Kõik on uus märtsikuus vol 2 ja lisatoiduga alustamine

Unustasin eelmises ‘asjade näitamise’ postituses näidata toiduriistasid, mis ma suure tuhinaga Annule ostsin.
Ilmselgelt sai neid asju…liiga palju. Täiesti oleks piisanud ühest taldrikust-kausist, ühest lusikast ja põllest. Aga nohjah. See olen ju mina. Ma ei oska valida. Kõik on ju erinevad. Iminapaga, soojust hoidev, tavaline…ohjah. Ise käin riides nagu koduitu, aga lapsele ostan kümme taldrikut. :D

DSC_0043

Ja sellepärast mulle ei meeldigi, kui mulle kingitakse sünnipäevaks raha. Ostan selle eest jumalteabmida ja lõpuks, mis ma siis endale selle eest sain? :D

Iminapaga taldrik ja kauss.

Mitmeks jaotatud talrikud. Siis on hea lapsele mitut erinevat toitu pakkuda, ilma, et need segamini läheksid, kui ta veidike suuremaks saab. Sinine on veel selline vigur, et sinna saab tulist vett sisse panna, et toitu soojas hoida.

MagicMat – hoiab paigal taldrikud ja kausid, millel puudub iminapp.

Miljon lusikat ja kahvlit. Iga taldrikuga sai komplekti kaasa. Aga need on kõvade otsadega ja mul oli ju vaja juurde osta kuumatundlikud lusikad, mille otsad on pehmed.

Põlled

Joogitopsid

Ja muidugi puuviljalutt, silikoonist otsaga, et oleks parem puhastada.

Lisaks oleks mul vaja juurde tellida snäkitops. See oli mul isegi nimekirjas, aga kanaaju nagu ma olen, unustasin selle ikkagi ostukorvi lisada. Aga vähemalt pole sellega kiiret, seda ei lähe veel niipea vaja. Vist?

Kas te suudate uskuda, et mu päikesejänku saab homme 6-kuuseks? Alles ma olin rase, alles ma surin seal opilaual, alles ma hoidsin enda kätel seda imetillukest ilmaime… Ja nüüd on ta 6-kuune. Nagu wat. Ma kardan, et järgmine kord kui silmad avan, on ta abielus ja hakkab minust vanaema tegema….
Homme saab Annu oma esimesed ampsud ‘päris sööki’. Ja ma ei tea kas olla elevil, et taas algab uus peatükk meie elus, või nutta. Mu beebi ei olegi enam nii beebi…
Aga Annukas on seda päeva juba vähemalt kaks kuud oodanud. Ta on viimased kuud meie söömist jälginud sellise pilguga, et khmkhmk. Kui pilgud tapaks…
Kogu see lisatoidu värk tundub mulle hetkel veidikene tuumafüüsikana. Infot on nii-ii palju, võta ja otsusta siis mis, kus, millal või kuidas. Minu algne plaan oli alustada tavalisest kõrvitsast, aga selle tegi arst enam-vähem maatasa. Kõrvits on magus, tahab see lapsekene sul siis hiljem jee mingit kartulit. Ütles, et ma pean ilmtingimata alustama kartulist. Ise mõtlesin küll, et seal kartulis pole ju mitte midagi kasulikku, ning pealegi on seda suht raske seedida. Aga kui arst ütleb, siis mis ma vastu vaidlen? Kui ma seda askis mainisin, sain sõimurahe kaela. Suvikõrvits pidavat hoopis parem valik olema. Pole magus, ning on kerge seedida. No tühja kah. Suvikõrvits siis suvikõrvits. Täna siis ostsingi ühe kõrvitsa ja homme hommikul hakkame aga mõnuga püreed vaaritama.
Peab tunnistama, et olen ärevil. Ma oleksin juba varemgi alustada tahtnud, sest mulle tundus, et Annule jääb ainult piimast väheks ja oleks vaja midagi tummisemat, aga millegipärast kriiskas mul peas siiski see ”kuus kuud”. Kartsin ka seda, et kuidas Annu seedesüsteem reageerib. On ta ju mul nõnda hellakene. Aga vast pole hullu, kuskilt tuleb ju alustada…

Kui vanad olid teie lapsed, kui alustasite toidu tutvustamist? Mis oli nende esimene ‘päris toit’?

