Väikesed sammud teadlikuma ja tervislikuma eluni vol1

Olen viimase kuu+ ajaga oma elus teinud nii mõnedki muudatused. Kõige esimene samm oli enda LÕPUKS liigutama hakkamine. Käis lihtsalt peas lõpuks klõps ära ja ma ei hakanud enam ootama. Ei mingit ”homme”, ”esmaspäeval” või ”järgmise kuu esimesel kuupäeval”. Täna ja kohe.
Panin lapsed magama ja võtsin BBG (bikini body guide) ette. Alustasin loomulikult pre-training kavaga, sest ma pole ju mingi miljard aastat mitte mingit trenni teinud. Kava näeb ette, et ühte 4st harjutusest koosnevat kombot peab tegema 7 minutit jutti. Puhkepaus on 30-90 sekundit ja siis tuleb teha teist 4st harjutusest koosnevat kombt 7 minutit. Ning siis mõlemat kombot veel ühe korra kumbagi 7 minutit. Et siis põhimõtteliselt 4x 7 minutit aktiivset trenni + puhkepausid. Iga nädal on erinev ja aina raskem kava.

Esimene päev oli jõhker. Jalapäev. Ma ei jaksanud seda täielikult läbigi teha. Energiat, tahtmist ja jaksu nagu oli, aga jalad lihtsalt ei liikunud enam. Jalad olid lihtsalt nii-ii makaronid! Seega tegin pool ja teise poole tegin õhtul.
Järgmisel ja ülejärgmisel päevalgi surin veel lihasvalusse. Aga ma nii jumaldasin seda! See kõlab nagu masohhism, aga vähemalt andis tunda, et ma tegin midagi.
Teisel päeval oli LISS (low intensity steady state). Selle jaoks kasutan ma oma ammuilma soetatud elliptilist trenažööri (stepperi moodi). 45 minutit sammumist ja valma. Ma tahaksin tegelikult seda ‘trenni’ õues teha, aga Annu ei ole nõus kaksikutekärus enam istuma ja koos temaga jalutades ei saa ma vajalikku kiirust hoida, et asi ‘trenni’ alla läheks.

Kolmandal päeval oli käed ja kõhulihased. Jällegi ei suutnud ma kava täielikult läbi teha, ning tegin ainult pool, nagu Kevade Toots. Võeh, kuidas ma kätekõverdusi vihkan! Plank oli ka bitch.
Neljandal päeval oli jälle LISS.

Viiendaks päevaks oli kava kogu kehale. Esimene kokkupuude sellise harjutusega nagu burpees. Kui kõik muu suutsin kuidagi ära händelida ja läbi surma ära teha, siis vot see… see on bitchide bitch. Ma ei suuda seda siiani nii teha, nagu peab. Videol tundub kõik nii lihtne ja ilus, aga kui ise tegema hakkad, siis jamh. :D Kõige rämedam asi siiani.

Kuuendaks päevaks oli jälle LISS.
Seitsmes päev on puhkepäev.

Teine nädal läks suht samas taktis. Tegin laste lõunaune ajal trenni ja andsin endast kõik võimaliku. Aga ma ei olnud siiski rahul. Ma ei suutnud teha harjutusi nii nagu peab ja nii palju kui peab, puhkasin rohkem ja kauem kui võib jne. Kuigi jaksasin juba tunduvalt rohkem, kui esimesel nädalal, siis ma polnud endaga ikkagi rahul. Mäletan kuidas ma vedelesin põsk vastu külma magamistoa põrandat ja mõtlesin, et see on ikka täielik bullshit. :D

Kolmas nädal oli ikka veel jõhker ja harjutused läksid aina raskemaks. Ma ei suutnud ikka veel tervet ettenähtud kava läbida, ning see hakkas mulle juba ajudele käima. Leidsin end aina rohkem ja rohkem maas vedelemast ja mõtlemast, et see kõik on bullshit. Mina olen bullshit. Kuidas ma ometi nii pussi olen…
Kolmanda nädala reedeks (nädala kolmas lihastrenn) olin kogemata teinud pildi teise nädala reede kavast. Trenni tehes avastasin vea, aga ma ei hakanud siis enam läpakat lahti tegema ja õiget kombot otsima, vaid lihtsalt jätkasin. Ja ma jaksasin rohkem! Ma ei tundnud end enam nii mõttetu eidena. Kuigi 100% rahul ma ka ei olnud. On harjutusi, mida ma ikkagi ei suutnud (ja ei suuda siiani) täiesti korrektselt sooritada. Sealt sündis ka mõte, et ehk peaksin üldse kogu kavaga otsast alustama, sest harjutused lähevad ju aina raskemaks ja see on minu jaoks natukene liiga raske hetkel. Ma olen liiga kaua mugavuses vedelenud ja pekki kasvatanud. Kvaliteet enne kvantiteeti, eks. Seega täna alustasin ma jälle pre-trainingu esimese nädalaga. Esimest korda selle nelja nädala jooksul suutsin ma ajalises mõttes kogu kava läbi teha nii nagu peab. Aga ma pole ikkagi rahul, sest ma ei suuda kõiki harjutusi ikkagi korrektselt läbida. Täna näiteks olid erinevad lunges harjutused. No täielik bitch! Esimese ringi teen enam-vähem ära, aga teisel ringil olles enam ei suuda ja hakkan end kätega natukene kaasa aitama, et end üles tagasi lükata jaksaksin.

