõik kaadri taga nii et kõrvaltvaatajale võib tunduda, et tegelikult antud bränd ei teinudki muud kui lihtsalt kustutas mainitud pildi.

   Anne-Mari Orgla
   MTÜ Laps Turvaliselt Autos

 4. See autoesinduse teema jättis jah natukene mõjuda maigu suhu. Eks selles olukorras oli süü nii esindusel,kui ka inimestel,kes seda autot kasutasid. Auto kasutusjuhendit tuleb alati lugeda,eriti veel kui see puudutab turvavarustust. Samas see blogija on hea näide,kuidas lapsi MITTE autos kinnitada nii kui nii,nii et poleks sealt midagi muud ka oodanud.
  Mis puutub sellesse “keegi pole ju nii rumal “ ütlusesse,siis näiteks minu vanemad on. Nemad on mõlemad sellised “aga vanasti” tüüpi inimesed ja vot nemad ei oska turvatoole absoluutselt kasutada. Isa on mul lapsed turvatooli pannud ja rihmade ainult pandlad kinnitanud ja arvanud,et see on okei. Alati kontrollin lapsed üle,kui autoga sõidame ja kinnitan nad ise,et kindel olla. Sama moodi ei saa nad ka aru,miks laps ei peaks pigem SSS olema ja et asi see 10 MINTi ilma tooliga sõita jne.
  Tubli oled,et tuuleveskitega võitled! Vähemalt keegi,kes jogurtite/šhampoonide/pankade ja muu jama asemel midagi kasuliku ajab.

  • Samas ma kahtlen, et igaüks loeb läbi rendiauto/prooviauto kasutusjuhendi. Inimesed ikkagi eeldavad, et nii oluliste erisuste osas oskab müügiesindaja juhendada. Eriti arvestades sellega, et tegemist oli tellitud reklaamartikliga. Antud blogija on küll tõesti teinud turvavarustuse osas ka vigu, kuid selle artikli puhul ma siiski blogijal süüd ei näe. Temalt telliti artikkel ja olekski imelik olnud, kui inimene kellel pole sellise teemaga kogemust oskaks seda turundusinimeselt uurida (kes pealegi polnud ka ise sellest muudatusest uuema generatsiooni puhul teadlik).
   Usun, et nüüd kui see teema on tõstatatud ja sellest sündinud suurt jama lahendatud on suurem hulk inimesi teadlikud, et ka selliseid asju tuleb vaadata autot ostes.

   Anne-Mari Orgla
   MTÜ Laps Turvaliselt Autos

  • NB! Minult ei tellitud midagi, ma ei kirjutanud sõnagi, ma ei teeninud peesotki, testisin nagu kõige harilikum katsejänes ja andsin ajakirjanikule intervjuu, artiklit üle lugedes lasksin üle kirjutada, et oleks selgesõnaliselt öeldud, et kolme lapsega perele see auto ei sobi. Vsjo.

  • Mirjam,sellel kas ja palju sa raha said ei olegi siin kontekstis tähtis ja mind see isiklikult ei huvita. See,kui sa ütled,et selgesõnaliselt mainisid,et kolme lapsega perele auto ei sobi,see ju tulenes sinu eelistusest lapsi mitte viimasesse ritta panna. See auto sobib küll kolme lapsega perele,lihtsalt tuleb enne vaadata kuhu lapsi ja toole paigutada võib. Lihtne ju. Ainuke põhjus,miks ma kommenteerisin on see,et sa alati viibutad teistele sõrme ( küll on probleemiks viinerid,plastik,suhkur ja mis iganes muu tuju sul hetkel on),aga kui sa ise midagi teed,siis ainult kukud õigustama. Sinu piltidelt on ka varem silma jäänud,et sa ei kasuta turvavarustust alati õigesti ja ei teinud ka seda seekord. Me teeme kõik vigu,suur asi.

  • Sobib ainult juhul, kui kaasa reisib üks vanem või kui üks vanematest istub ebamugavalt taga keskel või lisareas. Kui lisareas, ei mahu pagasiruumi enam-vähem mitte midagi ja perega reisides on pagasiruumi vaja. Seega: tõesti, see ei ole parim valik kolme lapsega pere autoks, ka juhul, kui taha keskele võiks tooli kinnitada. :)

   Viinerijutt on meelevaldne, sest iga asi, mida mina otsustan mitte teha, ei ole sõrmeviibutus.

