Laste allergoloogi külastus

Käisin täna Annuga Tartus laste allergoloogi juures, sest tal on juba vägaväga pikka aega olnud kaelal kuiv ja sügelev nahk. Asi on juba nii hull, et vaene laps ei saa korralikult magadagi, läbi une ka muudkui sipleb ja sügab end. Õnneks orgunnis perearst meile tänaseks tsüto (?) aja, sest muidu oleksime alles 30.detsember jaole saanud…

Arst vaatas Annemaiat ja nentis, et see ei ole just kõige tavapärasem koht, kus allergia välja lööb. Eriti veel arvestades, et ülejäänud keha on korras. Kahtlustas isegi, et tegu polegi allergiaga, vaid mingi seenhaigusega, sest seni kasutatud zyteki tilgad ja sibicorti kreem ei ole aidanud.

Saadeti meid siis allergiateste tegema.
Annul tõmmati mõlemad käed triipe täis ja torgiti ta täiesti läbi. Kui esimese käe täpitamise peale ta eriti häält ei teinud, siis teise käega läks asi juba karmiks. Pidime teda jõuga kinni hoidma ja ta nuttis nii kohutavalt. Võehh. See oli õudne!

15 minutit hiljem siis selgus, et tal on kerge allergia munakollase ja lehmapiima vastu, ning suurem allergia munavalge vastu. Lehmapiim 3mm, munakollane 2mm ja munavalge 13mm! Ma täitsa ehmatasin, kui seda munavalge pärast tekkinud kuppu nägin…

Siis suunati meid nõustaja juurde, kes rääkis mulle kuidas edaspidi last toitma peaksin ja mida vältima, kuidas midagi asendama jne.
Õnneks piima ja munakollase allergia on tal suhteliselt tühine ja ilmselt möödub üsna pea. Munavalge oma aga aratavasti kestab veel mõnda aega, aga arst arvas, et küllap kasvab ta sellestki mõne aastaga välja.
Aga hetkel pean siis neid toiduaineid tema menüüs vältima ja enda omas piirama.
Ja kuna Annul on väga õrn nahk, soovitas ta mul lapsele vannivette panemiseks, osta vanniõli jms asju, et meie lubjane vesi tema nahale veel hullemat kahju ei teeks. Niisutava kreemiga pean teda ka koguaeg määrima ja vannivesi ei tohi olla üle 36 kraadi.

Peale nõustamist läksime arsti juurde tagasi.

Küsisin arstilt ka selle kohta, et mis ta arvab, kas Annu kohutavad gaasid jms hädad võisid olla samadel põhjustel (mina ju jõin ikka piima ja sõin ka munast tooteid). Ta ütles, et see on üsnagi tõenäoline… Seega tean nüüd nendele asjadele järgmise lapsega rohkem tähelepanu pöörata. Kui ka temal sellised jubedad tervisehädad peaksid ilmnema, saan kohe esimesena need variandid ära katsetada.

Arst soovitas, et ma võiksin nüüd imetamise ära lõpetada, sest Ann on juba peaaegu aastane. Siis ei peaks ma ennast ka toiduga piirama. Sellest pakkumisest ma aga keeldusin viisakalt. Sellepärast, et mina kõike mugida saaksin, ma nüüd küll imetamist ära lõpetama ei hakka. Küllap Annu ise lõpetab, kui heaks arvab. Ja kui ei, siis eks kunagi hiljem vaatame seda asja. Enne kaheseks saamist ma sellepärast ei põe.
Aga sellegipoolest kirjutas ta Annule kolm purki allergikute piimasegu. Kuna pean nüüd putrusid ka ise keetma hakkama, siis ostsin need piimasegud ikkagi välja. Õnneks sain 100% soodustuse (sest Ann on veel alla aastane) ja maksin nende purkide eest umbes 1,50 kokku. Tuleb välja, et 100% soodustust ei = tasuta. :D

Aga eks ma lähen nüüd proovin Annu magama panna ja ehk saan ise ka veidikene puhata. Terve päev mööda linna, busse ja haiglat traavimist + Annu koguaeg kõhukotis + see suur vankrinärakas ka = ”mõnus” kõhuvalu.

Kas teie lapsel/lastel on allergiaid olnud? Mille vastu? 

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

33 thoughts on “Laste allergoloogi külastus

 1. Meil on kusjuures sama teema. Laps on allergiline piima ja muna vastu ja sügab end samamoodi kuklalt ja kaelalt (ka rinnalt). Aga minu menüü piirangud ei ole seda küll ära hoidnud. Ei ole ma tükk aega piima- ja munatooteid söönud ja ikka ta kratsis end sealt. Mingeid lööbeid nendes kohtades ei ole, lihtsalt vaja kratsida. Lapsel ka kuiv nahk.

  • Vot ei teagi kas see kratsimine on allergiast või kuivast nahast. Allergiatest ei näidanud teisi allergiaid. Eks ta saab mul lisatoitu ka lisaks rple. See aptamil lapsele ei meeldinud, see ikka väga rõveda maitsega. Rinnapiima ta võtab suht vähe, pigem sööb rohkem lisatoitu.

  • Hmm, pead arstile rohkem pinda käima, et ta uuriks. Kas asi vees ei või olla? Meil on nt väga kare vesi ja see kuivatab hullult nahka.