Esimesel ringil suudan need neli harjutust 7 minutiga 2x läbi teha (ehk siis 8 harjutust 7 minutiga), aga teisel ringil vaid korra. Aga noh, vähemalt ma üritan ja küllap ma mõne nädala pärast olen piisavalt tugev, et kõike paremini teha. Ja ma nii ootan millal tuleb hetk, millal ma trenni ootama hakkan. Kuigi ma sügavalt kahtlen, et selline hetk üldse tuleb.
Üritan iga päev trenni esimesel võimalusel ära teha, et asi kaelast ära saada. Paar korda on nii juhtunud, et ma ei ole lapsi samal ajal magama saanud ja olen pidanud trenni tegema oma unetundidest – tänan ei! Üks kord üritasin ka koos nendega teha ja noh – tänan ei (kes instas mind jälgib, see võis näha)! Nii kui pikali viskasin, hakkas mulle igast ilmakaarest lapsi kaela ronima. :D

Ühtegi trenni ma vahele jätta ka ei taha, sest ma tean, et kui ma kasvõi ühe korra viilin, hakkan ma end rohkem lõdvaks laskma ja lõpuks üldse loobun. Seega annan ma omale iga kord kõrvakiilu, kui mõtlen, et ”ma ei taha trenni teha” või, et ”ma ei suuuuuda ja jätaks täna trenni üldse vahele – homme on ka päev!” Seega teen oma jama ära kasvõi öösel kell kaksteist… Peaksin vist oma mõtteid ka korrastama ja ‘ma ei suuda-taha-jaksa’ asemel mõtlema ‘ma tahan-ma suudan-ma jaksan’. Aga see kõik on nii-ii-ii raske!

Tahtsin täna veel teadlikust tarbimisest, prügi sorteerimisest ja taimetoidust ka rääkida, aga see jääb nüüd küll mõneks teiseks korraks. 

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

26 thoughts on “Väikesed sammud teadlikuma ja tervislikuma eluni vol1

 1. Mina sinu asemel võtaks alguses toitumisega ~10kg alla (fitlap.ee) ja alles siis vaataks seda jõutreeningu osa, mul endal kaoks kohe mott ära, kui trenn on raske ja koheselt tulemusi ei näe :D Aga selline toitumine+kerge treening on päris talutav. Ise kunagi sedasi teinud, trenniks oli kõndimine minimaalselt 10 km päevas. Iseasi, kui palju sul laste kõrvalt aega ja võimalust pikki ringe kõndimas käia!

  Hiljem, kui kehakaal juba piisavalt langenud ja kergem olla, siis why not teha ka aktiivsemat lihastreeningut.

  Tubli oled ja soovin sulle edu!

  • Mul on fitlap täitsa olemas, aga ma ei ole seda nüüd veel päris 100% käiku võtnud, sest mehed ja lapsed ja asjad hakkasid pirtsutama. Eraldi ma ka teha ei viitsi ega jõua. Seega valin lihtsalt menüüsse tervislikumad asjad ja üritan nii. Oleks ma üksi, siis oleks fitlap kindel valik!

  • Aga ära luba pirtsutada. Minu jaoks on kindel see, et kes teeb söögi, see otsustab. Ja tervislik toitumine kulub kogu perele ära, nii ka su mehele ja lastele. Lapsed eriti, sest väikelapseeas pannakse alus toitumisele. Seega, kui sulle fitlap toidud sobivad, siis söögu kogu pere seda.

