Kui beebile ei maitse lisatoit

Annemaia on nüüd juba nädala lisatoitu saanud. Aga tundub, et talle see erilist vaimustust ei valmista, sest suurem osa puristatakse mulle näkku ja mööda kööki laiali. Esimesena andsin talle mõned lusikatäied suvikõrvitsat. Algus tundus paljulubav. Ta sõi vägagi innukalt ja ei ajanud midagi välja. Tundus, et tema oleks rohkemgi soovinud, kui mina anda võisin. Olin täiega sillas, et talle mu suure armastusega tehtud söök maitseb!
Järgmise päeva algus oli sarnane, aga paari ampsu pärast hakkas ta lollitama. Puristas ja sülitas, nagu väike suvikõrvitsa kahur. Veidike ikka jõudis kõhtu ka, aga enamus oli mööda kandikut ja pluusi laiali.
Arvasin siis, et ehk polnud ta lihtsalt nii näljane, aga veidike peale seda sõi ta korraliku lõunasöögi jagu piima.
Sama päeva õhtul muutus ta tujukaks ja nuttis palju rohkem.
Järgmisel hommikul võisin ma seda kõrvitsat juba ise süüa. Tegi ainult nägusid, lollitas, vaatas ringi ja kiskus kardinat. Kui keelasin, siis ainult puristas mulle oma püreed näkku ja naeris. Arvasin, et ehk see on lihtsalt tittede asi. Ega ükski titt ju puhtalt söö. Aga oh ei. Muidu oli ilusti, aga nii kui lusika suu juurde panin hakkas puristama. No jumal temaga. Ega vägisi ka ei saa.
Ja oh sa jumal mis siis trall õhtul lahti läks. Annu punnitas nagu segane ja oli ikka väga kurb. Öösel ei maganud üldse hästi, ärkas tihti ja ei tahtnud enam magama jääda. Keerutas, punnitas, virises ja hädaldas. Vaesekene…
Otsustasin, et järgmisel hommikul teen talle brokolist püreed ja vaatame mis siis saab. Ütlen kohe, et ma ei tea miks just brokoli, ma ei teinud mingit uurimistööd, et kas see oleks nüüd parim teiseks toiduks, või ei.
Aga alguses tundus, et talle maitses see. Sõi isuga, ja eriti ei lollitanudki. Alles lõpus hakkas keerutama ja polnud enam asjast huvitatud. Ju sai siis kõht täis.
Aga järgmisel päeval oli täpselt sama jant jälle. Paar ampsu suure pusimisega suhu, ülejäänu oli mööda kööki laiali.
Ka õhtu oli rahulikum ja gaase ei paistnud enam olevat. Ainus mure oli see, et laps ei maganud enam hästi. Iga öö käis üks pidev jant. Ärkab keset ööd üles ja absoluutselt keeldub uuesti silmi kinni panemast. Ja siis lihtsalt keerutab, möllab, jaurab ja kui ma välja ei tee, hakkab tihkuma. No joppenpuhh küll.
Ka lõunauned läksid täiega pekki. Esimese 40 minutilise une asemel magas tunni, ning teise, pika lõunaune asemel tegi tema 40 minutit. Ja ütleme nii, et see ei sobinud meile kummalegi. Tema oli väsinud ja segaduses, ning mina olin natukene ahastuses, et pidin loobuma oma 2,5 h puhkepausist.
Nii palju siis sellest, et lisatoiduga alustades magab beebi paremini. Sittagi.
Tegin siis järelduse, et ju talle maitseb ainult värskelt tehtud söök. Aga see ei ole ju ka just parim lahendus, et ma hakkan talle iga jumala hommik paari lusikatäit püreed keetma…
Mõtlesin siis, et tutvustan talle uusi asju 3 päeva kaupa. Täna oli siis järg sealmaal, et järgmist toitu tutvustada. Mõtlesin, et teen porgandid ära, sest need hakkasid juba koledaks minema. Aga kui püree oli valmis, ei kõlvanudki see Annule. Mängis jälle kuulipildurit.
Nii palju siis sellest teooriast, et tema sööb isuga ainult värskelt keedetud toitu… Aga vähemalt magas ta täna normaalselt. Ja mingil imekombel jäi ta õhtul nüüd koos issiga magama. Nii, et ma ei tea mis selle tibinaga teha. Porgand peaks ometi maitsema, see on ju magus! Aga ei tuhkagi…
Mingil hetkel andsin talle kurgi pihku ja seda lutsis ta küll isuga, aga ega ainult kurgist ju piisa…
Nüüd tagantjärele mõtlen, et ilmselt oli asi lihtsalt selles, et seedesüsteem sai väikese shoki tahkest toidust, sest nüüd tundub asi juba paranevat. Vähemalt lapse käitumise poolest. Ma ei tea kuidas ma ta sööma ka saan…