 5. Nii huvi pärast küsin lihtsalt, et mis vahe nendel imestestid läbi teinud ja tavalistel turvatoolidel on? Nagu et kas tavalised turvatoolid purunevad siis õnnetuse ajal vms? Kuidas täiskasvanutega on? Kui on ōnnetus siis suurema tõenäosusega juhtub täiskasvanud inimesega midagi kui lapsega, kes testi läbinud turvatoolis istub? Sorry, vb lollid küsimused, aga ma tõesti ei saa pihta sellele :D endal lapsi pole mainin igaksjuhuks

  • Umbes nii jah. Näiteks nende miinimumnõuetele vastavate toolidega on nii, et keegi ei tea kas ja millistel kiirustel need vastu üldse peavad. Vb lähevadki pooleks nagu munakoor, keegi ei tea. Korralikult testitud toole on aga igasugustesse olukordadesse pandud ja spetsiaalse lapse keha jäljendava nuku abil igasuguseid pingeid jms mõõdetud, et teada saada ja vajadusel veel parem tool valmistada. Aga jah, kuna täiskasvanu ainsaks pehmenduseks on avarii käigus löökpadjad, siis laps on tõesti paljupalju paremini kaitstud, kui ta istub korralikus toolis, mis on testitud. Kui sa võtad enda ette 3in1 komplekti hälli ja sinna kõrvale näiteks cybex’i, siis peaks erinevus kohe silma paistma. 3in1 plastik on üldiselt rabedam ja no selline “odavama” välimusega, pehmendused ja kangad on viletsamad jne. Kui ikka cybexi kätte võtad, siis on aru saada,et see tank on tehtud hoopis teisest puust kui mingi milly malli hujalli.
   Ja lolle küsimusi siin pole. Parem küsida, kui teadmatuses olla. :)

 6. Väga hea teema! Näen, et oled südamega asja juures. Aga soovitan sulle, et mitte oma närve kulutada, mitte kurjustada oma nime alt. Paraku kui tavaline isik kurjustab siis jätabki see targutamise mulje. Eriti veel sellise teema all. Võibolla olekski kohe kasulik sul endal ka selle MTÜ poole pöörduda ja nemad siis antud teema all jätaksid vastava kommentaari :) säästaksid enda närve ja ka inimesele tunduks see pigem õpetusena kui targutamisena ;)
  Aga jah autoesinduse teema oli ikka väga suur ämber!!! Uskumatu, et nad inimeste kommentaare kustutasid ja blokeerisid selle asemel, et asjaga tegeleda. Ja uskumatu, et üks blogija, kes soovib igas teemas välja tuua kui suur eeskuju tema ja ta pere on (küll toitumine, küll rahateema) ei uurinud ise ka enne vastavaid manuaale. See on see sponsoreeritud reklaam, mille vastu ta ise on võidelnud! Usun, et siit õppisid nii lugejad (ärge usaldage kõike, mida teile internetis ette söödatakse!), blogijad kui ka (väga loodan!) antud firma!

  • Ma leian, et iga pisikese asjaga (ala suvaline ostusoov fb’s) mtü’d tüüdata ka pole vaja. Nad ei jõuaks puhtfüüsiliselt igalepoole, seega üritan väiksemad asjad vahel enda kanda vôtta. Seletan rahulikult asja lahti ja kes tahab, see mõistab, kes ei taha, see ei mõista… mõne inimese pahameel on seejuures siis lihtsalt paratamatus.
   Mina Miiul süüd ei näe. Minu arvates on tema siinkohal täpselt samasugune ohver, nagu need kes selle reklaami peale auto ostsid. Ma olen 110% kindel, et minagi poleks taibanud sellise pilguga manuaali vahtima hakata ja oleksin usaldanud müüjat, sest noh, TEMA ju kindlasti teab… õppetund oli muidugi valus ja thank god, et neil avariid või midagi ei juhtunud,ning loodetavasti said siit kõik veidikenegi targemaks.

 7. Ausalt öeldes sai esimese lapsega turvavarustusega rumalusi tehtud küll. Üks kord 3-in-1 turvahäll valesti kinnitatud, õnneks küll oligi see vaid üks kord ning autoga sõidame üliharva. Turvatooli sai tegelikult ka liiga vara, kuigi turvatooli ostsime uuena, heade testitulemustega, ja kuigi turvapadjaga, siis mitte seljaga sõidusuunas. Siis olid veel soovitused kuni 1-aastani selg sõidusuunas. Endal on tagantjärele piinlik, aga sellega pole enam midagi teha, edaspidi paremini.

  Nüüd on vanem laps kohe 4-aastane (aga samas kasvult nagu 5-aastane), kasutab endiselt seda turvatooli, ja ausalt öeldes pole me veel patja eest (ja põhja alt) ära võtnud, sest ta mahub sinna kenasti.
  Nooremale lapsele sai ostetud kasutatuna avariivaba, aasta vana turvahäll, mis on heade testitulemustega. Sinu postitusest inspireerituna hakkasin Jollyroomis tuhlama ning avastasin, et Beemoo tool on superhea soodukaga! Tellin selle ära, sest pisike hakkab turvahällist välja kasvama.
  Valikule seab piirangud see, et harva sõitjatena (nagu reaalselt, meie elustiili juures tuleb heal juhul 10 km kuus) ei ole me uue auto peale näinud raha mõtet kulutada, vaid sõidame vana autoga, millel Isofix võimalus puudub. Õnneks on see Beemoo tool meile igati sobilik.

  Endal on süümekad, et noorema lapsega teen nüüd kõik nö õigesti, mida vanemaga puusse panin, aga nagu eespool ütlesin, see enam ei aita. Mõlemad on vähemalt nüüd kvaliteetse ja eale vastava turvavarustusega.