Comments

comments

53 thoughts on “Kõik on uus märtsikuus vol 2 ja lisatoiduga alustamine

 1. Mina andsin 4- kuusena banaani neile proovida. Aga kõrvits oli esimene nö-lisatoit. Söövad siiani jummala okeilt, lemmik on ühepajatoit :).

 2. Ajapikku kuluvad need taldikud ja lusikad-kahvlid nagunii ära, niiet ära muretse. Käistega põlle saab vajadusel ka nt värvidega maalimisel tulevikus kasutada.

  Esimene päristoit oli 3,5 kuuselt ja üldsegi titepuder. Sest minu poisil paraku jäigi RPA-st väheks ja peale 2 nädalast meeletut tralli andsin alla ja pakkusin õhtul talle veidi putru. Tulemuseks oli TERVE öö nohiseb beebi ja hommikul ärkas eriti rõõmsatujuliselt. Nagu ei olekski eelnevad 2 nädalat ööpäevaringselt kriisanud, nagu siga kahe aia vahel. Meile perearst soovitas just kõrvitsaga algust teha püreede osas, arstid on ikka niivõrd erinevad. Selles osas kuula enda südametunnistust kõige rohkem, sest ema süda teab kõige paremini asja. Mida rohkem inimesi, seda rohkem arvamusi ja infot ning see ajab lihtsalt segadusse sind.
  Meil perearst ka hoiatas, et magusat ei anna, muidu laps ei söö midagi soolast. Meil aga seda muret ei olnud, sest sai läbisegi mõlemaid ja tal polnud üldse vahet, anna ainult kätte. Ainult lillkapsa püreed võisin tema arvates ise süüa ja palja kõrvitsa fänn ta ka ei olnud.

  • EI olnud mingeid probleeme. Pigem oli enne RPA-ga tal kõhukinnisusega probleeme aga püreed tegid asja palju paremaks. Aga üldiselt mingeid suuri muresid ja gaasitralle sellega ei tekkinud jah.

 3. Jah, kõik arstid räägivad erinevat juttu. Aga meie perearst ei räägi üldse midagi, ausalt! :D
  Igatahes, esimene lisatoit oli mu lapsel 4-kuuselt ja kõrvits.

  • Agh,see ajab jaaa suht närvi. Näiteks, üks arst ütles, et mingil juhul ei tohi beebit kreemitada, teine käskis kaks korda päevas mökerdada. :D

 4. Esimene “päris” toit oli ahjus tehtud kõrvits tükkidena. Oli umbes poole aastane. Hakkas kohe nänäputoitu saama, pole ühtegi püreed teinud.

  • Näputoit tundub väga huvitav, ja tahaks isegi katsetada, aga kardan :D Ehk siis proovin, kui hambad lapsel suus.

 5. Esimene laps sai 4-kuuselt esimesena kõrvitsapüreed. Oli RPA laps ja arsti ettekirjutused.
  Teine laps sai 6-kuuselt ja samamoodi kõrvitsat. Tema oli RP laps.

  • Kas esimene ei võtnud enam kaalus hästi juurde, või mis põhjusel? :) (kui küsida tohib)

 6. Sai 5-kuuselt kõrvitsat. 6-kuuselt andsime püreede osas alla ja hakkas tükitoitu saama.
  Arst soovitas kõrvitsaga alustada meil ka.
  Aga just nägin oma sõbralistis ühel väga noorelt emaks saanud neiul pilti, et “Meie tibu sai täna 4-kuuseks. Teeb meid iga päev väga rõõmsaks. Ta lemmiktoidud on BANAAN ja KOHUPIIMAKREEM” Siis mõtlesin küll, et püha jeesus maria…….