Mis on/oli teie lapse lemmik toit?

Comments

comments

27 thoughts on “Kui beebile ei maitse lisatoit

 1. Lapsehoidjate koolitusel soovitati lisa hakata pakkuma nii, et ühte puhast (mitte mixitud) toitu pakkuda ühe nädala jooksul. Siis teist. See aitab välja selgitada, mille vastu tal allergia olla võib.
  Ma üldse ei eelda, et tal ongi allergia, aga lihtsalt mõtlesin mainida.

 2. Mina hakkasin beebile lisatoitu andma juba 4,5 kuust. Ja alguses ikka mitumitu nädalat läks aega enne kui normaalselt neid asju sööma hakkas. Samamoodi lollitas ja tegeles parema meelega muude asjadega. Aga nüüd on ta 6k ja mõniteist päeva otsa vana ja hakkasime 6k sünnipäeval lihaga püreesid andma ja tead, need lähevad hoopis paremini peale ja peale seda on ka teiste püreedega mure kadunud.

  Meil on nüüd hoopis teistsugusem mure kuna beebi ei taha enam rpad juua vaid ainult püreed süüa. (ta haige ka)

  Nii et ma usun et ära muretse, ta ju peab nende maitsete ja asjadega harjuma :)

  • Njaa, ma tean. Pean aega andma talle ja lihtsalt edasi pakkuma asju. Aga eks ema süda ikka muretseb veidike ja tahaks, et laps sööks ilusti. :D

 3. Ära muretse, meil olid esimesed 3 nädalat püree tutvustamist samasugused. :) nüüd piisab ainult kausi näitamisest, kui ta juba äksi täis läheb, teeb ilusti suu lahti ja sööb ilusti. :) talle ei meeldi ainult kui puder liiga paks on. :D

  • Annu läheb ka elevile, aga kui esimese ampsu ära saab, on nagu pettueud, et “siuke jama ongi või?” :D

  • Ma ei tea mida talle, peale kurgi, veel nõnda pakkuda? Ma kardan seda kurku tõmbamise asja ka, seega väga pudedaid asju ei julge anda :D

  • otsi netist (ebayst nt) mesh feeder. Mu enda laps veel alles 2-kuune, aga plaanin talle selle abil hakata toitu pakkuma – pole kurku tõmbamise ohtu.

  • Kusjuures, mul on see puuviljalutt olemas isegi… Ma lugesin ja alguses sain aru, et sa hakkas 2-kuusele juba lisa andma. :D

  • :))
   ihsand, ma lugesinoma teksti üle ja tundub tõesti nii! Veel mitte, las kosub ikka mitu head kuud veel :P Mul see asjandus nii kaua ootel.

 4. Mina soovitan kõike näputoiduna anda. Oma nooremale hakkasin kohe püreedega paralleelselt näputoitu ka pakkuma ja kõik, mille sai ise suhu pista, maitses paremini. Laga oli küll rohkem, aga mis sest. Sel ajal, kui tema ise oma toolis nokitseb, saan mina ka kõhu täis süüa. Ilma, et peaks ühe käega last toitma.

