Põlva sünnitusosakonna kaitseks

Ma ei plaaninud sel teemal sõna võtta, sest mind jätab lõppkokkuvõttes pigem külmaks kas see osakond suletakse või ei. Antud haiglas ma enam niikuinii sünnitada ei plaani, sest seal puudub epiduraali võimalus, mis minu sünnituste puhul on aga äärmiselt tähtsaks osutunud. Kui seal oleks koguaeg kohapeal saada anestesioloog, kes vajadusel epiduraale teeb, ei kahtleks ma sekunditki ja sünnitaks iga kell uuesti Põlvas.

Ma ei kahtle sealse personali professionaalsuses ja ainus asi mis mind sünnitusvalude alates sinna tormamast hoiab, ongi hirm, et kui tekib vajadus järjekordseks keisriks või tõesti ei hakka mul jälle avatus ilma epiduraalita tekkima, tehakse mulle jälle üldnarkoosis keiser ja no see on tõesõna kõige viimane sünnitusviis, mille ma uuesti valiksin. Ainult ja AINULT sellepärast olen otsustanud oma järgnevad lapsed ilmale tuua Tartus.

Põlva teeb minu arvates Tartule silmad ette peaaegu kõiges. Alates arstide personaalsemast lähenemisest, sest neil pole 24/7 veel mitukümmend naist korraga sünnitamas, lõpetades rahulikuma ja vaiksema taastumise võimaldamisega. Põlvas võid 99% kindel olla, et saad peretoa (mis kusjuures on Tartu omast mitu korda odavam), Tartus võid pigem 99% kindel olla, et sa seda ei saa.

Kui ma võrdlen sünnitusjärgset aega Põlvas ja Tartus, siis need kaks pole isegi mitte võrreldavad. Tartus olin ma stressis ja häiritud, sest pidevalt oli kuulda mingit kõrvalist müra, mul oli palatikaaslane, kelle kohalolu paratamatult häiris, ning arstidel oli alati kiire, täielik konveierilint – kiirelt sisse, võimalikult kiirelt välja. Põlvas olin aga kunn – kõik oli vaikne, arstidel oli aega mind kuulata ja isegi keset ööd tuldi mulle naeratades vastu, kui läksin valvetuppa neile rääkima, et lapsel on nibudes munad või näitasin neile verist mähet (mõlemad olid tingitud rinnapiimast saadavast hormoonist).

Seda postitust ajendas mind aga tegelikult tegema Marimelli postitus. Minu arust on Leenu seda postitust tehes astunud samasse ämbrisse, kus minagi mitmeid kordi erinevatel teemadel ära käinud olen – ta kirjutas millestki, millest pole tal tegelikult väga aimugi. Tema arvamus on kujunenud vaid artiklite põhjal. Antud juhul on minu arust hoopis tema see Lammas, kes biiti ei hoomanud (sorri Leen, kõigest tsiteerisin sinu lauset!) ”Inimesed on vahest ikka jumala lambad. Ei hooma üldse biiti, miks midagi tehakse.” :D

Põlva sünnitusosakond tahetakse sulgeda, sest seal pole piisavalt sünnitajaid, mitte sellepärast, et sealne seltskond oleks ebapädev. Selle otsuse vastu võtjad vaatavad ainult (raha)numbreid ja ei süvene absoluutselt sellesse mis toimub. Kui Põlva osakond suletakse, siis ma ausõna tahaksin näha kes sõidab 30km kaugusele Võrru ja kes sõidab 50km kaugusele Tartusse. Ma olen täiesti kindel, et enamus hakkavad Tartusse sõitma. Aga point on ju selles, et Tartu on juba praegu täiesti ülekoormatud ja kui kõik need sünnitajad hakkavad veel Põlvast ja ka Valgast Tartusse voorima, siis ma ausõna ei tea mis saab.