  • Huvitav kas tal pole kedagi, kes talle räägiks mis on sobilik lapsele anda ja mis mitte? :/

 7. Mina alustasin ka kui beebi oli 4 kuud vana (teoreetiliselt 4.5 sest ta sündis 41+0). Esimesena andsin banaani ja avokaadot. Ei mäletagi,miks just neid,aga tema soolase isu pole see küll ära “rikkunud”. Eks kõik ole harjutamise asi ja iga uus maitse võtab natuke aega,et harjuda. See 6 kuud ei ole kindel reegel,pigem ei soovitata alustada enne 17ndat nädalat,aga peale seda võib, olenevalt beebi valmis olekust jne. Ma ei muretseks väga,et beebi peale magusat enam juurvilju ei taha. Ega nad ei hakka ainult puuvilju,kui suuremad on.
  Ostsin just ise suure entusiasmiga selle taldriku hoidja ja tundub,et see tuleb alles siis kasuks kui näputoitu anda,sest kui kauss sellega beebi ette panna,siis solberdab ainult kätega kausis :)

  • Vabandust, aga milleks lapsele nii vara lisa anda? Ja miks just sellised valikud? Et näha, mis nägu laps teeb või nagu… milleks?Ma ei küsi isegi üldse halvaga, aga lihtsalt tõesti tahaks teada.

  • Sest ta oli näljane ja valmis, selle pärast hakkasin andma. Alustasin ühe erineva päevas ja nii me algust tegimegi. Mina tundsin,et oli õige aeg ja beebi ka ja midagi halba selles pole ja pole siiani. Ühtegi allergiat ega kõhuprobleemi tal pole olnud ja vanust oli ka 17+ nädalat. Mina ei arva,et kõik peaks punktipealt 6 kuu täitumist ootama.

  • No teades oma last, siis ta saadaks mind kuu peale selle kartuliga, kui magusat saab. :D

  • Kust tead, et kuu peale saadab, kui sa peale piima talle muud pole andnud?

  • Ega kindlalt ei teagi, aga arvestades seda milline ta on, siis see on üsnagu suur võimalus. :D Aga noh, mis teha. Siis tuleb aga järjepidevalt uuesti ja uuesti pakkuda. :D

 8. Aeg, mida ma ei mäleta enam, kuigi sinna on viis aastat tagasi. Seda küll mäletan, et kõik mis purgitoit, sülitati välja, soostuti sööma vaid keedetud püreestatut toitu ja ühtäkki oligi päristoidul :D

  • Siis ta teadis mis hea on :D Ja olgem ausad, enamus poe püreesid on rõvedad. :D

  • Mul oli just vastupidi, kõik mis ma ise kokku keetsin, seda võisin ma ise süüa ka. Purgipüreed aga läksid väga hästi kõik. Üleminek peretoidule polnud siiski probleemiks hiljem.

  • Oleneb vast millist poe oma pakkuda. Need kallimad on vist paremad? Ellas kitchen jms? Neid vast sööks isegi. :D

 9. Mina andsin 4,5 kuuselt ja alustatud sai ka kõrvitsaga, aga magusast püreest ei saa küll kõrvitsa puhul rääkida. Sööb poe püreesid ja HIPP kõrvitsapüree oli pigem mõrkjas kui magus ja see ei läinud absoluutselt peale. Peale seda sai lillkapsapüreed, mis talle väga maitses. Nüüdseks on välja kujunenud rutiin, et algul sööb köögivilja raguud ja peale seda magusat püreed ja ei ole ühegi püreega pirtsutamist. :)

 10. Alustasime ka lisaga kui laps oli umbes 4,5-kuune. Meil oli kõige esimene “lisa” veidikene pudrupulbrit, mida lapse õhtusele rpa`le lisasime, et kõht veidigi kauem täis püsiks ja uni kestaks rohkem kui 2 tundi jutti, mõjus. Köögiviljadega alustasime samas eas, esimeseks kõrvits (ahjus küpsetatud, see annab parema maitse), siis porgand, bataat, suvikõrvits, kartul. Vahel sai algul purgitoitu ka aga mingit poekraami eelistamist ei tekkinud. Nii paar kuud hiljem lisandus menüüsse liha, hautatult. Kui hautada ei viitsinud siis Hipp`l on lihapüreed müügil (nii kalkun, siga kui veis). Poiss praegu üle 1,5a vana, sööb köögivilju siiani hea isuga aga eriline lemmik on liha.

  • Ahjaa, hautatud köögivilju hakkasime suht kohe ka näputoiduna pakkuma. Kamapalle ja õunaviilakaid ja sellist kraami ka. Mingit puuviljavõrku ega sedamoodi asju ei kasutanud, ei näinud vajadust. Lapse refleksid toimivad, kui midagi kurku tõmbab siis oskab välja ka köhida (sõi muidugi ikka meie silme all).