  • Mul lapsel on atoopiline dermatiit ka lisaks piima ja muna allergiale. St et ta ongi kuiva nahaga ja tuleb pidevalt kreemitada. Suvel oli isegi nahk parem aga nüüd on ta end jälle rohkem kratsima hakanud. Eks allergiad võimendavad veel seda dermatiiti. Kõik see on ikka jube keeruline teema. Loota jääb, et ta kasvab sellest kunagi ikka välja. Ma ise ka kuiva nahaga ja talveperioodil kratsin ka end pidevalt :o).

 2. Mitte tsüto vaid tsiito aka zito aeg ehk siis eelisjärjekorras kiirem aeg.
  Vanniõliks kasuta Linola oma. Mulle soovitati ja oi vana kui hea ikka :)
  Ära väga üle 7me päeva sibicorti kasuta, õhendab nahka.
  Enamus allergiaid peaks kaduma umbes 3-7 aasta vahe sees.

  Preilile kosumist ja sulle jõudu :)

 3. 1,50€ on retseptitasu, piimasegu ongi tasuta :)
  No näiteks kui ostad 2 erinevat rohtu, mis on 100% soodustusega, maksad ikkagi 3€ jne.
  Minu meelest võiksid sa ka kaaluda imetamise piiramist vähemalt, kuna Annemaia juba ju suur tüdruk ja aitab kui saab näiteks 3x päevas rinnapiima. Lihtsalt su oma organismil on lihtsam ja uuele kodanikule jääb ka rohkem “materjali”, muidu kurnavad su kahepeale täitsa ära veel :)

  • Ta saabki üsna vähe, mingi 3-5 korda ööpäevas. Ega pole hullu, pean enda eest paremini hoolitsema ja küll ma hakkama saan. Kõhubeebs sellest ei kannata, tema saab kõik esmajärjekorras. Loodus on kõik ise paika pannud. :D

  • Tubli, et imetamisega jätkad. Aastane laps tegelikult ei saa veel kõiki aineid piisavalt tavatoidust kätte, eriti kui on tegu kasina sööjaga. Imetamine on hea turvavõrk, et laps saaks ikka kõik vajaliku kindlasti kätte. Allergiaga lapse puhul on minu meelest väga hea, kui laps saab sinu piima edasi.
   Raseduse ajal võib imetada teist last edasi enamasti alati, seda ei soovitata ainult emadele, kel imetamine tekitab valusid või määrimist või kellel on eelnevalt olnud rasedusi, mida pidi kunstlikult ravimitega alal hoidma. Sul on õigus, et kui sa ise toitud tasakaalustatult, siis imetamine raseduse ajal sulle kahjulikult ei mõju. Väga tubli oled!

 4. Ma oma lapsele teen putru veega ja lisan tilga õli – ei arva, et peaks üldse seda muud piima väga sisse ajama talle (piimasegu veel eriti), lisaks ta saab veel rinnapiima ka hetkel.
  Mul endal laktoosi talumatus ka. Väiksemana oli ka munavalge vastu, hetkel vist ei ole enam (ajan just munaga võileiba sisse endale :D ).
  Aga enda pealt võin öelda, et kui allergiat tekitavad asjad menüüst välja jätta, siis elu kvaliteet tõuseb märgatavalt :)

 5. Minu vennanaisel tulid samamoodi lapsed üsnagi väikese vahega ja raseduse ajal imetas vanemat last. Aga ühel hetkel, kusjuures sisuliselt söögikorra pealt, laps keeldus rinnast. Lihtsalt ei võtnud ja kõik. Ei tea, kas laps sai aru, et see pole enam tema söögilaud või juhtus selle piimaga midagi. Olen kuulnud teooriat, et mingi hetk muutub piim lapse jaoks talumatult kibedaks ja vastiku maitsega.

  • Ma lugesin ka, et ühel hetkel piima maitse muutub ja laps ei pruugi tahta enam. :D

  • Rinna piim pidi peale viiendat raseduskuud muutuma ternespiimaks. Laps kas tahab seda juua või mitte.

 6. Minu tüdrukul on ka allergia (munaallergia) Tüdruk 2 aastane ja kõk toit täiesti munavaba, ei kannata üldse. Kohe on silmad paistes ja nahk punane ja hakkab sügama. Kasutame ka vanniõlisid, ja igapäevane kreemitamine ( mitu korda päevas ) lisaks on välja kirjutatud ravikuur kui tekib lööve.

 7. Mina käisin paar aastat tagasi allergoloogi juures. Olen polüallergik – praktiliselt kõigele allergiline ning enamus punnid olid üle 6 mm. Kuna siiski erinevate allergeenide punnid olid pisut erineva suurusega, tundsin ka huvi, kas see näitab, kui allergiline ma olen. Arst aga ütles, et need ei ole omavahel otseses seoses. Seega – jälgi lapse reaktsiooni ka teistele toiduainetele.

  • Hmm, ma sain aru, et punni suurus oli ka sellest sõltuv, kui allergiline ta on. Aga ega ma täpselt ei küsinud, seega täitsa võimalik.

 8. Kas see kõhukotis lapse tassimine sind liiga ära ei koorma?:) Soeta mingi vihmavarjukas, paras lapsega bussi peale minna :)

  • Ta hakkab jah raskeks muutuma, aga samas on kõhukott nii mugav asi. Hea lihtne väiksemat maad nõnda jalutada, või kiirelt kuskil ära käia…

 9. Pane vannivette rafineerimata kookosõli ja võid seda ilmsel kehale ka määrida natuke. Ma usun et see kookosõli on looduslikum ja parem kui igasugune muu purki kokku segatud kraam.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.