Juba 2016a, kui ma Tartus Joelit sünnitamas käisin, oli olukordi kus tundsin, et ma ei saanud piisavalt tähelepanu. Näiteks siis kui ma olin juba kokku õmmeldud, mees oli koju Annu juurde sõitnud, arst läks teiste sünnitajate juurde ja mul tänu epiduraali laksule jalgu all polnud. Üritasin kapi pealt veepudelit kätte saada, aga ei ulatunud, ning kui ma püsti tõusta üritasin, läksid jalad alt ära ja ma maandusin maas. Hädakutsungi nupuni ei ulatunud, püsti ei saanud, appihüüdu keegi ei kuulnud… Lõpuks suutsin end ikkagi ise kuidagi toolini vinnata ja sain sinna istuma nii kauaks kuni keegi tuli ja mu uuesti voodisse aitas.

Nagu Leenu ka oma postituses välja tõi, siis tõesti, Põlvas lõigati Annul opi käigis nina peale kriim. Selles ma aga arsti (enam) ei süüdista. Nii lihtsalt juhtus, sest emakas oli pikast ja intensiivsest valutamisest juba nii õhuke, ning laps oli vales asendis. Lapse nägu oli tegelikult seal, kus see olla ei tohiks. Isegi normaalses asendis oleva lapse välja opereerimisel on lastele sisse lõigatud. Tavaliselt on lõike koha peal siiski pea, mitte lapse nägu. Negatiivseid kogemusi leiab igast haiglast, see ei tähenda, et seal töötavad arstid oleksid kuidagi mõnest teisest kehvemad ja antud haigla vääriks sulgemist.

Tartus sünnib ühe kuuga umbes sama palju lapsi, kui Põlvas terve aastaga, aga ometigi olen ma vaid kahte lugu kuulnud, kus Põlvas sünnitaja pole rahule jäänud. Üks neist kusjuures võitleb nüüd selle nimel, et Põlva sünnitusosakond alles jääks.

Kommentaare lugedes on selgelt aru saada, et enamus inimesi ei saa üldse aru mis see on, millele nad kaasa kraaksuvad. ”Jaajaa, päris jama on jah, et haigla kinni pannakse, ise ka ei tahaks iga kuu 60km kaugusele kontrolli sõita” jne. Eeeem, ma ei oska kohe midagi öelda. Kallis inimene, sulgeda tahakse ikka sünnitusosakond, mitte naistenõuandla, kus rasedad kontrollis käivad…

Ühesõnaga, mina andsin petitsioonile allkirja, olenemata sellest, et meie erijuhtum lõppes minu jaoks ootamatult ja ebameeldivalt. Me oleme lapsega mõlemad elus ja terved, ning seda ainuüksi tänu nendele arstidele. Kutsun ka teid allkirju andma, et Põlva sünnitusosakond jääks alles! Teha saab seda SIIN! Vajalik kogus allkirju on juba peaaegu koos! Nüüd jääb vaid üle loota, et see midagi reaalselt ka muudab. Põlva pole mingi suvaline, allakäinud maakate “teine Eesti”! Uhke on olla sama kandi inimene ja näha kuidas hädas inimesed kokku tulevad, ning vastu hakkavad!

Comments

comments

16 thoughts on “Põlva sünnitusosakonna kaitseks

 1. Vaat kui tore. Esiti oli peetimine, et kõik üle 30 lastetud naised on riigireeturid. Siis oli kampaania “iga laps on kingitus” — see muidugi on läbi, enam ei jõua ju… nüüd kus teoorias on buumi oodata öeldakse, et pole tulutõhus!! Oma asi kus sünnitad ja palju neid kiirabiautos saab sündima.

  • No täpselt. Toetusi tõsteti aasta tagasi, buum võib alles tulla. Kõik pole veel pihta ehk saanud. :D

 2. Nii hea postitus! Marimell astus enda omaga ikka täielikult ämbrisse. Ka mina olen Põlva sünnitusosakonna kohta väga palju head kuulnud. Ei saa ju nii võtta, et nad pole piisavalt pädevad, ka suuremates haiglates võib kahjuks negatiivseid kogemusi ette tulla.

  Kui juba praegu on Tartus ülerahvastatus, siis mis saab tõesti siis, kui Põlva ja Valga omad ka suletakse… Ei taha mõeldagi.