  • Ma ostsin selle võrgu juba…eeee. Ammu. Enne kui olin korralikult lisatoidu kohta uurima hakanud. Nüüd vast ei hakkagi seda kasutama. Võib-olla prooviks. See kurku tõmbamine tundub nii hirmus. Ma läheks paanikasse ja ei oskaks midagi teha vist, kui ta seda ise välja köhitud ei saaks.

 11. meie alustasime 6,5-kuuselt, alguses proovisime kõrvitsat, see ei sobinud kõhule, siis valisime Ella’s Kitcheni valikust mõned lihtsamad stage 1 püreed (porgand-pastinaak, pirn jms) ja beebipudru, mida RPga teha, mitte piimapulbriga valmissegu. juurde tulid üsna kohe ka näputoidud, nt Organix porgandipulgad, mida on vist võimatu kurku ajada, sest need sulavad kohe suhu pannes ära, ja puuviljad.
  Seejärel tuli hästi palav suvi ja siis eriti need püreed ei läinud, nii et enne aastaseks saamist tundus, et ta ei hakkagi päris toitu sööma, tahtis ainult rinda, värsket kraami ja natuke liha oli nõus sööma, aga kuskil 1a2k avastasin järsku, et ta sööb peaaegu kõike (mõistuse piires :D).

  enne kui keegi nüüd ütleb, et nii kaua ei tasuks last näljas hoida, siis mainin ära, et eesmärgiks oli vähendada toiduallergiate riski, kuna ma ise lapsena olin kohutav allergik (tol ajal nt anti 2-nädalasele sõstramahla ja 1-kuusele kohupiima. olen 23, mitte 40..) ja kuna mu laps ei tundnud suurt huvi päris toidu vastu ja kaalu tuli mühinal, alustasime siis, kui tema seedesüsteem selleks paremini valmis oli. Tulemustest on võib-olla vara rääkida, kuid ühtegi allergilist reaktsiooni siiani näinud pole :)

  • Ma huvi pärast kohe guugeldasin neid porgandi pulkasid. Need tunduvad sellised krõpsude moodi. Ma olen kunagi taolisi maisi mingeid hunamuinasid söönud. :D

  • Need on sellised maisikrõpsud, jah :D nagu porgandipulbriga Cheetos vms, aga suuremad pulgad, paras just pihku võtta ja lutsutada.

  • Hmmmm, kas nad siis on nagu toitvad või head ka lapsele? Või ongi need pigem sellised maiused?

  • Koosnevad ikka headest asjadest, mahepõllunduse mais ja porgand, aga peamine eesmärk on vast ikka olla esimene ohutu näputoit. Ainsad vist, mis alates 7 kuud soovitatakse. Samas võivad nad olla asendamatult head näiteks bussis või arsti ukse taga oodates :D

 12. Minul sai esimest korda muud toitu maitsta paar päeva, enne 5 kuu vanuseks saamist. Arsti ettekirjutusel. Praegu aastane laps, kaalub vaevu vaevu 8 kilo. Aga sööb mind vaeseks.. Igatahes, algus oli kohutav. Mõtlesin, et olen ka äge ja mis ma neist püreedest ikka teen. Keetsin ühe porgandi ära ja tegin kahvliga katki. Tulemuseks oli näost sinine ja lämbuv laps. Ma olin veel üksi kodus ka. Pole mitte kunagi nii väga kartnud. Ja siis läkski mitu kuud, et enne kui Mina sellest lisatoidu andmise hirmust üle sain. Laps sõi kõike hea meelega. Kamapalli julgesin ka ainult siis anda, kui mees ka kodus on. Meil vist oli sellises järjekorras, et porgand, kartul, muskaatkõrvits (tavalisi polnud see aeg saada poest), bataat, lillkapsas, herned, kapsas jne. Magusast sai banaani ja pirni. Putru ta mul ei söönud väga pikka aega. Proovisin kõik beebipudrud läbi, kõik muud pudrud. Ei söönud ja kõik. Mul sai ta kodutoitu ja poepüreesid pooleks. Sõi mõlemaid hea meelega. Pole kordagi olnud pirtsutamist, et enne sööb banaani – pärast sooja toitu ei taha või vastupidi. Ei tasu tegelikult karta, et kui andagi esimesena banaani, et siis muid asju ei söö. Mul piiga nüüd 13 kuune, sööb kõike, mis meie. Olen ka kooki ja muud sellist “EI TOHI” kraami maitsta andnud. Ikka sööb oma juurikaid sama hea meelega edasi. Ja nii uskumatu kui see ka ei tundu, siis koguste poolest sööb see 8 kilone pilbas sama palju kui mina :D

