Mitu erinevat tissistreiki, millega imetav ema kokku puutuda võib

Piima tellimine – See on üks tissistreigi vorme, millega seisad sa ilmselt kõige esimesena silmistsi ja mida kordub imetamise ajal veel mitmeid ja mitmeid kordi. Laps tahab tihemini rinnale, kui muidu ja sulle võib jääda mulje, nagu ta ei saaks kõhtu täis. Tegelikult ta lihtsalt suurendab piimatootlust, sest mida tihemini ta sööb, seda kiiremini ja rohkem tuleb ka piima juurde. Lihtsalt paku lapsele oma lähedust ja rinda, nii palju kui ta vähegi soovib ja see möödub mõne päeva-nädalaga. Kannatust!

Rinna eelistus – Laps soovib imeda vaid ühest rinnast. Kas siis sellepärast, et ta on ühest rinnast rohkem söönud, või saab ta sellest rinnast piima paremini kätte. Siin pole teha muud, kui laps lihtsalt üle kavaldada! Kui eelistad imetada pikali, siis võid proovida lapsele vastumeelset rinda pakkuda nii, et keerad end veidi kõhuli, et ta ulatuks ka ülemist rinda imema. Mina kasutan seda võtet ka siis, kui ma ei viitsi imetamiseks külge vahetada.

Kui sulle meeldib aga imetada istudes, pead sa lapse lihtsalt rohkem kaenlasse võtma. Inglise keeles nimetatakse seda ‘football hold position’iks.

Laps streigib rinna vastu, ilma mingi selge põhjuseta – Tegu on kõige tavalisema tissistreigiga. Proovi lapsele rinda pakkuda siis, kui ta on poolunes, sest siis ta unustab streigi ära. Sellepärast söövadki lapsed sellisel puhul öösiti väga hästi – nad lihtsalt unustavad oma streikimise ära. Proovida last toita võimlemispallil hüpates, proovi erinevaid asendeid, proovi teda kõndimise ajal toita, proovi see aeg lihtsalt kuidagi üle elada! Selline jama võib kesta lausa mitu nädalat, aga lõpuks see ikkagi möödub. Pudelit ma ei soovitaks appi võtta, sest see võib omakorda streiki põhjustada – pudelist saab ta piima kergemini kätte, kui rinnast ja kui ta sellest aru saab, ei taha ta enam rinnaga tühja vaeva näha. See klõps käib neil väga kiirelt, piisab ühest korrastki. Aga kui soovid siiski proovida lapsele anda välja pumbatud rinnapiima, siis proovi seda teha süstla või lusikaga.

Laps hakkab rinnal nutma, sest…

  • … teda ajab marru, et piim kohe tulema ei hakka ning ta peab nii palju vaeva nägema. Väga tüüpiline on see, et laps haarab rinna, tõmbab korra, saab aru, et midagi ei tule, laseb lahti ja hakkab nutma (meil hetkel Joeliga see streik käsil ja no on ikka närvesööv küll!). Sõõrdumine võtab mõnel naisel väga kaua aega (k.a. mul). Pane last koguaeg rinnale tagasi, lõpuks hakkab piim ikka tulema ka. Võid enne toitma hakkamist rinda pumbaga ka stimuleerida, et piim rutem lahti läheks.
  • … sa oled söönud midagi, mis piima maitset muudab. Kõik vänged asjad, mida sa sööd või jood, mõjutavad ka piima maitset. Mõtle mida sa umbes 8 tundi tagasi sõid, mida muidu söönud ei ole? Niipea, kui see su kehast kaob, kaob see ka piimast ja streik möödub.
  • … sul hakkavad päevad. Ka see muudab piima maitset ja laps pole sellega harjunud. Selline streik võib alata paar päeva-nädal enne päevade saabumist. Sinna ei saa sa jällegi teha midagi muud, kui see aeg lihtsalt kuidagi üle elada. Küll laps lõpuks sööma hakkab, ega ta end nälga jäta. Pane vaim valmis – on tõenäoline, et see hakkab nüüd iga jumala kuu enne päevi korduma.
  • … tal tulevad hambad ja igemed on valusad. Määri igemetele mõnda valuvaigistavat igemegeeli, neid on apteegis mitmeid saada. Mõnel aitab, mõnel mitte.

Pea meeles – ka kõige kallim rinnapump ei tee rinnaga sellist tööd, nagu laps. Isegi, kui sa pumbaga tilkagi kätte ei saa, ei tähenda see, et sul piima pole. Mina ei ole siiani mitte ühegi pumbaga üle 50 ml kätte saanud, ometi olen edukalt imetanud kahte last.

Kui tunned end abituna ja ei oska enam midagi teha, siis pöördu julgelt imetamisnõustaja poole. On ka selliseid, kes tulevad sulle ise koju kohale, kui sul puudub võimalus nende juurde minna. See on ehk isegi parem variant, sest omas kodus on tuttav õhkkond ja nii sina, kui ka laps olete rahulikumad. Kui tunned, et sa ei saanud abi, või sul ei tekkinud nõustajaga õiget klikki, ära löö imetamisnõustajatele käega – proovi lihtsalt mõne teisega uuesti.

Need on kuus tissistreiki, mis mulle praegu meenusid ja millega olen ka ise kokku puutunud. Kui teil on mõni streigilaad veel lisada, siis pange see koos võimaliku lahendusega kirja – ehk see aitab ja lohutab mõnda ema, kes parasjagu streigiga võitleb ja edasi minekuks jõudu otsib! :)



 

Et mitte millestki ilma jääda, leia meid ka Facebookis, klikates SIIA!

Comments

comments

2 thoughts on “Mitu erinevat tissistreiki, millega imetav ema kokku puutuda võib

  1. Aitäh sulle.
    Mul on 2kuune tütar kes ka vahest rapsib söömise ajal ning keeldub rinnast. Nüüd seda lugedas sain aru, et neid hetki tulebki ette ja tuleb lihtsalt üle elada :)

    • Mingis vanuses hakkavad neid kõrvalised asjad ka häirima. Joel näiteks ei söö mul enam siis, kui Annu ka samas toas on ja kilkab. Vahib ja vehib, ning söömine ununeb täitsa ära. :D

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.