  • Tal kukuvad alati tükid hästi ruttu käest ära ja siis pean ma ikka päästma teda :D

 5. Samas, minu läksid ka lapsel tihti põsed punaseks mingist toidust, aga üsna pea saime aru, et asi polnud toidus endas, vaid hoopis rinnapiimas ja kuidas see toiduga reageerib. Siis kui piima vähemaks jäi ning pärast imetamise lõpetamist kadusid ka kõiksugu allergiad lapsel ära. Nii et võta kinni, kas see rinnapiim siis ikka on nii hea ja turvaline, kui räägitakse.
  Aga gaasidest ja punnitamisest nii palju, et see tuleb lihtsalt üle elada. Lapse seedesüsteem alles harjub. Ära tee seda viga, et suures gaasihirmus lükkad lisatoidu liiga kaugesse tulevikku, siis ta sul ka sööma ei hakka. Tean, kuidas mõni julges alles 10+ kuu vanusele lapsele uuesti lisa pakkuma hakata ja ilmselgelt ei saanud laps aru, miks talle siis nüüd äkki midagi juurde üritatakse toppida.
  Ja ega alguses ei olegi ju tarvis, et ta kindlasti nüüd sul selle kuubikutäie püreed peab ära sööma. Korra maitseb ja sellest piisabki. Põhitoiduks on ju praegu siiski veel piim. Küll ta varsti ise hakkab neid koguseid tõstma ja rohkem sööma.
  Kõige parem on, kui jälgid oma last ja tema vajadusi, mitte teiste õpetusi ja seda, mis paberil kirjas. Kui ta praegu ei taha veel nii palju süüa, ju siis ei ole tarvis. Varsti sööb sind see-eest paljaks :)

 6. Võttis paar ampsu ja rohkem ei tahtnud?
  Lisatoitu hakatakse ju andma 1 päev üks lusikatäis, 2 päev kaks luskatäit jne
  See periood ongi tutvustamise periood, ega ta ei peagi sellest metsikult kõhtu täis saama praegu.

  Muide mu laps ise ei tahtnud praktiliselt aastani midagi süüa, võttis mõne ampsu ja kõik. Rinda aga võttis hästi ja kaalu tuli kogu aeg juurde ja siiani on ta kõige tervem laps keda ma üldse tean.
  Selles suhtes, et ei tasu üle mõelda.. midagi ei juhtu kui ei söö eriti, saab rinda ju :)

  • j ega ma tervet lusikatäit korraga ei toppinud. Lusika otsaga natukene ja siis jälle natukene jne. Et saaks lusiktäie kokku, kuluski mitu ‘ampsu’.
   Ta ei tahtnud vahepeal rinda ka, kui see lisatoidu jama hakkas. Aga nüüd vähemalt sööb sedagi jälle ilusti.

  • Vaidleksin selle koha pealt vastu, et midagi ei juhtu, kui ainult rinda saab.

   Minu laps keeldus ka senimaani kuni rinnast võõrutasin (ehk 1 a 1 k) lisatoidust (proovisin kõikvõimalikke variante, aga midagi ei sobinud) ja tulemuseks oli 9. kuust kuni phmt 2. eluaasta alguseni jamamine normaalse hemoglobiininäidu saavutamise ja rauavarude taastamisega. Minu enda analüüsid olid korras ja arvasin ka, et laps saab kõik vajalikud ained rinnapiimast, kuid kahjuks mitte.

   Nii et lisatoit on lisatoit ja seda võiks ikka alates 6. elukuust anda. Aga kui satub selline “eksemplar”, kes toitu suu sissegi ei võta, on keeruline. :)

   Soovin Sulle järjepidevust ja jõudu – küll Annemaia varsti isukalt sööma hakkab!