  • Mõistan su süümekaid. Minulgi ju Annu sõitis mingi väga kahtlase hälliga, ning ega Joeligi häll midagi väga head polnud, aga no tõesti, peamine on see, et nendega meie vigade pärast midagi ei juhtunud ja nüüd teeme paremini…

 8. Ma saan väga hästi aru turvavarustuse kasutamise teadlikkuse tõstmisest, kuid mu meelest Bredeniga panite te seal grupis ülevõlli. Kohati käitute nagu need lapsekandjad, kes iga BB koti all maailma targutades parandavad. Ja ei, ma pole ise mingi Brittoni turvatooli ostja ega oma kodus kitsapõhjalist ja tugeva seljapaneeliga kõhukotti.
  Ilmselgelt antud bränd ei kavatse lasta autos sõidutada ju nii, lihtsalt fotode seisukohalt oli neid pilte sellises asendis parem teha. Laske veidi olla lihtsalt.
  Need teemad on vajalikud teadvustamiseks küll, aga lihtsalt see, kuidas seda tehakse… See muudab vastumeelseks kogu selle heatahtliku ürituse.

  • Oleneb kes ja kuidas oma tarkusi jagab. Selliseid asju tasub alati tasakaalukalt öelda, mitte sõimata, lahmida ja lamenti lüúa. Mõni ikka kipub seda viimast tegema ja siis ongi tulemus pigem negatiivne. Ma ise ka mõnikord nö üle võlli asja keeranud, aga üldiselt ikka üritan olla rahulik, sest sõimuga ei saavuta midagi.

 9. Inimesed õpivad kõige paremini šokist. Peaksite koos MTÜga tegema mingisuguse artikli ja intervjuu lapsevanematega, kelle laps on nüüd puudega autoavarii tõttu. Kõlab vist julmalt, aga reaalselt sellised kurvastavad lood on need, mis panevad inimesi alles mõtlema ja mida jagatakse palju. Näiteks artiklid peredest, kes on kaotanud terve kodu tulekahju tõttu, panid alles inimesi mõtlema, et kas meil ikka on suitsuandur kontrollitud ja vajalikesse kohtadesse neid piisavalt paigaldatud. Artiklid üle keha halvatud noormeestest panid avalikkust laiemalt mõtlema, et ei tohi tundmatus kohas peakat hüpata või purjus peaga vette minna. Lood roolijoodikute poolt tapetud sõpradest panevad mõtlema, et ei tohi mingil tingimusel roolijoodiku autosse istuda. Jne. Ega enne mõnda sellist tõeliselt kurba artiklit, mida laiemalt jagatakse, sellised nüüdseks normaalsed tõekspidamised polnudki avalikkusele kohale jõudnud.

  • Aga ka neid ju on avalikuse ees. Kasvõi see väike Jussike, kes minu Joeliga sama vana on, jõulutundes v kuskil koguti raha tema ravi jaoks… aga jah, seal vist ei rõhutatud väga sellele, et poiss on kehvas seisus avarii tõttu…

 10. Ma just vestlesin inimestega, kes plaanivad panna müüki oma väga suvalise 3in1 komplekti, mis on ostetud 6 aastat tagasi (ja valmistatud jumal teab millal). Üritasin neid veenda, et nad turvahälli ei müüks, vaid selle ära viskaks. Aga no ei tee selgeks! Ikka needsamad argumendid, et ah pff kogu see turvateema on ülepaisutatud, et tootjad saaks kasumit rohkem ja whatnot. Ja minu selgituse peale, et plastik muutub ajaga rabedaks ja võib avarii ajal puruneda (ERITI, kuna tegu on niigi mingi suvalise sitaga), lihtsalt naerdi, sest “hahaha mismoodi, laps lendab toolist välja või, ta on ju rihmadega kinni seal”. No ei tee selgeks! Ja ma näen juba seda suhtumist, et mind ei võetagi tõsiselt, vaid koheldakse nagu mingit peast sooja kanaema. Mismoodi saaks teha selgeks neid asju, et inimesed päriselt uskuma jääksid? Ma saadaks kas või mingeid artikleid lugemiseks, aga kaldun arvama, et neid ei võetaks tõsiselt.

  • Ega selliseid vist ei veenagi ümber… jääb vaid loota, et ostja on piisavalt tark, et häll hävitada.

 11. Tere

  Kirjutan sulle, sest tundud üsna pädev turvavarustuse valdkonnas. Ostsime just Cybex Cloud Q turvahälli. Tean, et talveriietega ei tohi last turvahälli panna, tean ka seda, et on olemas sptesiaalsed soojakotid. Plaanisin osta Elodie Details tavalise soojakoti vankrisse ja mu küsimus seisnebki selles, et kas tavalise soojakotiga, millel on need augud sees, kust saaks rihmad läbi võtta, ei tohiks last turvahälli panna?

  Parimat

  • Turvavarustuse tootjad kahjuks seda ei soovita, sest nad on teste läbi viinud vaid enda poolt toodetud soojakottidega. Seega ei saa nad ka kinnitada, et teiste firmade soojakottide kasutamine oleks turvaline. ;)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.