  • 74 cm. Ta erinevalt emast hoiab saledat joont. Kuna kõik proovid ja areng jms tip-top siis hetkel enam ei muretseta. Ta väga pikalt ei võtnud üldse kaalus juurde, aga nüüd oli üle poole kilo otsas ja lõpuks jäeti meid rahule ja ei peagi enam iga 2 nädala tagant kaalumas käima :)

  • Kusjuures mul laps on igatepidi voldiline, nagu sellises vanuses lapsed ikka on ja pealtnäha ei tundu ta midagi nii sale. Eks ta seetõttu kaalub ka vähe, kuna ta on üliaktiive. 9.5 kuuselt hakkas ise kõndima ja pärast seda teda hetkeks paigale saada on ilmvõimatu. Sööb ka nii, et võtab ampsu ja siis teeb toa peal ühe tiiru. Kui ise samamoodi talitaks, siis oleks bikiinvorm juba käega katsutav :D

  • Ja kui ma juba lobisema jäin, siis lisan siia ühe lingi ka: http://www.boots.com/en/Mother-Baby/Baby-Feeding/Weaning/4-6-Months/, sealt saab beebitoitu kordades odavamalt, kui meil poes müügil on. Isegi kui sa tellid täiesti üksi ja maksad postikulu üksi kinni, siis hinnavahe võrreldes meie poodidega tuleb mitmekordne. Tihti on pakkumisi, et ostad mitu, saad veel mingi osa tasuta jne. Vaata ka mähkmeid ja niiskeid salvrätikuid. Kui tellisin enda omale 12 pakki huggise pure salfakaid ja maksin üksi postikulu kinni, siis tuli ikka odavam, kui poest osta. Oleks ma kohe alguses selle lehe avastanud, oleks hunnikutes raha kokku hoidnud :) (asjad toob kuller nädalaga otse ukse taha).

  • Boots on väga hea leht, olen ise sealt korduvalt tellinud Ellase ja Organixi beebitoite, kuid praegu seoses naela tugevnemisega on seis selline, et peab jälgima. Beebitoite näiteks saab praegu sama hinnaga ka Eestist. No olgu, 200.- arve pealt oleks tulnud tellides 10.- euri võitu. Aga kui nael langeb euri suhtes, siis kindlasti soovitan antud lehte kasutada, valik on väga palju suurem ka, vähemalt beebitoitude osas :)

  • Oi, Teie preili on täpselt nagu minu poja. Aastaselt 8 kilo ära ei tulnud, nii kui kodutoidule sai, hakkas kaalu juurde tulema :) samamoodi uuritud-puuritud, kõik korras.
   Aga teemasse- lisatoitu hakkasin andma 4,5-kuuselt perearsti soovitusel, kuna kaaluiive oli madal. Alguses sai juurvilju ühe kaupa, enne 6- elukuu täitumist tutvustasin kaeraputru, kuna gluteeni tutvustamine enne 6. kuud vähendab edaspidi tsöliaakia riski. 6-kuuselt hakkas ka liha saama.

 13. Alustasime (beebi)riisiga = riisipulber+ rinnapiim. Edaspidi kõik köögiviljad üksikuna segatud rinnapiimaga (porgand+rp, pastinaak+rp, avokaado (toores!)+rp, bataat+rp, pirn+rp) kõike sai kolme päeva kaupa, esimene päev 1-2 lusikat, teine päev 3-5, kolmas kuni 10 lusikat. Söögiga pole kunagi probleeme olnud.
  Ps! Kamapallid, beebikrõpsud, küpsised jms sai alles kui oli 8 kuune kui toiduga harjunud.
  Iga kuu lisandus ûks söögikord algul lõuna siis hommiku ja lõpuks õhtusöök.
  Maitsestamata jogurt + puuviljapüüre/toormoosi sorts lisandus menüüse kui oli 7.5 kuune.
  Elame UKs ja toimisin nii nagu siin soovitatakse.