 7. Mina alustasin tavalise kõrvitsaga ja ausalt , kuna poes ei olnud seda ainult kõrvitsa püreed, sai kartuliga segu. Ega see talle väga ei istunud. Edasi proovisin poest ostetud lillkapsaoüreed, no tule taevas appi, see haises nagu mõne vanad sokid. Isegi poleks tahtnud seda suhu pista. :D Siis otsustasin, et kui siis ikka ise tehtud. Tegin lillkapsapüreed, kõrvitsa oma ja siis vist oli ka porgandi oma. Need ma külmutasin siis jääkuubiku vormides ära ja kuubikud pani kõik eraldi karpidesse. (Seda külmutamist kasutasin ka poe püreedega, mis üle jäid) Tasapisi ma siis talle neid ühe kuubiku haaval sulatasin. Ega ta väga suure isuga sel ajal ei olnud. Piim oli piisavalt rammus. Kui ta nii 8kuuseks sai hakkasin talle näputoitu pakkuma (kurgi, õuna, porgandi kangid, samuti need beebidele mõeldud riisiküpsised). Neid lutsis ta rõõmuga ja oli näha, et laps huvitub söömisest. Korralikult sööma hakkas lõpuks siis, kui talle endale lusika andsin ja ta sai suure plödistamisega ise süüa. :)

 8. Minu laps alguses ei söönud ühtegi minu tehtud püreed. Minu tehtud lillkapsa sülitas välja, aga poe oma läks ilusti, kuigi minu meelest poe oma polnud üldse hea. Nüüd juba neli kuud lisa saanud ja sööb palju, aga tihti minu tehtud ei meeldi :( Ei tea, miks need poe omad paremad. Ostan ikka neid, kus pole lisatud suhkurt, soola.

  • Ju neil siis mingi lisavõlu ikka on… Ma üritan ikka enda tehtud jama peale suruda ja poe oma vältida, küll talle see ka kõlbama hakkab. :D

 9. Mina hakkasin lisatoitu andma mõni päev enne 5 kuuseks saamist ja meil see toimis, et hakkas ka paremini magama. Õnneks vedas meil sellega, et üleüldse tal algusest peale pole eriti üldse gaase olnud. Esimesed ampsud tegi ka nägu nagu annaks solki talle, aga pärast sõi juba väga ilusti. Esimesed asjad olidki kõrvits, suvikõrvits ja lillkapsas, need jäid väga pikalt lemmikuks. Porgandit proovisin ka suht alguses, seda ei võtnud ta suu sisse ka mitte, praegugi on nõus sööma vaid siis kui see on kuskile segatud nii, et porgandi maitset tunda pole. Kuskil esimesed 1,5 kuud või nii segasin mina püree sisse piima, siis maitses rohkem. 6,5 kuuselt hakkasin proovima lihaga toite, sellega oli algus sama, et tegi nägusid ega tahtnud kuuldagi uutest maitsetest, aga jälle tasapisi harjus, kanaga asju sööb siiani meelsamini. Nüüd kohe 10 kuune ja üldiselt tubli sööja, eks uued maitsed siiani vajavad veidi harjumist.

 10. See meeletu “puristamine” tundub olema lihtsalt tavaline tite keelerefleks, mis “võõrkeha” suust väljutama paneb, lisaks ka veel uudne ja põnev kogemus tema jaoks. Söömise, kui sellise, juurde jõuate alles paari kuu pärast, kui sedagi. Praegu las uurib ainult maitseid, ei peagi miskit konkreetset alla minema.
  Ma alustasin ka püreedega, kuid pudrud meeldisid/sobisid lapsele paremini. Samuti näputoit, mida alguses pisut pelgasin. Tegelikult on meeletult palju lihtsam väike kogus köögivilja aurutada/vähese veega keeta kui teha laar püreed ja siis seda säilitada. Mina aurutasin, muide, söömiseks mõeldud kogust terassõelal poti kohal. Väga lihtne ja kiire. Ja tänu näputoidule on lapse peenmotoorika areng olnud ka kiirem ning praegu (1,5 aastaselt) sööb iseseisvalt kahvli või lusikaga.

  • Võimalik jah, aga üldse pole tore hommikut porgandist näomaskiga alustada (selle “näomaski” saavad ka kapid, kardinad ja vaip). :D
   Näputoit talle meeldib, ja kui julgust kogun, lasen rohkem proovida ka.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.