  • Tervislikult saab toituda ka ilma toitumiskavata. Fitlap on vägev, aga piirangu seab ka Annu munaallergia. Praegu tundub oma peaga mõtlemine kergem, sest teoorias ma tegelikult tean kuidas ja mida…

 2. Isver, see oli praegu nagu koputus südametunnistusele. Ma eelmine aasta tegin ka BBG kava ning jõudsin 9. nädalani, siis jäi õnnetuse tõttu pooleli. Nüüd peaks trenniga uuesti alustama. Eile isegi hakkasin uuesti plangu ja kätekõverdustega pihta.

 3. proovisin ka teha seda, ja tekkis kaks probleemi. esiteks ma lihtsalt vihkasin end nii väga seda tehes, sest mulle ei meeldi tegelikult trenni teha, va tantsida, mida ma vanasti aastaid tegin. ja teine… mul on päevas kaks aega, kui ma saan tööd teha – lõunauni ja ööune algusest paar tundi enda arvelt. ja ma lihtsalt ei suutnud seda poolt tundi näpistada. vb kui oleks kas ainult üks või teine häda olnud, oleks üle saanud, aga nende kahe koosmõjus… nope.

  • Asi vist prioriteetides. Mul on korra päevas 1 tund (laste)vaba aega (kauem ei saa lasta Annul magada) ja kogu see tund läheb iga jumala päev trenni alla. Õhtul löön risti märki ette, kui mõlemad enne 22 magama saan, seega ei ole mul õhtul ka mingit ‘oma aega’ väga. Ja ma VIHKAN trenni. ? Aga no samas ei ole mul vaja ka kodust laste kõrvalt mingit tõsist tööd teha. Õnneks.

  • eks jah, töö tundub vahel ka veits bitch, aga vähemalt ei pea last sõime toppima ja täiskohaga päris tööle minema nö. aga sa oled juba tubli olnud ja asjaga tegelema hakanud, ja see on vaata et kõige olulisem.

 4. Peaksid selle kava ikkagi korraga (30min) ära tegema, mitte poolitama, et hommikul pool ja õhtul pool. Vastasel juhul kaob ju rasvapõletusmeetod ära sest olgem ausad, võtab see võhmale küll. Teed nii palju kui jaksad ja kõik. Jääb teisel ringil nt viimane harjutus tegemata, alusta neljandat ringi sellega,mitte esimesest ettenähtud harjutusest. Treenid nii oma vastupidavust.
  Eks algul ole ikka raske, mulgi oli raskusi BBG alguses( vaatamata sellele, et olen aastaid käinud jõusaalis ja vorm ei ole absull paha), et ei jõua kõiki harjutusi läbi teha. Tuleb end lihtsalt pushida ja hambad ristis-pisar silmas ära kannatada. Ega sale keha niisama kellelegi kaela kuku kahjuks. Tuleb ikka vaeva näha ja mitte alla anda kohe kui raskeks läheb! ?

  • Ma ei annagi kohe alla. See ju loogiline, et pean end takka sundima ja niisama ei tule midagi. Pole seda lootnudki. Aga ma ei saa ju sundida rohkem, kui enam ei suuda. Kuskil tuleb ikka piir ette. Parem pool ja pool kui mitte midagi vast. ?

 5. Ohh, BBG on cool! Mina ka esimesed nädalad tegin pooled asjad ainult aga kusagil kolmandast terved. Ja enamjaolt 1,5x suudan teha. 2x on juba super. Ja roosad harjutused tunduvad millegipärast kergemad kui sinised, kõige rohkem “ah, pekki viskan pikali ja jätan pooleli” tunne tekib alati esimese sinise 7 minuti lõpuharjutustes, kui see madalseis on üle rühitud, siis lasen mõnuga edasi :) Mul taustaks musa kõrval ja see loeb minuteid https://www.youtube.com/watch?v=AzAPSF6VJq8 Etteruttavalt 6 ja 8 nädal on HAIGED, kui need üle elad on edaspidi lill :D Ja veel kui need esimesed 12 nädalat ära teed, siis tuleb bbg 2.0 ja see on võrreldes 1.0ga kordades lihtsam ja mõnusam, vähemalt minule – võhma harjutusi on vähem, samuti põlvi koormavaid harjutusi vähem ja lihastööd rohkem. Ma küll LISSi ei tee, jalutamised, joogad ja niisama askeldamised ehk katavad selle ära, aga spetsiaalselt ei midagi. Samas ei tahagi väga kaalu muuta vaid pigem lihast alla. Jälgin su BBG retke mõnuga :)

  • Ma pean enne trenni korralikult sooja tegema, siis on lihased “lahti” ja palju kergem on kuidagi teha. Kui pole väga hästi venitanud ja sooja teinud, on ka kohe esimese ringi lõpus rämeee olla. ?