  • Unustasin.. Alustasime 5p ennem 5ndat kuud. Kuna lapsel oli suur huvi.
   Liha sai ka alles 8.5 kuuselt.

  • Ma ka ei suutnud sellest kinni hoida, et ‘nädal ühte asja’. Suvikõrvits ei istunud ta seedesüsteemile üldse. Gaasid oleks justkui tagasi tulnud… Andsin ka kolm päeva ja neljandal andsin kurki lutsutada. Ei maganud enam hästi ja aina nuttis :/

 14. Esimese lapsega püreestasin, ajasin näpuga raamatust järge, andsin lapsele kindlatel aegadel süüa (tema perega koos ei söönud, sest raamat ütles, et ta peab sööma enne lõunaund jne), üks toiduaine korraga, mitu päeva ühte sama toitu enne uue asja tutvustamist, puuvilju enne 7-8kuuseks saamist üldse ei saanud ja temast tuli tõeliselt kehv sööja – siiamaani on pika hambaga. Sööb aasta-aastalt paremini, aga nt juurvilju ikka ei taha. Väike piimaallergia on tal – saab süüa väga limiteeritud koguses.
  Teise lapsega enam ei viitsinud, tegin talle eraldi küll süüa, aga enam ei püreestanud. Tõstsin laua äärde koos perega ja ei pidanud aegadest kinni. Toitis end enamasti ise. Mitte midagi ta ei karda süüa. Allergiaid pole.
  Kolmandaga veelgi lapemalt. Hakkasin vaid soolata toitu tegema (ennegi sõime pigem magedamat) ja lasin tal endal valida minu taldrikust, mida soovis. Ei ole talle andnud lehmapiima juua ja mereande ega ka pooltoorest liha ning mett (ning suhkruga asju ta enne esimest sünnipäeva ta ei saanud üldse ja praegugi saab ainult sünnipäevadel tordikillust) – muud asjad on kõik meil peremenüüs. Paar korda läks õrnalt kurku, aga oskas ise välja köhida (väga oluline, et laps istuks ise korralikult). Esimesel eluaastal pigem näkitses, kui sõi, aga siis tuli 13. elukuu ja nüüd käib süüa nõudmas kogu aeg ja sööb ka kõike, mis ette tõstetakse. Ja sööb täiesti ise. Eks ole paista, kas ta üldse toiduga pirtsutama hakkab – eriti ei usu. Ma isegi ei ütleks, et ta näputoitu sai, hakkas kohe sööma pere toidulaualt. Allergiaid ei ole. Kõik kolm olid pikalt RP peal.

  • Sa ei teinud nii, et nädal alguses ühte asja ja päev-päevalt kasvatasid kogust? Kohe lasid süüa mida ja kui palju tahtis, või tuli see ajapikku? :-)

  • Lasin lapsel juhtida seda söömist tõepoolest – päris alguses ta ei huvitunudki rohkemast, kui ühest asjast korraga. Haaras nt porgandit, lihatükki vms ja siis nätsutas seda toidukorra lõpuni. Suurem osa jäi alati järgi või kui nahka pistiski, siis räägime ikka väikestest kogustest. Umbes 7-8 kuuselt ta põhilise aja mängis toiduga – suhu jäi vähe ja see polnudki eesmärk: esimesel eluaastal saab laps piimast kõik vajaliku (ka kalorid) ja lisatoit ongi LISAtoit. Umbes aastaselt hakkas ta ise end sihipäraselt toitma ja nüüd on ta selline õgrad, kes lauast lauda istukski. Umbes samal ajal hakkas ka nii olema, et rinnapiim enam ei rahuldanud ta soove (varem võis ta piimast kõhu täis juua ja magama jääda, edasi mängida, nüüd tahab ta piima pigem vahepealaks ja ronib esimesel võimalusel teistele sööjatele tagasi külje alla, et kas mulle ka midagi siit antasse). Ja kõik, mdia pere sõi,s ai tema ka seda (pidasime piiri munaga, mereande ei andnud ja soola panin toidule alles pärast seda, kui tema oli oma jao ära nokkinud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.