 3. Ma juba kommenteerisin just malluka blogis, aga…Mulle jääb arusaamatuks, kuidas ei ole arusaadav see koht, et neid kahte sünnitusosakonda ülalpidada ei ole nii väikesele riigile majanduslikult kuidagi jätkusuutlik. Kui sünnitus kulgeb normaalselt, siis puudub vajadus (ja enamusel sünnitajatest isegi teadmine), et igaksjuhuks peab haiglas valves olema 10+ inimest, kes erakorralise olukorra puhul peavad saama lapse välja 3-5 minuti jooksul ( aeglustub või peatub lapse südametöö näiteks). Enamuse haiglas tehtavate protseduuride jaoks võivad väikehaigla puhul need inimesed olla kodus telefonivalves, sest aega on kauem kui 3-5 minutit, et olla operatsioonisaalis valmis. Kõiki erakorralisi olukordi ei saa ette näha. Autos sünnitamine ei ole pooltki nii kriitiline olukord! Kui aastas sünnib haiglas 100-200 last aga iga jumala päev 24/7 on haiglal kohustus hoida neid arste/õdesid valves, siis see ei ole majanduslikult jätkusuutlik.
  Ise sünnitasin mõlemad lapsed Shotimaal ning mul tuli reisida 120 km haiglasse. Ning minul oli justnimelt seda erakorralise personali vaja. Sõbrannal viivitati sama olukorraga 20 minutit (Inglismaa poolele mitte siin), sest arsti ei saadud kätte ning nüüd kasvatab sügava vaimse ja füüsilise puudega last.

  • Põlvas sünnib umbes 250+ last, mitte 100 vms. Su jutus on point küll, aga kõike ei saa ju alati rahas mõõta. :/

  • Saab ikka küll rahasse mõõta, sest kui selle kokkuhoitud raha arvelt saab sünnitushaiglat hoida kauem Hiiumaal või seda saab kuhugi mujale suunata, kus ei ole maksmist personalile ainult valmisoleku eest (mida suurel enamusel ei lähe õnneks iial vaja). Nagu ma ütlesin, siis minul oli vaja sõita 120 km, sest lähemal ei ole mitte ühtegi haiglat. Ja ausalt ma eelistan seda kui, et raha, mida me maksudeks maksame katab ootel olemist selleks paariks korraks aastas, mil seda vaja läheb.

 4. Lihtsalt infoks. Marimell on ilmselt selle postituse maha võtnud, sest link viib sooduskoodideni. Väga alatu temas!

 5. Kas asi on minus, et marimelli blogilink ei toimi, või on see postitus maha võetud? Tahaks teada, mis tema arvamus sellest oli.

  • Pani kinni jah. Saladuskatte all ütlen,et keegi on selle perekooli blogijate teema alla ka kopeerinud…

 6. Miskipärast ei saa enam Leenu postitust lugeda :(
  Kommenteerisin juba ka Jane postitust sellel teemal FB’s.
  Meil plaaniti (vist plaanitakse siiani) panna sünnitusosakond kinni Hiiumaal. Kas kujutate ette meie sõitmist? :D Praamiga kaks tundi, Haapsalus pole ka enam, edasi Tallinn või Pärnu. Variant on veel Kuressaare, aga sinnagi praamiga sõit ja praamid käivad saarte vahel kaks korda päevas :D Sünnitame metsa all. Ajuvaba.

  • Misssassssjaaaaaaaa :O see on küll ennekuulmatu, sõnuseletamatu, marru ajav idiootsus ju. See pole lihtsalt mõeldavgi ju!

 7. Kui blogijal on arvamus las olla. Marimellil oli ja las oli. Oma sõnade eest peab aga seisma…ühtigu need teistega või mitte. Inetu on postitus maha võtta ja sooduskoodid asemele panna…et kõik klikivad ja saavad kasu siis klikkide pealt…piinlik :)
  Selgrooga inimesed on in.
  Seoses haiglatega…ma arvan et kusagilt läheb piir siin riigis nende nn kulude kokkutõmbamisega. Arstiabi, päästetöötajad ja politsei…neid ei saa kokku tõmmata.

 8. Kriimustamisest rääkides – minu pojale tõmmati ka haav pealaele, kui lootekotti avati (veed ei tulnud kuidagi ära). Mäletan, et seda tehti sellise juraka konksuga. Ja juhtus kõik see Tartus. Nii et juhtub parimatelgi, kui võib nii öelda…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.