 6. Minu arust oled sa just tubli, et sellega alustasid. Olen ise samas paadis sinuga ja sunnin ennast koguaeg, et teeksin?jah toitumisega kaalu langetada on myidugi hea, aga trenni tegemine ei ole mitte kunagi halb, kasvõi selle tunde ninel mis tuleb peale trenni, et jess, tehtud? küll aga soovitsn sul rahulikult võtta ja endaga nii range ei tasu olla. Kayla räägib ise ka seda koguaeg, et modifitseerige harjutusi kergemsks, oluline on see, et sa teed neid ja pigem teee vähem aga õigesti. Et see on kõik ok ja küll võhm järgu tuleb. Ma soovitsks veel instas jälgida paari bbg tegijat, näiteks julieanakim. Ta alustas ikka oluliselt suurema kaaluga ja tal oli ka raskusi, kuid ta jätkas pidevalt ja keha arenes ka?ühesõnaga, minu arust on enda liigutamine alati teretulnud, aga ei tasu endale liiga teha kui kohe pole päris nii nagu tahaksid, lase kehal harjuda?

 7. Nii tubli!

  Aga väike soovitus. Et kuna sa oled algaja, siis ära nii väga võta kinni sellest “ma ei teinud neid asju 7 minutiga ära ja olen bullshit” asjast. Ära keskendu ajale, keskendu õigele tehnikatele ja ette antud kordustele. Keda huvitab, kas sa teed oma workouti ära 7 või 14 minutiga, peaasi, et SINA iseendaga rahul oled ja oma motti hoiad. Kui ma ise kodus trenniga alustasin (ja peale kuud avastasin, et see pole mulle), nägin iseenda pealt, et kui harjutustel olid ajalised piirangud, üritasin neid teha võimalikult palju, kuid tegelikult tegin neid lohakalt ja vale tehnikaga. Vale tehnika võib aga hoopis kahju asemel kasu teha.

  Väike äpisoovitus ka – Nike Training Club – mulle see täitsa meeldis, kahju, et omal seda järjepidevust ja kodus treenimise soont pole. :)

 8. Soovitan burpees (eestikeelne vaste on kosmonaudi harjutus:D) teha alguses ilma kätekõveduseta lõpus ja hüppeta alguses, siis on pool võitu siiski käes. Õpetaja Lauri kuldsed sõnad :” kui ei jaksa tervet teha, tee pool!”

  • Ma seda hüpet ei suudagi teha alguses ja lihtsalt panen jalad ükshaaval nagu vaja ?

 9. ma tean, mida sa tunned :D kui ma ennast käsile võtsin, siis tegin youtube´ist Lumowelli kavasid. Ja üks õhtu oli kuidagi megakiire, aga trenni ei tahtnud sellegipoolest vahele jätta. Seepärast otsisin ma välja Lumowelli kava “Burn 300 calories in 15 Minutes at Home – Fast Workout for Weight Loss ” – kõlab hästi ju? 300 kalorit ja ajakulu kõigest 15 minutit! Aga! ma ei mõelnud sellele üldse, et 15 min = 300 kalorit = surm :D igaljuhul, ma pressisin klaviatuuril ikka pausi ja fakkisin kogu seda teemat, ja lõppude lõpuks kulus mul ikka mingi 45 minutit :D nii palju siis kiirest trennist

  mis ma tahan sulle öelda – tubli, et algust tegid! ära karda võtta pikemaid pause, kui äpp ette näeb. Sina tunned oma organismi ja oma võimeid kõige paremini – ei ole mõtet end päris ära tappa. Küll sa näed, et tasapisi hakkab seda jõudu ja võhma juurde tulema. Edu!

 10. Tubli oled! Ma üritasin ka nende koduste kavade järgi trenni mingiaeg teha aga ega üle nädala vastu ei pidanud. Samas oma rolli mängib kindlasti ka see, et ma tegelikult täitsa peenike ja tiptop, lihtsalt oleks lihast tahtnud kasvatada selle lamekõhu asemele :D

  Ma kusjuures võtsin ka lõpuks ometi(!), peale aastaid mõtete mõlgutamist, ennast kokku ja hakkasin prügi sorteerima. Lisaks ostsin lõpuks ometi ära korduvkasutatavad puu- ja juurviljakotid, kuna Rimi müüb neid vaid 1 euroga/kott. Mees vaatas, et täitsa totu, kuid ta juba harjunud mu ‘planeedi armastusega’ :D

  Teadlikult olen koguaeg üritanud tarbida ja taimetoitlane juba 7 aastat.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.